Προς το περιεχόμενο

Παλιά android smartphones δεν θα μπορούν να φορτώσουν εκατομμύρια ιστοσελίδες από του χρόνου


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/11/2020 στις 12:55 ΜΜ, Looter είπε

Εγώ αυτό που διαβάζω είναι το εξής :

1. Η έκδοση Android 7.1.1 κυκλοφόρησε Δεκέμβριο του 2016 , δηλαδή ΔΕΝ έχει κλείσει ούτε 4 χρόνια.

2. Με βάση το γεγονός ότι ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΜΙΑ android συσκευή δεν παίρνει απευθείας το νέο λειτουργικό , μιλάμε για θέμα σε συσκευές και tablets που κυκλοφόρησαν και το 2017 και δεν αναβαθμίστηκαν.

3. Είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ λυπηρό να διαβάζεις τέτοιες ειδήσεις και να γράφουν από κάτω σχόλια ότι δεν έγινε και τπτ , ότι δεν επηρεάζει τελικά τόσες σελίδες , ότι μπορείς να βάλεις άλλο browser , κλπ.

Την ΙΔΙΑ στιγμή , ένα iPhone 6s του 2015 τρέχει την ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ έκδοση του iOS με τις ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ενημερώσεις ασφαλείας!!

Δεν θα διαφωνήσω ομως θα προσθέσω οτι και ενα κινητο του 2016 σίγουρα θα εχει παρει τουλάχιστον 1 αναβαθμισή, οπότε και πάλι θα ειναι λειτουργικό σήμερα.
Με άλλα λόγια κινητα του 2015 που πήραν αναβάθμιση σε 7.1.1 το 16' ή 17' και δεν πήγαν παρακάτω, δεν θα ειναι 100% λειτουργικά απο το 2021.

Οπότε το νεο ειναι οτι "Android κινητά 6 ετων δεν θα σερφάρουν πλεων στο διαδίκτυο εκτος και αν βαλουν firefox" ακουγεται ξενέρωτο αλλα ετσι ειναι πρακτικά.

Επεξ/σία από llabros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

38 λεπτά πριν, htaccess είπε

firefox - problem solved  :)

Που εχει καταντησει τραγικος μετα την αναβαθμιση ουτε about:config δεν εχει πλεον για να τον πειραξεις.

Εγω παραδειγμα θελω στο firefox στο κινητο μου να βλεπω τις σελιδες οπως τις βλεπω στον υπολογιστη παλια υπηρχε εφαρμογη Desktop by Default μετα παει και αυτη δεν δουλευε σαν προσθετο, βρηκα λυση με το πειραγμα στο about:config παει και αυτο.

Συν την μεγαλυτερη χαζομαρα να μου ανοιγει καθε σελιδα που εχω στους σελιδοδεικτες σε νεα καρτελα με αποτελεσμα χωρις να το θελω ξαφνικα να εχω 30 καρτελες. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αραγε θα εχω προβλημα με το ταμπλετ μου εχω ενα samsung galaxy note tab 2014
ελπιζω να μην αχρηστευτει γιατι ακομα ειναι μια χαρα και δεν θελω να το αφησω

το fragmentation ειναι οντως αγκαθι οπως και η πληθωρα μοντελων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexakos89 είπε

Ποιο android δουλευει πανω απο 2 χρονια ετσι και αλλιως ?

"Ο κατακερματισμός ή αλλιώς το fragmentation, αποτελεί ΕΝΑ από τα σημαντικότερα προβλήματα της πλατφόρμας του Android, με τους κατασκευαστές να μην προχωρούν σε μακροχρόνια υποστήριξη των συσκευών τους με συνεχείς αναβαθμίσεις."

Απο ποτε δλδ ενα galaxy s7 edge του 2016 που παρουσιαστηκε εχει καποιο προβλημα ετσι ωστε να μην δουλευει? Μην λεμε και οτι θελουμε. Σημερινα mid range κινητα ακομα δεν το πιανουν.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alexakos89 είπε

Ποιο android δουλευει πανω απο 2 χρονια ετσι και αλλιως ?

