Προς το περιεχόμενο

Παλιά android smartphones δεν θα μπορούν να φορτώσουν εκατομμύρια ιστοσελίδες από του χρόνου


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, alexakos89 είπε

Ποιο android δουλευει πανω απο 2 χρονια ετσι και αλλιως ?

"Ο κατακερματισμός ή αλλιώς το fragmentation, αποτελεί ΕΝΑ από τα σημαντικότερα προβλήματα της πλατφόρμας του Android, με τους κατασκευαστές να μην προχωρούν σε μακροχρόνια υποστήριξη των συσκευών τους με συνεχείς αναβαθμίσεις."

 

Βασικά φίλε από την στιγμή που η συσκευή είναι Android υπάρχει πάντα κάποιος τρόπος να κάνεις οτιδήποτε. Κανένας περιορισμός κανένα κλείδωμα δεν μπορεί να σε σταματήσει από το να παραμετροποιήσεις όπως εσύ προτιμάς την συσκευή σου. 

Επεξ/σία από anax111
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άλλος ένας λόγος για να μην επενδύουμε σε κατασκευάστριες εταιρείες smartphones που δεν προσφέρουν αναβαθμισμένες εκδόσεις του λειτουργικού για κάποια χρόνια, ενώ το hardware θα μπορούσε να τις υποστηρίξει. Αυτό δεν είναι σεβασμός στον πελάτη. Και ναι, υπάρχει αρκετός κόσμος που θέλει να δώσει κάτι παραπάνω για ένα καλό smartphone αλλά να μην είναι αναγκασμένος σε 2-3 χρόνια να αγοράσει ξανά νέα συσκευή για να έχει security/features. Υπάρχουν κι άλλα προϊόντα τεχνολογίας να επενδύσει, αν θέλει κι έχει τη δυνατότητα! Μένει να δούμε κατά πόσον, εταιρίες που υπόσχονται αναβαθμίσεις λειτουργικού για τουλάχιστον π.χ. 3 χρόνια, θα το τηρήσουν και αν αυτό το γεγονός θα εκτιμηθεί από το αγοραστικό κοινό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωωωω καταστραφηκαμε τωρα...

Απο τη στιγμη που εχουμε Android και μπορουμε να κανουμε οτι παραμετροποιησεις θελουμε δεν εχουμε κανενα λογο να ανησυχουμε + υπαρχουν και τα custom roms.

Σιγα μην αφησουμε τις εταιριες να μας κανουν κουμαντο στο ποτε να αλλαζουμε συσκευη επειδη δηλ θελουν συνεχεια κερδη λες και δεν εχουν να φανε... Και στη τελικη γουσταρουμε να εχουμε παλια ναυαρχιδα 5 ετων εφοσον το hardware μπορει να σηκωνει τα σημερινα software !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Δεν μας φέρνει πιο κοντά, μεταφορικά ίσως.Απλά επικοινωνούμε πιο εύκολα πχ μέσω Viber, Facebook κλπ και περνούν οι ώρες πιο εύκολα και ευχάριστα

Ε, ναι. Δεν γίνεται να μένουμε όλοι ο ένας πάνω στον άλλον για να είμαστε... "κοντά" στην κυριολεξία. Όταν δεν επικοινωνείς με κάποιον, χάνεστε, απομακρύνεστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα θα κυκλοφορησουν κανενα adb push με το νεο cerificate στο xda κ θα ειμαστε ενταξει

μανια ομως να αγοραζουμε πραγματα που δεν χρειαζομαστε πραγματικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα ωραιότατο HTC Desire 310 απ' το 2014, με αυτή την χάλια πλαστική οθόνη που ΑΚΟΜΑ δεν έχει σπάσει/ραγίσει. Όσο παίρνει τηλέφωνα, μπαίνει youtube, και ανοίγει κανένα skroutz, όλα καλά XD https://images.app.goo.gl/yft5JqcGG7PqiEdz7  
Θυμάται κανένας πόσο ωραία ήταν η ζωή όταν οι καλύτερες δυνατότητες ενός κινητού ήταν το 1.1 Mb video limit size που τραβούσε το Nokia 6600, για να μπορείς να το στείλεις με ΜΜΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήρθε καί τό τέλος τού κόσμου. 🥴

Έχουμε σοβαρότερα προβλήματα για νά ασχοληθούμε. 

Τά παλιά μου ❤️ Nokia ❤️ νά είναι καλά.... 

Άσε πού θά ξαναβρώ τήν ησυχία μου. 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2020 στις 12:32 ΜΜ, alexakos89 είπε

Ποιο android δουλευει πανω απο 2 χρονια ετσι και αλλιως ?

"Ο κατακερματισμός ή αλλιώς το fragmentation, αποτελεί ΕΝΑ από τα σημαντικότερα προβλήματα της πλατφόρμας του Android, με τους κατασκευαστές να μην προχωρούν σε μακροχρόνια υποστήριξη των συσκευών τους με συνεχείς αναβαθμίσεις."

Για πες μια πλατφόρμα ας πούμε που δεν έχει το πρόβλημα του fragmentation. Και δεν έχει να κάνει καθόλου θα έλεγα εγώ με την πλατφόρμα αλλά με το ui του κάθε κατασκευαστή. 

18 ώρες πριν, b-boy_steve είπε

Ότι να ναι... Έχω το z5 compact για δεύτερο κινητό, που, ακόμα μια χαρά τρέχει στα Android 7 και θα έχω πρόβλημα... Ακαταλληλοι... 

του χρόνου λέει το άρθρο.. γιατί βιάζεσαι δεν καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2020 στις 12:32 ΜΜ, alexakos89 είπε

Ποιο android δουλευει πανω απο 2 χρονια ετσι και αλλιως ?

