Προς το περιεχόμενο

Επιλογή για λάστιχα επιβατικού


eliashadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στη παρέα.

Θέλω να αλλάξω λάστιχα στο Ford Focus 1600 του 2008. Διαστάσεις 205/55/16.

 Ένας λαστιχάς μου πρότινε τα Riken, θυγατρική της Michellen στα 200€ και ένας άλλος τα Goodyear Diplomat στα ίδια χρήματα.

Μένω και κυκλοφορώ κυρίως Αθήνα κέντρο, Άνω Κυψέλη με πολλές ανηφόρες. Δεν οδηγώ επιθετικά, δε κάνω απότομα φρεναρίσματα και πολύ σπάνια να ανέβω πεζοδρίμια.

Έχετε γνώμη για τα συγκεκριμένα ή έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε αυτή τη τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Good Year Efficient Grip performance 2. 

Είναι η δευτερη γενιά και είναι πολύ καλό. 

https://www.skroutz.gr/s/21634343/Goodyear-EfficientGrip-Performance-2-205-55R16-91V.html

https://www.skroutz.gr/s/14052405/Bridgestone-Turanza-T005-205-55R16-91V.html

https://www.skroutz.gr/s/16454444/Continental-EcoContact-6-205-55R16-91V.html

https://www.skroutz.gr/s/16979050/Continental-PremiumContact-6-205-55R16-91V.html

Και ενα 4 εποχών 

https://www.skroutz.gr/s/16166015/Bridgestone-WeatherControl-A005-205-55R16-91H.html

Για 30-40€ δεν αξίζει να πάρεις κάτι όχι επώνυμο.

Μια φορά να το χρειαστείς και να σε προδόσει το μη επώνυμο... δεν αξίζει

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eliashadow είπε

Καλημέρα στη παρέα.

Θέλω να αλλάξω λάστιχα στο Ford Focus 1600 του 2008. Διαστάσεις 205/55/16.

 Ένας λαστιχάς μου πρότινε τα Riken, θυγατρική της Michellen στα 200€ και ένας άλλος τα Goodyear Diplomat στα ίδια χρήματα.

Μένω και κυκλοφορώ κυρίως Αθήνα κέντρο, Άνω Κυψέλη με πολλές ανηφόρες. Δεν οδηγώ επιθετικά, δε κάνω απότομα φρεναρίσματα και πολύ σπάνια να ανέβω πεζοδρίμια.

Έχετε γνώμη για τα συγκεκριμένα ή έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε αυτή τη τιμή;

Καταρχήν το ότι η Riken είναι θυγατρική της Michelin δεν λέει κάτι, ή μάλλον λέει, τα Riken παραείναι φτηνά/χαμηλής ποιότητας για να φέρουν το όνομα Michelin.

Επίσης τα Diplomat δεν είναι μοντέλο της Goodyear, είναι θυγατρική φίρμα της Goodyear.

Και οι δύο εταιρείες αυτές βγάζουν φτηνά ελαστικά εφάμιλλα των κινέζικων σε ποιότητα και τιμή, σκοπός τους είναι να αντιμετωπίσουν τα κινέζικα, και όχι για να προσφέρουν ελαστικό Α κατηγορίας σε χαμηλότερη τιμή όπως μερικοί νομίζουν.

Στα 200€ που έχεις πρόθεση να ξοδέψεις απλά θα πάρεις ότι χειρότερο υπάρχει στην αγορά, να το έχεις υπόψιν.

Εγώ στη θέση σου θα προτιμούσα επώνυμα λάστιχα με 270-300€, και αν ζοριζόμουν θα έβαζα το ένα ζευγάρι άμεσα και λίγο αργότερα το άλλο.

1 ώρα πριν, pagalo είπε

Για 30-40€ δεν αξίζει να πάρεις κάτι όχι επώνυμο.