"Ο κατακερματισμός ή αλλιώς το fragmentation, αποτελεί ΕΝΑ από τα σημαντικότερα προβλήματα της πλατφόρμας του Android, με τους κατασκευαστές να μην προχωρούν σε μακροχρόνια υποστήριξη των συσκευών τους με συνεχείς αναβαθμίσεις."

Σχεδόν 4 χρόνια με το redmi note 4 κανένα παράπονο.

Πριν κάνα μήνα το άλλαξα σε redmi note 9 pro καθαρά για video game performance

Άνετα το κράταγα ένα με δύο χρόνια ακόμα για απλή χρήση

Επεξ/σία από Zengar Zombolt
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, harislinuxos είπε

Κοιταξε, ισως υπερεβαλλα λιγο οντως με τη λεξη παραπλανητικος. Σαφως ομωςο χρηστης χρειαζεται να διαβασει ολοκληρο το κειμενο για να αποκτησει επιγνωση, κατι που ισχυει για τα παντα αλλωστε.

Τώρα λέμε τα αυτονόητα... Παντού χρειάζεται διάβασμα περισσότερο της μίας γραμμής κειμένου για να αποκτήσει κάποιος επίγνωση!
Κι ένα site χρειάζεται κλικς για να επιζήσει. Γράφοντας SSL ή expired root certificates ή άλλες λέξεις που δεν καταλαβαίνει απαραίτητα κάποιος (το μισό insomnia μη σου πω...) δεν κερδίζεις κλικς. Αν το περιεχόμενο δεν είναι όντως clickbait εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με τους τίτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Looter είπε

Εγώ αυτό που διαβάζω είναι το εξής :

1. Η έκδοση Android 7.1.1 κυκλοφόρησε Δεκέμβριο του 2016 , δηλαδή ΔΕΝ έχει κλείσει ούτε 4 χρόνια.

2. Με βάση το γεγονός ότι ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΜΙΑ android συσκευή δεν παίρνει απευθείας το νέο λειτουργικό , μιλάμε για θέμα σε εκατομμύρια συσκευές και tablets που κυκλοφόρησαν και το 2017 και δεν αναβαθμίστηκαν.

3. Είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ λυπηρό να διαβάζεις τέτοιες ειδήσεις και να γράφουν από κάτω σχόλια ότι δεν έγινε και τπτ , ότι δεν επηρεάζει τελικά τόσες σελίδες , ότι μπορείς να βάλεις άλλο browser , κλπ.

Την ΙΔΙΑ στιγμή , ένα iPhone 6s του 2015 τρέχει την ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ έκδοση του iOS με τις ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ενημερώσεις ασφαλείας!!

Την ΙΔΙΑ στιγμή, συσκευές του 2010 με Symbian, με ενσωμάτωση των τελευταίων πιστοποιητικών, μπορούν να ανοίξουν σελίδες https το 2020! ;)

Πάντως συμφωνούμε, η έλλειψη υποστήριξης και η ανάγκη για αλλαγή συσκευής κάθε 2ετία και με τέτοιες τιμές στα ύψη πλέον έχει παραγίνει πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γνωστά κόλπα των εταιριών για να αλλάζεις συνέχεια κινητά. 

Όταν το αγοράζεις είναι σούπερ ντουπερ τρέχει τα πάντα 

Σου πετάνε δύο ενημερώσεις και σου λένε σερνεται πάρε άλλο 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexakos89 είπε

Ποιο android δουλευει πανω απο 2 χρονια ετσι και αλλιως ?

"Ο κατακερματισμός ή αλλιώς το fragmentation, αποτελεί ΕΝΑ από τα σημαντικότερα προβλήματα της πλατφόρμας του Android, με τους κατασκευαστές να μην προχωρούν σε μακροχρόνια υποστήριξη των συσκευών τους με συνεχείς αναβαθμίσεις."

λολ.

