Προς το περιεχόμενο

Ο νέος τηλεσκοπικός φακός της Xiaomi ίσως γίνει ο νέος βασιλιάς της φωτογραφίας


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, JinTheGod είπε

Αν αγόραζες και τίποτα άλλο εκτός από Huawei ίσως ήξερες ότι έχει τηλεφακό και μάλιστα ποιοτικό με πολύ λιγότερα από τά 800 ευρώ που λες.

Mi note 10 με x3.7  καθαρό οπτικό ζουμ.

Και η ναυαρχίδα της το ουλτρα με x5 οπτικό ζουμ . (Που μαζί με το p40 pro+ ίσως έχουν το καλύτερο τηλεφακό που υπάρχουν σε συσκευές)

Το dof sensor τί είναι καινούργια τεχνολογία από το μέλλον;😂

Το Mi note 10 ειχε x3.7 zoom.

Στο τελευταιο update η xiaomi το ψιλοεβγαλε.

Στο camera app της εμφανιζει μονο 3 καμερες (ultra wide, wide και 2x) και πρεπει να σκρολαρεις στα zoom για να εμφανιστει to 5x.

Εκτος αυτου ειναι στην διακριτικη ευχερια πλεον του Mi note 10 με πια καμερα θα τραβηξει αν επιλεξεις 5x (αναλογα με τις συνθηκες φωτισμου)

Αυτο που μου την σπαει περισσοτερο ομως με τα κινητα της χiaomi ειναι οτι το burst τους αρχιζει 2-3 δευτερα μετα που θα πατησεις το κουμπι.

Ξερετε καμια μαρκα που να βγαζει κινητα που το burst να αρχιζει οταν πατας το #$@%$@#$% το κουμπι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Xiaomi θα ενσωματώσει τον τηλεσκοπικό φακό, μόνο που δεν νομίζω πως θα τον κατασκευάσει η ίδια, αλλά η Sony η η Samsung.

Οπως τους αισθητήρες σε πολλά μοντέλα της.Αν είναι έτσι, θα έπρεπε να διαβάσουμε "Ο τηλεσκοπικός φακός της Sony η της Samsung σε κινητά της Xiaomi".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πολυ καλο 

6 ώρες πριν, x_vagos_x είπε

ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΤΗΛΕΦΑΚΟ ΣΤΑ ΤΩΡΙΝΑ ΚΙΝΗΤΑ ΤΗΣ Ε;

Καλομάθαμε με την "τετραπλή" κάμερα με τον 8000mpixel κανονικό, 5mpixel υπερευρυγώνιο, έναν macro και έναν εξίσου άχρηστο dof sensor και όλα καλά.

Με ξεπερνάει που δεν υπάρχει καμεροτηλέφωνο εκτός των Huawei κάτω από τα 800 ευρώ με σοϊκό τηλεφακό 4x και άνω.

 

https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_10_youth_5g-10207.php

https://www.gsmarena.com/xiaomi_mi_10_youth_is_official_with_a_periscope_camera_and_5x_optical_zoom-news-42881.php

https://techblog.gr/mobile/xiaomi-mi-note-10-ti-akrivos-prosferei-o-tilefakos-5x/

https://www.androidauthority.com/xiaomi-mi-10-ultra-camera-test-1154177/

Επεξ/σία από praktor_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, JinTheGod είπε

Αν αγόραζες και τίποτα άλλο εκτός από Huawei ίσως ήξερες ότι έχει τηλεφακό και μάλιστα ποιοτικό με πολύ λιγότερα από τά 800 ευρώ που λες.

Mi note 10 με x3.7  καθαρό οπτικό ζουμ.

Και η ναυαρχίδα της το ουλτρα με x5 οπτικό ζουμ . (Που μαζί με το p40 pro+ ίσως έχουν το καλύτερο τηλεφακό που υπάρχουν σε συσκευές)

Το dof sensor τί είναι καινούργια τεχνολογία από το μέλλον;😂

Το mi note 10 που είπες εχει ενα 5mp 4x zoom φακό, η huawei δίνει 5x 12mp ryyb zoom φακο. Επίσης με 5x zoom κατω απο τα 800 ευρώ μόνο το p40 pro, p30 pro και το realme x3 superzoom. Επίσης το mi 10 ultra ειναι China exclusive 

 

6 ώρες πριν, JinTheGod είπε

Αν αγόραζες και τίποτα άλλο εκτός από Huawei ίσως ήξερες ότι έχει τηλεφακό και μάλιστα ποιοτικό με πολύ λιγότερα από τά 800 ευρώ που λες.

Mi note 10 με x3.7  καθαρό οπτικό ζουμ.

