Προς το περιεχόμενο

Η Samsung θα αποκαλύψει τον Exynos 1080 στις 12 Νοεμβρίου


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω πως με την επόμενη γενιά exynos , η Samsung τα παίζει όλα για όλα. Θα κάνει ότι καλύτερο μπορεί και αν δεν καταφέρει να ξεπεράσει τον snapdragon πιθανόν να μη ξαναβγεί exynos. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Peraiotan είπε

Αφου ξεκαθαρίσω πως θεωρώ σάπιο τον exynos και δε θα έδινα ποτέ ξανά λεφτά για Samsung, θα παραθέσω το εξής:

Έχετε παρατηρήσει τα SAR level των κινητών με snapdragon 865 ?? To s20 ultra είναι στα 0,94 w/kg στο κεφάλι. Mε τον exynos είναι στα 0,319 w/kg γι αυτό και το δίνει μόνο Αμερική που τα όρια ειναι στα 2 w/kg αντί 1 w/kg που είναι Ευρώπη. Δεν είμαι τεχνικός να ξέρω γιατι συμβαίνει αυτό αλλά όλα τα αντίστοιχα κινητά που κοίταξα με τον ίδιο επεξεργαστή είναι αντίστοιχα έτσι ψηλά (βλέπε one plus, xiaomi κτλ.). H Ευρώπη συνιστά 0,78 w/kg για χρήση από παιδιά οπότε καταλαβαίνετε τι σημαίνει το 0,94

Με λίγα λόγια, όποιος θέλει να κάψει εγκέφαλο, οι προτάσεις πολλές, ορμήξτε στον snapdragon!!

Δεν το γνώριζα αυτό. Αρκετά ενδιαφέρον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ScorpioX777 είπε

Εγω ειμαι περιεργος να δω αν βγουν αληθινες οι φημες για τις επιδοσεις του 2100...

https://www.soyacincau.com/2020/10/13/samsung-exynos-2100-to-use-arms-cortex-x1-core/

Αφου το έκανε η Huawei και ο κιριν είναι πιο δυνατός από το A14 , σημαίνει ότι έφτασε η εποχή που οι επεξεργαστές της apple θα ξεπεραστούν ...

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, KnightRider είπε

Πιο πολλα κερδη θα ειχε εαν πουλουσε με Snapdragon παγκοσμιως.

Επισης οι midrange συσκευες εχουν συνηθως σαπια καμερα.

Η Samsung θα πρεπει επιτελους να παρει χαμπαρι πως πολλοι χρηστες δεν θελουν τον Exynos και πως ολες οι εφαρμογες/παιχνιδια ειναι optimized για Snapdragon.

Καταρχας πριν πουμε οτιδηποτε την πρωτη θεση στις μετρησης πωλησεων την περνει απο τα mid range κινητα και οχι απο τις ναυαρχιδες της που ειναι fail τα τελευταια χρονια.Απλα λιγο να βαλουμε τα πραγματα στη θεσεις τους.

14 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Αφου το έκανε η Huawei και ο κιριν είναι πιο δυνατός από το A14 , σημαίνει ότι έφτασε η εποχή που οι επεξεργαστές της apple θα ξεπεραστούν ...

Σε παρακαλω παρα πολυ κανε delete  τον λογαριασμο σου.Ευχαριστω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, steliosgripoulas είπε

 .

Σε παρακαλω παρα πολυ κανε delete  τον λογαριασμο σου.Ευχαριστω...

Γιατί το λες αυτό φίλε μου ? Τα benchmarks που δεν πολύ εμπιστεύομαι προσωπικά και δεν με απασχολούν τόσο , δείχνουν τον νέο κιριν πιο δυνατό από τον A14. Και άλλα είπα ότι εχει κλείσει το κενό που είχε η apple στους επεξεργαστές . Γιατί το θεωρείς τόσο απίθανο δλδ ? Βέβαια μόνο στο antutu είναι πιο δυνατός από ότι έχω δει . Στα άλλα τεστ είναι ο A14 . 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Γιατί αυτό που γράφεις δημοσιογραφικά δεν υπάρχει πουθενά...

