Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για VILTROX EF-M2 II AUTO FOCUS ADAPTER


ElCha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημέρα, είμαι κάτοχος της Οlympus EM10 Mark III ενδιαφέρομαι να αγοράσω τον αντάπτορα VILTROX EF-M2 II Auto Focus Lens Mount Adapter 0.71X for Canon EOS EF Lens to MTF Camera.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει αντιμετωπιστεί κάποιο πρόβλημα με τον συγκεκριμένο αντάπτορα και ποιά είναι η γενικότερη εμπειρία. Λειτούργησε κανονικά το auto focus και αναγνωρίζει όλους τους φακούς;

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, ElCha είπε

Kαλημέρα, είμαι κάτοχος της Οlympus EM10 Mark III ενδιαφέρομαι να αγοράσω τον αντάπτορα VILTROX EF-M2 II Auto Focus Lens Mount Adapter 0.71X for Canon EOS EF Lens to MTF Camera.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει αντιμετωπιστεί κάποιο πρόβλημα με τον συγκεκριμένο αντάπτορα και ποιά είναι η γενικότερη εμπειρία. Λειτούργησε κανονικά το auto focus και αναγνωρίζει όλους τους φακούς;

Ευχαριστώ πολύ

     Θα διάβαζα πολύ αφού σε σώμα em 10 mark ii είχε αναφερθεί αργοπορία στην εστίαση με χρήση όχι ανταπτορα της Viltrox , κάποιου δεύτερου όμως , με πλήρη ηλεκτρονική επικοινωνία και χρήση φακών 4/3 . 

     Αγοράστηκε , δοκιμάστηκε και η αργοπορία ήταν υπαρκτή σε βαθμό σοβαρό . Φυσικά η δουλειά γινόταν , το τίμημα όμως ήταν υψηλό .

    Το αποτέλεσμα δεν ήταν αντάξιο της προσπάθειας , αφού οι φακοί 4/3 δεν απέδιδαν το αναμενόμενο , όπως για παράδειγμα πάνω σε σώμα 4/3 , όπου η λειτουργία και το αποτέλεσμα ήταν ανώτερο .

   Γενικά θα ήμουν διπλά και τριπλά σκεπτικός για χρήση άλλων φακών σε σώματα em κάτι κλπ . Θα έλεγα πως θα έμενα στους dedicated φακούς και θα απέφευγα τους πειραματισμούς . Να σημειώσω πως δοκίμασα και άλλους φακούς πάνω στο σώμα , έμεινα με όχι καλές εντυπώσεις . Αυτός ήταν και ο λόγος που δεν κράτησα την em 10 mark ii .

  Καλή επιτυχία .

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ και μόνο που μπήκατε στην διαδικασία να απαντήσετε..Και εγώ διάβασα για το θέμα αργοπορίας στο autofocus αλλά με ανταπτορα metabones. Γενικά είμαι υπό σκέψη μόνο και μόνο επειδή μπορώ να βρω πιο φθηνούς φακούς (μεταχειρισμένους)..

Κατά τα άλλα διασκεδάζω πολυ με την μηχανή και περισσότερο για θέμα χρόνου κοιτούσα για ανταπτορα με autofocus. Είχα παλαιότερα σε άλλο σώμα φακούς τελείως manual, αρκετά φθηνοί σε σύγκριση και εξίσου fun αλλά το autofocus μερικές φορές έχει άλλη χάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, ElCha είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ και μόνο που μπήκατε στην διαδικασία να απαντήσετε..Και εγώ διάβασα για το θέμα αργοπορίας στο autofocus αλλά με ανταπτορα metabones. Γενικά είμαι υπό σκέψη μόνο και μόνο επειδή μπορώ να βρω πιο φθηνούς φακούς (μεταχειρισμένους)..

Κατά τα άλλα διασκεδάζω πολυ με την μηχανή και περισσότερο για θέμα χρόνου κοιτούσα για ανταπτορα με autofocus. Είχα παλαιότερα σε άλλο σώμα φακούς τελείως manual, αρκετά φθηνοί σε σύγκριση και εξίσου fun αλλά το autofocus μερικές φορές έχει άλλη χάρη.

    Πιστεύω πως η καλύτερη λύση είναι να διαθέσετε τα χρήματα αποκλειστικά για φακούς Zuiko . Δεν είδα φώς στην συνεργασία της em 10 με άλλους φακούς . Μελλοντικά αυτή η κίνηση θα αποδώσει , ίσως με μια em 1 ! 

   Έναν φακό που θα έβλεπα οπωσδήποτε , τον οποίο καταευχαριστηθηκα είναι ο 9mm f 8 fisheye body cap . Ομοίως και τον lumix 12 - 42 , πολύ καλύτερος του 14 - 42 κιτ της Olympus .

  Προσθέτω και τον εξαιρετικό 19 f2.8 ex dn της Sigma για mft . 

Επεξ/σία από babisskg
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Πιστεύω πως η καλύτερη λύση είναι να διαθέσετε τα χρήματα αποκλειστικά για φακούς Zuiko . Δεν είδα φώς στην συνεργασία της em 10 με άλλους φακούς . Μελλοντικά αυτή η κίνηση θα αποδώσει , ίσως με μια em 1 ! 

   Έναν φακό που θα έβλεπα οπωσδήποτε , τον οποίο καταευχαριστηθηκα είναι ο 9mm f 8 fisheye body cap . Ομοίως και τον lumix 12 - 42 , πολύ καλύτερος του 14 - 42 κιτ της Olympus .

  Προσθέτω και τον εξαιρετικό 19 f2.8 ex dn της Sigma για mft . 

Εξαιρετικά κατανοητός!! Ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...