Προς το περιεχόμενο

Επιλογή για λάστιχα επιβατικού


eliashadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, el00019 είπε

Δε ξέρω αν αναφέρεσαι σε αυτό που έγραψα εγώ...αν ναι τότε δεν είπα αυτό που κατάλαβες.

Πάντως τα Falken που ανέφερες (τουλάχιστον skroutz) έχουν τα ίδια χρήματα με τα ''επώνυμα'' που ανέφεραν τα παιδιά εδω.

https://www.skroutz.gr/s/13916108/Falken-Ziex-ZE310-Ecorun-205-55R16-91V.html

Επεξ/σία από eliashadow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πράγματι για το σκρουτζ...σε μαγαζί που πήγα εγώ ήταν κάτω 60 από τα michelin.

Δε τίθεται θέμα...σε ίδιες τιμές κι εγώ θα έβαζα primacy 4 ή pr.contact 6 κλπ κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα falken τα έβαλα εγώ πρόσφατα 215/60/16, δεν ξέρω τι ψάρια πιάνουν (ούτε 100χλμ δεν έχω κάνει) αλλά αμέσως είδα ότι έιναι πιο ήσυχα από τα continental sportcontact και τα turanza 005 που έχω στο άλλο. Σε παραπλήσιες διαστάσεις όλα 205/55/16 - 215/55/16.

Βέβαια είναι σχεδόν 2 ετών από την ημερομηνία κατασκευή τους και έχουν επάνω καμια 15χιλχλμ. Η γόμα φαίνεται σε άψογη κατάσταση (δεν έχουν διαφορά σημαντικά αντιληπτή διαφορά μετρημένη με παχύμετρο) και τα έβαλα, αν και αντίθετος με τα μεταχειρισμένα, γιατί μου τα χάρισε φίλος που του είχαν ξεμείνει και του έπιαναν χώρο (πούλησε το αυτοκίνητο του και το έδωσε με τα χειμερινά). Ήταν η ώρα για αλλαγή αλλά με τον ιό το αυτοκίνητο είχε κάνει από την αρχή τους έτους 1500χλμ (είναι το δεύτερο) οπότε με αυτά θα βγάλω έτσι όπως πάει 2 χρόνια ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nexen όχι. Αλλά τα Falken ziex 310 σε 215/55/16, 380 €, που τα έβαλα πριν 1,5 χρόνο, είναι στην αντοχή και στο κράτημα πολύ καλύτερα από τα αμέσως προηγούμενα που φορούσα Continental PremiumContact 5 και Dunlop Sport Bluresponse, και τα δύο σε 205/55/16, λόγω οικονομίας.Είναι πιο σκληρά από πλευράς ανέσεως αλλά τα προτιμώ.

 

 

 

 

η

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως  την  ιδια  διασταση   και  ελαστικο   εχω   και  στο   δικο   μου.

Αριστο   σε   στεγνο   και  βρεγμενο  και  σε   πολυ  καλη   τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορει καποιος να μου θυμισει μαρκες ελαστικων που κατασκευαζονται στην πολωνια  που ειναι θυγατρικες εταιρειες επωνυμων ελαστικων? Ειχα τοποθετησει  ελαστικα καποιας θυγατρικης εταιρειας που κατασκευαζει και πασιγνωστα επωνυμα ελαστικα αλλα δεν θυμαμαι την μαρκα γιατι τα αλλαξα τα ελαστικα προ διετιας.Το μονο που θυμαμαι οτι εγραφε πανω στα ελαστικα Made in Poland. Αλλα εχω ξεχασει την εταιρεια. Θελω να ξαναβαλω τα ιδια γιατι ειχα μεινει ευχαριστημενος και γι΄αυτο ρωταω.

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

εκτός από τα "επώνυμα" λάστιχα που πληρώνεις διαφήμιση, όπως στα αθλητικά παπούτσια, υπάρχουν και οι δεύτερες των μεγάλων εταιρειών, απλά να έχεις βάλει την κατάλληλη "βαθμολογία ταχύτητας" με την ιπποδύναμη του αυτοκινήτου σου, για να ζεσταίνονται, ειδικά στις μικρές διαδρομές, και φυσικά να έχεις σωστά αμορτισέρ σινεμπλόκ και πίεση ελαστικών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

