Προς το περιεχόμενο

Football Manager 2021


nzeppos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

@tassard

Για FM2021 μιλάμε!

Άνοιξε ένα stream και δες το φετινό game διότι αυτά που λες χρειάζονται επικαιροποίηση.

Match Engine & Performance. Τα άλλα είναι φρου φρου και αρώματα, αυτά τσέκαρε.

Όσο για τη Paradox. Αγαπημένη μου μεν, αλλά όχι οι τακτικές της με τα κομμένα features (σε όλα) ή broken  (Imperator) games που συμπληρώνει/patchάρει με 10^5 dlc's και είναι unplayable για τα πρώτα χρόνια δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση..

 

Εντάξει εμένα κυρίως η τακτική και ουσιαστικά features με ενδιαφέρουν.Η οποία τακτική είναι η ίδια εδώ και 10+ χρόνια.Βασικα δεν είναι η ίδια, αλλα έφαγε και τρελό downgrade με τα έτοιμα roles και τις έτοιμες τακτικές που πλασάρονται σε καινούρια features.

Αρα δεν ξέρω για αυτά που λέω εγω, πάντως το παιχνίδι θέλει επικαιροποιηση σίγουρα.

Συγγνώμη κι όλας, αλλά δεν θα πάρω για νέo feature το performance 😂.Για όνομα.

 

Παράδειγμα προς μίμηση μπορεί να μην είναι η paradox, και έχει πολλά στραβά, πάντως δεν κυκλοφορεί το ίδιο game κάθε χρόνο με τιμή 50+

 

 

Επεξ/σία από tassard
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οκ συνειδητοποίησες ότι υπάρχει αναβάθμιση στο performance κομμάτι, αργότερα ίσως κάνεις το ίδιο και για τη M.E. Δεν είναι νέο future η αναβάθμιση στο per, είναι upgrade στο per...

28€ το πήραμε αρκετοί ή και (πολύ) λιγότερα.

Ξαναλέω, για φέτος μιλάμε. Φέτος τα αξίζει.

Για να φανταστούμε FM από τη Paradox. Gaming breaking bugs & dlc's για να προσθέσεις λίγκες, τακτικές, παίκτες και οτιδήποτε άλλο δε θα περιλαμβάνεται στο βασικό παιχνίδι που κατά τα άλλα προσφέρει σε full τιμή.

"Μα αναβάθμισαν M.E και per! Αστεία πράγματα!" Συγνώμη αλλά το μήνυμα σου, δε γίνεται να το λάβει κάποιος σοβαρά.

Να τους κράζουμε τη χρονιά που έφεραν κάτι ουσιαστικό στο τραπέζι δείχνει πολλά.

Τέλος πάντων enjoy FM ή όχι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Οκ συνειδητοποίησες ότι υπάρχει αναβάθμιση στο performance κομμάτι, αργότερα ίσως κάνεις το ίδιο και για τη M.E. Δεν είναι νέο future η αναβάθμιση στο per, είναι upgrade στο per...

28€ το πήραμε αρκετοί ή και (πολύ) λιγότερα.

Ξαναλέω, για φέτος μιλάμε. Φέτος τα αξίζει.

Για να φανταστούμε FM από τη Paradox. Gaming breaking bugs & dlc's για να προσθέσεις λίγκες, τακτικές, παίκτες και οτιδήποτε άλλο δε θα περιλαμβάνεται στο βασικό παιχνίδι που κατά τα άλλα προσφέρει σε full τιμή.

"Μα αναβάθμισαν M.E και per! Αστεία πράγματα!" Συγνώμη αλλά το μήνυμα σου, δε γίνεται να το λάβει κάποιος σοβαρά.

Να τους κράζουμε τη χρονιά που έφεραν κάτι ουσιαστικό στο τραπέζι δείχνει πολλά.

Τέλος πάντων enjoy FM ή όχι..

 

Βελτίωση στη m.e. μετά από τόσα χρόνια που τους κράζει όλος ο κόσμος.Οκ συγχαρητήρια στην sigames, ξεπέρασαν τον εαυτό τους κάνοντας τα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ.

