Προς το περιεχόμενο

The Queen's Gambit


AlexanderTheGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν,

Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω και βλέποντας και στο  imdb το σχεδόν εννιάρι,  ο πήχης μπήκε ψηλά, όπως ήταν φυσικό. 

Θα αρχίσω από το συμπέρασμα. 

Αξίζει να την δει κάποιος; Σίγουρα ναι

Αξίζει 9/10; Μάλλον όχι 

Τι δεν μου άρεσε. 

Οι χαρακτήρες και το σενάριο μου φάνηκαν κάπως ρηχοί και επιφανειακοί. 

Ήθελα μια  πιο dark αίσθηση,  πιο πολύ εμβάθυνση στην ψυχολογία της Beth και στα κίνητρα που την ωθούσαν με δεδομένο το background της ζωής της. 

Μια βιασύνη να ολοκληρωθεί η σειρά και τα μεγάλα χρονικά άλματα.  Πιστεύω ότι χωρούσαν 2,3 επεισόδια ακόμη.

Ο χαρακτήρας του Benny δεν με έπεισε καθόλου. Ο πρωταθλητής των ΗΠΑ σε μια εποχή συντηρητισμού , ειδικά στο χώρο του σκακιού, παρουσιάστηκε σαν ένας  περιθωριακός με δερμάτινα και μαχαίρι,  ανάμεσα σε φυσιογνωμίες χαρακτηριστικές του χώρου. 

Οι παρτίδες που έδειχνε η σειρά,  σε αυτό το επίπεδο ,  σε καμία περίπτωση δεν παίζονται με τέτοια ταχύτητα και χωρίς πολύ σκέψη.  

Το αναμενόμενο ηρωικό τέλος. Τελικά οι Αμερικάνοι θέλουν οπωσδήποτε τον ήρωά τους. 

 

Τι μου άρεσε.

Οι ηθοποιίες. 

Τα σκηνικά, κοστούμια και γενικά η απόδοση της εποχής. 

Η αρχική ιδέα της σειράς, που κατ εμέ θα μπορούσε να αποδοθεί κάπως αλλιώς. 

Η αντιδιαστολή της χριστιανικής,  πουριτανής Αμερικής και η εμμονή της με τον κομμουνισμό, με την ψυχρή, στυγνή και ολοκληρωτική νοοτροπία των Σοβιετικών.

Την σειρά την παρακολούθησα άνετα,  χωρίς να βαρεθώ,  αν και το τέλος ήταν προφανές. Σε αυτό βέβαια έπαιξε ρόλο και η εντυπωσιακή πρωταγωνίστρια , πράγμα που πιστεύω ότι "  παρέσυρε " πολύ κόσμο και δημιούργησε κάτι σαν must see. 

Έχοντας δει και πολλες άλλες , πολύ καλές σειρές,   θα τις αδικούσα κατάφωρα αν βαθμολογούσα το Gambit  με 9.  Αν και τα νούμερα είναι σχετικά,  ένα 7,7 νομίζω ότι είναι δίκαιο. 

 

 

 

Επεξ/σία από HALF EVIL
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2020 στις 8:16 ΜΜ, Kenichi είπε

αν δεν εχουμε ιδεα απο σκακι μπορεις να την παρακολουθησεις ευχαριστα?

Εννοείται πως μπορείς να την παρακολουθήσεις.  Στο λεω εκ πείρας χαχα. Δεν παίζει κανένα ρόλο. Δες την οπωσδήποτε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Queens Gambit[Season 1]

