Προς το περιεχόμενο

Σοβαρό πρόβλημα με ενεργοποίηση υπηρεσίας Vodafone VDSL2 50 Mbit


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

σας έχω ένα πρόβλημα για δυνατούς λύτες, το οποίο δεν μπορούν να λύσουν ούτε η vodafone, ούτε ο ΟΤΕ εδώ και 2 μήνες σχεδόν. 

Συνοπτικά, έκανα αίτηση για νέα σύνδεση Vodafone VDSL2 50 Mbit, μου φέραν καινούρια γραμμή στην πολυκατοικία, (ο τεχνικός του ΟΤΕ μου είπε ότι είχαν κάνει λάθος στη διεύθυνση και ότι ενώ με προόριζαν για άλλο καφάο τελικά έπρεπε να με βάλουν σε άλλο), στη συνέχεια ήρθε τεχνικός Vodafone να με συνδέσει αλλά το ρούτερ συγχρόνιζε στα 27 Mbit αντί για 55, και έπαιρνε λάθος IP, με Gateway 80.106.125.100 χωρίς να έχω πρόσβαση στο διαδίκτυο . Με αλλαγή configuration / port συνδέθηκα κανονικά στα 55 Mbit αλλά η λάθος IP και Gateway παραμένουν οπότε συνεχίζω να μην έχω πρόσβαση στο διαδίκτυο.

Από τότε με έχουν κάνει μπαλάκι ανάμεσα σε Vodafone και ΟΤΕ μην μπορώντας να βγάλουν άκρη. Η τελευταία ενημέρωση είναι ότι δεν φταίει σε κάτι ο ΟΤΕ αλλά η Vodafone και περιμένω ενημέρωση.

Έξτρα λεπτομέρειες:

1) Δεν μπορώ να πινγκάρω ούτε καν το Gateway.

2) Απ΄ ότι βλέπω το Gateway και η IP που παίρνω είναι του ΟΤΕ.

3) Σε όποια σελίδα και αν προσπαθήσω να μπω μου βγάζει ένα captive portal το οποίο μου ζητάει έναν κωδικό ενεργοποίησης !! 

4) Δοκίμασε ο τεχνικός και με άλλα δύο ρούτερ και πάλι τα ίδια.

5) Δοκίμασα και με κωδικούς [email protected] και κωδικό otenet αλλά και πάλι μια από τα ίδια.

6) Βρίσκομαι Ζάκυνθο.

 

Ερωτήσεις:

1) Λογικά το Gateway είναι το BBRAS ; Είναι φυσιολογικό να συνδέομαι σε BBRAS του ΟΤΕ;

2) Είναι φυσιολογικό να μην μπορώ να πινγκάρω ούτε το Gateway;

3) Είναι αρμοδιότητα της Vodafone ή του ΟΤΕ τελικά;

4) Όποια άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη!

idlelines.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eν ολίγοις εσυ ανοίγεις βλαβη στη βοντα και κάνεις καταγγελία για μη παροχή υπηρεσιών, το ποιος φταίει θα το βρουν αυτοί. οι βοντα δεν χρειάζεται κωδικούς συνδέεται ετσι και αλλιως, προφανώς κατι τρεχει με τον οτε, αλλα αυτο εσένα δεν σε αφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...