Τα επώνυμα που δείχνεις πάντως δεν κοστίζουν 30-40€ παραπάνω, κοστίζουν 70-90€ παραπάνω, οι τιμές που βλέπεις είναι χωρίς τοποθέτηση.

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καλοκαίρι έβαλα τα Hankook 4S2 στις ίδιες διαστάσεις κι είμαι πολύ ευχαριστημένος. Νομίζω πως έχουν καλή σχέση απόδοσης τιμής γιατί οτιδήποτε άλλο καλό που έβρισκα ήταν τουλάχιστον 100€ πάνω σε συνολική τιμή.
Και τα εγκρίνει και το Tyre Reviews. https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2020-Tyre-Reviews-All-Season-Tyre-Test.htm

Επίσης παλιότερα που είχα βάλει Hankook στην Ελλάδα, σου έδινε και 1 χρόνο δωρεάν επισκευή ακόμα κι αν το χαλούσες με δική σου ευθύνη

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, eliashadow είπε

Καλημέρα στη παρέα.

Θέλω να αλλάξω λάστιχα στο Ford Focus 1600 του 2008. Διαστάσεις 205/55/16.

 Ένας λαστιχάς μου πρότινε τα Riken, θυγατρική της Michellen στα 200€ και ένας άλλος τα Goodyear Diplomat στα ίδια χρήματα.

Μένω και κυκλοφορώ κυρίως Αθήνα κέντρο, Άνω Κυψέλη με πολλές ανηφόρες. Δεν οδηγώ επιθετικά, δε κάνω απότομα φρεναρίσματα και πολύ σπάνια να ανέβω πεζοδρίμια.

Έχετε γνώμη για τα συγκεκριμένα ή έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε αυτή τη τιμή;

Εάν κάνεις χιλιόμετρα μήν επιλέξεις θυγατρικές. Ειχα βάλει Kormoran 4αδα καινούργια κακώς άκουσα τον λαστιχά , και τα πέταξα στις 15.000 χιλιόμετρα .

Κάνω ετηισίως 45,000 χιλιόμετρα. Ο λόγος αντικατάστηασης ήταν οτι σε ήταν θορυβώδες αρκετά μέχρι να ζεσταθούν και σε βρεγμένο οδόστρωμα ήταν άθλια .

Να μου πεις τι περίμενες με 280 €; Σε διάσταση 185/60/14 

Για εμένα βάλε εάν θές θυγατρική Barum ή μετά οποιαδήποτε επώνυμη εταιρεία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Εάν κάνεις χιλιόμετρα μήν επιλέξεις θυγατρικές. Ειχα βάλει Kormoran 4αδα καινούργια κακώς άκουσα τον λαστιχά , και τα πέταξα στις 15.000 χιλιόμετρα .

Κάνω ετηισίως 45,000 χιλιόμετρα. Ο λόγος αντικατάστηασης ήταν οτι σε ήταν θορυβώδες αρκετά μέχρι να ζεσταθούν και σε βρεγμένο οδόστρωμα ήταν άθλια .

Να μου πεις τι περίμενες με 280 €; Σε διάσταση 185/60/14 

Για εμένα βάλε εάν θές θυγατρική Barum ή μετά οποιαδήποτε επώνυμη εταιρεία 

280 €? Είχα βάλει Kormoran 195/60/15 με 220 € αν θυμάμαι καλά. Άθλια δε μου φάνηκαν, αλλά μετά από λίγο καιρό η διαφορά με κάτι επώνυμο ήταν εμφανής (κάνω σαφώς λιγότερα χλμ).

Πάντως προχθές ξαναγύρισα σε επώνυμα (Continental ECO Contant 6). Νομίζω ειδικά από θέμα ασφάλειας στη βροχή αξίζει να δώσεις 80-100 παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kronos73 είπε

280 €? Είχα βάλει Kormoran 195/60/15 με 220 € αν θυμάμαι καλά. Άθλια δε μου φάνηκαν, αλλά μετά από λίγο καιρό η διαφορά με κάτι επώνυμο ήταν εμφανής (κάνω σαφώς λιγότερα χλμ).

