Προς το περιεχόμενο

Αιρετική ερώτηση...πόσο σταθερά είναι τα συστήματα Ryzen


masteripper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 3/11/2020 στις 11:52 ΠΜ, masteripper είπε

Απο τότε που ασχολούμαι με υπολογιστές πάντα ήμουν Intel Fan...με 1 εξαιρετικά αποτυχημένη απόπειρα πριν απο πολλά χρόνια όταν αντικατέστησα τον Pentium 4 2400 και πήγα σε AMD 64 3000+ o οποίος ήταν σαφώς πιο αργός σε διάφορες περιπτώσεις...για να δέσει το "γλυκό" είχα και μάλλον την μεγαλύτερη αποτυχία σε μητρική Asrock Dual ...που πέρα απο διάφορα είχε και το εξαιρετικό bug...όταν πήγαινες να δεις Flash στο Internet....τσουπ...restart..ευτυχώς έγινε μια απίθανη τράμπα με Pentium D 2.8 και βρήκα την υγειά μου (φοβερό μηχάνημα)

Τώρα μετά απο τόσα χρόνια βλέπω όλα αυτές τις παλαβές μετρήσεις και σκέφτομαι μήπως ήρθε ο καιρός να "αλλαξοπιστήσω" .....

αλλά ο υπολογιστής μου δεν είναι ούτε για παιχνίδια , ούτε για σερφάρισμα.....σαν προγραμματιστής τρέχω διάφορα, απο IDE μέχρι πολλαπλά VMs και πάει λέγοντας....

και η ερώτηση είναι ... είναι σταθερά αυτά τα μηχανάκια ή είναι για games/χομπίστες που έχουν χρόνο για χάσιμο. ?

Αφού σε ενδιαφέρει το αμοιγώς επαγγελματικό κομμάτι, ψάξε και πόσο 'ασφαλή' είναι τα Intel συστήματα... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, leros2004 είπε

Αφού σε ενδιαφέρει το αμοιγώς επαγγελματικό κομμάτι, ψάξε και πόσο 'ασφαλή' είναι τα Intel συστήματα... 

Αν αναφέρεσαι σε bugs τύπου Spectre μαζί σου αλλά σε τελική ανάλυση εγώ είμαι 1 τελικός χρήστης που με ενδιαφέρει το σύστημα να δουλεύει όχι 1 απιθανο bug που για να μπορέσει κάποιος να το εκμεταλλευτεί θα πρέπει να ξοδέψει απίθανο χρόνο (= χρήμα) για να μπορέσει να μου κάνει την  "ζημιά"...αυτά είναι για εταιρείες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, masteripper είπε

Αν αναφέρεσαι σε bugs τύπου Spectre μαζί σου αλλά σε τελική ανάλυση εγώ είμαι 1 τελικός χρήστης που με ενδιαφέρει το σύστημα να δουλεύει όχι 1 απιθανο bug που για να μπορέσει κάποιος να το εκμεταλλευτεί θα πρέπει να ξοδέψει απίθανο χρόνο (= χρήμα) για να μπορέσει να μου κάνει την  "ζημιά"...αυτά είναι για εταιρείες

Εκτός αυτού υπάρχει και η δυνατότητα για dual boot σύστημα, προστατευμένο MBR και τα σχετικά για μέγιστη ασφάλεια σε τραπεζικές συναλλαγές και άλλες ευαίσθητες δραστηριότητες. Κάτι σαν δεύτερο pc ασφαλούς χρήσης.

Αν κάποιος καταφέρει να χακάρει επίσημη ιστοσελίδα για να κάνει inject κώδικα που εκμεταλλεύεται τέτοιες ευπάθειες(σαν το spectre) τότε μπορεί και κωδικούς κατά το login να υποκλέψει και άλλα πολλά.

Δεν είναι εύκολη η εκμετάλλευση τέτοιων ευπαθειών και δεν αξίζει το χρόνο. Οι περισσότεροι στοχεύουν οργανισμούς ή και άτομα με αυτοματοποιημένα spam campaigns για χοντρά λεφτά. Δεν στήνουν ολόκληρη επιχείρηση για ένα PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...