FM απο τη paradox δεν μπορώ να φανταστώ, αλλά μιας και επιμένεις να την αναφέρεις, θα είχαμε κατά πάσα πιθανιτητα ένα κακό release(όχι απαραίτητα βέβαια, βλ Ck3), και μετά ΑΠΕΙΡΑ patch και dlc.Αρμεγμα ξε-αρμεγμα, στο τέλος του κύκλου του game (7-8 χρόνια) θα είχες μια ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ για την οποία θα είχες σκάσει βέβαια 200 ευρώ σε 7 χρόνια.

 

Άλλοι χρεώνουν 50+ ευρώ ένα data update και έχουν το θράσος να βάζουν τη στρατιά των πληρωμενων bots τους να μας λένε για "νέα ολοκαίνουργια features" και "φέτος είναι το καλύτερο από ποτέ".

Αλλά τι να συζηταμε;Εγώ σου λέω με επιχειρήματα, ότι πούλησαν  preset instructions σαν καινούργιο feature για να χαίρονται τα παιδάκια με τα ψαρωτικα ονοματα των roles, και εσύ μου λες για performance και match engine που από ελεεινή έγινε μάλλον νορμάλ μετά από τόσα χρόνια.Οποτε βλέπω ποιανού το μήνυμα δεν μπορεί να παρθει σοβαρά και ποιανου όχι.

 

Επεξ/σία από tassard
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, tassard είπε

Αλλά τι να συζηταμε;Εγώ σου λέω με επιχειρήματα, ότι πούλησαν  preset instructions σαν καινούργιο feature για να χαίρονται τα παιδάκια με τα ψαρωτικα ονοματα των roles, και εσύ μου λες για performance και match engine που από ελεεινή έγινε μάλλον νορμάλ μετά από τόσα χρόνια.Οποτε βλέπω ποιανού το μήνυμα δεν μπορεί να παρθει σοβαρά και ποιανου όχι.

Σου έχω κάποια νέα και ελπίζω να κάθεσαι για να τα υποδεχτείς.

Τα roles δε μπήκαν φέτος...

Μετά από αυτό το σεισμό.

Κάτι γενικό θες να πεις τύπου  "δεν έχουμε τρομερές αλλαγές από χρόνο σε χρόνο" που γενικά ισχύει. Έχουμε πει πολλές φορές ότι ίσως (αν δε φορτώνεις 100άδες ώρες κάθε χρόνο) δεν αξίζει να το παίρνεις κάθε χρόνο αλλά να βάζεις το data update.

Έλα όμως που δεν ισχύει ειδικά (από το 20 στο 21).. 

1 ώρα πριν, tassard είπε

Βελτίωση στη m.e. μετά από τόσα χρόνια που τους κράζει όλος ο κόσμος.Οκ συγχαρητήρια στην sigames, ξεπέρασαν τον εαυτό τους κάνοντας τα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ.

Από να αγνοείς επιλεκτικά σημαντικές βελτιώσεις έκανες μετάβαση σε entitled mode. Όμορφα.

Εγώ χαίρομαι που το παιχνίδι που αφιερώνω (και πάλι) τόσες ώρες έκανε unplayable το περσινό.

Btw, παλαιότερα το έπαιρνα Φεβρουάριο στα 20-22, φέτος το πήρα από τη beta στα 28.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Σου έχω κάποια νέα και ελπίζω να κάθεσαι για να τα υποδεχτείς.

Τα roles δε μπήκαν φέτος...

Μετά από αυτό το σεισμό.

Κάτι γενικό θες να πεις τύπου  "δεν έχουμε τρομερές αλλαγές από χρόνο σε χρόνο" που γενικά ισχύει. Έχουμε πει πολλές φορές ότι ίσως (αν δε φορτώνεις 100άδες ώρες κάθε χρόνο) δεν αξίζει να το παίρνεις κάθε χρόνο αλλά να βάζεις το data update.

