Προς το περιεχόμενο

Λήξη επιδότησης για FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Η συντριπτική πλειοψηφία των σπιτιών έτσι κι αλλιώς με ένα κανάλι είναι.

άρα να υποθέσω ότι στην γειτονιά μου το παγκράτι είμαστε "έχοντες" που έχουμε όλοι συνδέσεις FTTH με δύο κανάλια φωνής (VoIP) όπως επίσης και ψαγμένοι που αντι να έχουμε τα ρούτερ του παρόχου Speedport Plus / Speedport Smart έχουμε αγοράσει το FRITZBOX 7590 (εγώ το αγόρασα ξανά από το καλάθι του skroutz.gr γιατί το δικό μου πήγε στις κοπέλας μου το σπίτι.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Thresh είπε

Τρομερό στατιστικό δείγμα. 😛

είναι το ίδιο στατιστικό δείγμα με μια ιστοσελίδα/δημόσια κοινότητα όπως είναι το insomnia.gr ή το adslgr.com μην πω ότι είναι μεγαλύτερο καθώς Βύρωνας/Παγκράτι έχει περισσότερους κατοίκους που πλέον έχουν FTTH από τα μέλη των ιστοσελίδων που αναφέρω αν προσθέσω την Καισαριανή ή του Ζωγράφου 😜

άστο...φάγατε γκολ από τα αποδυτήρια...

και δεν μιλάω για το Παλαιό Φάληρο που εκεί κλαίγονται κάτι φίλοι με την "ταχύτητα" που δεν πιάνει στρογγυλά 100 (αν και τώρα πλέον δεν έχουν πρόβλημα με το σπρώξιμο που έκαναν στην ταχύτητα)

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι ασφαλώς ό,τι πεις, ίδιο δείγμα οι χιλιάδες χρήστες εδώ και στο adslgr με τον κύκλο των γνωστών της γειτονιάς σου.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thresh είπε

Btw το Fiber 100XL της Cosmote πλέον πήγε στα 36.90 και το 200XL στα 51.90.

Το 36,90 δεν προσφέρεται σε πελάτες με επιδότηση sfbb.

 

 

Επεξ/σία από kallonos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
27 minutes ago, kallonos said:

Το 36,90 δεν προσφέρεται σε πελάτες με επιδότηση sfbb.

 

 

Χρεώνουν ακόμα με το παλιό ή το τιμολογούν ξεχωριστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, kallonos είπε

Το 36,90 δεν προσφέρεται σε πελάτες με επιδότηση sfbb.

 

 

το 36,90 ευρώ το μήνα είναι όταν λήξει η επιδότηση (τωρινή τιμή)

με την επιδότηση από το sfbb.gr και με e-bill το ποσό είναι (41,90) 28,90 ευρώ το μήνα.

11 ώρες πριν, Thresh είπε

Ναι ασφαλώς ό,τι πεις, ίδιο δείγμα οι χιλιάδες χρήστες εδώ και στο adslgr με τον κύκλο των γνωστών της γειτονιάς σου.

 

απλά σου θυμίζω ότι οι περιοχές Ζωγράφου - Καισαριανή - Βύρωνας (Παγκράτι) έχουν περισσότερους ανθρώπους από ότι και οι δύο ιστοσελίδες μαζί που ανάφερα άρα είναι πιο έγκυρο στατιστικό δείγμα όταν από όλους αυτούς τους ανθρώπους μιλάω ή έχω σχέση με τα 2/3 καθώς είμαι στην περιοχή πάνω από 20+ χρόνια δεν είναι νέος.

