Προς το περιεχόμενο

Το Raspberry Pi 400 είναι ένα πληκτρολόγιο $70 που τυγχάνει να είναι και υπολογιστής


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντάξει δεν λέω εφετζίδικο αλλά γιατί εμένα δεν μου φαίνεται τόσο πρακτικό; Δεν είναι ότι έπιανε και ιδιαίτερο χώρο πριν και έτσι σε δεσμεύει να είσαι και κοντά στην οθόνη σε αντίθεση με ένα ασύρματο πληκτρολόγιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω δει teardown  αλλα μαλλον την μια usb2.0  την εφαγε το πληκτρολογειο.

ρε παιδια ενα πληκτρο να χαλασει [ στανταρ ειναι μεβρανη ] πετας κ το ρασμπερυ μαζι .

καλυτερα να παρεις το κανονικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, stefanos_th είπε

δεν εχω δει teardown  αλλα μαλλον την μια usb2.0  την εφαγε το πληκτρολογειο.

ρε παιδια ενα πληκτρο να χαλασει [ στανταρ ειναι μεβρανη ] πετας κ το ρασμπερυ μαζι .

καλυτερα να παρεις το κανονικο.

Αλλάζεις το πληκτρολογειο και είναι έτοιμο.

Δες ένα βιντεακι αποσυναρμολογησεις όταν θα έχεις χρόνο, και θα καταλάβεις.

Επεξ/σία από markos9
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, ikorolis είπε

εσύ θες αυτό https://kemsys.com/products/single-board-computers/qualcomm-snapdragon-212-skate-212-sbc/ αν διαθέτεις τα χρήματα φυσικά.

άστο καλύτερα ασχολήσου με τους Snapdragon , με τα Smartphones , με τα Tablets και με το οικοσύστημα του Android 

δεν είναι για σένα φίλε μου το Raspberry Pi 4 μην το αγοράσεις θα χαλαστείς άσχημα άσε εμάς να ασχοληθούμε.

τι άλλο θα διαβάσω σήμερα...

εντελώς άκυρη απάντηση φίλε μου να με συγχωρέσεις

κάνε ένα κόπο ψάξε το λίγο στο google και θα βρεις πάρα πολλές χρήσεις του Raspberry Pi 4 πίστεψε με...κάτι ξέρω/κάτι γνωρίζω/κάτι έχω δοκιμάσει για να το λέω.

αν έμπαινες στην ιστοσελίδα του Raspberry Pi 4 που αναφέρεται επίσης στο άρθρο/είδηση

δεν θα έγραφες το παραπάνω σχόλιο...

για να πάρει κάποιος απάντηση θα πρέπει αν κάνει ερώτηση που χρήζει απάντηση

αν δεν κάνει τον κόπο να διαβάσει το αρχικό μήνυμα / θέμα / άρθρο 

τότε google it...

απάντηση δεν θα πάρει τουλάχιστον από μένα προσωπικά (που είμαι ο πιο άσχετος με το Raspberry Pi 4) αλλά το έχω αγαπήσει όσο δεν πάει (μου θυμίζει τα παλιά καλά Sinclair Spectrum ZX80 - Commodore - Amiga κτλ)

Ποιος ορίζει ποιες ερωτήσεις χρήζουν σε απάντηση ? Υπάρχει μέτρο δλδ ? Κατι απλο και λογικο για σενα μπορει να μην ειναι για κάποιον άλλον η απλα να μην  καταλαβε το αθρο η να ειναι λαθος το αθρο ( το εχουμε δει επανειλημμένα )

Και εφόσον δεν χρήζει μια ερωτηση σε απάντηση τοτε γιατι να μπεις στο κοπο να απαντήσεις google it ?

Δλδ τι ποιο απλο και λογικο μου κανει η ερωτηση ? Απαντώ ... Δεν μου κανει η ερώτηση ? Δεν απαντώ.... Σιγουρα παντος προσωπικά αν δεν αξιζε να απαντησω σε κάποιον δεν θα έμπαινα καν στον κοπο να τον ειρωνευτω η να τον κοροϊδεύω. 

Φιλικά το λεω ...  Ειμαι πολλα χρονια στο Headfi forum και μπαινουν να ρωτησουν τι ειναι balanced vs unbalanced κατι που εχουμε πει 100 σελιδες πριν... Υπαρχουν ορισμενοι που του λενε χαζος εισαι παιδι μου ? Κανε google η διαβασε 100 σελιδες το εχουμε πει επανειλημμένα... Αυτος λοιπόν δεν ξανα παταει στο φορουμ... Και υπάρχουν αλλοι υπομονετικοί που του απαντανε μονολεκτικα η διαφορα ειναι αυτη και αν θες περισσοτερες πληροφορίες ψαξε πισω στις σελιδες. Ε αυτος λοιπον θα κατσει στο φόρουμ . 

