Προς το περιεχόμενο

Σκωτία: AI κάμερα εστίαζε στον επόπτη αντί για τη μπάλα!


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και έτσι κάμποσοι τεχνικοί, ηχολήπτες, καμέραμαν ΔΕΝ θα πληρωθούν και θα καθήσουν σπίτι (menoumespiti) ασφαλείς για να απολαύσουν τον αγώνα. Είναι αυτοκαταστροφικό όλο αυτό για τις κοινωνίες μας ή μου φαίνεται ; Ειλικρινά δεν μπορώ να δω καθαρά πως θα συνεχίσουμε ολοένα να αντικαθιστούμε εργαζόμενους από μηχανές. Που θα το κάνουμε. Χωρίς κανένα κεντρικό σχέδιο. Απλά, γιατί το (μεγάλο) χρήμα θα συνεχίσει να απαιτεί περισσότερο μόνο και μόνο επειδή μπορεί. 

Υ.Γ. Βλέπω στα supermarket ΑΒ δίπλα στα ταμεία, κοπέλες (πωλήτριες) που σε προτρέπουν να περάσεις στα αυτόματα μηχανήματα πώλησης... Διαφημίζουν οι καημένες, τις μηχανές που αύριο θα τις απολύσουν.... Ευτυχώς, η (πολλή) πελατεία αρνείται ακόμα, ενστικτωδώς !

Επεξ/σία από estpany
  • Like 4
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, estpany είπε

Και έτσι κάμποσοι τεχνικοί, ηχολήπτες, καμέραμαν ΔΕΝ θα πληρωθούν και θα καθήσουν σπίτι (menoumespiti) ασφαλείς για να απολαύσουν τον αγώνα. Είναι αυτοκαταστροφικό όλο αυτό για τις κοινωνίες μας ή μου φαίνεται ; Ειλικρινά δεν μπορώ να δω καθαρά πως θα συνεχίσουμε ολοένα να αντικαθιστούμε εργαζόμενους από μηχανές. Που θα το κάνουμε. Χωρίς κανένα κεντρικό σχέδιο. Απλά, γιατί το (μεγάλο) χρήμα θα συνεχίσει να απαιτεί περισσότερο μόνο και μόνο επειδή μπορεί. 

Υ.Γ. Βλέπω στα supermarket ΑΒ δίπλα στα ταμεία, κοπέλες (πωλήτριες) που σε προτρέπουν να περάσεις στα αυτόματα μηχανήματα πώλησης... Διαφημίζουν οι καημένες, τις μηχανές που αύριο θα τις απολύσουν.... Ευτυχώς, η (πολλή) πελατεία αρνείται ακόμα, ενστικτωδώς !

Έτσι έχουν τα πράγματα φίλος, κάθε εποχή αλλάζει τα δεδομένα της προηγούμενης. Το ίδιο έλεγαν πριν 100 χρόνια όταν οι μηχανές αντικατέστησαν τα ανθρώπινα χέρια στις αυτοκινητοβιομηχανίες και όχι μόνο. Σήμερα σου είναι εντελώς φυσιολογικό να σου φτιάχνει το αυτοκίνητο ένα μηχάνημα....

Όσο για τους υπαλλήλους, τους καταλαβαίνω γιατί έχουν δύο και μόνο επιλογές : να απολυθούν επί τόπου γιατί δεν υποδεικνύουν τον αυτόματο πωλητή ή να απολυθούν αργότερα όταν αυτός τους αντικαταστήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα ακόμα γκαρσόνια θα απορροφήσει η κοινωνία. Άλλο ένα επάγγελμα που σιγά σιγά όχι μετατίθεται αλλά αντικατάσταται από μηχανή. 

 

Λυπητερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AppleAlberth1 είπε

Μεγάλη επιτυχία αυτές η κάμερες. Σκέφτομαι να πάρω μερικές, πριν καταλάβουν την αξία τους και ακριβαίνουν. Έχετε να μου προτείνετε που να βρω;

Οι κάμερες είναι απίστευτες και είναι πολλά χρόνια στην αγορά. Δεν ξέρω/το πορτοφόλι σου αλλά αν πάρεις "μερικές" θα γίνεις "ο νέος καλύτερός μου φίλος"! 😂 

Έχω κάνει μια σχετική έρευνα αγοράς γιστι μ' ενδιαφέρει για να έναν αθλητικό συλλογο. Αν πραγματικά σ' ενδιαφέρει στείλε pm να σου δώσω τηλέφωνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άμα ήταν open source η ΑΙ , θα έδειχνε και τον ήλιο , το φεγγάρι και άλλες στρογγυλές θεές. Μετά από 1 χρόνο θα ήταν καλύτερο από οποιοδήποτε καμεραμάν.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκωτια ...... που ηλιος για να παρει χρωμα να πεσει και κανενα χιονι να μη φαινεται καθολου και να λενε αμαν ενα μπλουζακι με σοτρτς και παπουτσια τρεχει. Ελα ρε φιλε  Ελλαδα να σφυριξεις κανανα οφσαιντ να παρεις και χρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, dimosss είπε

Μήπως έχει τεχνολογία ανίχνευσης στημένων αγώνων και γι' αυτό εστίασε στον επόπτη?

καλό 

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα χάσουν την δουλειά τους μόνο οι κάμεραμαν με την ΑΙ αλλά και οι φαλακροί επόπτες που το κεφάλι τους μοιάζει με μπάλα για τη ΑΙ :P 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...