Και η ναυαρχίδα της το ουλτρα με x5 οπτικό ζουμ . (Που μαζί με το p40 pro+ ίσως έχουν το καλύτερο τηλεφακό που υπάρχουν σε συσκευές)

Το dof sensor τί είναι καινούργια τεχνολογία από το μέλλον;😂

Το mi note 10 που είπες εχει ενα 5mp 4x zoom φακό, η huawei δίνει 5x 12mp ryyb zoom φακο. Επίσης με 5x zoom κατω απο τα 800 ευρώ μόνο το p40 pro, p30 pro και το realme x3 superzoom. Επίσης το mi 10 ultra ειναι China exclusive 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, JinTheGod είπε

Αν αγόραζες και τίποτα άλλο εκτός από Huawei ίσως ήξερες ότι έχει τηλεφακό και μάλιστα ποιοτικό με πολύ λιγότερα από τά 800 ευρώ που λες.

Mi note 10 με x3.7  καθαρό οπτικό ζουμ.

Και η ναυαρχίδα της το ουλτρα με x5 οπτικό ζουμ . (Που μαζί με το p40 pro+ ίσως έχουν το καλύτερο τηλεφακό που υπάρχουν σε συσκευές)

Το dof sensor τί είναι καινούργια τεχνολογία από το μέλλον;😂

dof-dof  (ντοφ-ντοφ)  = έτσι κάνει ο τάρανδος Ρούντολφ λίγο πριν ξεκινήσει τα Χριστούγεννα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fotiskoumoulas είπε

Το mi note 10 που είπες εχει ενα 5mp 4x zoom φακό, η huawei δίνει 5x 12mp ryyb zoom φακο. Επίσης με 5x zoom κατω απο τα 800 ευρώ μόνο το p40 pro, p30 pro και το realme x3 superzoom. Επίσης το mi 10 ultra ειναι China exclusive 

Το mi note 10 που είπες εχει ενα 5mp 4x zoom φακό, η huawei δίνει 5x 12mp ryyb zoom φακο. Επίσης με 5x zoom κατω απο τα 800 ευρώ μόνο το p40 pro, p30 pro και το realme x3 superzoom. Επίσης το mi 10 ultra ειναι China exclusive 

Το  mi note 10 έχει 12mp sensor ΤΙΜΙΟΤΑΤΟ της sony με x3.7 οπτικό ζουμ. 5mp δεν είναι κανένας φακός τού. Έναν 2mp έχει για macro.

Ο ryyb είναι ο κύριος φακός τής Huawei μην μπερδεύεις τα πράγματα.

 

Και επειδή είναι δηλαδή "China exclusive"? Να μην το μετρήσουμε;🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, JinTheGod είπε

Το  mi note 10 έχει 12mp sensor ΤΙΜΙΟΤΑΤΟ της sony με x3.7 οπτικό ζουμ. 5mp δεν είναι κανένας φακός τού. Έναν 2mp έχει για macro.

Ο ryyb είναι ο κύριος φακός τής Huawei μην μπερδεύεις τα πράγματα.

 

Και επειδή είναι δηλαδή "China exclusive"? Να μην το μετρήσουμε;🤔

Στο p40 pro και στο mate 40 pro ειναι ryyb ολοι οι αισθητήρες. Και ο κυρίως και ο ultrawide και ο periscope 

21 ώρες πριν, x_vagos_x είπε

Το Mi note 10 "δεν πωλείται", μονο το ξεστοκάρουν 2-3-4-5-6 μαγαζιά, δεν έχει πάνω από 4x, και το είχα. Μιλάω για νέες συσκευές.

Το ούλτρα έχει 700-800 ευρώ, και όχι από Ελλάδα, χωρίς εγγύηση. That's a no no. (Απ' όσο ξέρω). Εκτός ελλάδας υπάρχουν και άλλες συσκευές με 4x και 5x τηλεφακούς σε αντίστοιχα και λιγότερα χρήματα.

Δεν αγοράζω Ηuawei επειδή δεν έχουν Play Store. Αν είχαν, με πλήρη λειτουργικότητα γιατι έξαρτώμαι λόγω δουλειάς από GApps, τότε φυσικά θα το είχα δοκιμάσει. Έφτασα μέχρι τα Mate 20 Pro, όπου μας παίδεψαν και με τις προβληματικές οθόνες τους και έκτοτε τα αποφεύγω.

Το dof sensor είναι νέος, λάθος τρόπος να πεις τον depth sensor των δυο mpixels που είναι ο άχρηστος φακός που βάζουν για να πουν ΤέσΣεΡις κΑμερΕς (οΥΑου!) Τον μπερδεύω με τον ToF sensor που έχουν πολλές ναυαρχίδες.