Πάντως προχθές ξαναγύρισα σε επώνυμα (Continental ECO Contant 6). Νομίζω ειδικά από θέμα ασφάλειας στη βροχή αξίζει να δώσεις 80-100 παραπάνω.

Ήταν στην εργοστασιακή διάσταση και γενικά η συγκεκριμένη διάσταση δεν ήταν πολύ διαδεμόνη και ηταν λίγο ακριβότερσα .

Εγω αφου τα άλλαξα τα Kormoran έβαλα Michelin Energy .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι μην βαλεις κατι μη επώνυμο εφοσον οι διαφορες δεν ειναι μεγαλες. Τα 50€ θα τα βρεις μπροστα σου μετα.

Συν μην βαλεις runflat αν το αμαξι δεν ειχε απο το εργοστάσιο τετοιου τυπου.

Γιατι οι λαστιχαδες μερικοι κοιτανε μόνο να πουλησουν, τα runflat θελουν ειδικη ζαντα και οχι την απλη, συνήθως οι bmw σειρα1 εχουν τετοιες, το χειλος της ζαντας ειναι πιο μεγαλο και θα κοπαναει συνεχεια χωρις λογο.

Για μενα στην διασταση αυτη εχεις απειρες επιλιγες ως τα 300€ μην τα λυπηθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, meletis_m said:

Να μου πεις τι περίμενες με 280 €; Σε διάσταση 185/60/14 

Αν έβαλες με 280€ kormoran σε αυτή τη διάσταση κάποιος σε έκλεψε αρκετά. 

Μήπως 180€?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, NickTG είπε

Αν έβαλες με 280€ kormoran σε αυτή τη διάσταση κάποιος σε έκλεψε αρκετά. 

Μήπως 180€?

Θα ψαξω τη απόδειξη έχουν περάσει 2,5 χρονια , το αμαξι το εχω πουλήσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, meletis_m είπε

Εάν κάνεις χιλιόμετρα μήν επιλέξεις θυγατρικές. Ειχα βάλει Kormoran 4αδα καινούργια κακώς άκουσα τον λαστιχά , και τα πέταξα στις 15.000 χιλιόμετρα .

Κάνω ετηισίως 45,000 χιλιόμετρα. Ο λόγος αντικατάστηασης ήταν οτι σε ήταν θορυβώδες αρκετά μέχρι να ζεσταθούν και σε βρεγμένο οδόστρωμα ήταν άθλια .

Να μου πεις τι περίμενες με 280 €; Σε διάσταση 185/60/14 

Για εμένα βάλε εάν θές θυγατρική Barum ή μετά οποιαδήποτε επώνυμη εταιρεία 

Η πιο εμπορική διάσταση σε 14ρες είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σε ενα παλιο οχημα που ειχα εβαλα προ διετιας τα sava .αν θυμαμαι καλα ειναι θυγατρικη της goodyear. για εναμιση χρονο καλα μου βγηκαν,μετα αρχισαν να γλυστρανε  λιγο στο στεγνο δρομο σε κακη παλια ασφαλτο ομως, ειχα δωσει 150 ευρω με διαστασεις 175/70.στα τρια με τριαμιση χρονια τα αλλαζω παντως και στην διετια δεν κανω καν τον κοπο να βαζω τα μπρος-πισω.

πριν απο αυτα ειχα βαλει καποια  που δεν θυμαμαι την μαρκα αλλα εγραφε πανω made in poland.δηλαδη πολωνικα αυτα.μου ειχαν βγει στa 160 ευρω  αλλα ηταν καλυτερα.

παντως τα ελαστικα των θυγατρικων των μεγαλων εταιρειων σαν ποιοτητες πρεπει να ειναι πανω κατω τα ιδια σε ολες τις μαρκες.αυτο εχω καταλαβει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...