άρα γνωρίζω περισσότερους ανθρώπους από όσους έχει το insomnia.gr και το adslgr.com ως ενεργά μέλη.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
51 minutes ago, ikorolis said:

απλά σου θυμίζω ότι οι περιοχές Ζωγράφου - Καισαριανή - Βύρωνας (Παγκράτι) έχουν περισσότερους ανθρώπους από ότι και οι δύο ιστοσελίδες μαζί που ανάφερα άρα είναι πιο έγκυρο στατιστικό δείγμα όταν από όλους αυτούς τους ανθρώπους μιλάω ή έχω σχέση με τα 2/3 καθώς είμαι στην περιοχή πάνω από 20+ χρόνια δεν είναι νέος.

άρα γνωρίζω περισσότερους ανθρώπους από όσους έχει το insomnia.gr και το adslgr.com ως ενεργά μέλη.

Κι εγώ ξέρω όλο το multiverse, η συντριπτική πλειοψηφία είπε ένα κανάλι.

10 hours ago, speedman_26 said:

Πριν πόσο ήταν 

41.90

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Κι εγώ ξέρω όλο το multiverse, η συντριπτική πλειοψηφία είπε ένα κανάλι.

41.90

όταν πρωτοξεκίνησε η δράση sfbb.gr ήταν 41,90 ευρώ το μήνα

όταν έκανα ανανέωση εγώ 3/2021 ήταν 39,90 ευρώ το μήνα

τώρα 36,90 ευρώ το μήνα

όσο πάει πέφτει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Thresh είπε

Χρεώνουν ακόμα με το παλιό ή το τιμολογούν ξεχωριστά?

Στην εμπορική πολιτική το συγκεκριμένο πρόγραμμα.δεν επιδοτείται με sfbb. Υπάρχει σαν πρόγραμμα Αλλά για vdsl η οπτική χωρίς κουπόνι. Τον λόγο μην με ρωτήσεις δεν τον ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2021 στις 11:15 ΜΜ, kallonos είπε

Στην εμπορική πολιτική το συγκεκριμένο πρόγραμμα.δεν επιδοτείται με sfbb. Υπάρχει σαν πρόγραμμα Αλλά για vdsl η οπτική χωρίς κουπόνι. Τον λόγο μην με ρωτήσεις δεν τον ξέρω.

Στο adslgr έγραψε ένας ότι του πρότειναν το 36,90 και με κουπόνι θα πάει 23,90.

Εγώ έκανα αίτηση στις 10/03 στα 41,90 και με έκπτωση πάει 28,90. Έχουν γίνει οι εργασίες μόνο μέσα στην οικοδομή, στο σπίτι δεν έχει μπει η ίνα ακόμα περιμένουμε να έρθουν για τρυπήματα.

Δηλαδή τώρα φάγαμε όλο το περίμενε και τις εργασίες στην οικοδομή και θα βάλει ο γείτονας που περίμενε 5 ευρω φτηνότερα;

Πλάκα έχουν...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2021 στις 4:32 ΜΜ, NoDiaC είπε

Αναβιώνω το θέμα γιατί έληξε η επιδότηση μου πρόσφατα (100/10 ftth- Παλαιό φάληρο) και έψαξα να δω τί παίζει. Αν έχει ανοιχτεί καινουργιο το οποίο δεν βρήκα ζητω συγνώμη.  Επομένως, για όποιον ενδιαφέρεται, 26/4/21 πηγα σε κατάστημα cosmote στο οποίο η εξυπηρετικότατη υπάλληλος μου είπε ότι το μονο πρόγραμμα που υπήρχε διαθέσιμο ήταν στα 50κατι ευρώ/μήνα, μιας και είχε λήξει η επιδότηση μου. Της είπα δεν παίζει και μου είπε ότι θα κάνει αίτηση διακοπής και όταν με καλέσουν να πω πως θέλω "αυτο το πρόγραμμα" και μου έγραψε σε ένα χαρτι 36.90ευρ/μήνα/100mbps/Απεριόριστα σταθ/420' Κινητά + ΕΕ, το οποίο πρόγραμμα μου είπε πως είναι φρεσκότατο και μόλις ήρθε ειδοποίηση στο κατάστημα για αυτο.