The-Queens-Gambit-Anya-Taylor-Joy-Netfli

https://www.imdb.com/title/tt10048342/

Ακομα μια αξιοθαυμαστη σειρα απο το Netflix που εχει ανεβασει το επιπεδο κατακορυφα τουλαχιστον στις σειρες που δημιουργει. Μια σειρα τοσο ιδιαιτερη απο τις αλλες που την κανει μοναδικη. Βασιζεται στο ομοτιτλο μυθιστορημα του Walter Tevis που κυκλοφορησε το 1983 και μας δειχνει τη ζωη μιας νεαρης ταλαντουχας σκακιστριας με τις αδυναμιες που εχουν ολοι οι ανθρωποι. Η 25χρονη Anya Taylor-Joy που υποδυεται την Beth Harmon δεν θα μπορουσε να ειναι πιο ταιριαστη στο ρολο. Νομιζω οτι εχει μια λαμπρη καριερα μπροστα της ως ηθοποιος. Εχει μια απαραμιλλη ομορφια και φινετσα που ελαχιστες γυναικες εχουν. Το υπολοιπο cast στεκεται επαξια και υπαρχει ενα πρωτογνωρο δεσιμο μεταξυ καποιων χαρακτηρων που θα δωσει αρκετες συγκινησεις. Επισης θεωρω οτι δεν χρειαζεται αλλη σεζον ηταν τοσο αρτια και ολοκληρωμενη που δεν μπορω να φανταστω τι αλλο θα μπορουσαν να δειξουν. Δεν χρειαζεται να γραψω αλλα απλα μην την χασετε ειναι απο τις σειρες της χρονιας. 9.5/10

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οτι καλυτερο μπορει να δεις καποιος αυτον τον καιρο...σε ενα βραδυ εφυγε σερι...9/10

αψογη ερμηνεια της Anya Taylor Joy της πηγε γαντι ο ρολος

δειτε το

Επεξ/σία από kwstas_1993
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα να βλέπεις Yugi Oh με σκάκι και λίγα ψυχοφάρμακα.

Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο σαν σειρά απλά μέσα στη γενικότερο ξεραΐλα φαντάζει αριστούργημα.

 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τελείωσα τη σειρά και μου άρεσε πολύ! 
Εξαιρετικη ερμηνεία η πρωταγωνίστρια και πολύ καλογυρισμένη γενικά η σειρά, όμορφη σκηνοθεσία κλπ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έγραψα τη λέξη πρωταγωνίστρια στο Google στην αναζήτησή και μου έβγαλε....

FC61BE78-4A35-4A09-B02D-80DB29ACACD7.png.8e5e4245bb282c01613feb3dd231e3d3.png

χαχαχαχαχαχχαχχαχαχαχχα

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρά σαφώς βλέπεται, αν και το 9/10 είναι λίγο υπερβολικό κατά την γνώμη μου. 

Πιθανότατα η σειρά ΔΕΝ είναι για σκακιστές άνω του 2.000 ELO, αφού θα διακρίνουν άμεσα πολλά κενά. 

Πέραν τούτου είναι θετικό που το σκάκι αρχίζει να προβάλλεται λίγο παραπάνω κι αυτό ισχύει ειδικά για την ελληνική κοινωνία, όπου η διείσδυση είναι πολύ μικρή. Φυσικά, η διασύνδεση του σκακιού με τα βαρβιτουρικά/ψευδαισθησιογονα είναι στα όρια του γελοίου.

Στα παλιότερα χρόνια πράγματι πολλοί σπουδαίοι παίκτες ήταν εκκεντρικοί έως παρανοϊκοί (Morphy, Fisher,) ή αλκοολικοί (Tal). 

Σήμερα, και μάλλον από τους Karpov & Kasparov και ύστερα (1974 όταν ο Αμερικανός Fisher αρνήθηκε να υπερασπιστεί τον τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλητή), οι περισσότεροι (πολύ) καλοί και κορυφαίοι πρέπει να είναι και ιδιαίτερα σταθερές προσωπικότητες διότι διαφορετικά δεν θα άντεχαν την τεράστια πίεση που έχει το άθλημα σε αυτό το επίπεδο. 

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με μια λέξη την σειρά θα την περιέγραφα ως μια '' περιποιημένη σειρά '' χωρίς να ειναι κατι το ξεχωριστό ή αριστουργηματικό!

Παρ όλα αυτά την προτείνω και μάλλον δεν θα σας απογοητεύσει...

Επεξ/σία από Skin79
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Έγραψα τη λέξη πρωταγωνίστρια στο Google στην αναζήτησή και μου έβγαλε....

FC61BE78-4A35-4A09-B02D-80DB29ACACD7.png.8e5e4245bb282c01613feb3dd231e3d3.png

χαχαχαχαχαχχαχχαχαχαχχα

εμενα μου θυμιζει αυτο

Praying-mantis.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2020 στις 8:53 ΠΜ, xx1100 είπε

Η σειρά σαφώς βλέπεται, αν και το 9/10 είναι λίγο υπερβολικό κατά την γνώμη μου. 