Έλα όμως που δεν ισχύει ειδικά (από το 20 στο 21).. 

Από να αγνοείς επιλεκτικά σημαντικές βελτιώσεις έκανες μετάβαση σε entitled mode. Όμορφα.

Εγώ χαίρομαι που το παιχνίδι που αφιερώνω (και πάλι) τόσες ώρες έκανε unplayable το περσινό.

Btw, παλαιότερα το έπαιρνα Φεβρουάριο στα 20-22, φέτος το πήρα από τη beta στα 28.

 

Εχμ, ναι, δεν ανέφερα πουθενά ότι τα roles μπήκαν φέτος.Δεν ξέρω που το είδες.

Το πας στο ποτε μπήκαν, η ουσία είναι ότι είναι κοροιδια και απλούστευση του game.

Είπα ότι το παιχνίδι έφαγε τρελο downgrade και η sigames άρχισε να μας κοροϊδεύει στη μούρη μας από τότε που μπήκαν τα roles πλασάροντας τα ως κάτι νέο.Καποιος που σου πουλάει κάτι μπαγιάτικο ως κάτι σούπερ νέο και φρέσκο, εμένα μου δείχνει ότι δε με σέβεται σαν αγοραστή.Και αυτό ακριβώς κάνει ο miles.Πουλαει κάθε χρόνο το ίδιο προϊόν με ατάκες περί "νέων σημαντικών αλλαγών".

Από κει και πέρα ο κάθε ένας τη βρίσκει και παίζει και αγοράζει ότι θέλει.Εμενα προσωπικα όμως τα "φέτος δεν είναι όπως άλλες χρονιές έχει αλλαγές" και τα "φέτος είναι αλλιώς" δε μου λένε τίποτα, γιατί τα λένε οι ίδιοι άνθρωποι κάθε μα κάθε χρόνο.

Αυτά.

 

 

Επεξ/σία από tassard
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, nzeppos said:

Έτσι γίνεται όταν παίζει κάποιος χωρίς σοβαρό ανταγωνιστή.

off-topic: Σε ένα κόσμο που υπάρχει η 2Κ δεν μπορούμε να το χρεώσουμε σε άλλον αυτό. Βρωμιαραίοι!

on-topic: Ναι, δεν σκίζουμε καλτσόν κάθε χρόνο με τα νέα features. Όμως πραγματικά δεν είναι εύκολο να βελτιώνεις συνεχώς και κάθε χρόνο ένα ήδη πολύ καλό προϊόν. Και στην τελική δεν είδα κάποιον να διαμαρτύρεται π.χ. γιατί δεν βελτιώνει το προϊόν της κάθε χρόνο η Coca-Cola...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σκεφτόμουν προχθές που έβλεπα CL ότι αυτό το παιχνίδι θα ήταν ωραίο αν είχε online multiplayer με πραγματικούς διαγωνισμούς και έτσι. Έτσι και αλλιώς strategy είναι και τα περισσότερα αυτού του είδους το έχουν αυτό.

Μήπως υπάρχει κάτι τέτοιο ήδη και δε το ξέρω? 

Έχω κάτι χρόνια να παίξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς να έχω μεγάλη επαφή με το συγκεκριμένο feature, δεν νομίζω να έχουν αλλάξει πολλά πράγματα στο online αφού το Manager ποτέ δεν ήταν ή δεν θέλησε να γίνει PvP (καλώς κατ' εμένα, μεταξύ άλλων γλυτώνουμε microtransactions και τα λοιπά ξεφτιλίκια του online).

