Προς το περιεχόμενο

Τέλος εποχής για τα ιστορικά SEGA arcades, λόγω της πανδημίας


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτοί οι Ιάπωνες με 100000 καλύτερο μυαλό από τους Αμερικανούς πως γίνεται να είναι πάντα δεύτεροι δεν μπορώ να καταλάβω. 

Έχεις ρε μουργο Ιάπωνα την sega και αντί να βγάζεις εκατομύρια μόνο που αναφέρει κάποιος την λέξη.... Την κλείνεις. 

Τα ίδια και για την Amiga.... Αλλοι λαλακες εκεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τυχαιο που πριν λιγες ωρες διέρρευσαν φημες οτι η Microsoft εχει βγει στη γυρα στην Ιαπωνια να αγορασει studio;.... Λεω τωρα εγω.... Οτι μηπως ετσι η sega εξασφαλιζει την "κληρονομια" της εκτος , σε περιπτωση εξαγορας;

Επεξ/σία από songless_bird
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι κριμα που ατομα της ηλικιας μου ουτε το εζησαν ουτε μαλλον θα το ζησουν τοσο αυθεντικα οσο οι παλιοι. ειναι κριμα ακομα και για εμας που δεν ξερουμε απο πρωτο χερι αλλα ειμαστε λατρεις του ρετρο και του κλασικου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Garchomp98 είπε

ειναι κριμα που ατομα της ηλικιας μου ουτε το εζησαν ουτε μαλλον θα το ζησουν τοσο αυθεντικα οσο οι παλιοι.

Πέρα από τη φάση του κάθομαι και περιμένω τη σειρά μου για να παίξω και
είμαι λίγο τσίτα μη σκάσουν μπάτσοι, δεν είχε κάτι άλλο "μαγικό".

Άρμεγμα στο πορτοφόλι ήταν στην πράξη και τέρμα εθισμός. Ξεκίναγα από
το πρωΐ με τον κολλητό και πέρναμε σβάρνα 3-4 στέκια στην Αθήνα. Γυρνού-
σαμε βράδυ με μείον 5.000 δραχμές ο καθένας αφού είχαμε "τερματίσει" διά-
φορά και οι γονείς στα κάγκελα να νομίζουν ότι είχαμε σκοτωθεί.

Οι 5.000 δραχμές παίζει να ήταν κοντά στο ένα ημερομίσθιο τότε.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, eaglos είπε

Πέρα από τη φάση του κάθομαι και περιμένω τη σειρά μου για να παίξω και
είμαι λίγο τσίτα μη σκάσουν μπάτσοι, δεν είχε κάτι άλλο "μαγικό".

Άρμεγμα στο πορτοφόλι ήταν στην πράξη και τέρμα εθισμός. Ξεκίναγα από
το πρωΐ με τον κολλητό και πέρναμε σβάρνα 3-4 στέκια στην Αθήνα. Γυρνού-
σαμε βράδυ με μείον 5.000 δραχμές ο καθένας αφού είχαμε "τερματίσει" διά-
φορά και οι γονείς στα κάγκελα να νομίζουν ότι είχαμε σκοτωθεί.

Οι 5.000 δραχμές παίζει να ήταν κοντά στο ένα ημερομίσθιο τότε.

 

Μαλλον πιο λίγα ηταν... αλλα υπήρχαν και η πετονιές (μεσινες) για εμάς στην Ρόδο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετονια και ταληρα απο την κατω τρυπα.

μιας και το ανεφερε ενα παληκαρι πιο πριν οτι την πληρωσαν τα μπουμπλε και τα τετρις να ενημερωσω οτι με το πατημα ενος κουμπιου σε τηλεκοντρολ  το εκαστοτε αθωο παιχνιδι γυρναγε σε digital  κουλοχερη mode

σε σχεση με την απαγορευση αυτη ηθελα να πω οτι οσοι ηξερα τοτε που παιζαν μεροκαματα σε κουλοχερηδες μια χαρα την βρηκαν να τα χανουν σε κινο σουπερ 3 και πολλα ακομα του ειδους.τωρα με τα online κιολας για πλακα χανεις οσα θες ακομα και αν εισαι ανηλικος γιατι οι εταιριες σου ζητανε στοιχεια μονο οταν θες να κανεις αναληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευτυχως, εζησα αυτη την εποχη οχι ως θεατης, ή πελατης αλλα εκ του μεσα ως πιτσιρικας (αλλα αργοτερα  και ως τεχνικος) μεσα απο την οικογενειακη επιχειρηση και το εργαστηριο κατασκευης και επισκευης ολων αυτων των μηχανηματων.

Γνωριζω ολη αυτη την ομορφη νοσταλγικη ιστορια αλλα και την ασχημη καταληξη της. Δυστηχως οπως τα αναφερετε ποιο πανω η ζωη των arcades ηταν μεχρι το 2002.Απλα για οσους γνωριζουν ή ηταν στον χωρο - κλαδο αυτο, κανενα απο ολα αυτα τα simulator ( Sega Rally all - ManxTT -Daytona USA) και πολλα αλλα δεν εφταναν στο σημειο της απόσβεσης και του κερδους παρα μονο λιγα μηχανηματα.Ενα παραδειγμα θα σας φερω το μηχανημα Manx TT οταν το εβγαλε στην αγορα η sega κοστιζε ελληνικες δραχμες κοντα στα 5.000.000 δραχμες ετος 1998 δλδ περιπου 15.000 € με την σημερινη ισοτιμια αρα πολυ περισσοτερο.Το κοστος τους ηταν υπερογκο για τα ελληνικα δεδομενα.Ορισμενα μηχανηματα θα επρεπε να γυρισει το μηχανημα (οπως το λεγαμε στον κλαδο μας) πολλα ποστα-μαγαζια - λεσχες - μπιλιαρδαδικα - οπως και παλαιοι μεγαλοι κινηματογραφοι για να γινει καποια αποσβεση μεχρι να ολοκληρωθει η λαμψη του καθε μηχανηματος στην αγορα και μετα να παροπλιστει στα εργαστηρια-αποθηκες και να ψαχνει νεο ιδιοκτητη .

