Προς το περιεχόμενο

Το Raspberry Pi 400 είναι ένα πληκτρολόγιο $70 που τυγχάνει να είναι και υπολογιστής


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εντελώς κατά τύχη ξέχασαν το αριθμητικό βασικό τουλάχιστον για την Amiga..... 60 ευρώ στο εξωτερικό 105 στην Ελλάδα είμαστε οι μεγαλύτεροι απατεώνες του αιώνος, Όσο αφορά τις εταιρείες μιλάω πάντα και τους μεταπωλητές δεν θα πω τίποτα άλλο, Ελλάδα το μεγαλείο σου.......

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν έβγαινε με κάποιο σοβαρό CPU, ας πούμε της τάξης snapdragon 8xx και τουλάχιστον 8 ή 16 Gb μνήμη ειναι αλήθεια θα με έψηνε. Καλή η φθηνή τιμή αλλά καλύτερες οι δυνατότητες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, sinistargr said:

60 ευρώ στο εξωτερικό 105 στην Ελλάδα είμαστε οι μεγαλύτεροι απατεώνες του αιώνος, Όσο αφορά τις εταιρείες μιλάω πάντα και τους μεταπωλητές δεν θα πω τίποτα άλλο, Ελλάδα το μεγαλείο σου.......

"Το νέο μοντέλο Raspberry Pi 400 πωλείται στην Ελλάδα έναντι 74,50 ευρώ χωρίς παρελκόμενα, ενώ όποιος θέλει το πλήρες πακέτο με πληκτρολόγιο, φορτιστή USB-C στα 3A, ποντίκι, 16GB microSD και οδηγό για αρχάριους στα Αγγλικά θα πρέπει να δώσει το ποσό των 105,90 ευρώ."

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vorlon είπε

Εγω δεν εχω καταλάβει τι λογισμικό θα τρέχει

Ειλικρινά την ίδια ακριβώς ερώτηση να είχες κάνει στο Google θα είχες πάρει απάντηση χωρίς να περιμένεις εμένα να σου πω Google it...

https://www.makeuseof.com/tag/7-operating-systems-you-can-run-with-raspberry-pi/

  • Like 7
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vorlon είπε

Εγω δεν εχω καταλάβει τι λογισμικό θα τρέχει

Raspberry Pi OS είναι το official λειτουργικό σύστημα, το οποίο είναι μια διανομή λίνουξ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, astrofos είπε

Αν έβγαινε με κάποιο σοβαρό CPU, ας πούμε της τάξης snapdragon 8xx και τουλάχιστον 8 ή 16 Gb μνήμη ειναι αλήθεια θα με έψηνε. Καλή η φθηνή τιμή αλλά καλύτερες οι δυνατότητες. 

Δεν θες να μάθεις πόσο έχει κάτι τέτοιο..

https://kemsys.com/products/single-board-computers/qualcomm-snapdragon-212-skate-212-sbc/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Thresh είπε

"Το νέο μοντέλο Raspberry Pi 400 πωλείται στην Ελλάδα έναντι 74,50 ευρώ χωρίς παρελκόμενα, ενώ όποιος θέλει το πλήρες πακέτο με πληκτρολόγιο, φορτιστή USB-C στα 3A, ποντίκι, 16GB microSD και οδηγό για αρχάριους στα Αγγλικά θα πρέπει να δώσει το ποσό των 105,90 ευρώ."

Εγώ πάντως είχα θέμα με τον επίσημο αντιπρόσωπο του raspberry εκτός ότι οι τιμές του ειναι στον θεό με ταλαιπώρησε 2 βδομάδες αναμονή για να μου πει εν τέλει ότι δεν ειναι διαθέσιμο (και είχα είδη πληρώσει με κάρτα την παραγγελία) 

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με windows 10 arm σε αυτό μπορείς να έχεις εγκατάσταση με ένα μόνο καλώδιο, την τροφοδοσία.

Ποντίκι και πληκτρολόγιο bluetooth, δίκτυο wifi και οθόνη ένα wireless display.

Ωραίο concept,  αλλά με τα specs που έχει δεν έχω πραγματική χρήση γι' αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φου φου ... Ανακοίνωση! 
Παρακαλούνται οι μη έχοντες σχέση και αγάπη για το Pi να μην γράφουν :D
Σχόλια τύπου "τι λειτουργικό θέλει", "αν υπάρχει κάτι με Intel" δεν θα απαντηθούν!

Φιλικά πάντα και με σκοπό το χουμορ!

  • Like 14
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όμορφα πράγματα

πάλι θα ψωνίζω από το γνωστό κατάστημα που παίρνω όλα τα προιόντα που αφορούν το Raspberry Pi

έχω αγοράσει ήδη το Raspberry Pi4 2GB και 4GB

είχα σκοπό να αγοράσω το Raspberry Pi4 8GB αλλά και ένα Raspberry Pi 3 μαζί με την έξτρα πλακέτα TV HAT 

τώρα προέκυψε αυτό

καλά πάμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, polaki είπε

Ειλικρινά την ίδια ακριβώς ερώτηση να είχες κάνει στο Google θα είχες πάρει απάντηση χωρίς να περιμένεις εμένα να σου πω Google it...

https://www.makeuseof.com/tag/7-operating-systems-you-can-run-with-raspberry-pi/

Με αυτη την λογικη το 90% των ερωτήσεων δεν εχουν λογο ύπαρξης αν ειναι να παίρνουμε απαντήσεις απο το google.

Ο σκοπος που ρωταει καποιος εδω ειναι γιατί μπορεί να γινεται διάλογος, μπορεί να μαθει κατι επιπλέον και μπορεί να αναπτυχθεί μια κουβεντα περα απο την βασικη ερωτηση παρακλάδια δλδ του στυλ μπορω να βαλω αλλο λειτουργικό ?

Ασε που προσωπικά οταν κανω μια ερωτηση και μου λενε google it το θεωρώ άσχημο ... Υποτίθεται οταν μπαινεις σε ενα public forum θα έχεις και τετοιου ειδους ερωτησεις .Και εμενα ρωτανε τι ειναι planar drivers και οσο αστειο και αν μου φαινεται τους απαντάω.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Εγώ πάντως είχα θέμα με τον επίσημο αντιπρόσωπο του raspberry εκτός ότι οι τιμές του ειναι στον θεό με ταλαιπώρησε 2 βδομάδες αναμονή για να μου πει εν τέλει ότι δεν ειναι διαθέσιμο (και είχα είδη πληρώσει με κάρτα την παραγγελία) 

εγώ πάντως δεν έχω αντιμετωπίσει θέμα με το nettop.gr (δεν έχω δοκιμάσει το άλλο κατάστημα που επίσης πουλάει προιόντα Raspberry Pi 

ούτε το εξωτερικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...