Προς το περιεχόμενο

Το Raspberry Pi 400 είναι ένα πληκτρολόγιο $70 που τυγχάνει να είναι και υπολογιστής


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 hours ago, 79Chan said:

Πάντα όποτε τον βλέπω το μαλλί του μου θυμίζει το μαλλί των Playmobil που έμπαινε/έβγαινε μονοκόμματο

2 hours ago, ikorolis said:

όμορφα πράγματα

πάλι θα ψωνίζω από το γνωστό κατάστημα που παίρνω όλα τα προιόντα που αφορούν το Raspberry Pi

έχω αγοράσει ήδη το Raspberry Pi4 2GB και 4GB

είχα σκοπό να αγοράσω το Raspberry Pi4 8GB αλλά και ένα Raspberry Pi 3 μαζί με την έξτρα πλακέτα TV HAT 

τώρα προέκυψε αυτό

καλά πάμε....

Ποιό είναι αυτό το μαγαζί να μάθουν και οι μη-γνώστες. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Πάντα όποτε τον βλέπω το μαλλί του μου θυμίζει το μαλλί των Playmobil που έμπαινε/έβγαινε μονοκόμματο

Ποιό είναι αυτό το μαγαζί να μάθουν και οι μη-γνώστες. Ευχαριστώ πολύ.

αν και δεν ήθελα να αναφέρω την επωνυμία (μην κάνουμε διαφήμιση) έχει αναφερθεί

είναι το https://nettop.gr

υπάρχει και αυτό εδώ https://grobotronics.com

από ξένα καταστήματα γνωρίζω αυτά

https://thepihut.com

https://shop.pimoroni.com

1 ώρα πριν, IcemanGr71 είπε

Ήταν χρόνια μπροστά το design του ZX Spectrum .... 😀😀😀😀

ακριβώς

όλα αυτά στην υπογραφή σου (sinclair spectrum zx80 - commodore - amstrand - amiga - κτλ... τα έχω και δουλεύουν

τυχαίο...δεν νομίζω

1 ώρα πριν, Agony είπε

Ποιος ορίζει ποιες ερωτήσεις χρήζουν σε απάντηση ? Υπάρχει μέτρο δλδ ? Κατι απλο και λογικο για σενα μπορει να μην ειναι για κάποιον άλλον η απλα να μην  καταλαβε το αθρο η να ειναι λαθος το αθρο ( το εχουμε δει επανειλημμένα )

Και εφόσον δεν χρήζει μια ερωτηση σε απάντηση τοτε γιατι να μπεις στο κοπο να απαντήσεις google it ?

Δλδ τι ποιο απλο και λογικο μου κανει η ερωτηση ? Απαντώ ... Δεν μου κανει η ερώτηση ? Δεν απαντώ.... Σιγουρα παντος προσωπικά αν δεν αξιζε να απαντησω σε κάποιον δεν θα έμπαινα καν στον κοπο να τον ειρωνευτω η να τον κοροϊδεύω. 

Φιλικά το λεω ...  Ειμαι πολλα χρονια στο Headfi forum και μπαινουν να ρωτησουν τι ειναι balanced vs unbalanced κατι που εχουμε πει 100 σελιδες πριν... Υπαρχουν ορισμενοι που του λενε χαζος εισαι παιδι μου ? Κανε google η διαβασε 100 σελιδες το εχουμε πει επανειλημμένα... Αυτος λοιπόν δεν ξανα παταει στο φορουμ... Και υπάρχουν αλλοι υπομονετικοί που του απαντανε μονολεκτικα η διαφορα ειναι αυτη και αν θες περισσοτερες πληροφορίες ψαξε πισω στις σελιδες. Ε αυτος λοιπον θα κατσει στο φόρουμ . 

Χωρις παρεξήγηση ελπιζω να καταλαβες τι εννοώ... Εν μέρη εχεις δικιο αλλα ....

καταλαβαίνω τι λες

εννοείται ότι δεν σε παρεξηγώ ούτε παρεξηγώ κανέναν

προσωπικά δεν έχω με κανέναν

αλλά είμαστε σε μια ιστοσελίδα τεχνολογικού περιεχομένου (δεν είναι δύσκολο να μάθεις τα βασικά σε κάτι που διαβάζεις) και αν τώρα χρειαστείς βοήθεια θα την βρεις από χρήστες που γνωρίζουν περισσότερα από σένα

αυτό όμως που με ξεπερνάει είναι τα "έξυπνα" σχόλια τα οποία σχολίασα αν και δεν θα έπρεπε να το κάνω απλά να βάλω ένα smile.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

Δεν είναι γενικής χρήσης είναι για χρήσεις raspberry μειώνει έτσι και τα κλαπατσίμπαλα που χρειάζεσαι (την πλακέτα ένα πληκτρολόγιο την θήκη καλώδιο για το πληκτρολόγιο που τρώει μια USB θύρα κτλ) 