Επιπλεον ενα % cinemas την τοτε εποχη εφοσον δεν κοβανε εισητηρια σε πολλες περιοχες της Ελλαδας, εν τελη γινοντουσαν μεγαλες λεσχες arcades/pinballs/slot machines/Simulators.Για αυτο ολα αυτα τα μεγαλα ποσα, η χασουρα εβγαινε απο τα slot machines.Καποιοι αλλοι επιχειρηματιες τοτε ειχαν μονο τα slot machines και οχι mix (arcades/slot machines)γενικα στα μαγαζια τους.

Μεγαλη ιστορια και πονεμενη απο πολλες αποψεις και αν με ρωταγε καποιος αν καποιο παιχνιδι δεν εχω δοκιμασει θα του ελεγα εχουν περασει ολα τα games απο τα χερια μου και ως παιδι και ως τεχνικος μετεπειτα στην ζωη μου.

Αυτα τα ολιγα μαγκες.Ηθελα να μοιραστω μαζι σας εκ του μεσα μερικες αναμνησεις ζωης γτ αν συνεχιζω να σας γραφω θα μας παρουν τα μεσανυχτα !!!

 

16209602.jpg

Επεξ/σία από dynatech
  • Like 16
  • Thanks 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, MORBID21 είπε

Πετονια και ταληρα απο την κατω τρυπα.

μιας και το ανεφερε ενα παληκαρι πιο πριν οτι την πληρωσαν τα μπουμπλε και τα τετρις να ενημερωσω οτι με το πατημα ενος κουμπιου σε τηλεκοντρολ  το εκαστοτε αθωο παιχνιδι γυρναγε σε digital  κουλοχερη mode

σε σχεση με την απαγορευση αυτη ηθελα να πω οτι οσοι ηξερα τοτε που παιζαν μεροκαματα σε κουλοχερηδες μια χαρα την βρηκαν να τα χανουν σε κινο σουπερ 3 και πολλα ακομα του ειδους.τωρα με τα online κιολας για πλακα χανεις οσα θες ακομα και αν εισαι ανηλικος γιατι οι εταιριες σου ζητανε στοιχεια μονο οταν θες να κανεις αναληψη.

Το όφελος για την κοινωνία είναι μόνο όταν παράγεις και εσύ αυτό το software (βλέπε Μάλτα, Γιβραλτάρ κ.α που φιλοξενούν τις περισσότερες gambling εταιρίες).

Ισως το ανακαλύψουμε και εμείς τώρα που δεν έχουμε έσοδα από τον τουρισμό.

Επεξ/σία από skiabox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κακώς επικεντρωθήκατε (στα σχόλια) στην περίπτωση της Sega καθώς η συγκεκριμένη είδηση  αφορά περισσότερο τη "βιομηχανία" των arcades που δεν είναι και στα καλύτερά της. Η Sega απ' την άλλη βρίσκεται σε υγιή φάση .

Τα arcades καλώς ή κακώς έχουν πεθάνει ~με την έννοια που γνωρίζαμε~ κι αυτό οφείλεται πρωτίστως στην εξέλιξη της ίδιας της τεχνολογικής αγοράς. Έχει μεταβληθεί τόσο πολύ που πλέον τα τοπ hardwares θεωρούνται παρωχημένη τεχνολογία για τους home console\computer χρήστες. Αδιανόητο για τα '80s-'90s..

Οπότε η Sega βρίσκεται στη δύσκολη θέση να πρέπει να συντηρεί ένα τμήμα που έχει υψηλό κόστος λειτουργίας, να επενδύει πολλά χρήματα σε έρευνα, καινοτομία,υλοποίηση, απασχόληση ... χώρια τις φορολογίες κι όλα τα συναφή... Επιπλέον, δυσκολεύεται να εξάγει γιατί η αγορά τους έχει συρρικνωθεί + κορεσμός και κορόνα.

Αυτή τη στιγμή μόνο η Ιαπωνία στηρίζει έντονα το "arcade gaming" ~οφειλεται πολύ και στην κουλτουρα~ αλλά μέχρι ποτέ;

Το πραγματικά θλιβερό είναι πως όσοι πρόλαβαν τις ένδοξες μέρες των arcades, θα προλάβουν να ζήσουν και την ολοκληρωτική δύση τους.

Επεξ/σία από Scatman
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

άσχημο αυτό που θα πω αλλά δυστυχώς είναι αλήθεια, όλα αυτά έγιναν εξαιτίας κάποιων καθυστερημένων αρρώστων ανθρώπων, που έχουν θέματα με τον τζόγο και δεν μπορούν να κοντρολάρουν τον εαυτό τους, και για τους λίγους την πλήρωσαν οι πολλοί όπως γίνεται πάντα φυσικά, Αν και κάπου πήρε το μάτι μου ένα κείμενο πριν κάνα τρίμηνο περίπου, ότι Πιθανότατα να ξανανοίξουν οι λέσχες με τα ηλεκτρονικά..............

Επεξ/σία από sinistargr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...