Προς το περιεχόμενο

Εφορία-στοιχηματικες


nickiron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα θα ήθελα βοήθεια σχετικά με φορολογία κερδών,παίζω στοίχημα συγκεκριμένα σε μια εταιρία που νομίζω δεν έχει άδεια στην Ελλάδα(betwinner), έχω κάποια έσοδα από την συγκεκριμένη εταιρεία και τραβάω στην ρεβολουτ τα χρήματα,εάν προσπαθήσω αυτά τα χρήματα να τα καταθέσω στην ελληνική τράπεζα δεν θα πρέπει να τα δικαιολογήσω από πού προέρχονται?? Και εάν τους πω από την συγκεκριμένη εταιρεία που δεν έχει άδεια στην Ελλάδα τι γίνεται?? Γιατί σύμφωνα με τις αδειοδοτήμενες στοιχιματικες στην Ελλάδα βάση νόμου η φορολογία καλύπτεται από την στιγμή που θα παίξεις το στοίχημα βάση νόμου όπου κει είσαι καλυμμένος,και τέλος του χρόνου η συγκεκριμένες στοιχηματικες στην Ελλάδα σε όλες γνωστές παραχωρούν στον παίχτη βεβαίωση κερδών για να το συμπλήρωσει εάν θέλει στην φορολογική του...  Το θέμα είναι τι γίνεται με την εταιρία που παίζω εγώ και εαν δεν έχει άδεια... Πάντως παίζω κανονικά χωρίς πρόβλημα έχω κάνει κινήσεις με την χρεωστική μου κάρτα κανονικά... Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο ποστ

Επεξ/σία από nickiron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η εταιρεία δεν έχει άδεια στην Ελλάδα, φορολογείσαι με 30% επί του ποσού που θα έρθει στο λογαριασμό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Και γιατί να τα μεταφερεις σε ελληνικη τραπεζα;

Γιατί αργότερα εάν θελήσω να αγοράσω κάτι αξίας πως θα το δικαιωλογισοω??

4 ώρες πριν, cacofonix-3 είπε

Αν η εταιρεία δεν έχει άδεια στην Ελλάδα, φορολογείσαι με 30% επί του ποσού που θα έρθει στο λογαριασμό σου.

Ααα ωραία δεν το γνώριζα σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/11/2020 στις 2:11 ΠΜ, nickiron είπε

Καλησπέρα θα ήθελα βοήθεια σχετικά με φορολογία κερδών,παίζω στοίχημα συγκεκριμένα σε μια εταιρία που νομίζω δεν έχει άδεια στην Ελλάδα(betwinner), έχω κάποια έσοδα από την συγκεκριμένη εταιρεία και τραβάω στην ρεβολουτ τα χρήματα,εάν προσπαθήσω αυτά τα χρήματα να τα καταθέσω στην ελληνική τράπεζα δεν θα πρέπει να τα δικαιολογήσω από πού προέρχονται??

Αρχικα πηγα να γραψω πως οταν πας για καταθεση οι τραπεζες δε ρωτανε που τα βρηκες, μετα ομως ειδα το

Στις 8/11/2020 στις 2:54 ΠΜ, nickiron είπε

5ψηφιο 

Τι επαιξες και κερδισες >10,000€? Τα χρηματα πως σου τα εδωσε η στοιχηματικη, στο χερι?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, nickiron είπε

ειναι μακροχρονιο κερδος δεν ειναι απο ενα παιχνιδι τι εννοεις πως μου τα εδωσε ?? 

Τι εννοω πως σου τα εδωσε??