Έχω τώρα στα χέρια μου ένα S7 edge που πετάει και δεν κολλάει πουθενά απ την μέρα που το πήρα.

Μη τα λέτε δυνατά αυτά ρε σεις. 

 

(iPhone 11 Pro Max κύρια συσκευή)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Looter είπε

Εγώ αυτό που διαβάζω είναι το εξής :

1. Η έκδοση Android 7.1.1 κυκλοφόρησε Δεκέμβριο του 2016 , δηλαδή ΔΕΝ έχει κλείσει ούτε 4 χρόνια.

2. Με βάση το γεγονός ότι ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΜΙΑ android συσκευή δεν παίρνει απευθείας το νέο λειτουργικό , μιλάμε για θέμα σε εκατομμύρια συσκευές και tablets που κυκλοφόρησαν και το 2017 και δεν αναβαθμίστηκαν.

3. Είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ λυπηρό να διαβάζεις τέτοιες ειδήσεις και να γράφουν από κάτω σχόλια ότι δεν έγινε και τπτ , ότι δεν επηρεάζει τελικά τόσες σελίδες , ότι μπορείς να βάλεις άλλο browser , κλπ.

Την ΙΔΙΑ στιγμή , ένα iPhone 6s του 2015 τρέχει την ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ έκδοση του iOS με τις ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ενημερώσεις ασφαλείας!!

Οπότε εσύ να φανταστώ ακόμα 6s έχεις? Ας μη κοροϊδευόμαστε... φυσικά και θα επηρεάσει πάρα πολλές συσκευές αλλά σε πολλές από αυτές μπορείς να αλλάξεις το εργοστασιακό λογισμικό, και οι 'flagship' συσκευές του 2016-7 έχουν λάβει τουλάχιστον android 8 οπότε αυτό αφορά περισσότερο κατόχους mid-low end συσκευών που οποίοι έχω την εντύπωση πως οι περισσότεροι δεν θέλουν να ασχοληθούν και θα προτιμήσουν να αγοράσουν κάποιο xiaomi 150-200e anyway.

Επεξ/σία από TripaniVIP
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου.Εγώ μια χαρά κάνω τη δουλειά μου με το Galaxy S4 που έχει Android 4.4.4.O μόνος λόγος που δεν του έχω περάσει μια custom ROM για Android 10 είναι οτι βαριέμαι μιας και όλες οι εφαρμογές που δουλεύω παίζουν άψογα.Ε , όταν έρθει η ώρα θα του βάλω ένα Lineage OS 17.1 και θα είμαι up to date.

Επεξ/σία από tarantules
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Looter said:

Εγώ αυτό που διαβάζω είναι το εξής :

1. Η έκδοση Android 7.1.1 κυκλοφόρησε Δεκέμβριο του 2016 , δηλαδή ΔΕΝ έχει κλείσει ούτε 4 χρόνια.

2. Με βάση το γεγονός ότι ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΜΙΑ android συσκευή δεν παίρνει απευθείας το νέο λειτουργικό , μιλάμε για θέμα σε εκατομμύρια συσκευές και tablets που κυκλοφόρησαν και το 2017 και δεν αναβαθμίστηκαν.

3. Είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ λυπηρό να διαβάζεις τέτοιες ειδήσεις και να γράφουν από κάτω σχόλια ότι δεν έγινε και τπτ , ότι δεν επηρεάζει τελικά τόσες σελίδες , ότι μπορείς να βάλεις άλλο browser , κλπ.

Την ΙΔΙΑ στιγμή , ένα iPhone 6s του 2015 τρέχει την ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ έκδοση του iOS με τις ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ενημερώσεις ασφαλείας!!

Εσύ διάβαζε ότι θες. Δεν σημαίνει κάτι.

Btw έχω 7 χρονών κινητό Android και τρέχει "μια χαρά" (όσο το επιτρέπει το hardware του) Wdym? τώρα λογικά με το SSL θα χρειαστεί να το πετάξω στα σκουπίδια αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι για τα Androids.

Επεξ/σία από NotAliki177
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...