Το ότι είναι πιο δυνατός από τον A14  στο antutu ? Πως δεν υπάρχει  690.000 βγάζει ο κιριν και 650.000 ο α14. Αλλά μόνο στο αντουτου . Στα άλλα όλα είναι πίσω . Ότι είπα δλδ και στην αρχή ... Ψάξε και θα δεις ότι τα σκορ που σ είπα αναφέρονται σε πάρα πολλά δημοσιογραφικά άρθρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Αφου το έκανε η Huawei και ο κιριν είναι πιο δυνατός από το A14 , σημαίνει ότι έφτασε η εποχή που οι επεξεργαστές της apple θα ξεπεραστούν ...

Ο A14 ειναι  σε αλλα επιπεδα προσφυσης...Ειμαι πολλα χρονια με Galaxy και Νοte συσκευες και αυτο που με ενδιαφερει ειναι  να ξεπερασει o Exynos επιτελους τον SD...

Πες το και απωθημενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Το ότι είναι πιο δυνατός από τον A14  στο antutu ? Πως δεν υπάρχει  690.000 βγάζει ο κιριν και 650.000 ο α14. Αλλά μόνο στο αντουτου . Στα άλλα όλα είναι πίσω . Ότι είπα δλδ και στην αρχή ... Ψάξε και θα δεις ότι τα σκορ που σ είπα αναφέρονται σε πάρα πολλά δημοσιογραφικά άρθρα .

Φίλε μου διάβασε λίγο καλύτερα τα ψηλά γράμματα από το ίδιο το antutu που αναφέρει ότι μεταξη διαφορετικών OS και πλατφόρμων καλό θα ήταν να μην υπάρχει σύγκριση...20200917_230526.jpg.9afbddd997934d623b24ddde92ab6c8c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ScorpioX777 είπε

Ο A14 ειναι  σε αλλα επιπεδα προσφυσης...Ειμαι πολλα χρονια με Galaxy και Νοte συσκευες και αυτο που με ενδιαφερει ειναι  να ξεπερασει o Exynos επιτελους τον SD...

Πες το και απωθημενο.

Κ εγώ το ίδιο με σένα . Απλά ανέφερα ότι ενώ κάποτε σε όλα τα τεστ ο α14 δυελειε τον ανταγωνισμό , πλέον σε ένα τεστ βρέθηκε ένας ανώτερος σε σκορ επεξεργαστής . Και παρεξηγήθηκαν και πέσαν να με φάνε . Διέγραψε λέει το προφίλ . Καλά.που δεν μου ευχήθηκε και να πεθάνω ...

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Φίλε μου διάβασε λίγο καλύτερα τα ψηλά γράμματα από το ίδιο το antutu που αναφέρει ότι μεταξη διαφορετικών OS και πλατφόρμων καλό θα ήταν να μην υπάρχει σύγκριση...20200917_230526.jpg.9afbddd997934d623b24ddde92ab6c8c.jpg

Δεν διαφωνώ σε αυτό και το γνωρίζω αυτό που λες και το έχω αναφέρει κ εγώ ότι δεμπορειε να συγκρίνεις άλλα ος. Αλλά όπως είπα , μέχρι τώρα τίποτα και πουθενά δεν ξεπερνάνε το α14 σε κανένα τεστ . Πλέον βρέθηκε κάτι να το ξεπερνάει . Έστω και σε ένα εικονικό σκορ . Επίσης εσύ προσωπικά  πιστεύεις ότι το χάσμα μεταξύ apple και άλλων επεξεργαστών από άλλες εταιρίες snapdragon exynos kirin κλπ μεγαλώνει η μικραίνει χρόνο με τον χρόνο ? Γιατί εγώ βλέπω ότι μικραίνει ... Αυτό είπα και πέσαν να με φάνε .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Κ εγώ το ίδιο με σένα . Απλά ανέφερα ότι ενώ κάποτε σε όλα τα τεστ ο α14 δυελειε τον ανταγωνισμό , πλέον σε ένα τεστ βρέθηκε ένας ανώτερος σε σκορ επεξεργαστής . Και παρεξηγήθηκαν και πέσαν να με φάνε . Διέγραψε λέει το προφίλ . Καλά.που δεν μου ευχήθηκε και να πεθάνω ...

