Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για ενσωμάτωση payment plug in σε eshop


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά, αν βρίσκομαι στο λάθος topic συγχωρήστε με αλλά δεν έβρισκα κάποιο κοντινό. Το θέμα που αντιμετωπίζω όπως αναφέρει ο τίτλος, είναι ότι δεν βρίσκω τον τρόπο να ενσωματώσω το pug in της τράπεζας όπως και της κούριερ στο eshop που στήνω. Υπάρχουν οι οδηγίες για το πως γίνεται από woocommerce στο papaki ωστόσο δεν είναι καθόλου ξεκάθαρες, χωρίς καμία ουσιαστική καθοδήγηση. Έχω όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται από την συνεργάζουσα τράπεζα και μεταφορική όμως ούτε εκεί εξηγούν κάτι. Με αναζήτηση στο goolge, επίσης δεν βρίσκω πως να το κάνω. Αν κάποιος ασχολείται και έχει τις γνώσεις για την βοήθεια, υα παρακαλούσα να μου στείλει dm. Θα του ήμουν πολύ ευγνώμων. Φυσικά με το αζημείωτο. 

Υ.Γ: Δεν είναι η δουλειά μου αυτή και δεν ζητάω πληροφορίες εδώ για να πάρω τα χρήματα κάποιου. Έχω τις γνώσεις για να στήσω ένα eshop (άλλωστε δεν χρειάζεται και τίποτα το ιδιαίτερο) αλλά αυτές σταματάνε εκεί. Το κάνω προς εξυπηρέτηση συγγενή ώστε να μπορέσει να δουλέψει το κατάστημα του ηλεκτρονικό τώρα με την πανδημία. Αυτό απευθύνεται σε όλους όσους προσπαθήσουν να βγάλουν το συμπερασμά τους για το οτιδήποτε. 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από zeibei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, zeibei είπε

άλλωστε δεν χρειάζεται και τίποτα το ιδιαίτερο

Το ιδιαιτερο ειναι αυτο που ζητας απο πανω. Καποιοι πληρωνονται για αυτο καθως εχουν φαει ωρες ατελειωτες πανω απο το πληκτρολογιο. Δυσκολο να βρεις καποιον να στο κανει/βοηθησει δωρεαν. Υπαρχει φορουμ για web dev: https://www.insomnia.gr/forums/forum/43-web-design-development/

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Predatorkill said:

Το ιδιαιτερο ειναι αυτο που ζητας απο πανω. Καποιοι πληρωνονται για αυτο καθως εχουν φαει ωρες ατελειωτες πανω απο το πληκτρολογιο. Δυσκολο να βρεις καποιον να στο κανει/βοηθησει δωρεαν. Υπαρχει φορουμ για web dev: https://www.insomnia.gr/forums/forum/43-web-design-development/

Σ'ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Δεν θέλω να ζητήσω κάτι δωρεάν. Φυσικά όποιος με βοηθήσει θα είναι με το αζημείωτο γιαυτό και αναφέρω να μου στείλει dm. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, zeibei είπε

Σ'ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! Δεν θέλω να ζητήσω κάτι δωρεάν. Φυσικά όποιος με βοηθήσει θα είναι με το αζημείωτο γιαυτό και αναφέρω να μου στείλει dm. 

Κανε αναφορα στο ποστ σου και ζητα να μεταφερθει στο φορουμ του web dev. Επρεπε να αναφερεις εξαρχης το «αζημιωτο» ωστε να αποφευχθουν οι οποιες παρεξηγησεις.

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια είναι η τράπεζα που θες να κάνεις σύνδεση;

εκτός από το αντίστοιχο plugin, συνήθως θα πρέπει να εκτελέσεις και τα test cases που περιγράφονται στις οδηγίες της κάθε τράπεζας

κάτι αντίστοιχο είναι και με την μεταφορική εφόσον σου έχουν ανοίξει λογαριασμούς και σου έχουν στείλει username/passwords

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα manuals της τράπεζας όντως δεν βοηθάνε πολύ σε τέτοιες περιπτώσεις γιατί μπαίνουν σε πολύ τεχνικά κομμάτια, θεωρώντας πως θα υλοποιήσεις το gateway μόνος σου από την αρχή.

Ωστόσο, τα ίδια τα plugins συνήθως έχουν κάποιο readme αρχείο (που συνήθως κανείς δεν τους δίνει σημασία) το οποίο εξηγεί πώς να το χρησιμοποιήσεις (έστω τί μπαίνει σε κάθε πεδίο). Το έχεις τσεκάρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστή η παρατήρηση αυτή με τα read me τον οποίο εφαρμόζει σχεδόν στα πάντα. Δυστυχώς όμως δεν περιέχεται τίποτα μέσα σε ότι μου έχουν στείλει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι έχει γίνει εγκατάσταση σε wordpress & woocommerce

Πηγαίνεις Πρόσθετα  ->  Νέο πρόσθετο

Στην αναζήτηση πατάς payment

image.png.bb3e2d856df9802dd584070dde84b8dc.png

Ψάχνεις το Piraeus Bank WooCommerce Payment Gateway

Πατάς εγκατάσταση και μετά την ολοκλήρωση της εγκατάστασης πατάς ενεργοποίηση

Για τις ρυθμίσεις του πηγαίνεις Woocommerce -> Ρυθμίσεις -> Πληρωμές

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο Redirection Manual Ver 1.1.3 EL .pdf που σου έστειλαν στην σελίδα 35 αναφέρει τα υποχρεωτικά τεστς που πρέπει να εκτελέσεις

και τα εικονίδια με τα links που πρέπει να βάλεις στο site σου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...