Προς το περιεχόμενο

Setup honor band 5


NinjaMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρετε μήπως πως μπορώ να το κάνω να καταγράφει χρόνο στις αποστάσεις που κάνω; Ή πρέπει να κάνω έναρξη άσκησης στο huawei health κάθε φορά προκειμένου να γίνεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, NinjaMan είπε

Ξέρετε μήπως πως μπορώ να το κάνω να καταγράφει χρόνο στις αποστάσεις που κάνω; Ή πρέπει να κάνω έναρξη άσκησης στο huawei health κάθε φορά προκειμένου να γίνεται αυτό;

Αν θέλεις να καταγράψεις στατιστικά μιας άσκησης πας στο μενού workouts του band και διαλέγεις την αντίστοιχη άσκηση. Αν δεν θες να καταγράφει gps βάζεις indoor walk/run και αρχίζει και μετράει ρυθμό βημάτων - παλμούς - διάρκεια - απόσταση - ταχύτητα κτλ. Αν θες να καταγράφει και gps επιλέγεις outdoor walk/run και στην περίπτωση αυτή το band παίρνει δεδομένα της θέσης σου από το κινητό τηλέφωνο και δείχνει και την διαδρομή που έκανες. Για τερματισμό της άσκησης κρατάς πατημένο το κουμπί αφής του band για μερικά δευτερόλεπτα και σου δείχνει στην οθόνη του συγκεντρωτικά τις μέσες τιμές παλμών ταχύτητας και διάρκεια άσκησης που κατέγραψε.  Στην εφαρμογή μετά μόλις συγχρονίσει τα δεδομένα δείχνει πιο αναλυτικά διαγράμματα. Κατά την έναρξη της άσκησης μπορείς να βάλεις και στόχους πχ να σε ειδοποιήσει μόλις συμπληρώσεις 10 λεπτά ή μόλις συμπληρώσεις 2 χιλιόμετρα ή ότι άλλο επιλέξεις.

Επεξ/σία από patclo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, patclo είπε

Αν θέλεις να καταγράψεις στατιστικά μιας άσκησης πας στο μενού workouts του band και διαλέγεις την αντίστοιχη άσκηση. Αν δεν θες να καταγράφει gps βάζεις indoor walk/run και αρχίζει και μετράει ρυθμό βημάτων - παλμούς - διάρκεια - απόσταση - ταχύτητα κτλ. Αν θες να καταγράφει και gps επιλέγεις outdoor walk/run και στην περίπτωση αυτή το band παίρνει δεδομένα της θέσης σου από το κινητό τηλέφωνο και δείχνει και την διαδρομή που έκανες. Για τερματισμό της άσκησης κρατάς πατημένο το κουμπί αφής του band για μερικά δευτερόλεπτα και σου δείχνει στην οθόνη του συγκεντρωτικά τις μέσες τιμές παλμών ταχύτητας και διάρκεια άσκησης που κατέγραψε.  Στην εφαρμογή μετά μόλις συγχρονίσει τα δεδομένα δείχνει πιο αναλυτικά διαγράμματα. Κατά την έναρξη της άσκησης μπορείς να βάλεις και στόχους πχ να σε ειδοποιήσει μόλις συμπληρώσεις 10 λεπτά ή μόλις συμπληρώσεις 2 χιλιόμετρα ή ότι άλλο επιλέξεις.