Πιθανότατα η σειρά ΔΕΝ είναι για σκακιστές άνω του 2.000 ELO, αφού θα διακρίνουν άμεσα πολλά κενά. 

Πέραν τούτου είναι θετικό που το σκάκι αρχίζει να προβάλλεται λίγο παραπάνω κι αυτό ισχύει ειδικά για την ελληνική κοινωνία, όπου η διείσδυση είναι πολύ μικρή. Φυσικά, η διασύνδεση του σκακιού με τα βαρβιτουρικά/ψευδαισθησιογονα είναι στα όρια του γελοίου.

Στα παλιότερα χρόνια πράγματι πολλοί σπουδαίοι παίκτες ήταν εκκεντρικοί έως παρανοϊκοί (Morphy, Fisher,) ή αλκοολικοί (Tal). 

Σήμερα, και μάλλον από τους Karpov & Kasparov και ύστερα (1974 όταν ο Αμερικανός Fisher αρνήθηκε να υπερασπιστεί τον τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλητή), οι περισσότεροι (πολύ) καλοί και κορυφαίοι πρέπει να είναι και ιδιαίτερα σταθερές προσωπικότητες διότι διαφορετικά δεν θα άντεχαν την τεράστια πίεση που έχει το άθλημα σε αυτό το επίπεδο. 

Από ότι διάβασα πάντως όλες οι σκακιέρες στη σειρά  είναι πραγματικές απο πραγματικά παιχνίδια και μάλιστα όλη την επιμέλεια την ανέλαβε ο ίδιος ο Kasparov.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είδα μέσα σε μία ημέρα, πραγματικά πολύ καλή σειρά. Σκηνοθεσία, κοστούμια και διήγηση σε εξαιρετικό βαθμό. Προφανώς τις εντυπώσεις τις κλέβει η Τέιλορ και δικαιωματικά. Ένα οχτάρι το βάζω προσωπικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AlexanderTheGr είπε

Από ότι διάβασα πάντως όλες οι σκακιέρες στη σειρά  είναι πραγματικές απο πραγματικά παιχνίδια και μάλιστα όλη την επιμέλεια την ανέλαβε ο ίδιος ο Kasparov.

Ναι, και εγώ το διάβασα αυτό. Επειδή ασχολούμαι ερασιτεχνικά με το σκάκι γνωρίζω 5-10 πράγματα (είμαι κάπου στο 1900 από πλευράς ELO). Επειδή όμως ελάχιστα στέκεται στην σκακιστική ουσία, δεν μπορώ να καταλάβω ποια ήταν ακριβώς η επιμέλεια. 

Βλέποντας σκακιστικά την σειρά είχα την αίσθηση ότι κανείς από τους ηθοποιούς δεν έχει παίξει σκάκι στην πραγματικότητα. Κάτι στον τρόπο που (υποτίθεται ότι) σκέφτονται προτού παίξουν. Πχ, σε καμία σοβαρή παρτίδα, δεν παίζεις κίνηση αμέσως με το που παίζει ο αντίπαλος. Πρώτα γράφεις την κίνησή του - σκέφτεσαι και ελέγχεις εκείνο που θες να παίξεις - κάνεις την δική σου κίνηση. 

Μου έκανε επίσης περίεργη αίσθηση το ότι έβαζε μάλλον άσχετα ονόματα για τους περισσότερους κορυφαίους (μπορκγοφ, λουκατσενκο, γουατς.... δεν υπάρχουν 👀) μαζί με πραγματικούς (Botvinik, Tal, Morphy, Bogoliubov, Steinitz) 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει τα πρώτα 4 επεισόδιά, σήμερα αύριο λογικά θα την τελειώσω την σειρά,  η ερμηνεία τις Anya Taylor-Joy για μένα είναι εξαιρετική. Τα σκηνικά/κοστούμια επίσης.

Η σειρά δείχνει να είναι καλή παραγωγή αλλά και λίγο υπερτιμημένη για 9/10, από ότι έχω δει μέχρι τώρα τουλάχιστον..  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...