 Από Goodyear vector G3 allsaison έχει κανείς άποψη? Να τα έχει δοκιμάσει

Τα παρήγγειλα χωρίς έρευνα αγοράς

Ήταν πιο ακριβά από Hankook 4 εποχών και φθηνότερα από miscellen 4 εποχών

Θα μπούνε σε Hyundai Tuscon τετρακίνητο 

Τα Hankook δεν πρόλαβα να τα λιώσω αλλά όσο τα είχα ήταν πολύ καλά σε μεγάλες ταχύτητες ως 200 χιλιόμετρα (γερμανικός αυτοκινητόδρομος) δεν ένιωσα ποτέ ανασφάλεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, mak3don said:

 Από Goodyear vector G3 allsaison έχει κανείς άποψη? Να τα έχει δοκιμάσει

Τα έχω εγώ εδώ και ~50.000 χλμ (περίπου 2 χρόνια), αλλά ίσως να μη μπορώ να σε βοηθήσω, γιατί κάτι έγραψες κάπου για «έως 200 χμ/ω»; Με το αυτοκίνητο που έχει τα συγκεκριμένα έχω πάει μέχρι τα 150 μέγιστο, στιγμιαία. :P

Αν πάντως σ' ενδιαφέρει η γρήγορη οδήγηση, μάλλον ούτε και τα Vector μπορούν να σε βοηθήσουν. Ως τεσσάρων εποχών δε τα καταφέρνουν καλά σε τέτοιες συνθήκες. Αν τώρα αυτό αφορά άλλα λάστιχα, και κατάλαβα λάθος, να σου πω τη γνώμη μου γι' αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Haldol είπε

Τα έχω εγώ εδώ και ~50.000 χλμ (περίπου 2 χρόνια), αλλά ίσως να μη μπορώ να σε βοηθήσω, γιατί κάτι έγραψες κάπου για «έως 200 χμ/ω»; Με το αυτοκίνητο που έχει τα συγκεκριμένα έχω πάει μέχρι τα 150 μέγιστο, στιγμιαία. :P

Αν πάντως σ' ενδιαφέρει η γρήγορη οδήγηση, μάλλον ούτε και τα Vector μπορούν να σε βοηθήσουν. Ως τεσσάρων εποχών δε τα καταφέρνουν καλά σε τέτοιες συνθήκες. Αν τώρα αυτό αφορά άλλα λάστιχα, και κατάλαβα λάθος, να σου πω τη γνώμη μου γι' αυτά

Μήν φαντάζεσαι ότι κάθε μέρα πάω τόσο απλά όταν κάνω ταξίδι δύο τρεις φορές το χρόνο και έχει ελεύθερο στο όριο το πατάω αλλιώς θα κάνω καθημερινά περίπου 15-30 χιλιόμετρα με ταχύτητες ως 80 χιλιόμετρα την ώρα και στα ταξίδια μέσο όρο 140 και όταν το επιτρέπει ο δρόμος και παραπάνω

Πες την άποψη σου με ενδιαφέρει

Θέλω τεσσάρων εποχών λόγω νομοθεσίας που θέλει χειμερινό το χειμώνα και δεν θέλω να αλλάζω Ρόδες 2 φορές το χρόνο

Σε τί κατάσταση βρίσκονται μετά από 50.000 χιλιόμετρα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mak3don said:

Μήν φαντάζεσαι ότι κάθε μέρα πάω τόσο απλά όταν κάνω ταξίδι δύο τρεις φορές το χρόνο και έχει ελεύθερο στο όριο το πατάω αλλιώς θα κάνω καθημερινά περίπου 15-30 χιλιόμετρα με ταχύτητες ως 80 χιλιόμετρα την ώρα και στα ταξίδια μέσο όρο 140 και όταν το επιτρέπει ο δρόμος και παραπάνω

Πες την άποψη σου με ενδιαφέρει

Θέλω τεσσάρων εποχών λόγω νομοθεσίας που θέλει χειμερινό το χειμώνα και δεν θέλω να αλλάζω Ρόδες 2 φορές το χρόνο

Σε τί κατάσταση βρίσκονται μετά από 50.000 χιλιόμετρα? 

Ωραία. Ξεκινάμε από την κατάσταση. Πρώτα απ' όλα, το αυτοκίνητο είναι το T-ROC 1.0 (έχει ~20 κιλά ροπή). Συνήθως όμως οδηγώ αρκετά ήπια. Αυτό για να καταλάβεις τι «δυνάμεις» καλούνται ν' αντιμετωπίσουν. Έχουν ακόμα λίγο πέλμα, δεν έχουν φτάσει δηλαδή στο «σημάδι» που έχουν ως ελάχιστο βάθος. Εάν θέλεις πιο μετά μπορώ να βγω με παχύμετρο να σου πω ακριβώς πόσο. Δε μου κάνει κόπος. Σκασίματα δεν έχουν, αλλά δυστυχώς (ως προς την πληροφορία) το αυτοκίνητο φυλάσσεται σε κλειστό γκαράζ, οπότε ο ήλιος δε μας κάνει σημαντική ζημιά.