Χωρις παρεξήγηση ελπιζω να καταλαβες τι εννοώ... Εν μέρη εχεις δικιο αλλα ....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Agony είπε

Ασε που προσωπικά οταν κανω μια ερωτηση και μου λενε google it το θεωρώ άσχημο ... Υποτίθεται οταν μπαινεις σε ενα public forum θα έχεις και τετοιου ειδους ερωτησεις .Και εμενα ρωτανε τι ειναι planar drivers και οσο αστειο και αν μου φαινεται τους απαντάω.

Τι ειναι planar drivers;

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sinistargr είπε

εντελώς κατά τύχη ξέχασαν το αριθμητικό βασικό τουλάχιστον για την Amiga..... 60 ευρώ στο εξωτερικό 105 στην Ελλάδα είμαστε οι μεγαλύτεροι απατεώνες του αιώνος, Όσο αφορά τις εταιρείες μιλάω πάντα και τους μεταπωλητές δεν θα πω τίποτα άλλο, Ελλάδα το μεγαλείο σου.......

Που ακριβώς το βρήκες €70, γιατί σε όλα τα links που δίνει η εταιρία, από € 97-102 έχει. 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω ότι η συγκεκριμένη υλοποίηση θα πουλήσει πολλά κομμάτια στην Ελλάδα. Όσοι γνωρίζουν τι μπορείς να κάνεις με ένα Raspberri Pi δεν τους χρειάζεται το πληκτρολόγιο (εκτός από το αρχικό setup). Μπορούν να έχουν πρόσβαση στο Raspberri Pi από τον βασικό τους υπολογιστή μέσω δικτύου με ssh (πχ PuTTy) ή  για remote desktop με VNC και στις περισσότερες περιπτώσεις τους αρκεί και η έκδοση με τα 2GB RAM.

Προσωπικά το χρησιμοποιώ για VPN στο σπίτι μου... μπορείτε να διαβάσετε στο blog μου "Πώς να εγκαταστήσετε το OpenVPN σε ένα Raspberry Pi 4"

Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση, αλλά πολλή δύσκολα θα το δω σε ελληνικό δημόσιο σχολείο.

Επεξ/σία από manval
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να καταλάβω ρε παιδιά και μη με πάρουν από τα μούτρα οι φαν του αντικειμένου... Δεν θα ρωτήσω τι μπορείς να κάνεις με ένα rasbery pi (αυτό κάποιος που ενδιαφέρεται ψάχνει και το βρίσκει πιστεύω εύκολα) αλλά θα ρωτήσω αν μπορείς να κάνεις τα ίδια με κάποια άλλη πλατφόρμα και ίσως ποιο εύκολα?

Ένα αυτό και το άλλο είναι τι το κάνει τόσο ιδιαίτερο το hardware του η το λογισμικό του? Αν το κάνει το λογισμικό του η τρίτη μου ερώτηση και φαρμακερή είναι αφού είναι τόσο σπουδαίο γιατί να μην μπορεί να γίνει εγκατάσταση και σε άλλες πλατφόρμες hardware?

 

Αφήστε το παιδιά... οι απαντήσεις μου είναι στο παρακάτω βίντεο και είναι όπως τις είχα φανταστεί..

 

Επεξ/σία από tsarouc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και συμπληρώνω κλείνοντας να πω ότι προτιμώ το refurbish πισάκι που με μια κάρτα γραφικών 1650 γίνεται και παιχνιδομηχανή αλλά εκτός αυτού αν είσαι ρασπμεράκιας (κάπως έτσι μου ήρθε στο μυαλό) τότε μπορείς να εγκαταστήσεις και το pi desktop edition και να κάνεις ότι μπορεί να κάνει ένα rasbery ... το αντίθετο δηλαδή να βάλεις windows 10 pro στο rasbery δεν γίνεται οπότε πολύ ποιο τίμια η αγορά ενός πισι πάρά ενός pi... εκτός και αν καίγεσαι να έχεις τόσο μικρό που στο τέλος δεν είναι καθόλου μικρό αν σκεφτείς ότι μαζί με τα αξεσουάρ του εκτός της τιμής που ανεβαίνει στα ύψη χάνει και στην εμφάνιση αλλά και στην πρακτικότητα. το rdefurbish sff μπορείς να το κρύψεις σχεδόν όπου θέλεις και ακόμη και σε ένα αυτοκίνητο αν θέλεις ντε και καλά υπολογιστή και εκεί αντί αυτού ένα tvbox με καλό επεξεργαστή των 50 ευρώ τα έχεις όλα... 