Δεν διαφωνώ σε αυτό και το γνωρίζω αυτό που λες και το έχω αναφέρει κ εγώ ότι δεμπορειε να συγκρίνεις άλλα ος. Αλλά όπως είπα , μέχρι τώρα τίποτα και πουθενά δεν ξεπερνάνε το α14 σε κανένα τεστ . Πλέον βρέθηκε κάτι να το ξεπερνάει . Έστω και σε ένα εικονικό σκορ . Επίσης εσύ προσωπικά  πιστεύεις ότι το χάσμα μεταξύ apple και άλλων επεξεργαστών από άλλες εταιρίες snapdragon exynos kirin κλπ μεγαλώνει η μικραίνει χρόνο με τον χρόνο ? Γιατί εγώ βλέπω ότι μικραίνει ... Αυτό είπα και πέσαν να με φάνε .. 

Γενικά τα τελευταία χρόνια ο αντίστοιχος ΑXX και SDXXX έχουν κάπου στο 10-15% διαφορά... στο εξάμηνο που βγαίνει ο SDXXX+ αυτή η διαφορά μικρύνει "αγγίζοντας" τις επιδόσεις του ΑΧΧ...

βέβαια όταν βγει ο + μετά από λίγο βγαίνει ο επόμενος Α και ξαναπάμε πάλι από την αρχή και για αυτό ο κάθε ένας μας λέει το μακρύ του και το κοντό του...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, AtiX είπε

Φίλε μου διάβασε λίγο καλύτερα τα ψηλά γράμματα από το ίδιο το antutu που αναφέρει ότι μεταξη διαφορετικών OS και πλατφόρμων καλό θα ήταν να μην υπάρχει σύγκριση...20200917_230526.jpg.9afbddd997934d623b24ddde92ab6c8c.jpg

Δηλαδή αυτό ισχύει μόνο για το antutu η και για τα υπόλοιπα benchmarks οπως το geekbench?

Επεξ/σία από Superuser3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, AtiX είπε

Γενικά τα τελευταία χρόνια ο αντίστοιχος ΑXX και SDXXX έχουν κάπου στο 10-15% διαφορά... στο εξάμηνο που βγαίνει ο SDXXX+ αυτή η διαφορά μικρύνει "αγγίζοντας" τις επιδόσεις του ΑΧΧ...

βέβαια όταν βγει ο + μετά από λίγο βγαίνει ο επόμενος Α και ξαναπάμε πάλι από την αρχή και για αυτό ο κάθε ένας μας λέει το μακρύ του και το κοντό του...

Έτσι είναι όπως το είπες . Συμφωνώ . Αυτό γιατί είναι μια γενιά πίσω όλοι οι άλλοι επεξεργαστές , και αυτό συμβαίνει γιατί η apple ήταν η πρώτη εταιρία που έφερε 64bit  επεξεργαστή στα κινητά της με 1.5 χρόνο διαφορά από την δεύτερη . 

1.5 χρόνος σε επεξεργαστές είναι διαφορά σχεδόν 2 γενιές μπροστά . Ειδικά στην αρχή ήταν πολύ δυνατότεροι οι AXX . Πλέον όπως είπες η διαφορά είναι 10-15% 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Superuser3 είπε

Δηλαδή αυτό ισχύει μόνο για το antutu η και για τα υπόλοιπα benchmarks οπως το geekbench?

οπως βολευει τον καθενα

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Φίλε μου διάβασε λίγο καλύτερα τα ψηλά γράμματα από το ίδιο το antutu που αναφέρει ότι μεταξη διαφορετικών OS και πλατφόρμων καλό θα ήταν να μην υπάρχει σύγκριση...20200917_230526.jpg.9afbddd997934d623b24ddde92ab6c8c.jpg

στα συγκριτικα αναφερονται κανονικα στο antutu

https://www.gearstoday.com/chipset/apple-a14-bionic-vs-snapdragon-875-comparison/

o 875 αναμενεται 35% πιο γρηγορος απο τον 865.Επισης ο exynos 2100 αναμενεται επισης πολυ δυνατος,θα υπαρξει σοβαρος ανταγωνισμος

επισης στην mid-range με 1080 θα ειναι σοβαρη προληση για τις ναυαρχιδες με 865

Επεξ/σία από praktor_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...