Προς το περιεχόμενο

Υπολογισμός μισθού εάν δεν έχω εργασθεί όλο το μήνα


Dantε

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

Εχω ενα ερωτημα οπου ο καθένας μου λέει κατι διαφορετικο.

Παραιτήθηκα απο τη προηγουμενη μου εργασία στις 16/10 και 19/10 ξεκινησα στη καινουργια.

Πως πρεπει να πληρωθώ για το μηνα Οκτωβριο απο τη κάθε μια?

Και οι δυο πληρωσαν με τον εξης συλλογισμο.

Μισθος/25 Χ μερες που δουλεψα.

Δηλαδη στη πρωτη μου εδωσε για 12 μερες και στη δευτερη για 10 μερες.

Το θεμα ειναι οτι συμφωνα με αυτο

http://www.den.gr/Post/291/782/el/PENThIMERO: Apasxolisi-me-pliri-kai-meriki-apasxolisi-Dialeipousa-kai-ek-peritropis-apasxolisi/

Μου εχουν φαει λεφτα και οι δυο καθως μια βδομαδα πρεπει να υπολογιζεται ως 6 εργασιμες και οχι 5,ασχετα που εργαζομαι 5.

Μιλησα με το λογιστη στη δουλεια που ξεκινησα τωρα και μου ειπε οτι ασφαλιζεσαι για 6 αλλα στον υπολογισμο του μισθου μετρανε 5.Αλλα προφανως εκει θα κοιταξει να σε πληρωσει το λιγοτερο.

Τελικα τι ισχυει?

Καθως εαν ισχυει αυτο με τις 6 εργασιμες στη βδομαδα,μου εχουν φαει 4 ημερομισθια συνολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έκανα σωστά τα μαθηματικά εχασες ~4,75 % του μισθού σου από τον προηγούμενο και λιγότερο από αυτό από τον επόμενο

Αν παίρνεις 600 εχασες ~25€ από τον προηγούμενο

Άντε πες ότι έφυγες από τον προηγούμενο με κακές σχέσεις και τα θες πίσω, οκ δεκτό .

Όμως αξίζει να δώσεις αυτήν την εικόνα στον καινούργιο εργοδότη?

Προσωπικά (και όχι δεν μου περισσεύουν) δεν θεωρώ ότι αξίζουν τα ~4,75% ( € ) την εικόνα που θα βγάλεις και την φαιά ουσία που θα σπαταλήσεις.

Ότι δίνεις, παίρνεις

Η άποψη μου

Φιλικά

Γιώργος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι πως δεν εχασα τοσο λιγα.Προφανως σε νεα εργασια για μικροποσο θα το κανα γαργαρα.

Συνολικα ,εαν ισχυουν αυτα που εγραψα παραπανω,πληρωθηκα 46Ε λιγοτερα απο τη πρωτη δουλεια και 88Ε απο τη καινουργια.

Συνολο 136Ε σε ενα μηνα ,δεν ειναι και μικρο ποσο.

Πως εβγαλες τα ποσα που υπολογισες?

Γιατι αν παρουμε για παραδειγμα τη προηγουμενη μου εργασια οπου στα χαρτια με ειχε με βασικο,ειναι 576/25 = 23Ε. Αρα για 2 μερες ειναι 46Ε λιγοτερα.

Ομοιως και για τη νεα δουλεια,μονο που επειδη το ποσο ειναι αρκετα μεγαλυτερο μαζευονται και περισσοτερα.

Ξερω πως θα φανει σε νεα δουλεια να πας να τους το πεις,αλλα εχω κουραστει να μου τρωνε απο παντου λεφτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Το θεμα ειναι πως δεν εχασα τοσο λιγα.Προφανως σε νεα εργασια για μικροποσο θα το κανα γαργαρα.

Συνολικα ,εαν ισχυουν αυτα που εγραψα παραπανω,πληρωθηκα 46Ε λιγοτερα απο τη πρωτη δουλεια και 88Ε απο τη καινουργια.

Συνολο 136Ε σε ενα μηνα ,δεν ειναι και μικρο ποσο.

Πως εβγαλες τα ποσα που υπολογισες?

Γιατι αν παρουμε για παραδειγμα τη προηγουμενη μου εργασια οπου στα χαρτια με ειχε με βασικο,ειναι 576/25 = 23Ε. Αρα για 2 μερες ειναι 46Ε λιγοτερα.

Ομοιως και για τη νεα δουλεια,μονο που επειδη το ποσο ειναι αρκετα μεγαλυτερο μαζευονται και περισσοτερα.

Ξερω πως θα φανει σε νεα δουλεια να πας να τους το πεις,αλλα εχω κουραστει να μου τρωνε απο παντου λεφτα.

Μάλλον λάθος στα μαθηματικά 😳

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και να και ενα θεμα που μαλλον με επαληθευει.Το θεμα ειναι πως πρεπει να βρω τη νομοθεσια για να τη παραθεσω στο λογιστη

https://www.taxheaven.gr/acforum/topic/18100-υπολογισμοσ-μισθου-με-απουσιεσ-μεσα-στον-μηνα/

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...