Προς το περιεχόμενο

Επιλογή για λάστιχα επιβατικού


eliashadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ άλλαξα από Michelin Primacy 4 και έβαλα σε 205/55/16 τα Continental Premium Contact 6 στα 270€. Τρομερό πάτημα στον δρόμο, δε γλιστράνε με τίποτα. Βέβαια, σε σχέση με τα Michelin είδα ελαφρώς αυξημένη κατανάλωση (της τάξης των 0,2-0,3 λ/100χλμ) και ίσως κάνουν λίγο περισσότερο θόρυβο. Πάντως σε σχέση με κρατήματα είναι εξαιρετικά και σε στεγνό και σε βρεγμένο οδόστρωμα. Όσο για αντοχή στον χρόνο, μένει να φανεί και φυσικά εξαρτάται και από τον τρόπο οδήγησης του καθενός.

Το ξέρω ότι στους περισσότερους από εμάς, δεν περισσεύουν τα ευρώ, αλλά παίδες, τα λάστιχα και τα φρένα μας είναι η ασφάλεια η δική μας και των γύρω μας και εκεί δεν πρέπει να κάνουμε τσιγκουνιές. Καλύτερα να ζοριστούμε λίγο και να κόψουμε από κάτι άλλο. Για 50-60€ να μη βάζουμε τη ζωή μας και των άλλων σε κίνδυνο.

 

Επεξ/σία από GiorgosT
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

59 λεπτά πριν, el00019 είπε

Falken ziex ze310

Γλιτώνεις αυτά τα 50 ευρώ που λένε τα παιδιά παραπάνω.

Τα έχω βάλει και τα έχω βρει μια χαρά...με την υποσημείωση πως δεν έχω ιδέα (όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα)

τι θα έκαναν σε οριακές συνθήκες σε σύγκριση με Michelin,Conti κλπ... μόνο ότι έχω διαβάσει στο νετ

Οπότε your call

 

Τα falken δεν ειναι ακριβως σαν τα "δευτερα" τυπου kormoran καθως ειναι κανονικη μαρκα, οχι θυγατρικη η κινεζικη.

Δεν ειναι και premium βεβαια οπως η continental αλλα τιμιοτατη σαν μαρκα. 

Τα συγκεκριμενα εχουν και αντιστοιχο επιπεδο φρεναρισματος σε βρεγμενο(Α ) αλλα χανουν σε οικονομια καυσιμου. (Ε) σε σχεση με ενα premium που θα εχει Α-Α η Α-Β

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, imr είπε

Τα falken δεν ειναι ακριβως σαν τα "δευτερα" τυπου kormoran καθως ειναι κανονικη μαρκα, οχι θυγατρικη η κινεζικη.

Δεν ειναι και premium βεβαια οπως η continental αλλα τιμιοτατη σαν μαρκα. 

Τα συγκεκριμενα εχουν και αντιστοιχο επιπεδο φρεναρισματος σε βρεγμενο(Α ) αλλα χανουν σε οικονομια καυσιμου. (Ε) σε σχεση με ενα premium που θα εχει Α-Α η Α-Β

Βασικά θυγατρική της Sumitomo είναι, αλλά τα προϊόντα της θεωρούνται premium.

Πάντως τα συγκεκριμένα ZE310 σε οικονομία καυσίμου στην συγκεκριμένη διάσταση είναι C (Ε είναι σε άλλες διαστάσεις), επίσης στη συγκεκριμένη διάσταση έχουν σχεδόν ίδια τιμή με τα Bridgestone Turanza T005 και τα Goodyear Efficient Grip Performance 2, για αυτό δεν βλέπω τον λόγο να τα προτιμήσει κάποιος.

https://www.skroutz.gr/s/21634343/Goodyear-EfficientGrip-Performance-2-205-55R16-91V.html

https://www.skroutz.gr/s/14052405/Bridgestone-Turanza-T005-205-55R16-91V.html

https://www.skroutz.gr/s/13916108/Falken-Ziex-ZE310-Ecorun-205-55R16-91V.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταζω συγκριτικα της ADAC για καλοκαιρινα λαστιχα και διαλεγω απο τα πρωτα οποιο βρω στο skroutz σε καλη τιμη.

https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2020-ADAC-SUV-Summer-Tyre-Test.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μοδα τωρα τελευταια απο τους λαστιχαδες οτι κινεζικο και ανατολικου μπλοκ σε λαστιχο κυκλοφορει να το ονομαζουν θυγατρικης της ταδε μεγαλης εταιριας.

Εγω λογω του οτι εχω και επαγγελματικα μικρα αυτοκινητα στη δουλεια μου εχω δοκιμασει καμποσες μαρκες.

Τα kormoran μεχρι στιγμης εχουν αποδειχτει αχρηστα (δοκιμη και σε ιχ και σε φορτηγο)

Σε αυτοκινητο πολυ φιλου (skoda octavia 1.8 tsi) βαλαμε Hankook Ventus Prime 3 K125 σε 205//55/16 και εχει μεινει πολυ ευχαριστημενος.

