Προς το περιεχόμενο

Το DJI Mini 2 έρχεται με 4K βίντεο, OcuSync 2.0 και με βάρος μόλις 249 γραμμαρίων


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Bakxos είπε

Πως γίνεται αυτό αφού το έχω ανοίξει και το έχω πετάξει κιόλας. Υπάρχει κάτι επίσημο; 

Εξαρτάται απο που το αγόρασες (ίσως σε βοηθήσει ο πωλητής αν το αγόρασες απο εδώ αλλά επειδή είμαστε ελλάδα το βλέπω δύσκολο ) αν το πήρες απο την dji έχει 14 μέρες παράθυρο να το επιστρέψεις (μαζί με όλα τα αξεσουάρ μάνουαλ κτλ)  και βασικά μπορείς ταυτόχρονα να ζητήσεις και αντικατάσταση με το mini 2 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα τεράστια νέα ειναι το Occusync 2.0, το οποιο διορθώνει το μονο μειονέκτημα του 1. Τώρα πλέον μπορεις να πας σε μακρυνα τοπια και να κανεις καλυτερες λήψεις, ανακαλυπτεις καινουργια σημεια με ανεση και ασφάλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Εξαρτάται απο που το αγόρασες (ίσως σε βοηθήσει ο πωλητής αν το αγόρασες απο εδώ αλλά επειδή είμαστε ελλάδα το βλέπω δύσκολο ) αν το πήρες απο την dji έχει 14 μέρες παράθυρο να το επιστρέψεις (μαζί με όλα τα αξεσουάρ μάνουαλ κτλ)  και βασικά μπορείς ταυτόχρονα να ζητήσεις και αντικατάσταση με το mini 2 

Από κωτσοβολο το πήρα. Πρέπει να ρωτήσω εκεί μάλλον ε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Bakxos είπε

Από κωτσοβολο το πήρα. Πρέπει να ρωτήσω εκεί μάλλον ε; 

μάλλον οχι... ο πωλητής εκεί ετσι και αλλιώς δεν θα ξέρει και ο ίδιος δεν εχε δικαιοδοσία να κανει κατι και θσ σου ρηξει άκυρο επειδή θα του φανει περίεργη η πρότασή 

 

μίλα καλύτερα με την ιδια την dji πες τους το αγόρασες πριν 7 μερες και πως δεν ήξερες οτι θα βγει το 2 και θέλεις να τους παρακαλέσεις να το αλλάξεις με το 2.

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Χωρίς follow me και με 1 μπαταρία δεν πας πουθενά

μπορει να την προσθεσουν αργοτερα σε καποια αναβαθμιση ! 

1 ώρα πριν, Dr_Pepper είπε

μάλλον οχι... ο πωλητής εκεί ετσι και αλλιώς δεν θα ξέρει και ο ίδιος δεν εχε δικαιοδοσία να κανει κατι και θσ σου ρηξει άκυρο επειδή θα του φανει περίεργη η πρότασή 

μίλα καλύτερα με την ιδια την dji πες τους το αγόρασες πριν 7 μερες και πως δεν ήξερες οτι θα βγει το 2 και θέλεις να τους παρακαλέσεις να το αλλάξεις με το 2.

Δεν το αλλαζουν με τιποτα , απο την στιγμη που δεν εχει βλαβη παρα μονο οτι βγηκε νεο μοντελο ,αυτο δεν ειναι δικαιολογια για αλλαγη ...οταν το αγορασες συμφωνησες στο τι αγορασες ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To mini 1 προσωπικά το βρήκα μέτριο.

Στα πολύ αρνητικά το σήμα. Σε κατοικημένη περιοχή τα 100-150 μέτρα χωρίς disconnects είναι θαύμα.

Ανάλυση , τι 2.7 μέχρι και το ρολόι έχει 4κ.

Έλειψη tracking 

Πάρα πολύ sharpening με αποτέλεσμα τα βίντεο να είναι πάντα ερασιτεχνικά ότι και να κάνεις post.

Έλειψη color profiles, κάτι σε flat ή log θα ήταν τεράστια βοήθεια.

Τέσπα για μένα το να πάς στο air είναι μονόδρομος αν θες entry level drone.Οτιδήποτε κάτω απο air έχει κουσούρια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgetsl είπε

Δεν το αλλαζουν με τιποτα , απο την στιγμη που δεν εχει βλαβη παρα μονο οτι βγηκε νεο μοντελο ,αυτο δεν ειναι δικαιολογια για αλλαγη ...οταν το αγορασες συμφωνησες στο τι αγορασες ...

Αν το αγόραζε απο την DJI απευθείας μπορεί σε 14 μέρες να το δώσει γιατί απλά άλλαξε γνώμη δεν χρειάζεται να είναι ελαττωματικό αν ήταν ελαττωματικό έχει 2 χρόνια για να το δώσει πισω. 

