Προς το περιεχόμενο

ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΕΝΟΙΚΙΑΣΤΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΡΙΕΤΙΑ


PETROS1976

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα!!

Εχω μια απορία και θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να με συμβουλέψει

Είμαι ιδιοκτήτης ενος ακινήτου στο οποίο μένει ενας ενοικιαστής τα τελευταία 8 χρόνια .

Πριν ενα χρόνο κάναμε ανανέωση συμβολαίου εως την 31/8/2022.

Εγω κατοικώ εως τώρα μαζί με την σύζυγο μου σε ενα διαμέρισμα στο κέντρο της Αθήνας , επειδή όμως τώρα πια -και με τον ερχομό του διαδόχου- ο χώρος δεν είναι ικανός να μας χωρέσει όλους θα ήθελα αν ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος (νομικός να υποθέσω ) αν δικαιούμαι να του ζητ'ησω να αποχωρισει για να μετακομίσω εκει (δίνοντας του ενα εύλογο χρονικό διάστημα 6 μηνών φυσικά ) ή θα πρέπει να περιμένω να ολοκληρωθεί η συμβαση σε 2 χρόνια απο τώρα.

Να σημειώσω οτι η υποχρεωτική τριετία έχει παρέλθει εδω και χρόνια και οτι η παρούσα σύμβαση που έχουμε αποτελεί ανανέωση μίσθωσης.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το ενδιαφέρον και ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να του το ζητήσεις μπορείς, να τον υποχρεώσεις να φύγει όμως όχι, δεν μπορείς.

Επίσης η "υποχρεωτική τριετία" αφορά την ελάχιστη διάρκεια μίσθωσης, όχι τη μέγιστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Να του το ζητήσεις μπορείς, να τον υποχρεώσεις να φύγει όμως όχι, δεν μπορείς.

Επίσης η "υποχρεωτική τριετία" αφορά την ελάχιστη διάρκεια μίσθωσης, όχι τη μέγιστη.

Σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για την ενημέρωση ,δυστυχώς έχει μεταλλαχθεί σε άνθρωπο μη συζητήσιμο οπότε δεν θεωρώ πιθανή μια τέτοια συννενόηση (ίσως φταίει το γεγονός οτι πληρώνει μόλις 400,00 για μια μονοκατοικία 110 τμ. και ίσως φταίει το γεγονός οτι μετά απο τόσα χρόνια κατά ενα περίεργο τρόπο θεωρεί οτι του ανήκει το οίκημα και προβαίνει σε αλλαγές για τις οποίες δεν έχει ζητήσει ποτέ την άδεια μου ..ας τα λουστώ λοιπόν μιας και δεν ήμουν ποτέ πιεστικός ,το αντίθετο θα έλεγα 

 

Επεξ/σία από PETROS1976
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, PETROS1976 είπε

Σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για την ενημέρωση ,δυστυχώς έχει μεταλλαχθεί σε άνθρωπο μη συζητήσιμο οπότε δεν θεωρώ πιθανή μια τέτοια συννενόηση (ίσως φταίει το γεγονός οτι πληρώνει μόλις 400,00 για μια μονοκατοικία 110 τμ. και ίσως φταίει το γεγονός οτι μετά απο τόσα χρόνια κατά ενα περίεργο τρόπο θεωρεί οτι του ανήκει το οίκημα και προβαίνει σε αλλαγές για τις οποίες δεν έχει ζητήσει ποτέ την άδεια μου ..ας τα λουστώ λοιπόν μιας και δεν ήμουν ποτέ πιεστικός ,το αντίθετο θα έλεγα 

Εαν εχετε ιδιωτικο συμφωνητικο, διαβασε το προσεκτικα μηπως βρεις πατημα και μπορεσεις να τον διωξεις, πχ εαν προέβει σε αλλαγες μη εγκεκριμενες, καθυστερηση ενοικιων, κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, PETROS1976 είπε

Σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για την ενημέρωση ,δυστυχώς έχει μεταλλαχθεί σε άνθρωπο μη συζητήσιμο οπότε δεν θεωρώ πιθανή μια τέτοια συννενόηση (ίσως φταίει το γεγονός οτι πληρώνει μόλις 400,00 για μια μονοκατοικία 110 τμ. και ίσως φταίει το γεγονός οτι μετά απο τόσα χρόνια κατά ενα περίεργο τρόπο θεωρεί οτι του ανήκει το οίκημα και προβαίνει σε αλλαγές για τις οποίες δεν έχει ζητήσει ποτέ την άδεια μου ..ας τα λουστώ λοιπόν μιας και δεν ήμουν ποτέ πιεστικός ,το αντίθετο θα έλεγα 

Ας τα λουστείς επειδή παρόλα αυτά δέχτηκες να ανανεώσεις και για 3 χρόνια κιόλας.

Όσο για τις αλλαγές χωρίς την άδεια σου, τι ακριβώς εννοείς? Αν είναι κάποια πράγματα που απαγορεύονται στο μισθωτήριο, ίσως και να είναι λόγος για έξωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, PETROS1976 είπε

Σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για την ενημέρωση ,δυστυχώς έχει μεταλλαχθεί σε άνθρωπο μη συζητήσιμο οπότε δεν θεωρώ πιθανή μια τέτοια συννενόηση (ίσως φταίει το γεγονός οτι πληρώνει μόλις 400,00 για μια μονοκατοικία 110 τμ. και ίσως φταίει το γεγονός οτι μετά απο τόσα χρόνια κατά ενα περίεργο τρόπο θεωρεί οτι του ανήκει το οίκημα και προβαίνει σε αλλαγές για τις οποίες δεν έχει ζητήσει ποτέ την άδεια μου ..ας τα λουστώ λοιπόν μιας και δεν ήμουν ποτέ πιεστικός ,το αντίθετο θα έλεγα 

Aπο την στιγμη που υπεγραψες ΝΕΟ συμβολαιο, δεσμευεσαι απο την διαρκεια του.  δλδ πριν το 2022 δεν μπορεις να τον βγαλεις.

Η τριετια ισχυει για το 1ο συμβολαιο μονο, ως ελαχιστη διαρκεια και μονο. Απο εκει και περα αν δεν γινει νεο συμβολαιο μετατρεπεται σε αοριστου κ μπορεις να τον βγαλεις με τις νομιμες διαδικασιες. Αλλά απο την στιγμή που υπεγραψε νεο συμβολαιο, ειναι κατοχυρωμενος μεχρι εκεινη την ημερομηνια. 

 

Φροντισε λοιπον να μιλησεις με εναν δικηγορο για να σε βοηθησει για το τι διαδικασιες εγκαιρως πρεπει να κανεις για να εξασφαλισεις οτι θα φυγει αμεσως με την ληξη του συμβολαιου ή και αν γινεται, νωριτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι συζητήσιμος δυστυχώς μέχρι το τέλος της μίσθωσης δεν μπορείς να τον κουνήσεις. Αναγκαστικά περιμένεις και του στέλνεις ένα 6μηνο νωρίτερα ειδοποίηση (καλύτερα γραπτή από δικηγόρο) ότι δεν προτίθεσαι να ανανεώσεις ώστε να ψάξει την επόμενη κατοικία του.

Μοναδική περίπτωση να τον κουνήσεις νωρίτερα είναι πάλι μέσω της νομικής οδού με εξώδικο εξαιτίας παρεμβάσεων που έγιναν δίχως τη σύμφωνη γνώμη σου και οι οποίες αλλοιώνουν την αρχική χρήση του μισθίου.

Το αν έβαλε ας πούμε μια τέντα που εσύ δεν ήθελες δεν αποτελεί λόγω αλλοίωσης. Μιλάμε για κατασκευές που αλλάζουν τη χρήση π.χ. μια αυλή να την σκέπασε με υπόστεγο και να έστρωσε κάτω τσιμέντο και να το έκανε αποθήκη γκαράζ. Εκεί μπορείς να τον βγάλεις έξω.

Σε κάθε άλλη περίπτωση έως 8/2022

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...