Προς το περιεχόμενο

Desktop 2007 - Γίνεται τίποτα ή απόσυρση?


tom_zola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

ο άλλος συνέστησε 3200G

Athlon 3000G συνέστησα με 15ε παραπάνω. Μπερδεύτηκα με κάτι άλλους που δεν είχαν ενσωματωμένα γραφικά. Η διαφορά στην απόδοση είναι μεγάλη 3000G με A6-9500.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Μητρική στον ΙΝΤΕΛ βάζεις με ίδια τιμή 

μνήμη έβαλες 8GB (για εμένα είναι λίγη) αλλά μπαίνει η ίνδια και σε INTEL.

οσον αφορά την CPU στην πραγματική χρήση η διαφορά είναι μεγάλη. Μιλάς για ΑΜ4 που τους βρίζαμε πριν 5-6 χρόνια για σαπακια.

εγω δεν κανω την συνθεση με το τι μπορει (και αν θελετε, και τι θα πρεπει..) να βαλει, αλλα αναλογα με το μπατζετ που εχει, τι μπορει να παρει..!! αν δεν μπορει να δωσει 15-30€ παραπανω, γιατι να του προτεινω κατι ακριβοτερο..??    

και αφου εχει ηδη SSD για το λειτουργικο, σιγα την διαφορα που θα δει......!!!  ο 9500 δεν ειναι αρχιτεκτονικης ΖΕΝ, αλαλ αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορει να κανει την δουλεια του πολυ καλυτερα, απο τον Ε6750......!!! 

τα 8GB ειναι ηδη 4πλασια απο αυτη που εχει τωρα. και παλι εδω η απαντηση ειναι το ...ΜΠΑΤΖΕΤ..!! 

8 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Athlon 3000G συνέστησα με 15ε παραπάνω. Μπέρδεψα με κάτι άλλους που δεν είχαν ενσωματωμένα. Η διαφορά στην απόδοση είναι μεγάλη 3000G με A6-9500.

ναι ...αλλα εφ οσον ο TS, μπορει και εχει διαθεσει να ανεβασει το μπατζετ.....!!! 

 

εγω εβαλα την απολυτα φθηνοτερη συνθεση, συμφωνα με το μπατζετ που δοθηκε.........!

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cabdik είπε

εγω δεν κανω την συνθεση με το τι μπορει (και αν θελετε, και τι θα πρεπει..) να βαλει, αλλα αναλογα με το μπατζετ που εχει, τι μπορει να παρει..!! αν δεν μπορει να δωσει 15-30€ παραπανω, γιατι να του προτεινω κατι ακριβοτερο..??    

και αφου εχει ηδη SSD για το λειτουργικο, σιγα την διαφορα που θα δει......!!!  ο 9500 δεν ειναι αρχιτεκτονικης ΖΕΝ, αλαλ αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορει να κανει την δουλεια του πολυ καλυτερα, απο τον Ε6750......!!! 

τα 8GB ειναι ηδη 4πλασια απο αυτη που εχει τωρα. και παλι εδω η απαντηση ειναι το ...ΜΠΑΤΖΕΤ..!! 

Καλό είναι να μην πάμε με το "σχετικά ". Αφού θα δώσει λεφτά πρέπει να τρέχει σημερινές εφαρμογές. Οι βαρυφορτωμένες web-σελίδες δεν ρωτάνε τι είχες και αν αυτό που έχεις είναι καλύτερο από εκείνο. Οταν ο άλλος δίνει λεφτά πρέπει να αγοράζει το minimum με τα σημερινά δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jgeorgiou είπε

Καλό είναι να μην πάμε με το "σχετικά ". Αφού θα δώσει λεφτά πρέπει να τρέχει σημερινές εφαρμογές. Οι βαρυφορτωμένες web-σελίδες δεν ρωτάνε τι είχες και αν αυτό που έχεις είναι καλύτερο από εκείνο. Οταν ο άλλος δίνει λεφτά πρέπει να αγοράζει το minimum με τα σημερινά δεδομένα.

ωπα ... νομιζω οτι εχεις χασει επεισοδιο...!   

δινει λεφτα για να κρατησει ζωντανο το συγκεκριμενο συστημα, γιατι παραλληλα στηνει νεο κουτι....!!!   τουλαχιστον ετσι καταλαβα εγω..! 

1 ώρα πριν, tom_zola είπε

Μπορώ με λίγα χρήματα να έχω το pc λειτουργικό μόνο για εργασίες γραφείου (office, internet, pdf) και για σερφάρισμα στο ίντερνετ με windows 7 και περασμένο ένα office?

Και αν ΝΑΙ, τι μπορώ να βρω μεταχειρισμένο και σε τι χρήματα περίπου..? Αν μπορώ διαθέτοντας μέχρι 80 - 100 ευρώ, ίσως το κάνω. Ούτως ή άλλως είμαι σε διαδικασία για καινούριο κουτί. 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cabdik είπε

pc λειτουργικό μόνο για εργασίες γραφείου (office, internet, pdf) και για σερφάρισμα στο ίντερνετ με windows 7 και περασμένο ένα office?

Οτι και όποτε και αν φτιάχνει , έβαλε και τις προδιαγραφές του τι ζητάει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jgeorgiou είπε

Οτι και όποτε και αν φτιάχνει , έβαλε και τις προδιαγραφές του τι ζητάει.

Ακριβως....., και τις οποιες προδιαγραφες, τις υπερκαλυπτει οποιοδηποτε νεοτερο  -απο το δικο του- συστημα...!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, cabdik είπε

Ακριβως....., και τις οποιες προδιαγραφες, τις υπερκαλυπτει οποιοδηποτε νεοτερο  -απο το δικο του- συστημα...!!  

https://browser.geekbench.com/processors/amd-a6-9500

Αν είχαμε 2013 θα σου έλεγα καλός είναι για γενική χρήση. Ομως έχουμε ΝΟΕ/2020.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

https://browser.geekbench.com/processors/amd-a6-9500

Αν είχαμε 2013 θα σου έλεγα καλός είναι για γενική χρήση. Ομως έχουμε ΝΟΕ/2020.

ακομα και 2025 να εχουμε, το μπατζετ του TS, και η τσεπη του, θα κρινουν τι μπορει να αγορασει....!!  

 

εγω εβαλα αυτην την συνθεση, αφ' ενος επειδη μπορει να κανει την δουλεια του, για οσο καιρο μπορεσει, και αφ ετερου, οποτε θελει και εχει την οικονομικη ανεση, μπορει να πεταξει εναν 3400G ή οποιον αντιστοιχο θα υπαρχει, και να μην αλλαξει τιποτα αλλο....!!   

Απλη λογικη...!     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...