Στα προτεινω ανεπιφυλακτα.

https://www.skroutz.gr/s/10321996/Hankook-Ventus-Prime-3-K125-205-55R16-91H.html

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινω και εγω Primacy 4 της Michelin. Επισης δινουν 1 χρονο εγγυηση για οποιοδηποτε προβλημα, ακομα και εαν τα κοπανησεις και τα κοψεις καταλαθος στο αλλαζουν δωρεαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Αντί να βάλω "δεύτερη" μάρκα, έβαλα μεταχειρισμένα Dunlop dot 02/19 με 130€.

(Το ξέρω πως θα πέσει ξύλο τώρα, αδιαφορώ πλήρως)

Με ποια λογική τα δίνει ο άλλος; Άλλαξε διάσταση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, zio10 είπε

Με ποια λογική τα δίνει ο άλλος; Άλλαξε διάσταση; 

Από κατάστημα τα πήρα και βλέπω έχει ακόμα προς πώληση, οπότε υπάρχει στοκ. Από Γερμανία λένε, αλλά ποιος μπορεί να ξέρει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις φθηνό Barum. Αν θέλεις τελείως επώνυμο continental. Από kormoran, Bridgestone (t001) και Michelin primacy στην ίδια διάσταση τελείως απογοητευμένος. Θόρυβος, τετ α κε στην Εγνατία με λίγη υδρορροή και μείωση επιδόσεων μετά από 20 χιλιάδες Χλμ αντίστοιχα οι εντυπώσεις μου. Τώρα φαντάσου πως έβαλα Nokian d4 (χειμερινά) και νιώθω πιο ασφαλής από ποτέ. Μην πιστεύεις σε πολλά τεστ που βλέπεις συνήθως οι εταιρείες στέλνουν πιο καλής ποιότητας ελαστικά εκεί. Αν θέλεις να δεις κανένα review σε ρωσικά κανάλια στο YouTube καλύτερα, πιο αληθοφανή. Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα σου εύχομαι ότι και αν διαλέξεις 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, zio10 είπε

Με ποια λογική τα δίνει ο άλλος; Άλλαξε διάσταση; 

Και αυτό, αλλά τα μεταχειρισμένα λάστιχα προέρχονται κυρίως από αυτοκίνητα που αποσύρθηκαν από την κυκλοφορία.

Πάντως στις "κοινές" διαστάσεις η ζήτηση σε μεταχειρισμένα είναι τόσο μεγάλη που τα βουλκανιζατέρ κάποια μεταχειρισμένα που κυριολεκτικά πριν 10 χρόνια τα πετούσαν τώρα τα μοσχοπουλάνε, για αυτό κατά κανόνα είναι εντελώς ασύμφορα τα μεταχειρισμένα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι και πολύ καλά, αλλά είχα 8 χρόνια συνέχεια continental νομίζω premium contact 2/3 (η κάπως έτσι). Έβαλα πριν από 1 χρόνο Michelin, και σαν να άλλαξα αμάξι. Έφυγε και το τρέμουλο από το τιμόνι μετά τα 120, που μου έλεγαν ότι φταίνε τα λάστιχα (και δεν το πίστευα). Νομίζω PILOT SPORT 3 έβαλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΝ ακούς τους λαστιχαδες  εμποριο κάνουν, ότι έχει μεγάλο  περιθωριο κέρδους σπρώχνουν κινέζικα και δήθεν θυγατρικών και μακριά από προσφορες τα περισσότερα είναι ληγμένα = σάπια  θα σου πρότεινα μισελεν είναι μαλακό έχει καλό κράτημα φρενάρισμα δεν γλιστράει πουθενά  αλλά θέλουν προσοχή στα πεζοδρόμια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, imr είπε

Μαρκα με εκαψες μακρυα

Μπορεις να πετυχεις προσφορες κυριως σε ξεστοκαρισμα και παλια ελαστικα. Πριν καποια χρονια ειχε ο λαστιχας μου καλες τιμες σε επωνυμα ακριβα λαστιχα 2 ετιας. Εφοσον ειναι αποθηκευμενα σε αποθηκη με σωστες συνθηκες κατι τετοιο αξιζει. 

Γενικα παντως και αυτο ειναι σχετικα σπανιο απο οτι εχω δει

Μάρκα με έκαψες είπα, σίγουρα δεν θα έβαζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό που ειπώθηκε, πως αν οδηγείς συνετά ότι λάστιχο και να βάλεις θα εισαι εντάξει...θα ήθελα να σχολιάσω.

μια φορά θα σου τύχει, ενώ οδηγείς 99% εντός Αθήνας να βγεις εθνική. Και στην έξοδο την εθνικής ανακαλύπτεις ότι η στροφή είναι απότομη. Εκεί θα μετανιώσεις που δεν έδωσες 50 ευρώ παραπάνω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, dstilio είπε

Για αυτό που ειπώθηκε, πως αν οδηγείς συνετά ότι λάστιχο και να βάλεις θα εισαι εντάξει...θα ήθελα να σχολιάσω.

Δε ξέρω αν αναφέρεσαι σε αυτό που έγραψα εγώ...αν ναι τότε δεν είπα αυτό που κατάλαβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...