Προς το περιεχόμενο

One UI 3.0: Η Samsung μας ξεναγεί στο νέο περιβάλλον χρήσης


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Dated οπτικα ειπα... στα δικα μου ματια οσον αφορα το γραφιστικο κομματι μου φαινεται ξεπερασμενο. Μου επιτρεπεις η απαγορευεται να θιξουμε το λειτουργικο σου ;

Εγω εβαλα τον παραγοντα κοστος στην αρχικη μου τοποθετηση και σχολιασες πανω σε αυτο κ συνεχιζεις να σχολιαζεις...

Ειπες η Σαμσουνγκ κανει πλεον τα πιο σημαντικα updates ? Στα ποσα χρονια σταματας να τα παιρνεις αυτα τα σημαντικοτατα updates ? Γελανε κ οι τοιχοι...

Κ στην τελικη ενταξει... αμα ξερει η πλειοψηφια του ινσομνια να παραμετροποιει το android, λυθηκε το θεμα θα σταματησουν να πουλανε στα μη μελη!

Και πάλι. Είσαι σε τεχνολογικό forum.

Με 12GB RAM, θα παίρνει το Note 20 Ultra, LineageOS, για δέκα χρόνια.

Τώρα αν εσύ, δεν ξέρεις να περνάς διαφορετικό OS, μπορείς να παραμείνεις μαζί με τα υπόλοιπα τσιμέντα που γελάνε στο iOS.

Επίσης, η Samsung δεσμεύτηκε για 3 χρόνια επίσημα updates. Δεν είναι 4 και 5 αλλά είναι αρκετά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, ritualistic είπε

Ως πρωην χρηστης Android και νυν χρηστης ΙOS συνεχιζει να μου φαινεται dated οσον αφορα το οπτικο κομματι το Οne, και κατα τη γνωμη μου η Samsung εχει μεινει αρκετα πισω στην flagship κατηγορια.

Συνδυαστικα αυτα τα 2 για μενα, δεν δικαιολογουν τα χρηματα που ζηταει σαν αρχικη τιμη στις συσκευες της πλεον. 

Ώστε σου φαίνεται dated? Oh really? Για μένα dated είναι να έχω τα ίδια εικονίδια από το 2013 στο ίδιο μέγεθος/πλέγμα από το 2007 χωρίς δυνατότητα launchers (εξαιρετικά σημαντικό) χωρίς Always on Display, χωρίς edge panels χωρίς split screen multitasking χωρίς icon packs, χωρίς δυναμική οθόνη κλειδώματος και ούτω καθεξής! Και δε βάζω στην εξίσωση το GoodLock! Τα widgets είναι μια παρηγοριά βέβαια μετά από 10 χρόνια. Ακόμη κι αν τα περισσότερα εξ αυτών είναι waste of space γιατί έρχονται μόνο σε συγκεκριμένα μεγέθη και δεν είναι διαδραστικά. Αλλά από το ολότελα μια χαρά η Παναγιώταινα. 

 

15 ώρες πριν, Hatsos είπε

Χουάτ ις δις αμπομινεϊσγιο; 

Εσύ ινοβέισγιο ε;

Επεξ/σία από panathatube
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, ritualistic είπε

Ως πρωην χρηστης Android και νυν χρηστης ΙOS συνεχιζει να μου φαινεται dated οσον αφορα το οπτικο κομματι το Οne, και κατα τη γνωμη μου η Samsung εχει μεινει αρκετα πισω στην flagship κατηγορια.

Συνδυαστικα αυτα τα 2 για μενα, δεν δικαιολογουν τα χρηματα που ζηταει σαν αρχικη τιμη στις συσκευες της πλεον. 

Ως χρήστης iOS , One UI, Pure Android με oxygen os (one plus) μπορώ να σου πω ότι όλα dated είναι και το καλύτερο ήταν το windows phone 7.5 και ios 1... Αυτό το ψάρι δεν το ξεχνάω στο iphone..!!