Οταν κερδιζεις ενα ποσό, στα φυλαει η εταιρια μεχρι να τα παρεις? ή σου τα εχει διαθεσιμα απο εκεινη τη στιγμη? Αν ναι, πως τα παιρνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι έχεις στο balance(τις εταιρίας) σου είναι δικα σου χρήματα, η τα αφήνεις μέσα στην εταιρεία η τα τράβας , κάνεις ανάληψη δηλαδή  απο την στοιχοιματικη στο λογαριασμό τις τράπεζας σου και ιδιος η συγκεκριμένη εταιρεία σου βάζει τα λεφτά μέσα σε ένα 5 λεπτο στην τράπεζα σου... παρακαλώ εαν δεν γνωρίζεται μην ασχοληστε με το ποστ παρακαλώ.. ευχαριστώ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nickiron είπε

ότι έχεις στο balance(τις εταιρίας) σου είναι δικα σου χρήματα, η τα αφήνεις μέσα στην εταιρεία η τα τράβας , κάνεις ανάληψη δηλαδή  απο την στοιχοιματικη στο λογαριασμό τις τράπεζας σου και ιδιος η συγκεκριμένη εταιρεία σου βάζει τα λεφτά μέσα σε ένα 5 λεπτο στην τράπεζα σου...

Αρα λοιπον υπαρχει ηδη το χρημα στη τραπεζα σου.

18 λεπτά πριν, nickiron είπε

παρακαλώ εαν δεν γνωρίζεται μην ασχοληστε με το ποστ παρακαλώ.. ευχαριστώ.. 

δε θα μπορεσει καποιος να σε βοηθησει αν δεν εισαι σαφης. Ενω εχεις τα χρηματα ηδη στη τραπεζα, ρωτας εαν θα πρεπει να τα δικαιολογησεις οταν τα καταθεσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2020 στις 2:11 ΠΜ, nickiron είπε

Καλησπέρα θα ήθελα βοήθεια σχετικά με φορολογία κερδών,παίζω στοίχημα συγκεκριμένα σε μια εταιρία που νομίζω δεν έχει άδεια στην Ελλάδα(betwinner), έχω κάποια έσοδα από την συγκεκριμένη εταιρεία και τραβάω στην ρεβολουτ τα χρήματα,εάν προσπαθήσω αυτά τα χρήματα να τα καταθέσω στην ελληνική τράπεζα δεν θα πρέπει να τα δικαιολογήσω από πού προέρχονται?? Και εάν τους πω από την συγκεκριμένη εταιρεία που δεν έχει άδεια στην Ελλάδα τι γίνεται?? Γιατί σύμφωνα με τις αδειοδοτήμενες στοιχιματικες στην Ελλάδα βάση νόμου η φορολογία καλύπτεται από την στιγμή που θα παίξεις το στοίχημα βάση νόμου όπου κει είσαι καλυμμένος,και τέλος του χρόνου η συγκεκριμένες στοιχηματικες στην Ελλάδα σε όλες γνωστές παραχωρούν στον παίχτη βεβαίωση κερδών για να το συμπλήρωσει εάν θέλει στην φορολογική του...  Το θέμα είναι τι γίνεται με την εταιρία που παίζω εγώ και εαν δεν έχει άδεια... Πάντως παίζω κανονικά χωρίς πρόβλημα έχω κάνει κινήσεις με την χρεωστική μου κάρτα κανονικά... Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο ποστ

Εκεί που είσαι τα χρήματα που σου έβαλε η στοιχημστική στο balance και που μετά εσύ μετέφερε ηλεκτρονικά στη τράπεζά σου  του εξωτερικού φορολογήθηκαν ; Αν ναι και εφόσον έχεις βεβαίωση κερδών και φορολογίας, ρωτάς ένα λογιστή ή την εφορία πως μπορείς να τα μεταφέρεις Ελλάδα. Τα χρήματα είναι νομίμως αποκτηθεντα , δεν είναι μαύρα , άρα πιστεύω ότι υπάρχει κάποια διαδικασία που λαμβάνει υπ όψη την νομιμότητα της απόκτησης τους.  Αν σε συμφέρει το κάνεις, αν όχι τα αφήνεις έξω, ή φέρνεις ένα μικρότερο ποσό για να κάνεις τις αγορές σου εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, rus είπε

Αρα λοιπον υπαρχει ηδη το χρημα στη τραπεζα σου.

δε θα μπορεσει καποιος να σε βοηθησει αν δεν εισαι σαφης. Ενω εχεις τα χρηματα ηδη στη τραπεζα, ρωτας εαν θα πρεπει να τα δικαιολογησεις οταν τα καταθεσεις?

Φίλος, καλά σου λέει. Είναι προφανές ότι δε γνωρίζεις ούτε τα βασικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...