Προς το περιεχόμενο

Αγορά/Αντικατάσταση GPU


Cyberdemon87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Μου χάλασε η παλιά μου κάρτα (GTX 570) και λέω μήπως τώρα στο Black Friday παίξει καμιά προσφορά σε gpu.

Ψάχνω κάτι σχετικά οικονομικό, απλά θα ήθελα τις συμβουλές σας και τις προτάσεις σας για να βάλω κάποιες σε watchlist.

Το PC είναι παλιό πλέον, οπότε θα ήθελα να μου πείτε τι αξίζει και τι όχι και το ποσοστό του bottleneck που θα υπάρχει, έστω στο περίπου.

CPU: Intel Core i5 2500K(s1155, 3,30GHz, 6MB)
Motherboard: Gigabyte Z68X-UD3P B3
PSU: Corsair Enthusiast Series TX650 V2 650W
Tower: Cooler Master HAF X

Και 16GB DDR3 μνήμη.

Προορίζεται για gaming, μέχρι το σημείο που την παλεύει, δεν περιμένω high settings κλπ δηλαδή σε νέα απαιτητικά games.

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cyberdemon87 είπε

Ευχαριστώ.

Ποια από όλες όμως;

Δεν θα υπάρξει αξιοσημείωτο bottleneck λες;

θα υπαρχει bottleneck λογο CPU αλλα θα το δεις μονο σε CPU intensive games
διαφορετικα αμα βρεις καμια RX 570 100-120€ παρε  αυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Cyberdemon87 είπε

Από θέμα tower και τροφοδοτικού είμαι οκ σε ότι και αν πάρω, σωστά; 

Περιττή η ερώτησή σου τουλάχιστον όσον αφορά τις προτάσεις που σου έγιναν (RX 570, GTX 1650 Super). Αυτές οι κάρτες λειτουργούν και με 400W τροφοδοτικά.

Όσο για το αν χωράνε στο HAF X είναι σίγουρο.

Αναφορά σε κείμενο

Maximum Compatibility - VGA Card Length  342mm / 13.5 inch

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok ευχαριστώ.

Επειδή δεν έχω πολύ επαφή θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιες από το skroutz για να τις έχω υπόψιν;

Γιατί και στις 2 κάρτες υπάρχουν διακυμάνσεις στις τιμές και στα χαρακτηριστικά.

Και οποιαδήποτε άλλη κάρτα πιστεύετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάντε μερικές προτάσεις ακόμα βρε παιδιά, με links από το skroutz ιδανικά. 

Στην συνδεσμολογία θα πρέπει να προσέξω κάτι; Μην την πάρω και δεν κάνει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 150€ (τώρα το είδα) λίγο δύσκολο να βρείς GTX 1650 Super, θα δώσεις κάτι παραπάνω. Δεν γνωρίζω ποια είναι καλύτερη αλλά θα επέλεγα κάποια με δύο ανεμιστηράκια για καλύτερη ψύξη.

Αν δεν θέλεις να δώσεις τόσα και το αποφασίσεις για GTX 1650 απλή πρόσεξε τουλάχιστον να έχει μνήμη GDDR6 και όχι GDDR5 (= πιο αργή). Εγώ θα πήγαινα στην Super γιατί είναι πιο ισχυρή με μικρή διαφορά κόστους.

Οι RX570 και RX580 είναι στο τέλος της διαθεσιμότητάς τους και έχουν "τσιμπήσει" οι τιμές τους, οπότε μάλλον δεν αξίζουν σε απόδοση/τιμή σε σχέση με την GTX 1650 Super.

Και μια σημείωση: Όλες αυτές οι κάρτες δίνουν μόνο ψηφιακό σήμα στην οθόνη. Οπότε αν έχεις οθόνη με μόνο είσοδο VGA (αναλογική είσοδος) δεν θα έχεις εικόνα. Ακόμα και με κάποιο απλό αντάπτορα DVI to VGA* πάλι δεν θα έχεις εικόνα.

*

ADAPTOR-DVI-VGA.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με HDMI δεν έχεις πρόβλημα, θα δουλέψει κανονικά. Με δύο ανεμιστηράκια πιστεύω πως θα έχει καλύτερη ψύξη. Όχι οτι και με ένα θα υπάρχει πρόβλημα, αυτές οι κάρτες δεν είναι και "τερατα" κατανάλωσης ισχύος (και το HAF X δεν είναι κανένα "πνιγμένο" κουτί για να ζορίσει την ψύξη τους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Cyberdemon87 είπε

Ωραία, μακάρι να μπει σε καμιά προσφορά η 1650 super να την πάρω!

https://www.manli.com/en/product-detail-MANLI_GeForce_GTX_1650_Super_(M1469+N585-00)-18.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...