 

https://store.dji.com/gr/right-to-cancellation

 

Αναφορά σε κείμενο

You have the right to cancel your order and return a product for any reason at any time within 14 calendar days after the date when the product is received

 

53 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Στα πολύ αρνητικά το σήμα. Σε κατοικημένη περιοχή τα 100-150 μέτρα χωρίς disconnects είναι θαύμα.

μπορεί να έχεις ελαττωματικό χειριστήριο ή να μην υποστηρίζει το κινητό σου κάποιες συχνότητες τέλος μπορείς να δεις μέσα απο το app τον "θόρυβο" στα κανάλια (wifi ρουτερς στην γειτονιά δημιουργούν κάτι τέτοιο αλλά πάντα σχεδόν υπάρχει κάποιο κανάλι με καθόλου η ελάχιστο θόρυβο )  εγώ προσωπικά το έχω πετάξει έως 1,5 χιλιόμετρο και έχω δει να το πετάνε πάνω απο 4 χιλιόμετρα 

 

 

 

Αλλά και παραπάνω (χωρίς να γυρίσει πίσω λόγω μπαταρίας) 

 

τώρα σε τέτοιες αποστάσεις εννοείται πως δεν θα πάει αν γύρο σου έχεις παντού πολυκατοικίες και δεν υπάρχει καθόλου οπτική επαφή... 

 

Αλλά και σε πολύ άσχημη οπτική επαφή (σπίτια 2 όροφα ανάμεσα σε εμένα και το drone + δέντρα) το έχω πάει στα 400 μέτρα περίπου με κάποιες φορές να κόβεται λίγο το σήμα του βίντεο με το drone να συνεχίζει να προχωράει ανάλογα με το πως το χειρίζομαι και μετά να επανέρχεται (εννοείται πως αν αποθηκεύεις το βίντεο στην SD δεν χαλάει ή κόβεται η λήψη) 

κανένα drone δεν θα μπορούσε να πετάξει μακρια αν έχεις πολυκατοικίες να σε περικυκλώνουν εκτός αν το πετάς σε μεγάλο ύψος... ειναι απλά μαθηματικά αν δεν μπορείς να δεις το drone ούτε με κυάλλια και έχεις τοίχους με τσιμέντο τον έναν πίσω απο τον άλλο πως θες να πάει το σήμα; με τηλεπάθεια; 

 

Επίσης, 1) τρέξε το μάθημα πρώτα (δεν θυμάμαι πως το λέει first flight? ) και βγάλε και τα προστατευτικά ένα απο τα δύο ή και τα δύο παίζει να ειναι ο λόγος που δεν αφήνει να πετάξεις πιο μακριά. 

 

  

53 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Ανάλυση , τι 2.7 μέχρι και το ρολόι έχει 4κ.

 

ναι δεν είναι ίδιας ποιότητας αυτό το drone κινεζιά (που είναι ακριβό μάλιστα κάπου στα 300 ευρώ δηλαδή απο τις καλές κινεζιές ) έχει 4Κ

 

 

 

και αυτό απο το dji mini 

 

(για κάποιο λόγο μέσα στο insomnia το παίζει σε 720p που ειναι συμπίεση απο youtube και δεν φαίνεται τόσο καλό το αποτέλσμα βάλτο στα 1440p πατώντας το γραναζάκι αν σου κάνει το ίδιο) 

 

και το 2 θα έχει ακόμη καλύτερη ποιότητα λογικά. 

 

 

53 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Πάρα πολύ sharpening με αποτέλεσμα τα βίντεο να είναι πάντα ερασιτεχνικά ότι και να κάνεις post.

 

Δεν κάνει sharpening έχει καλό αισθητήρα και η ανάλυση ειναι πραγματική (που σε πείραζε πιο πάνω γιατί ήταν μικρή τώρα σε πειράζει επειδή ειναι crisp η ποιότητα λόγω ανάλυσης :P)  όχι σαν τις 4κ κινεζιές  και καλό Gimbal που εξαιτίας του δεν βλέπεις θολούρες. 

 

Αν θες πιο μαλακό αποτέλεσμα κατέβασε το στο 1080p 

 

Τέλος μπορείς να βγάλει ιστόγραμμα και να προσαρμόσεις το EV που ουσιαστικά έτσι παίζεις με το shutterspeed και μετά να κλειδώσεις το auto exposure και μπορείς να βγάλεις πολύ επαγγελματικά αποτελέσματα έτσι. 

 

53 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Έλειψη color profiles, κάτι σε flat ή log θα ήταν τεράστια βοήθεια.