Επεξ/σία από GeekyBoy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, panathatube είπε

Ώστε σου φαίνεται dated? Oh really? Για μένα dated είναι να έχω τα ίδια εικονίδια από το 2013 στο ίδιο μέγεθος/πλέγμα από το 2007 χωρίς δυνατότητα launchers (εξαιρετικά σημαντικό) χωρίς Always on Display χωρίς edge panels χωρίς split screen multitasking χωρίς icon packs χωρίς δυναμική οθόνη κλειδώματος και ούτω καθεξής! Τα widgets είναι μια παρηγοριά βέβαια μετά από 10 χρόνια. Ακόμη κι αν τα περισσότερα εξ αυτών είναι waste of space γιατί έρχονται μόνο σε συγκεκριμένα μεγέθη και δεν είναι διαδραστικά. Αλλά από το ολότελα μια χαρά η Παναγιώταινα. 

Εσύ ινοβέισγιο ε;

Οφ κορς εγώ ινοβεϊσγιο και όχι αμπομινεϊσγιο. 
Αϊοες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ritualistic είπε

αν βγεις στον δρομο τωρα και ρωτησεις 100 ανθρωπους με android/ios τηλεφωνα και 2 απο αυτους ξερουν εστω και στο περιπου τι ειναι το KLWP,  στειλε μου την διευθυνση σου να σου στειλω σουβλακια 😄

σε ευχαριστω για την προσπαθεια να μου αλλαξεις γνωμη αλλα it is what it is.

η σχεδον απολυτη πλειοψηφια του κοσμου ουτε ξερει ουτε ασχολειται ουτε και θελει να ασχοληθει με το customization του android.

στην τελικη δεν χρειαζεται να μου την πεσετε οι android φανς, oυτε το Ios εξυμνησα ουτε μιλαω σαν αυθεντια.

λεω την γνωμη μου σαν ενας ανθρωπος που τα εχει χειριστει και χειριζεται και τα 2 λειτουργικα γιατι η σχεδον απολυτη πλειοψηφια του κοσμου δεν εχει κανει ουτε αυτο, αλλα φυσικα εχει αποψη. 

Με παρεξήγησες. Δεν θέλω να σου αλλάξω γνώμη. Απλά παραθέτω γεγονότα. Όπως γεγονός είναι και αυτό που αναφέρεις. Οι περισσότεροι δεν το γνωρίζουν. Αλλά εσύ δεν είπες αυτό στο αρχικό σου ποστ, οπότε είναι αστοχο σαν σχόλιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, panathatube είπε

Ώστε σου φαίνεται dated? Oh really? Για μένα dated είναι να έχω τα ίδια εικονίδια από το 2013 στο ίδιο μέγεθος/πλέγμα από το 2007 χωρίς δυνατότητα launchers (εξαιρετικά σημαντικό) χωρίς Always on Display, χωρίς edge panels χωρίς split screen multitasking χωρίς icon packs, χωρίς δυναμική οθόνη κλειδώματος και ούτω καθεξής! Και δε βάζω στην εξίσωση το GoodLock! Τα widgets είναι μια παρηγοριά βέβαια μετά από 10 χρόνια. Ακόμη κι αν τα περισσότερα εξ αυτών είναι waste of space γιατί έρχονται μόνο σε συγκεκριμένα μεγέθη και δεν είναι διαδραστικά. Αλλά από το ολότελα μια χαρά η Παναγιώταινα. 

Εσύ ινοβέισγιο ε;

Οφ κορς, ινοβεϊσγιο στα ντριμεϊσγιο τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα Κινέζο-UI (στην συγκεκριμένη Κορεατό-UI) με τεράστια πολύχρωμα εικονίδια και σε βάθος χρόνου με πολλά hickups λόγω bloatware. Τα καλύπτουν κάπως με τα 120Hz βέβαια.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, panathatube είπε

Ώστε σου φαίνεται dated? Oh really? Για μένα dated είναι να έχω τα ίδια εικονίδια από το 2013 στο ίδιο μέγεθος/πλέγμα από το 2007 χωρίς δυνατότητα launchers (εξαιρετικά σημαντικό) χωρίς Always on Display, χωρίς edge panels χωρίς split screen multitasking χωρίς icon packs, χωρίς δυναμική οθόνη κλειδώματος και ούτω καθεξής! Και δε βάζω στην εξίσωση το GoodLock! Τα widgets είναι μια παρηγοριά βέβαια μετά από 10 χρόνια. Ακόμη κι αν τα περισσότερα εξ αυτών είναι waste of space γιατί έρχονται μόνο σε συγκεκριμένα μεγέθη και δεν είναι διαδραστικά. Αλλά από το ολότελα μια χαρά η Παναγιώταινα. 