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Κάπου είχα διαβάσει αλλά δεν είμαι σίγουρος, ότι το xiaomi mi band 4 εντοπίζει μόνο του, με βάση το πότε κινείσαι και πότε όχι, και καταγράφει τον χρόνο των βημάτων συνολικά που έκανες αναλόγως. Χωρίς να χρειάζεται κάθε φορά να πρέπει να κάνω έναρξη άσκησης και τελείωμα όλη μέρα. Εξάλλου δεν είναι και αυτός ο σκοπός για τον οποίο το πήρα. Ήθελα ένα οικονομικό fitness tracker που να κάνει όσο το δυνατόν περισσότερα ΜΟΝΟ ΤΟΥ και χωρίς να χρειάζεται να παίζω εγώ με τις ρυθμίσεις. Μήπως παρασύρθηκα από τα λόγια ενός παραπάνω συμφορουμίτη μας και το πήρα ή ήταν η καλύτερη δυνατή επιλογή που μπορούσα να κάνω στα 30 ευρώ; Επίσης στο huawei health βλέπω ότι έχει και κάτι για ημερολόγιο-κύκλους και επίπεδα άγχους/στρες αλλά λέει ότι δεν τα υποστηρίζει η συσκευή μου. Εννοεί το android 7 του κινητού μου ή το honor band 5;

Επεξ/σία από NinjaMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, NinjaMan είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Κάπου είχα διαβάσει αλλά δεν είμαι σίγουρος, ότι το xiaomi mi band 4 εντοπίζει μόνο του, με βάση το πότε κινείσαι και πότε όχι, και καταγράφει τον χρόνο των βημάτων συνολικά που έκανες αναλόγως. Χωρίς να χρειάζεται κάθε φορά να πρέπει να κάνω έναρξη άσκησης και τελείωμα όλη μέρα. Εξάλλου δεν είναι και αυτός ο σκοπός για τον οποίο το πήρα. Ήθελα ένα οικονομικό fitness tracker που να κάνει όσο το δυνατόν περισσότερα ΜΟΝΟ ΤΟΥ και χωρίς να χρειάζεται να παίζω εγώ με τις ρυθμίσεις. Μήπως παρασύρθηκα από τα λόγια ενός παραπάνω συμφορουμίτη μας και το πήρα ή ήταν η καλύτερη δυνατή επιλογή που μπορούσα να κάνω στα 30 ευρώ; Επίσης στο huawei health βλέπω ότι έχει και κάτι για ημερολόγιο-κύκλους και επίπεδα άγχους/στρες αλλά λέει ότι δεν τα υποστηρίζει η συσκευή μου. Εννοεί το android 7 του κινητού μου ή το honor band 5;

Καταγραφή βημάτων και απόσταση κάνει συνέχεια από μόνο του, διάλεξε διαφορετική οθόνη face που θα τα εμφανίζει κατευθείαν όποτε το πατάς.
Αν θες περισσότερα δεδομένα (παλμούς, διαδρομή, κλπ) τότε ενεργοποιείς και την αντίστοιχη άσκηση.

Για τα επίπεδα άγχους χρειάζεσαι άλλη συσκευή όπως το Watch GT.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά,

Πήρα ένα Honor Band 5 και ακολούθησα τις οδηγίες που λέει και στο βίντεο που ανέβηκε και στην πρώτη σελίδα του θέματος. Το θέμα είναι οτι κατεβάζοντας το Huawei Health από το Play Store (έχω samsung κινητό), όταν πάω να κάνω Add το band, μου εμφανίζει κάποια παλιά μοντέλα μόνο και ένα κουμπί για χειροκίνητο update της λίστας με τις συσκευές. Μόλις το πατάω όμως αποτυγχάνει και μου λέει ότι δεν έχω ίντερνετ, κάτι το οποίο δεν ισχύει. Το δοκίμασα και σε άλλα τηλέφωνα, κάνει πάντα το ίδιο. Εν τέλει, βρήκα ένα Huawei κινητό και προσπάθησα και εκεί αλλά μάταια. Οπότε απεγκατέστησα σε αυτό το Huawei Health και το εγκατέστησα ξανά μέσω AppGallery και όχι Play Store και ως δια μαγείας όλα παίζουν τέλεια.

Είχε κανείς παρόμοια εμπειρία και κάποια άλλη λύση για τα υπόλοιπα κινητά που δεν είναι huawei; Ξέρω ότι μπορώ να εγκαταστήσω AppGallery ως untrusted app, αλλά δεν θα ήθελα να φτάσω ακόμα εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...