Το πιο αστείο απ όλα από αυτή την άποψη είναι το raspberry pi zero w που έχω, είναι μικροσκοπικό αλλά με τα καλώδια που συνδέεις (τροφοδοσία, USB hub και hdmi) λες και είσαι σε δωμάτιο με servers! 😂😛

Επεξ/σία από mants118
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Και συμπληρώνω κλείνοντας να πω ότι προτιμώ το refurbish πισάκι που με μια κάρτα γραφικών 1650 γίνεται και παιχνιδομηχανή αλλά εκτός αυτού αν είσαι ρασπμεράκιας (κάπως έτσι μου ήρθε στο μυαλό) τότε μπορείς να εγκαταστήσεις και το pi desktop edition και να κάνεις ότι μπορεί να κάνει ένα rasbery ... το αντίθετο δηλαδή να βάλεις windows 10 pro στο rasbery δεν γίνεται οπότε πολύ ποιο τίμια η αγορά ενός πισι πάρά ενός pi... εκτός και αν καίγεσαι να έχεις τόσο μικρό που στο τέλος δεν είναι καθόλου μικρό αν σκεφτείς ότι μαζί με τα αξεσουάρ του εκτός της τιμής που ανεβαίνει στα ύψη χάνει και στην εμφάνιση αλλά και στην πρακτικότητα. το rdefurbish sff μπορείς να το κρύψεις σχεδόν όπου θέλεις και ακόμη και σε ένα αυτοκίνητο αν θέλεις ντε και καλά υπολογιστή και εκεί αντί αυτού ένα tvbox με καλό επεξεργαστή των 50 ευρώ τα έχεις όλα... 

Δεν ξέρω.. μου φαίνεται ότι είναι απλά μια μόδα και τίποτε άλλο...

επειδή διαθέτω και τέτοια μηχανήματα με την διαφορά ότι τα  βρήκα πεταμένα στα σκουπίδια (φορητό lenovo thinkpad x201 τα είχε φτύσει η μπαταρία του ... άλλαξα μπαταρία / προσθήκη μνήμης / προσθήκη ssd και μετατροπή του hdd με θήκη ως εξωτερικού και φυσάει) και (σταθερό μητρική gigabyte , amd fx8350 , cpu cooler . 16gb ddr3) αλλά και μηχανήματα refurbish φορητός lenovo thinkpad x230 με μνήμη / ssd.

τα οποία κάνουν μια χαρά την δουλειά τους

όπως κάνει και το Raspberry Pi 4

το κάθε πράγμα έχει την χρήση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NT1G είπε

Που ακριβώς το βρήκες €70, γιατί σε όλα τα links που δίνει η εταιρία, από € 97-102 έχει. 🤔

Το έχει στο nettop τόσο. 

Επεξ/σία από mants118
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν αναμονή μια rollable οθόνης η οποία θα ξετυλίγεται υπό γωνία από το πληκτρολόγιο συν numpad.

Τότε θα είναι πλήρες το concept.

Επεξ/σία από eaglos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογουμένως αποτελεί αρχικά μια πρωτότυπη και καινοτόμα ιδέα που χρήζει προσοχής, φυσικά μου προκαλεί το ενδιαφέρουν και να μάθουμε αν πωλείται ήδη στην Ελλάδα από κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα. Νομίζω ότι το μέλλον όντως θα είναι συναρπαστικό αν και σίγουρα θέλει οθόνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, freegr είπε

Ομολογουμένως αποτελεί αρχικά μια πρωτότυπη και καινοτόμα ιδέα που χρήζει προσοχής, φυσικά μου προκαλεί το ενδιαφέρουν και να μάθουμε αν πωλείται ήδη στην Ελλάδα από κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα. Νομίζω ότι το μέλλον όντως θα είναι συναρπαστικό αν και σίγουρα θέλει οθόνη...

πωλείται επίσημα από τους μεταπωλητές της Raspberry στην ελλάδα

δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλα ελληνικά καταστήματα (φαντάζομαι πως θα υπάρχουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, alexmanru είπε

Δηλαδή πόση είναι η ταχύτητα του επεξεργαστή ; Αναβάθμηση στην μνήμη γίνεται ή παίρνεις καλύτερα καινούργιο πληκτρολόγιο ;😁

 

Αναβάθμιση ή παίρνεις καινούριο πληκτρολόγιο; Για νιε πανι μαγιου... Θα βγάλουν πληκτρολόγιο με 16gb ram 😀

H συχνότητα είναι 1,5GHz.. με turbo boost στα 1,5GHz!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Carrion είπε

Αναβάθμιση ή παίρνεις καινούριο πληκτρολόγιο; Για νιε πανι μαγιου... Θα βγάλουν πληκτρολόγιο με 16gb ram 😀

H συχνότητα είναι 1,5GHz.. με turbo boost στα 1,5GHz!

1,8 GHz

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...