Προς το περιεχόμενο

Το PS5 θα έχει απενεργοποιημένη τη θύρα επέκτασης SSD κατά το λανσάρισμα


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει παιδιά μην τρελαίνεστε στην ελλάδα με το ADSL των 10 Mbit και να θέλατε να κατεβάσετε όλα τα παιχνίδια μέχρι που να το καταφέρετε θα έχει βγεί PS6 :P 

Τέλος γιαυτό έχει και bluray drive αγοράστε τα δισκάκια :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsibosp είπε

γιατι ρε φιλε πληρωνες royalty για τους αντιστοιχους σκληρους για το PS4; Οτι θελετε λετε; Αυτος ειναι και ουσιαστικα ο λογος που δεν πηγε σε λυση τυπου MS-Seagate που ειναι σαν memory card form factor. Γτ εκει πληρωνεις και τον σκληρο ΚΑΙ τα royalties. Τωρα απλα θα περιμενεις να βγαλουν οι κατασκευαστες συμβατους και θα παρεις οποιον θες. Οπως δλδ και στο PS4. Υπαρχουν δισκοι που ειναι "PS4 certified" και ειναι κανα 20αρι τσιμπημενοι ; Φυσικα και υπαρχουν. Σε αναγκαζει κανεις να τους παρεις εναντι των αλλων που δεν ειναι αλλα απλα τους βαζεις πανω και δουλευουν μια χαρα; Οχι. Το ιδιο θα γινεται και στο PS5. Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι δεν ειναι κομματακι μικρος ο διαθεσιμος σκληρος. Επισης μας ειχαν φαει τα αυτια για τα μικροτερα install των επομενων τιτλων γτ δεν θα πρεπει πλεον να περναει πολλες φορες το ιδιο asset για πιο γρηγορο loading. Δεν βλεπω κατι τετοιο. Θα δειξει το μελλον.

Είπα εγώ κάπου ότι είναι κάνεις αναγκασμένος να πάρει τέτοιο δίσκο? Όχι. Οπότε τι ειναι αυτα που λες? Αυτο που ειπα οτι μονο κ μονο που θα γραφει αυτο πανω θα σρ χρεώνει περισσότερο. Όπως κάνουν κ άλλες εταιρείες του κλάδου ή μη. Που ειναι λοιπόν το δύσκολο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπου να’ναι θα διαβάσουμε και σχόλια για το ότι με αυτό θέμα θα χάσει μεταπωλητική αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα αυτό... Χθες το κουλό με τα 60fps και τα δισκάκια... Πριν 2 ημέρες τα 667GB αποθηκευτικού χώρου... Πριν 3 ημέρες η μη υποστήριξη 1440p ανάλυσης... Πριν κανένα μήνα το backwards compatibility.... Τελικά ρε παιδιά πάμε σε νέα γενιά ή γυρνάμε πίσω στο 2012;;;

Next gen consoles they say... 🤣

Επεξ/σία από maniacos93
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το προβλημα με τις ταχυτητες internet στην Ελλαδα , την SONY την απασχολη 0%.

Στην Ευρωπη οσοι ξερω παιζουν με FTTH , φιλοι απο το PlayStation.

Μιλαμε για γραμμες 200+ , ιδιως καποιοι Πολωνοι φιλοι 1Gbps.

Για αυτους το γραψε σβησε δεν ειναι προβλημα, και δεν βρισκω τον λογο γιατι καποιος να εχει 50+ τιτλους στο PlayStation.

Ειδικα στους SSD αν εισαι πανω απο το 70% γεματος , η αποδοση πεφτει.

Αρα ακομα χειροτερα.

Τωρα για την απενεργοποιημενη m.2 θυρα , το ιδιο ειχε κανει με το PlayStation 4 οταν βγηκε και οι USB θυρες δεν δουλευαν.

Το σωστο θα ηταν 2Tb απο το εργοστασιο αμεσως , αλλα θα επαιζε τιμη 750 ευρω και ολοι θα ελεγαν......δεν φτιαχνω PC.

Στο XBOX βαλανε m2 Nvme με PCI express x3 σε σχεση με τον PCI express x4 στο PlayStation, οπωτε αλλο το κοστος στο PlayStation.

Αν και ο controller στο XBOX ειναι x4 PCI express...... οπωτε marketing.

Σου βαζω 1Tb αλλα πετσοκομενο στα x3 PCI express.

