Προς το περιεχόμενο

Σταθερή & Ιντερνετ (Νέα γραμμή) _ Cosmote VS Vodafone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Χαρμανης είπε

ΟΧΙ . ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΠΑΙΖΑ ΜΕ 61 ms   ΤΩΡΑ ΠΑΙΖΩ ΜΕ 90.............. ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ ΤΟ ping ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ.. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ

Φιλε στειλε μας λιγο στατιστικα απο το ρουτερ γιατι κατι μου λεει πως ξεκινησαν να κλασσικα προβλήματα που ειχα με vodafone στο πρωτο lockdown (με λιγα λογια μου φαινεται πως το προβλημα δεν ειναι στην γραμμη σου αλλά απο την πλευρά της vodafone)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν φαίνεται κανένα γενικό πρόβλημα της Vodafone. Καλό είναι ο φίλος να στείλει ένα screenshot από tracert σε κάποιον ευρωπαϊκό server να δούμε σε ποιο/ποια hop(s) αυξάνεται τόσο το ping.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)


τι να κανω δλδ γιατι δεν καταλαβα

κοιτάξτε εγω με Speedtest ειχα σταθερά 11ms πάντα και τώρα εδω και 2-3 μέρες εχει πάει 19..
για ποιόν λόγο δεν το γνωρίζω και απ'οτι κατάλαβα και αυτοί στην vodafone αποφεύγουν να με εξυπηρετήσουν σωστά ίσως επειδή δεν μπορούν να κάνουν τπτ λόγω φόρτου δικτύου τι να πώ .

Επεξ/σία από Χαρμανης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, infin1tyGR είπε

Αυτό είναι Αμερική, δεν είναι τόσο άσχημα είναι τα 150ms για Αμερική.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΜΕΙΩΣΟΥΜΕ ΤΟ PING ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Ζήτα fastpath ή βάλε ΟΤΕ :)

fastpath Σε 50αρα vdsl μου λένε δεν γίνεται ....οτι είναι ήδη γρήγορη δεν ξέρω αν ισχύει τέτοιο πράγμα.

6 ώρες πριν, darkman είπε

Μ εχεις μπερδεψει λιγο ξεκινισαμε απο το οτι παιζεις με 51 μετα σε πηγε 61 μετα απο καποιο θεμα εφτασες 75 και ειχες δει και 80 και τωρα εισαι στο 90 :P με τοσες αλλαγες βλεπω μεχρι το βραδυ να 100αριζεις :D 

1) Παρε και ζήτα τους Fast path για το θεμα με το Ping στα games και τσεκαρε και τους σερβερς που μπαίνεις ρωτα και καποιον αλλον μεσα στο game αν ειναι απο ελλαδα ποσο πιανει 
2) Για το twitch δοκιμασε να κατεβασεις καποια μεγαλα αρχεια να δεις αν εχεις σταθερή ταχύτητα το download σου και δεν εχεις  μεγαλες διακυμάνσεις...  αν εχεις παρε τηλεφωνο για βλαβη αν δεν εχεις τοτε δεν ειναι απο εσενα . 


Αυτα :) 

ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ 5ΟΑΡΑ ΓΡΑΜΜΗ ΕΙΧΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 51 ms ΣΕ GAMES.. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΜΗΝΕΣ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ 60 ΚΑΤΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ.

FAST PATH ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ 50ΑΡΑ VDSL ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΙ ΝΑ ΠΩ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται αλλά δεν θέλουν να το κάνουν γιατί η καμπίνα θα είναι μάλλον του ΟΤΕ και δεν είναι πρόθυμοι να πληρώσουν τη χρέωση που απαιτεί αυτή η αλλαγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Γίνεται αλλά δεν θέλουν να το κάνουν γιατί η καμπίνα θα είναι μάλλον του ΟΤΕ και δεν είναι πρόθυμοι να πληρώσουν τη χρέωση που απαιτεί αυτή η αλλαγή.

αα μάλιστα.. μπορώ δλδ να επιμείνω ? 
πάντος τώρα που τσέκαρα πάλι το ping ως δια μαγείας έπεσε πάλι στο 11 Στο Speedtest...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νόημα να επιμείνεις. Επίσης, τα routes (άρα και το ping) μπορεί να αλλάζουν για διάφορους λόγους, οπότε δεν σημαίνει απαραίτητα ότι υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Δεν έχει νόημα να επιμείνεις. Επίσης, τα routes (άρα και το ping) μπορεί να αλλάζουν για διάφορους λόγους, οπότε δεν σημαίνει απαραίτητα ότι υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή. 

επικοινωνησα ξανά μου είπαν οτι ειναι απο κουτί της wind και μου είπαν θα κάνουν αιτημα να γίνει fast path. το θέμα είναι τι χάνω σε περίπτωση fast path ? θα πέσει η ταχύτητα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βοηθάει αυτό. Μπορεί να κλειδώνεις 55 με Attainable 58. Τότε θα χάσεις μάλλον ταχύτητα. Αν έχεις κάνα 100 Attainable π.χ., δεν θα έχεις πρόβλημα θεωητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Δεν βοηθάει αυτό. Μπορεί να κλειδώνεις 55 με Attainable 58. Τότε θα χάσεις μάλλον ταχύτητα. Αν έχεις κάνα 100 Attainable π.χ., δεν θα έχεις πρόβλημα θεωητικά.

Πως το τσεκάρω αυτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...