Υ/Γ. ίσως μπορούσε να λείπει η ειρωνεία στην αρχή ^_^

Dof... Καλα το έγραψες. Depth Of Field. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα το point μου ήταν πως δεν υπάρχει φτηνή συσκευή στην Ελλάδα με καλό τηλεφακό αξιόλογου zoom και 25 μηνύματα τώρα μου ποστάρουν το china exclusive Mi 10 Ultra, to Mi Note 10 Youth που στην ευρώπη ήρθε αντί με τηλεφακό με τη γνωστή τετράδα φακών, μου λένε πως είμαι huawei fanboy, και μιλάμε ακόμα για Mi Note 10 που κυκλοφόρησε το Νοέμβριο του 2019 και έπειτα βγήκαν καμιά 20αριά Xiaomi, με τρια τέσσερα να είναι σε επίπεδα ναυαρχίδας όπου υποθέτω θα έπρεπε να έχουν την αφρόκρεμα των φακών/σένσορων.

Από τις απαντήσεις και μόνο αντιλαμβάνεστε πως με 3-4 κινητά (έστω και china exclusive) πάλι το point μου επαληθεύεται.

Δε θα ηταν καλό οι κατασκευαστές να δίνουν και καμια ακόμη επιλογή σε καλούς τηλεφακούς σε πιο φτηνές συσκευές; Μόλις πάμε σε 800+ έχουμε γύρω στα 50-60 τηλέφωνα ακόμη.

Όλοι ξέρουμε να γκουγκλάρουμε και να μπούμε gsmarena.

Καλημέρα, με υγεία για όλους μας.

 

Υ/Γ: Το Mi Note 10 έχει τηλεφακό x3.7 8mpx Omnivision OV08A10 και παράγει upscaled interpolated x5. Έχει και έναν κακομοίρη x2 12mp Samsung S5K2L7, που πιο καλές βγάζει με digital x2 ο main 180mp φακός, παρά αυτός.

Επεξ/σία από x_vagos_x
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, x_vagos_x είπε

Εμένα το point μου ήταν πως δεν υπάρχει φτηνή συσκευή στην Ελλάδα με καλό τηλεφακό αξιόλογου zoom και 25 μηνύματα τώρα μου ποστάρουν το china exclusive Mi 10 Ultra, to Mi Note 10 Youth που στην ευρώπη ήρθε αντί με τηλεφακό με τη γνωστή τετράδα φακών, μου λένε πως είμαι huawei fanboy, και μιλάμε ακόμα για Mi Note 10 που κυκλοφόρησε το Νοέμβριο του 2019 και έπειτα βγήκαν καμιά 20αριά Xiaomi, με τρια τέσσερα να είναι σε επίπεδα ναυαρχίδας όπου υποθέτω θα έπρεπε να έχουν την αφρόκρεμα των φακών/σένσορων.

Από τις απαντήσεις και μόνο αντιλαμβάνεστε πως με 3-4 κινητά (έστω και china exclusive) πάλι το point μου επαληθεύεται.

Δε θα ηταν καλό οι κατασκευαστές να δίνουν και καμια ακόμη επιλογή σε καλούς τηλεφακούς σε πιο φτηνές συσκευές; Μόλις πάμε σε 800+ έχουμε γύρω στα 50-60 τηλέφωνα ακόμη.

Όλοι ξέρουμε να γκουγκλάρουμε και να μπούμε gsmarena.

Καλημέρα, με υγεία για όλους μας.

Υ/Γ: Το Mi Note 10 έχει τηλεφακό x3.7 8mpx Omnivision OV08A10 και παράγει upscaled interpolated x5. Έχει και έναν κακομοίρη x2 12mp Samsung S5K2L7, που πιο καλές βγάζει με digital x2 ο main 180mp φακός, παρά αυτός.

Συμφωνω μαζι σου.. Οι επιλογές ειναι λιγες... Ειτε παιρνεις περσινή ναυαρχιδα... Πχ τωρα εχω p30 pro που τ πηρα τον ιουνιο π μας περασε. Ειτε πας σε αλλες λυσεις π ειναι μετρημενες στα δαχτυλα... Παραδειγμα honor 20 pro(τηλεφακο 3Χ)  που ειχα αγορασει τ νοεμβριο περσι. Εχει καταντησει αηδια οι δυο απο τις 4 καμερες να ειναι μακρο και αισθητηρας βάθους... Δλδ σχεδον αχρηστες. Και μάλιστα σε κινητα ναυαρχιδες οπως oneplus 8 k xiaomi mi10. Και πολλα αλλα ακομα που στα λεφτα τους μεχρι κ πέρσι αγοραζες κινητο με κανονικο τηλεφακο. 

Επεξ/σία από Giorgos17589
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...