Προς το περιεχόμενο

μπορω σε ενα σπιτι να χρησιμοποιησω 2 ρουτερ σε ενα σπιτι/μια γραμμη???


di maria kun

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πιο συγκεκριμενα

στο δωματιο μου εχω την μια μπριζα δικτυου (η οπως λεγεται)και το ρουτερ στο οποιο εχω κουμπωμενα 1 πσ με εθερνετ 1 ps4 με εθερνετ μια τηλεοραση με εθερνετ 1 ακομη καλωδιο εθερνετ που μεσα απο το τοιχο παει στο διπλανο δωματιο του αδερφου και φυσικα με wifi κινητο και ταμπλετ,αυτα ολα τα αναφερω για να θιξω οτι το ρουτερ εκει αναγκαστικα βρικεται,το θεμα ειναι οτι πλεον εχουμε και βονταφον τβ που δινει τα νοβασπορτς και χρειαζεται αλλο ενα εθερνετ για το σαλονι,αποσταση πανω απο10 μετρα και ειναι δομημενο ετσι το σπιτι που εχει εμποδια και τελοςπαντων ειναι πολυ δυσκολο να βαλω αλλο ενα εθερνετ τοσων μετρων που να καταληγει στο tvbox της βονταφον(τα tvbox της βονταφον λειτουργουν μονο με εθερνετ οχι wifi),εχω αλλη μια μπριζα δικτυπου στο σαλονι μπορω να βαλω εκει ενα αλλο ρουτερ και να δινω απο εκει????Να εχω δηλ στο ιδιο δικτυο δυο στην ιδια γραμμη δυο λειτουργικα ρουτερ??(αλλα διαφορετικης μαρκας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MTX είπε

αγόρασε ένα powerline και καθάρισες , ούτε καλώδια ούτε απώλειες

https://www.skroutz.gr/c/913/network-plc.html

αστα να πανε αγορασα ενα μοντελο tplink,με τις πιο πολλες αξιολογησεις και παρολο που λεει 300 μετρα αποσταση  δεν πιανει,ειναι τα εμποδια??ειναι ο χωρος που οπως λεω ειναι καπως περιεργα δομημενος με τοιχους κτλ δεν το βρισκει,αν το βαλω σε ενα αλλο σημειο 4 μετρα πιο δεξια στο δωματιο το βρισκει!!!!Αλλα δεν γινεται αυτο γιατι θα εχω μονιμα ενα καλωδιο εθερνετ στην μεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δυο ρούτερ ταυτόχρονα δεν δουλεύουνε σε μια γραμμή , το δεύτερο αν το υποστηρίζει μπορεί να δουλεύει σαν γέφυρα , εσύ κανεις δουλειά είτε με ένα powerline είτε με ένα μικρό switch , αλλα θα μπλέξεις με καλώδια .

*για να σου εξηγήσω τι κάνει το powerline , είναι μια πατέντα που περνάει το σήμα του internet μέσα από το μαγνητικό πεδίο του ρεύματος , απαραίτητη προϋπόθεση το σπίτι να έχει μια φάση , δηλαδή ένα ρολοι τις ΔΕΗ , το ένα μηχάνημα θα το βάλεις διπλα στο ρούτερ στη πρίζα και το άλλο το αδερφάκι του το πας σε οποια πρίζα θέλεις εσύ μέσα στο σπίτι , έτσι το σήμα θα περάσει μέσα από το ρεύμα και θα πηγαίνει στο αδερφάκι του σχεδόν σαν να είναι με καλώδιο συνδεμένο , με παρα πολύ μικρές απώλειες , είναι πολύ εύκολο στη χρήση και γλιτώνεις τα καλώδια , είχα παρόμοιο πρόβλημα και αυτό με έχει εξυπηρετήσει παρα πολύ , 4 χρονια τώρα δουλεύουνε άψογα , 50Mbs πιάνω στο router με καλώδιο , 47 πιάνω μέσα στο αδερφάκι του

Επεξ/σία από MTX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2020 στις 10:12 ΠΜ, Conan2046 είπε

Εν τω μεταξύ τι απαράδεκτο είναι αυτό να μην έχει wifi το tv-box της Vodafone; 

Μπορεις να το κανεις να δουλεψει ασυρματα με ενα wifi ext που να εχει ethernet θυρα οπως αυτο https://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wa801n-300mbps-wireless-n-access-point-p-PER.612967

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...