Προς το περιεχόμενο

Η Samsung θα προμηθεύει Exynos chipsets σε Xiaomi, Vivo και Oppo


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, mariosCS είπε

Δεν είναι ότι είναι για τα μπάζα. Ο εκνευρισμός και η δυσαρέσκεια είναι ότι πουλάνε το ίδιο προϊόν, με την ίδια τιμή, με υποδεέστερα χαρακτηριστικά ουσιαστικά, όταν αυτούς τους κοστίζει λιγότερο. Αυτό είναι το πρόβλημα.

Ναι βρε συ, αυτό ακριβώς λέω. Φέτος οι διαφορές είναι ακραίες για το κόστος και συμφωνώ με αυτό που λες. Το πρόβλημα μου είναι ότι για το φετινό συμβάν έχω δει άπειρο μίσος για τους exynos, όχι συγκεκριμένα για τον 990, γενικά σαν όνομα. Κόσμο να λέει exynos γτπ, κακοί επεξεργαστές κλπ κλπ κλπ. Τόσα χρόνια οι ίδιοι άνθρωποι μια χαρά αγόραζαν τα note και τα s με exynos chip.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ChimairaX είπε

Ναι βρε συ, αυτό ακριβώς λέω. Φέτος οι διαφορές είναι ακραίες για το κόστος και συμφωνώ με αυτό που λες. Το πρόβλημα μου είναι ότι για το φετινό συμβάν έχω δει άπειρο μίσος για τους exynos, όχι συγκεκριμένα για τον 990, γενικά σαν όνομα. Κόσμο να λέει exynos γτπ, κακοί επεξεργαστές κλπ κλπ κλπ. Τόσα χρόνια οι ίδιοι άνθρωποι μια χαρά αγόραζαν τα note και τα s με exynos chip.

Επειδή προφανώς δεν υπήρχε τότε τόσο μεγάλο gap μεταξύ τους. Στο μόνο που μπορώ να σταθώ και να πώ ότι τα μοντέλα με Exynos έμεναν πίσω συγκριτικά με Snapdragon, ήταν ίσως στα updates που δεν έπαιρναν. Κι αυτό το γράφω με κάθε επιφύλαξη, γιατί δεν θυμάμαι εαν πράγματι συνέβη.

Είχα κι εγώ τότε το Galaxy S3 αλλά το LTE μοντέλο με την λίγο παραπάνω μνήμη RAM, που απ' όσο θυμάμαι, πήρε μια αναβάθμιση παραπάνω από τα απλά S3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vaiosss είπε

Επειδή προφανώς δεν υπήρχε τότε τόσο μεγάλο gap μεταξύ τους. Στο μόνο που μπορώ να σταθώ και να πώ ότι τα μοντέλα με Exynos έμεναν πίσω συγκριτικά με Snapdragon, ήταν ίσως στα updates που δεν έπαιρναν. Κι αυτό το γράφω με κάθε επιφύλαξη, γιατί δεν θυμάμαι εαν πράγματι συνέβη.

Είχα κι εγώ τότε το Galaxy S3 αλλά το LTE μοντέλο με την λίγο παραπάνω μνήμη RAM, που απ' όσο θυμάμαι, πήρε μια αναβάθμιση παραπάνω από τα απλά S3.

Ναι η έκδοση i9305 που είχε βγει μισό έτος μετά από το απλό S3 i9300 λόγω της μνήμης RAM (???) του έδωσαν KitKat, γιατί SoC είχαν ίδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, praktor_007 είπε

Επιτελους η σειρα exynos θα ειναι ανταγωνιστικη στους snapdragon.Αυτο μονο θετικο μπορει να ειναι για τις τιμες 

Φαίνεται πιο γρηγορος απο Snapdragon 865+ ειδικά στην gpu

EkHJbvxU8AEpns7.jpeg

Έτσι φαίνεται. Άσε να βγει επίσημα να δούμε και αξιόπιστα αποτελέσματα. Στο τελευταίο μοντέλο τα πράγματα είναι χάλια πάντως...

 

Επεξ/σία από johncorfas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/11/2020 στις 12:56 ΠΜ, ChimairaX είπε

Στο μεταξύ μόνο φέτος το λούσανε τόσο πολύ με τον exynos και το κάνατε καραμέλα ότι τα συγκεκριμένα τσιπάκια είναι γτπ , τόσα χρόνια ρουθούνι δεν άνοιγε. Πολλοί μάλιστα από αυτούς που γνωρίζω και τα λένε αυτά έχουν κινητά με mediatek.

 

ΜΕ MEDIATEK.

 

ΣΑΝ ΝΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΤΑ MERCEDES ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΤΑ ΑΜΑΞΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΩ VOLKSWAGEN (τα ονόματα που χρησιμοποιήθηκαν είναι τυχαία και ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα. επίσης δηλώνω αθώος για πιθανό flame)

Δηλ εγώ που έχω vw δεν πρέπει να χω άποψη για την merc;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, johncorfas είπε

Έτσι φαίνεται. Άσε να βγει επίσημα να δούμε και αξιόπιστα αποτελέσματα. Στο τελευταίο μοντέλο τα πράγματα είναι χάλια πάντως...

 

Δεν ηξερα οτι ο exynos ηταν τοσο κακος... Ειλικρινα η διαφορα ειναι τεραστια!!! Οχι μονο στην ταχυτητα, αλλα και στην θερμοκρασια και στην διαρκεια μπαταριας... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, b-boy_steve είπε

Δεν ηξερα οτι ο exynos ηταν τοσο κακος... Ειλικρινα η διαφορα ειναι τεραστια!!! Οχι μονο στην ταχυτητα, αλλα και στην θερμοκρασια και στην διαρκεια μπαταριας... 

Τουλάχιστον στην τωρινή γενιά και στις 2 προηγούμενες. Στις επόμενες θα δούμε...

Επεξ/σία από johncorfas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το δρόμο που παίρνει ο εμπορικός πόλεμος Αμερικής-Κίνας,

η Samsung έχει την ευκαιρία να κάνει πολύ δυνατές πωλήσεις με τον Exynos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, johncorfas είπε

Τουλάχιστον στην τωρινή γενιά και στις 2 προηγούμενες. Στις επόμενες θα δούμε...

Πλεον δεν με απασχολει καθολου ο exynos οποτε δεν ειχα μπει καν στον κοπο να το ψαξω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...