 

Επειδή δεν αποθηκεύει σε RAW δεν σημαίνει πως δεν έχεις κανένα έλεγχο 

 

 

 

Γενικά ειναι το καλύτερο entry level drone και δεν έχει να ζηλέψει τιποτα ουσιαστικό απο εκει και πέρα φυσικά ότι δίνεις παίρνεις αλλά με το mini παίρνεις πολλά και το επόμενο καλό drone έχει διπλάσια τιμή (με εξαίρεση το mini 2 που μόλις βγήκε και λογικά σιγά σιγά θα το αντικαταστήσει ) χωρίς να ειναι σε όλα "διπλάσια καλύτερο" είναι απλά καλύτερο σκέτο. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Dr_Pepper είπε

Αν το αγόραζε απο την DJI απευθείας μπορεί σε 14 μέρες να το δώσει γιατί απλά άλλαξε γνώμη δεν χρειάζεται να είναι ελαττωματικό αν ήταν ελαττωματικό έχει 2 χρόνια για να το δώσει πισω. 

https://store.dji.com/gr/right-to-cancellation

μπορεί να έχεις ελαττωματικό χειριστήριο ή να μην υποστηρίζει το κινητό σου κάποιες συχνότητες τέλος μπορείς να δεις μέσα απο το app τον "θόρυβο" στα κανάλια (wifi ρουτερς στην γειτονιά δημιουργούν κάτι τέτοιο αλλά πάντα σχεδόν υπάρχει κάποιο κανάλι με καθόλου η ελάχιστο θόρυβο )  εγώ προσωπικά το έχω πετάξει έως 1,5 χιλιόμετρο και έχω δει να το πετάνε πάνω απο 4 χιλιόμετρα 

Αλλά και παραπάνω (χωρίς να γυρίσει πίσω λόγω μπαταρίας) 

τώρα σε τέτοιες αποστάσεις εννοείται πως δεν θα πάει αν γύρο σου έχεις παντού πολυκατοικίες και δεν υπάρχει καθόλου οπτική επαφή... 

Αλλά και σε πολύ άσχημη οπτική επαφή (σπίτια 2 όροφα ανάμεσα σε εμένα και το drone + δέντρα) το έχω πάει στα 400 μέτρα περίπου με κάποιες φορές να κόβεται λίγο το σήμα του βίντεο

κανένα drone δεν θα μπορούσε να πετάξει μακρια αν έχεις πολυκατοικίες να σε περικυκλώνουν εκτός αν το πετάς σε μεγάλο ύψος... ειναι απλά μαθηματικά αν δεν μπορείς να δεις το drone ούτε με κυάλλια και έχεις τοίχους με τσιμέντο τον έναν πίσω απο τον άλλο πως θες να πάει το σήμα; με τηλεπάθεια; 

Επίσης, 1) τρέξε το μάθημα πρώτα (δεν θυμάμαι πως το λέει first flight? ) και βγάλε και τα προστατευτικά ένα απο τα δύο ή και τα δύο παίζει να ειναι ο λόγος που δεν αφήνει να πετάξεις πιο μακριά. 

  

ναι δεν είναι ίδιας ποιότητας αυτό το drone κινεζιά (που είναι ακριβό μάλιστα κάπου στα 300 ευρώ δηλαδή απο τις καλές κινεζιές ) έχει 4Κ

και αυτό απο το dji mini 

και το 2 θα έχει ακόμη καλύτερη ποιότητα λογικά. 

Δεν κάνει sharpening έχει καλό αισθητήρα και η ανάλυση ειναι πραγματική (που σε πείραζε πιο πάνω γιατί ήταν μικρή τώρα σε πειράζει επειδή ειναι crisp η ποιότητα λόγω ανάλυσης :P)  όχι σαν τις 4κ κινεζιές  και καλό Gimbal που εξαιτίας του δεν βλέπεις θολούρες. 

Αν θες ποιο μαλακό αποτέλεσμα κατέβασε το στο 1080p 

Τέλος μπορείς να βγάλει ιστόγραμμα και να προσαρμόσεις το EV που ουσιαστικά έτσι παίζεις με το shutterspeed και μετά να κλειδώσεις το auto exposure και μπορείς να βγάλεις πολύ επαγγελματικά αποτελέσματα έτσι. 

Επειδή δεν αποθηκεύει σε RAW δεν σημαίνει πως δεν έχεις κανένα έλεγχο 

Γενικά ειναι το καλύτερο entry level drone και δεν έχει να ζηλέψει τιποτα ουσιαστικό απο εκει και πέρα φυσικά ότι δίνεις παίρνεις αλλά με το mini παίρνεις πολλά και το επόμενο καλό drone έχει διπλάσια τιμή χωρίς να ειναι σε όλα "διπλάσια καλύτερο" είναι απλά καλύτερο σκέτο. 