"Ο κατακερματισμός ή αλλιώς το fragmentation, αποτελεί ΕΝΑ από τα σημαντικότερα προβλήματα της πλατφόρμας του Android, με τους κατασκευαστές να μην προχωρούν σε μακροχρόνια υποστήριξη των συσκευών τους με συνεχείς αναβαθμίσεις."

3η χρόνια μου έρχονται ενημερώσεις......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/11/2020 στις 2:42 ΜΜ, TripaniVIP είπε

Οπότε εσύ να φανταστώ ακόμα 6s έχεις? Ας μη κοροϊδευόμαστε... φυσικά και θα επηρεάσει πάρα πολλές συσκευές αλλά σε πολλές από αυτές μπορείς να αλλάξεις το εργοστασιακό λογισμικό, και οι 'flagship' συσκευές του 2016-7 έχουν λάβει τουλάχιστον android 8 οπότε αυτό αφορά περισσότερο κατόχους mid-low end συσκευών που οποίοι έχω την εντύπωση πως οι περισσότεροι δεν θέλουν να ασχοληθούν και θα προτιμήσουν να αγοράσουν κάποιο xiaomi 150-200e anyway.

Λοιπόν... Lenovo phab 2 pro με οθόνη 6,44 ιντσες, Snapdragon 652 και 4/64gb μνήμη γιατί να θαφτεί επειδή η μαμά εταιρεία Lenovo δεν έδωσε ποτέ ενημέρωση εκτός του αρχικού Android 6;  Συσκευή πολύ δυνατή και αρκετά γρήγορη ακόμα και τώρα γιατί να "χαντακωθει"; Ειδικά όταν δουλεύουν ακόμα οι τραπεζικές και λοιπές εφαρμογές που χρησιμοποιούνται συχνά.

Αν γουστάρουν με το ζόρι να αναβαθμίσουμε τις συσκευές τότε να βάλω στην άκρη λίγα χρήματα για iPhone και bye bye Android!!!!. Πιο απόσβεση θα κάνω με το iPhone!

Φυσικά, ποτέ ξανά Lenovo και μαζί της Motorola!!!

Επεξ/σία από viman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, viman είπε

Λοιπόν... Lenovo phab 2 pro με οθόνη 6,44 ιντσες, Snapdragon 652 και 4/64gb μνήμη γιατί να θαφτεί επειδή η μαμά εταιρεία Lenovo δεν έδωσε ποτέ ενημέρωση εκτός του αρχικού Android 6;  Συσκευή πολύ δυνατή και αρκετά γρήγορη ακόμα και τώρα γιατί να "χαντακωθει"; Ειδικά όταν δουλεύουν ακόμα οι τραπεζικές και λοιπές εφαρμογές που χρησιμοποιούνται συχνά.

Αν γουστάρουν με το ζόρι να αναβαθμίσουμε τις συσκευές τότε να βάλω στην άκρη λίγα χρήματα για iPhone και bye bye Android!!!!. Πιο απόσβεση θα κάνω με το iPhone!

Φυσικά, ποτέ ξανά Lenovo και μαζί της Motorola!!!

Ξεφτίλα, εφόσον βγήκε με Android 6 θα έπρεπε να πάρει 7+8.

Αλλά και Samsung+Huawei+Sony έχουν παρατήσει συγκεκριμένες συσκευές.

XZ1 ναυαρχίδα με επίσημη αρχική τιμή 700€ Σεπτέμβριο του 2017 βγήκε με Android 8 απο τα πρώτα κινητά, έδωσαν την 9 και security patches μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2019 και τέλος.Την κράζει την Sony όλος ο κόσμος.Ειδικά όσοι το αγόρασαν απο 400€ και πάνω.Ημουν απο τους τυχερούς που το πήρα σε προσφορά 229€.

Οπότε γιατί να δώσω για android πάνω απο 250-300€;Για 2 android versions και αν;

Πρόσφατα η Samsung ανακοίνωσε πως θα δίνει 3 android versions αλλά λογικά σε σχετικά ακριβές συσκευές πχ στην σειρά S.Αν το κάνει και στην σειρά A μπράβο της.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, viman είπε

Λοιπόν... Lenovo phab 2 pro με οθόνη 6,44 ιντσες, Snapdragon 652 και 4/64gb μνήμη γιατί να θαφτεί επειδή η μαμά εταιρεία Lenovo δεν έδωσε ποτέ ενημέρωση εκτός του αρχικού Android 6;  Συσκευή πολύ δυνατή και αρκετά γρήγορη ακόμα και τώρα γιατί να "χαντακωθει"; Ειδικά όταν δουλεύουν ακόμα οι τραπεζικές και λοιπές εφαρμογές που χρησιμοποιούνται συχνά.

Αν γουστάρουν με το ζόρι να αναβαθμίσουμε τις συσκευές τότε να βάλω στην άκρη λίγα χρήματα για iPhone και bye bye Android!!!!. Πιο απόσβεση θα κάνω με το iPhone!

Φυσικά, ποτέ ξανά Lenovo και μαζί της Motorola!!!

Ορίστε... https://androidfilehost.com/?w=files&flid=312911 unofficial android 9 για τη συσκευή σου, καλή επιτυχία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TripaniVIP είπε

Ορίστε... https://androidfilehost.com/?w=files&flid=312911 unofficial android 9 για τη συσκευή σου, καλή επιτυχία :)

Ευχαριστώ πολύ φίλε, όμως έχω το phab 2 pro και δεν ξέρω αν είναι συμβατό με του phab plus (που ήταν και προηγούμενη γενιά). Επίσης  έχω μερικές τραπεζικές εφαρμογές στο κινητό και φοβάμαι να την εγκαταστήσω. Πάντως θα την κατεβάσω για το μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...