Δεν ξέρω.. μου φαίνεται ότι είναι απλά μια μόδα και τίποτε άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά σ' αυτό το διαολάκι βάλανε ένα σκασμό θύρες από πίσω, που είναι κάτι που μου αρέσει και αντί για κανονικό HDMI βάλανε micro-HDMI για να ψάχνουμε να βρούμε καλώδιο. Άσε ένα που δοκίμασα μία φορά δεν μου φαινόταν και πολυ σταθερό το κούμπωμα σε σχέση με το κανονικό HDMI. Πόση χαζομάρα τελικά κατα τ' άλλα φαίνεται super (χωρίς να ξερω τις δυνατότητες του βέβαια).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, tsarouc said:

Για να καταλάβω ρε παιδιά και μη με πάρουν από τα μούτρα οι φαν του αντικειμένου... Δεν θα ρωτήσω τι μπορείς να κάνεις με ένα rasbery pi (αυτό κάποιος που ενδιαφέρεται ψάχνει και το βρίσκει πιστεύω εύκολα) αλλά θα ρωτήσω αν μπορείς να κάνεις τα ίδια με κάποια άλλη πλατφόρμα και ίσως ποιο εύκολα?

Ένα αυτό και το άλλο είναι τι το κάνει τόσο ιδιαίτερο το hardware του η το λογισμικό του? Αν το κάνει το λογισμικό του η τρίτη μου ερώτηση και φαρμακερή είναι αφού είναι τόσο σπουδαίο γιατί να μην μπορεί να γίνει εγκατάσταση και σε άλλες πλατφόρμες hardware?

 

Αφήστε το παιδιά... οι απαντήσεις μου είναι στο παρακάτω βίντεο και είναι όπως τις είχα φανταστεί..

 

Ούτε το hardware ούτε το λογισμικό του είναι κάτι το ιδιαίτερο. Το ιδιαίτερο είναι στην χρήση του.

Το καλό με το Raspberri Pi (σε σχέση με το DELL του video που παραθέτεις) είναι ότι

  1. είναι μικρό (οπότε το κρύβεις και από την γυναίκα σου-μάνα σου!),
  2. καίει πολλή λογικότερο ρεύμα
  3. κάνει πολλή λιγότερο έως καθόλου θόρυβο,
  4. και είναι καινούργιο!

Δες πχ μια πολλή ωραία χρήση του https://pi-hole.net Για να κάνεις μια υλοποίηση όπως του Pi-hole δεν χρειάζεσαι κανένα full tower PC. Αν βέβαια έχεις ένα τέτοιο PC "για πέταμα" και έχεις χώρο να το βάλεις σαφώς και μπορείς να στήσεις (με λίγο παραπάνω κόπο) και Pi-hole και OpenVPN και Plex Server. Δεν μπορείς όμως να κάνει κάποια πράγματα που έχουν πχ σχέση με Home Automation γιατί θα χρειαστείς επιπλέον hardware (και χρήματα) το οποίο πολλή πιθανών να μην είναι συμβατό με τον παλιό σου υπολογιστή.

Επεξ/σία από manval
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, alexpap είπε

Καλά σ' αυτό το διαολάκι βάλανε ένα σκασμό θύρες από πίσω, που είναι κάτι που μου αρέσει και αντί για κανονικό HDMI βάλανε micro-HDMI για να ψάχνουμε να βρούμε καλώδιο. Άσε ένα που δοκίμασα μία φορά δεν μου φαινόταν και πολυ σταθερό το κούμπωμα σε σχέση με το κανονικό HDMI. Πόση χαζομάρα τελικά κατα τ' άλλα φαίνεται super (χωρίς να ξερω τις δυνατότητες του βέβαια).

Πόσο δίκιο έχεις....

 

Πρέπει να λάβετε υπόψη σας ότι η "τρέλα" του Upton (του σχεδιαστή του raspberry) και το βασικό κίνητρο του στη υλοποίηση του raspberry, είναι να μπορούν τα παιδιά να μάθουν προγραμματισμό και βασικές γνωσεις μηχατρονικής όπως τότε που ήταν αυτός μαθητής και είχαν έναν acorn-electron ή acorn-bbc και μάθαιναν basic. Τα περισσότερα αρθρα που έχει γράψει σχετίζονται με python για παιδιά και τέτοια...

Βεβαια θα πείτε άλλες εποχές τότε... αλλά όλοι έχουν δικαίωμα να ονειρεύονται.

Μη κοιτάτε που οι περισσότεροι βρήκαν μια φθηνή linux πλατφόρμα με καλή υποστήριξη, περιφερειακά, addons κλπ και τη χρησιμοποιούν για οτιδήποτε. Υπάρχουν τόσα άλλα boards με πολύ καλύτερες προδιαγραφές, interfaces κλπ, όμως είτε είναι ακριβά είτε δεν υποστηρίζονται καλά.

Επεξ/σία από evark
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...