Με πήραν 2 ώρες αργότερα απ τίς διακοπές και ένας κύριος ο οποίος μάλλον δεν ήξερε τη δουλεια του εκτός του ότι δεν γνώριζε το συγκεκριμένο πρόγραμμα (για το οποίο δεν τον κατηγορώ), προσπαθούσε να με πείσει ότι η καλύτερη προσφορά που μπορουσε να μου κάνει ήταν 39.90 ΣΥΝ  ~16ευρ/μηνα το οποίο μου το παρουσίασε ως την "εξτρα χρέωση της τεχνολογίας ftth"!!! Α.Κ.Α. 39.90+16=56ευρ/μηνα! Μου είπε μάλιστα ότι μεχρι τοτε δεν είχα αντιληφθει αυτο το κόστος γιατί επιδοτούνταν η γραμμή! Επειδη ομολογουμένως με έπιασε ελαφρώς αδιάβαστο από χρεώσεις, του είπα ότι θέλω να το ξαναδει, να με ξανακαλέσει και να δει επίσης αν μπορώ και με τί κόστος να κάνω υποβαθμιση σε 50mbps. Τότε μου είπε ότι θα ρωτήσει για την υποβάθμιση αλλα ότι και να γίνεται την "εξτρα χρέωση της τεχνολογίας ftth = 16ευρ" δεν την αποφέυγω. Με ξανακάλεσε 2 ώρες μετα και μου επανέλαβε τα ίδια.

Τελος πάντων κλείνουμε το τηλ και αφου πήρα 2 ανασες γιατί μου είχε ανέβει η πίεση, πήρα τηλ στο 13888 σαν να μην συμβαίνει τίποτα και είπα στο αυτόματο "ανανέωση συμβολαίου". Μετα από 5' συνδέθηκα με έναν εξυπηρετικότατο κύριο, του είπα μόνον ότι θέλω να ανανεώσω και τίποτα παραπάνω, το έψαξε λίγο, μου είπε ότι "πρέπει να πάρει ένα ΟΚ απο τους προισταμένους του για να μου προσφέρει ενα συγκεκριμένο πρόγραμμα", με έβαλε στην αναμονή και όταν επέστρεψε μου έδωσε 36.90ευρ/μήνα/100mbps/Απεριόριστα σταθ/420' Κινητά + ΕΕ, το οποίο ήταν και το πρόγραμμα στο οποίο αναφέρθηκε η υπάλληλος στο κατάστημα. Θα προσπαθήσω να επανελθω όταν έρθει ο λογαριασμός ωστε να επιβεβαιώσω τα παραπάνω, πάντως στα συμβόλαια που μου έστειλε, οι χρεώσεις είναι όπως τις είπε. Αυτά τα ολίγα, καλό Πάσχα και καλά κουραγια σε ομοιοπαθεις και ψάχνετε το πριν ακούσετε τον οποιονδήποτε...

χμμ. επειδη πάντα θα υπάρχουν παραθυράκια για χαμηλότερη τιμη, στο Ελλαδισταν ειμαστε αλλωστε. Αν θες στειλε μου μνμ.

Στις 27/4/2021 στις 10:24 ΜΜ, Thresh είπε

Btw το Fiber 100XL της Cosmote πλέον πήγε στα 36.90 και το 200XL στα 51.90.

Είναι με επιδότηση 28,90+13=.......

Στις 27/4/2021 στις 11:40 ΜΜ, kallonos είπε

Το 36,90 δεν προσφέρεται σε πελάτες με επιδότηση sfbb.

 

 

Σωστα! αυτοι το εχουν οπως ειπαν και παραπανω 28,9€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, doit said:

Είναι με επιδότηση 28,90+13=.......

Πάντως κάποιος-κάποιοι στο adslgr έγραψαν ότι τους είπαν από Cosmote πως με την επιδότηση θα πάει στα 23.90. Θα δείξει η αυτοψία φαντάζομαι. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...