Στη συμπεριφορά, είναι ένα τίμιο all-arounder ελαστικό τεσσάρων εποχών, όμως είναι από αυτά που «κοιτάνε» περισσότερο προς το χειμώνα. Άψογο στο κρύο (< 10C) και στο χιόνι (μόνο τα Michelin CrossClimate είναι καλύτερα) και κερδίζει κατά κράτος οποιοδήποτε θερινό, «τίμιο» σε καθημερινή χρήση year - round, με θερμοκρασίες είτε χαμηλές, είτε υψηλές (μέχρι 25C), αλλά και «συμπαθητικά ανεκτό» το καλοκαίρι με πολλή ζέστη. Όμως στη ζέστη σίγουρα δεν εμπνέουν αυτοπεποίθηση. 

Side note. Ο λαστιχάς μου, όταν είχα πάει με τους καύσωνες για μία βίδα που πάτησα, πάνω στην κουβέντα μου είπε ότι άλλοι με τα λάστιχά μου γκρινιάζουν ότι «φεύγουν κομμάτια» (!) με τη ζέστη. Βεβαίως, οι άλλοι μπορεί είτε να οδηγούν κάνα θηρίο με ροπή φορτηγού, ή απλά να ξεκινάνε λες κι είναι στο drag strip. Σε κάθε περίπτωση όμως αυτό είναι μία σαφής ένδειξη ότι με τη ζέστη δε τα πάνε τρομερά καλά, μιας και με θερινά δε συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Τώρα για την περίπτωσή σου, εξαρτάται το μέρος που μένεις και κινείσαι. Γερμανία έχουμε και ζέστη, και κρύο, ενώ προς τα πάνω (προς τη θάλασσα) γνωρίζω ότι έχει και αρκετή ζέστη καμιά φορά. Αν κινείσαι σε περιοχές που έχει μεγάλες διαφοροποιήσεις χειμώνα - καλοκαίρι, αλλά και θέλεις να το πατάς που και που στα «ελεύθερα» σημεία, ίσως είναι καλύτερα να πας σε 2 σετ. Όσο και αν φαίνεται άβολο σε πρώτη σκέψη. Γιατί το χειμερινό εύκολα προδίδει το καλοκαίρι, και το θερινό εύκολα προδίδει το χειμώνα. Και τα τεσσάρων εποχών ως «ενδιάμεση λύση» συνδυάζουν μεν τα καλά τους, αλλά συνδυάζουν και τα στραβά τους!

;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/10/2023 at 22:05, NERRY said:

Καλησπέρα, θέλω να βάλω καινούρια ελαστικά σε toyota auris. 205/55/16.. Έχετε άποψη για τα toyo?? 

στην ιδια διασταση ειχα αγορασει τα proxes tr1.

Απιστευτο λαστιχο με παρα πολυ καλα κρατηματα τοσο πολυ οσο και σε εθνικη. Σε βρεγμενο μετρια πραγματα.

Εχει ομως ενα αρνητικο: φθείρεται σχετικα πιο γρηγορα απο αλλα ελαστικα (δε συζηταω καν για καγουριες) και πιστεψε με εχω φορεσει παρα πολλες μαρκες.

On 07/11/2020 at 02:32, sonikk said:

Mπορει καποιος να μου θυμισει μαρκες ελαστικων που κατασκευαζονται στην πολωνια  που ειναι θυγατρικες εταιρειες επωνυμων ελαστικων? Ειχα τοποθετησει  ελαστικα καποιας θυγατρικης εταιρειας που κατασκευαζει και πασιγνωστα επωνυμα ελαστικα αλλα δεν θυμαμαι την μαρκα γιατι τα αλλαξα τα ελαστικα προ διετιας.Το μονο που θυμαμαι οτι εγραφε πανω στα ελαστικα Made in Poland. Αλλα εχω ξεχασει την εταιρεια. Θελω να ξαναβαλω τα ιδια γιατι ειχα μεινει ευχαριστημενος και γι΄αυτο ρωταω.

ευχαριστω.

https://passenger-car.kormoran-tyres.com/

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...