Ένας λόγος είναι πως το FM δεν μπορεί να παιχτεί με random matchmaking όπως πχ το Fifa. Αναγκαστικά πρέπει να γίνει κάτι σαν fantasy league με κλειστές κατηγορίες και συγκεκριμένους ανθρώπους, οι οποίοι θα πρέπει να παίζουν τους αγώνες σε συγκεκριμένες μέρες/ώρες ή να έχουν δώσει οδηγίες στην ομάδα τους πως θα αγωνιστεί όταν ο κόουτς απουσιάζει. Και όλα αυτά με fantasy draft, αφού κανένας δεν θα θέλει να παίξει πχ ελληνικό πρωτάθλημα με την ασθενέστερη ομάδα όταν ο άλλος θα έχει Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ κλπ

Νομίζω υπάρχει ένα online career mode αλλά είναι πολύ δύσκολο να το ευχαριστηθείς αν δεν παίζεις με φίλους σου, ώστε να ξέρεις αν και πότε θα μπορούν να είναι διαθέσιμοι. Όπως και παλιά δηλαδή.

Πιθανώς θα ήταν εύκολο να είχαμε weekend tournaments (σαν κύπελλο με φάσεις 32, 16 κλπ), με μονούς αγώνες και matchmaking με ένα pool τυχαίων αντιπάλων που θα έμπαιναν όλοι στις ώρες αιχμής. Και πάλι όμως πως θα γινόταν η επιλογή των ομάδων; Με τυχαίο ρόστερ που θα σου έφτιαχνε το παιχνίδι; Με draft (που θα έπαιρνε 50 ώρες μέχρι να τελειώσουν όλοι); Με τις πραγματικές ομάδες, οπότε  ο άλλος θα έπαιρνε Ρεάλ και εσύ θα ξέμενες με την Αούστρια Βιέννης; Με Μπαρτσελόνα εναντίον Μπαρτσελόνα όπως μπορεί να γίνει στο Fifa;

Και πες στο Fifa αν οι ομάδες έχουν μια διαφορά στη δυναμικότητά τους, το skill ενός χρήστη μπορεί να ισορροπήσει κάπως τα πράγματα. Στο Manager όμως που μετράνε περισσότερο η ικανότητα του ρόστερ σου και τα συστήματα, πως θα έχουμε ισορροπία;

Γενικά είναι κάτι που πιστεύω δύσκολα θα υλοποιηθεί με ικανοποιητικό τρόπο. Προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου, καθώς το παιχνίδι είναι ήδη αρκετά challenging και ενδιαφέρον ακόμα και με σκέτο offline εναντίον CPU. Το να παίξω εναντίον ανθρώπου που θα προσπαθεί διαρκώς να εκμεταλλευτεί τις πιθανές τρύπες του match engine και να κατεβαίνει με 1-8-1 ή 10 επιθετικούς ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, δεν μου λέει τίποτα. Δεν είναι κάθε παιχνίδι φτιαγμένο για online. Δείτε πχ τι γίνεται με το NBA 2k το online του οποίου είναι ένα αίσχος και δεν έχει καμία σχέση με πραγματικό μπάσκετ.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nzeppos είπε

Δείτε πχ τι γίνεται με το NBA 2k το online του οποίου είναι ένα αίσχος και δεν έχει καμία σχέση με πραγματικό μπάσκετ.

Αυτό δεν είναι coaching game σωστά? Σαν το fifa δεν είναι? Είχα δοκιμάσει να παίξω αλλά ήταν πολύ κακή η εμπειρία κυρίως λόγο τεχνικών προβλημάτων ή επειδή οι αντίπάλοι δε κάθονταν ως το τέλος. Βέβαια δε θυμάμαι αν ήταν αυτό ή το live που έπαιξα.

Προφανώς ένα multiplayer football manager Θα ήταν αναγκαστικά κάτι σε fantasy league αφού δε μπορεί ο καθένας να παίρνει διαφορετική ομάδα και θα ήταν τραγικό να πάρουν όλοι την ίδια ομάδα όπως στο Fifa. Θα ήταν παρόμοιο με το multiplayer του fifa με τις κάρτες που και αυτό fantasy είναι ασχέτως αν ο καθένας έχει όποια ομάδα θέλει. Όλοι ξεκινάνε από το ίδιο σημείο.

Το matchmaking θα ήταν καλή φάση, σαν πρωτάθλημα ένα πράγμα που θα κράταγε για κάμποσο καιρό με ενδιάμεσα τουρνουά ξέρω γω.