Εσύ ινοβέισγιο ε;

καλο gimmick το always on display αλλα προτιμω να εχω μπαταρια μεχρι να γυρισω σπιτι απο το γραφειο η μεχρι να ξυπνησω απο το να φορτιζω 2 φορες τη μερα

αν ποτε χρησιμοποιησες edge οθονη χωρις να ακουμπησες κατα λαθος με το χερι/δαχτυλο σου τα ακρα της οθονης, πρεπει να εισαι θαυμα της φυσης

split screen multitasking υπαρχει πλεον στο ios, ψαξου λιγο ακομα

icon packs... τι ειπες τωρα ? δεν αντεχω αλλη καινοτομια

launchers ? τωρα αληθεια το ειπες αυτο ? ψαξε λιγο γιατι δεν χρειαζεται στο ios αυτο (btw ειχα το premium pack του nova)

και ναι dated μου φαινεται οταν εχω σκασει 1000+ για συσκευη και παιρνω μετα απο 2 χρονια μονο security updates

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ritualistic είπε

καλο gimmick το always on display αλλα προτιμω να εχω μπαταρια μεχρι να γυρισω σπιτι απο το γραφειο η μεχρι να ξυπνησω απο το να φορτιζω 2 φορες τη μερα

αν ποτε χρησιμοποιησες edge οθονη χωρις να ακουμπησες κατα λαθος με το χερι/δαχτυλο σου τα ακρα της οθονης, πρεπει να εισαι θαυμα της φυσης

split screen multitasking υπαρχει πλεον στο ios, ψαξου λιγο ακομα

icon packs... τι ειπες τωρα ? δεν αντεχω αλλη καινοτομια

launchers ? τωρα αληθεια το ειπες αυτο ? ψαξε λιγο γιατι δεν χρειαζεται στο ios αυτο (btw ειχα το premium pack του nova)

και ναι dated μου φαινεται οταν εχω σκασει 1000+ για συσκευη και παιρνω μετα απο 2 χρονια μονο security updates

Καλό που ξεκαθαρίζουμε κάποιους αστικούς μύθους.

Το Always on Display δεν καίει και τόσο περισσότερο μπαταρία από τα widgets. Που κάποτε τα λέγατε gimmick παρεμπιπτόντως. Και δεν χρειάζεται να είναι Always on υπάρχει και tap to wake. Βέβαια άμα οι μπαταρίες σου γίνονται κάθε χρόνο μικρότερες έχεις ανάγκη κάθε σταγόνας ισχύος. Εμένα το κινητό μου με 4500mAh και 6,7 OLED δεν ιδρώνει.

Άλλο edge οθόνη άλλο edge panels. Ξεκίνησαν από τις edge οθόνες. Edge panels έχω κι εγώ σε flat οθόνη. 

Άλλο split screen multitasking άλλο picture in picture. Στο iPadOS υπάρχει split screen. 

Αλήθεια έχει το iOS τις δυνατότητες παραμετροποίησης του Nova launcher;! Ή μήπως νομίζεις ότι οι launchers είναι μόνο παραλλαγές του Pixel skin; Ratio, Launcher 10, Square Home,  Niagara κλπ αλλάζουν θεαματικά και προς το καλύτερο το κινητό. 

Πάντως το να βλέπω τα ίδια εικονίδια και το ίδιο grid set-up 20 χρόνια εγώ το λέω βαρετό.

Ενημερώσεις; πλέον σχεδόν όλοι οι Android κατασκευαστές προσφέρουν τρία χρόνια υπεραρκετά κατ' εμέ. 

Δε θα μιλήσω για 120ΗΖ και αναδιπλούμενα κινητά αν θέλουμε να μιλήσουμε για καινοτομία... Αντί για μαγνήτες. 