Έχω δοκιμάσει ΟΛΑ τα πιθανά settings σε 2 mini κουτάτα.Το σήμα του είναι χάλι.Δεν ξέρω που μένεις αλλά όποιος θέλει το δοκιμάζουμε κέντρο Ηρακλείου Κρήτης και αν πάει 400m που λές του κάνω δώρο άλλο ένα mini.

Βίντεο σε λιβάδια με την US έκδοση του drone κλπ που πάνε 10km έχει μπόλικα.Σε πόλη όπως είναι η δική μου με 150 κεραίες wifi ανα οικοδομικό τετράγωνο το ξεχνάς.

Το sharpness είναι πάρα πολύ δεν έχει σημασία αν είσαι 1080 ή 2.7.

Τα manual settings μετά το update είναι σχετικά οκ αλλά και πάλι θες καλά nd filters. Ότι και να κάνεις όμως παραμένεις να τραβάς ή overexposed ή too sharp ή saturated AF βίντεο. 
 

Όπως είπα ότι πληρώνεις πέρνεις βέβαια αλλά δεν θεωρώ τα 400 value for money για τις επιδόσεις του mini.

Το επόμενο ναι μεν είναι διπλάσια τιμή αλλά είναι πολύ καλύτερο , ίσως περισσότερο απο 2 φορές καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Έχω δοκιμάσει ΟΛΑ τα πιθανά settings σε 2 mini κουτάτα.Το σήμα του είναι χάλι.Δεν ξέρω που μένεις αλλά όποιος θέλει το δοκιμάζουμε κέντρο Ηρακλείου Κρήτης και αν πάει 400m που λές του κάνω δώρο άλλο ένα mini.

H αλήθεια είναι ότι ειμαι σε χωριό και δεν το τέσταρα πολύ στην κοντινότερη πόλη (καστοριά) όσο αφορά το θέμα απόστασης 

 

αλλά εδώ ένα παλικάρι το έφτασε 600 869μέτρα ελλάδα 

 

 

 

Δοκίμασε να αλλάξεις κανάλι μέσα απο τις ρυθμίσεις. 

 

13 λεπτά πριν, Chocobo είπε

Το sharpness είναι πάρα πολύ δεν έχει σημασία αν είσαι 1080 ή 2.7.

Τα manual settings μετά το update είναι σχετικά οκ αλλά και πάλι θες καλά nd filters. Ότι και να κάνεις όμως παραμένεις να τραβάς ή overexposed ή too sharp ή saturated AF βίντεο. 

Δηλαδή τα βίντεο που έβαλα πιο πάνω σου φαίνονται χάλια; όλα με mini τραβήχτηκαν 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερει κάποιος σε τι θερμοκρασίες πετάει και καποιο τρόπο να το κάνω αδιάβροχο? είμαι αυστρια Άλπεις καραντίνα και είμαι έτοιμος να παρω το combo στα 580 από δω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, raftakoz είπε

ξερει κάποιος σε τι θερμοκρασίες πετάει και καποιο τρόπο να το κάνω αδιάβροχο? είμαι αυστρια Άλπεις καραντίνα και είμαι έτοιμος να παρω το combo στα 580 από δω .

έχω δει να το πετάνε σε -15c και σε βροχή αλλά στην εγγύηση λέει 0 έως 40 (ή κάπου εκεί δεν θυμάμαι απο έξω) και δεν το αναφέρει για αδιάβροχο οπότε κάνε ότι νομίζεις :P 

 

τέλος μην εξαντλείς τις μπαταρίες αν κάνει πολύ κρύο κράτα τς έως 30% κάπου εκει για να μην χαλάσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως χτες πουλησα το mini και σημερα θα παρω το air2.

Παρολα αυτα θεωρω τις βελτιωσεις που εκαναν στο mini 2  πολυ σημαντικες και ενισχυσαν τα αδυνατα σημεια του .Κατι που δεν αναφερθηκε ηταν  η μικρη αντοχη του σε αερα ,οπως επισης και το απαραδεκτα εργονομικα  χειριστηριο  που ειχε και ευτυχως εβαλαν το ιδιο με το air 2.

Οποτε για entry level  και για καποιον που δεν εχει ιδιαιτερες απαιτησεις  το mini 2  φανταζει ιδανικο .

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Bakxos είπε

Εμείς που το πήραμε μια βδομάδα πριν την πατήσαμε. 

Ρε παιδιά βλέπω σε κάποια βιντεακια για κάποιες δυνατότητες που έχει το mini ωστόσο σε εμένα δεν μπορώ να τα βρω. Πχ κάποιοι κάνουν advanced βίντεο σημαδευοντας τον εαυτό τους. Εγώ δεν μπορώ να τα βρω. Όσο για το follow me υπάρχουν κάποια βιντεακια που δείχνουν ότι γίνεται. 

Έχουν άλλη εφαρμογή αυτή για να τα κάνουν αυτά; 

Ασε φιλε... το εχω κανα μηνα και εγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...