Το online career mode ακούγεται ενδιαφέρον, θα διαβάσω κάποια στιγμή τα features του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, το ΝΒΑ 2k δεν είναι coaching, είναι σαν το Fifa μόνο που λόγω του είδους του αθλήματος δεν προσπαθούν να κρατήσουν ούτε τα προσχήματα. Για παράδειγμα τουμπανιάζουν τους τρίμετρους παίκτες (επί πληρωμή) και παίζουν συνέχεια με καρφώματα ή μόνο με τρίποντα κλπ. Ένα δυο βίντεο να δει κάποιος στο youtube με τα διάφορα "κορυφαία" online tournaments αρκεί να πάρει μια ιδέα (φανταστείτε παρακάτω τι γίνεται).

Στο FM το μόνο που θα χρειαζόταν να κάνουν θα ήταν exploit τη match engine και να κατεβαίνουν με παλαβά συστήματα ή τακτικές.

Φαντάζομαι κάποια στιγμή η SI θα προσπαθήσει να βελτιώσει το online αλλά τουλάχιστον ας το κάνει όσο καλύτερα μπορεί. Για να μην το έχει τολμήσει τόσα χρόνια όμως, μάλλον κάποιο λόγο θα έχει.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε κάνει προσπάθεια παλαιότερα η SI για online manager - ενδιαφέρον ήταν το εγχείρημα, αρκετά διασκεδαστικό, αλλά το εγκατέλειψαν - football manager live.

https://en.wikipedia.org/wiki/Football_Manager_Live

fm-live.jpg.b9efd14909c6e740fe06af42b376b904.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δει ένα stream στη προηγούμενη καραντίνα με 5 άτομα με τυχαίες επιλογές ομάδων στη Bundesliga.  Ήταν οκ από πλευράς απόδοσης.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα τροποποιείται για να παίζουν όλοι μαζί 2 μέρες την εβδομάδα.

Casual gaming δεν είναι σε καμία περίπτωση. Θέλει γερή συνεννόηση & δέσμευση για πότε να βρίσκονται, πότε να πηγαίνουν on holiday, πότε να αφήνουν παραπάνω χρόνο κλπ.

Πιστεύω αν κάτσουν καλές συνθήκες σε όλα αυτά, το αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο και πιο απαιτητικό από το να παίζεις single player.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως κάτι ξεκίνησαν σε online στη νέα έκδοση που βγήκε για  Xbox. Μέχρι 16 μπορούν να παίξουν αν δεν κάνω λάθος. Ακόμη όμως ειναι νωρις και διαβάζω οτι έχει προβλήματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Σκεφτόμουν προχθές που έβλεπα CL ότι αυτό το παιχνίδι θα ήταν ωραίο αν είχε online multiplayer με πραγματικούς διαγωνισμούς και έτσι. Έτσι και αλλιώς strategy είναι και τα περισσότερα αυτού του είδους το έχουν αυτό.

Μήπως υπάρχει κάτι τέτοιο ήδη και δε το ξέρω? 

Έχω κάτι χρόνια να παίξω.

Παίζεις ονλαιν με φίλους. Εμείς οπότε μας πιάνει όρεξη μαζευόμαστε 4-5 άτομα και παίζουμε ονλαιν κάποιο προταθλημα για αρκετές σεζόν. Ξέρουμε ότι πχ τρίτες Πέμπτες έχουμε κενό όλοι και μπαίνουμε για 2-3 ώρες. Εγώ μόνο έτσι το ευχαριστιεμαι.. single player μέσα σε 5-6 χρονιές ανάλογα την ομάδα σηκώνω τα πάντα μιας και είναι εύκολο. Αναγκαστικά παίζω 6η κατηγορία Αγγλίας μήπως και με κρατήσει λίγο παραπάνω.

Πάντως ονλαιν με φίλους έχει ανταγωνισμό γτ όλοι κάνουν καλουτσικες ομάδες ή χτυπάτε τους ίδιους παίχτες και έχει και καζουρα στα μεταξύ σας κλπ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...