Εν πάση περιπτώσει δεν έχει και νόημα η συζήτηση. Εγώ έχω αυτές τις επιλογές κι άλλες πολλές εσύ έτσι κι αλλιώς δεν τις έχεις. Όταν ( και αν...) τις έχεις ποτέ, τότε ξαναμιλάμε επί ίσοις όροις. Βέβαια το προηγούμενο με τα widgets που σνόμπαραν και περιφρονούσαν κάποιοι και τώρα τα έχουν κάνει σημαία είναι εξόχως διδακτικό.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panathatube είπε

Καλό που ξεκαθαρίζουμε κάποιους αστικούς μύθους.

Το Always on Display δεν καίει και τόσο περισσότερο μπαταρία από τα widgets. Που κάποτε τα λέγατε gimmick παρεμπιπτόντως. Και δεν χρειάζεται να είναι Always on υπάρχει και tap to wake. Βέβαια άμα οι μπαταρίες σου γίνονται κάθε χρόνο μικρότερες έχεις ανάγκη κάθε σταγόνας ισχύος. Εμένα το κινητό μου με 4500mAh και 6,7 OLED δεν ιδρώνει.

Άλλο edge οθόνη άλλο edge panels. Ξεκίνησαν από τις edge οθόνες. Edge panels έχω κι εγώ σε flat οθόνη. 

Άλλο split screen multitasking άλλο picture in picture. Στο iPadOS υπάρχει split screen. 

Αλήθεια έχει το iOS τις δυνατότητες παραμετροποίησης του Nova launcher;! Ή μήπως νομίζεις ότι οι launchers είναι μόνο παραλλαγές του Pixel skin; Ratio, Launcher 10, Square Home,  Niagara κλπ αλλάζουν θεαματικά και προς το καλύτερο το κινητό. 

Πάντως το να βλέπω τα ίδια εικονίδια και το ίδιο grid set-up 20 χρόνια εγώ το λέω βαρετό.

Ενημερώσεις; πλέον σχεδόν όλοι οι Android κατασκευαστές προσφέρουν τρία χρόνια υπεραρκετά κατ' εμέ. 

Δε θα μιλήσω για 120ΗΖ και αναδιπλούμενα κινητά αν θέλουμε να μιλήσουμε για καινοτομία... Αντί για μαγνήτες. 

Εν πάση περιπτώσει δεν έχει και νόημα η συζήτηση. Εγώ έχω αυτές τις επιλογές κι άλλες πολλές εσύ έτσι κι αλλιώς δεν τις έχεις. Όταν ( και αν...) τις έχεις ποτέ, τότε ξαναμιλάμε επί ίσοις όροις. Βέβαια το προηγούμενο με τα widgets που σνόμπαραν και περιφρονούσαν κάποιοι και τώρα τα έχουν κάνει σημαία είναι εξόχως διδακτικό.

Αχαχα μιλαμε για φανατισμο οχι αστεια. Εμεις λεγαμε, εσεις λεγατε, δε μιλαμε επι ισοις οροις, διδαγματα κ αλλα ωραια.

Μπηκες μονος σου σε μια διαδικασια συγκρισης μονο κ μονο επειδη ειπα οτι ειμαι χρηστης ios. Αραγε εχεις χρησιμοποιησει ποτε iPhone? Aναρωτηθηκες ποτε γιατι απο την συντριπτικη πλειονοτητα των χρηστων του που εχουν την τελευταια εκδοση του λειτουργικου ολοι λενε οτι δεν θα το αλλαζαν με κατι αλλο ; 

Σε λιγο θα ακουσουμε οτι το android συνεισφερει στην εξελικτικη διαδικασια του ανθρωπινου ειδους...

Καλη σου μερα φιλε και το νου σου μην παρουν την κατω βολτα οι μετοχες!

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, steliosgripoulas είπε

Κατα το 2024 ισως

Εφόσον το one ui 11 συνδέεται με το Android 11 γιατί ? 

Εφόσον η ίδια η εταιρία έχει δεσμευτεί για 3 χρόνια υποστήριξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...