Κριμα γιατι τα 12TFLOPS θα ειναι γατακι μπροστα στα 10TFLOPS, το 98% δεν εχει παιξει σε PlayStation 4 Pro με SSD να δει τι κανει 

ενας δισκος και μονο στα παιχνιδια, το ποσο γρηγορα τροφοδοτει την GPU. 

Καμια σχεση ο SSD με τον SHDD με ενα κοματακι SSD για cache buffer.

Για PlayStation 5 Pro, ουτε σε 3 χρονια..... δεν παιζει.....

Τωρα για ποιον δισκο θα ειναι OK......σιγουρα η εταιρια που εφτιαξε τον δισκο για την SONY εχει τον Ασσο στο μανικι.

Επεξ/σία από RigasGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilias78 είπε

Εσυ προφανώς εισαι απο τους ανθρωπους που σ'αρέσει ή δεν σε χαλαει να πετάς λεφτά. Γιατί αν σε χρεώσει έστω +30€ επιπλέον για κάτι που απλά θα γράφει ps5 πάνω σε σχέση με το ίδιο προϊόν που δεν θα το γράφει, τότε ναι κ πεταμένα κ κοροιδιστικα λεφτά ειναι κ εμένα με χαλάει να τα πετάξω έτσι.

Με χαλάει φίλε μου, αλλά αρχικά δεν θυμάμαι πολλές περιπτώσεις που πράγματι μας χρέωσαν στο παρελθόν για κάτι απλά βάζοντας μία στάμπα "certified" πάνω, αφετέρου *ΑΝ* μιλάμε για hardware με συγκεκριμένα specs γιατί καλώς ή κακώς αυτά χρειάζονται για να αποδώσει το μηχάνημα όπως πρέπει χωρίς να κράζουμε εμείς, το να πληρώσω +30€ παραπάνω (δηλαδή αντί για 100€ ας πούμε να δώσω 130€) για ένα δίσκο, ε δε νομίζω ότι θα μου επιρρεάσει και πολύ το διαθέσιμο χρήμα που θα έχω για τα προς το ζειν. 

Για να φτάσεις στο σημείο ξαναλέω να θες και άλλο δίσκο, πρέπει να έχεις γεμίσει ήδη τον εσωτερικό με 10 next gen games... Ε συγγνώμη αλλά καταλαβαίνεις ότι στο ΣΥΝΟΛΟ του ποσού που θα έχεις δώσει για το PS5 + τα games, το έξτρα 30άρι για τον "certified" δίσκο σε σχέση με τον "απλό" είναι πραγματικά ασήμαντο. 

By the way φαντάζομαι δεν είχες ζήσει τις ένδοξες εποχές του Memory Slot για να αποθηκεύονται τα saves ε? Εκεί να δεις micromanagement του χώρου που ήθελες!! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, polaki είπε

Με χαλάει φίλε μου, αλλά αρχικά δεν θυμάμαι πολλές περιπτώσεις που πράγματι μας χρέωσαν στο παρελθόν για κάτι απλά βάζοντας μία στάμπα "certified" πάνω, αφετέρου *ΑΝ* μιλάμε για hardware με συγκεκριμένα specs γιατί καλώς ή κακώς αυτά χρειάζονται για να αποδώσει το μηχάνημα όπως πρέπει χωρίς να κράζουμε εμείς, το να πληρώσω +30€ παραπάνω (δηλαδή αντί για 100€ ας πούμε να δώσω 130€) για ένα δίσκο, ε δε νομίζω ότι θα μου επιρρεάσει και πολύ το διαθέσιμο χρήμα που θα έχω για τα προς το ζειν. 

Για να φτάσεις στο σημείο ξαναλέω να θες και άλλο δίσκο, πρέπει να έχεις γεμίσει ήδη τον εσωτερικό με 10 next gen games... Ε συγγνώμη αλλά καταλαβαίνεις ότι στο ΣΥΝΟΛΟ του ποσού που θα έχεις δώσει για το PS5 + τα games, το έξτρα 30άρι για τον "certified" δίσκο σε σχέση με τον "απλό" είναι πραγματικά ασήμαντο. 

By the way φαντάζομαι δεν είχες ζήσει τις ένδοξες εποχές του Memory Slot για να αποθηκεύονται τα saves ε? Εκεί να δεις micromanagement του χώρου που ήθελες!! :)

δεν υπαρχει δισκος certified , 2 κατασκευαστες μπορουν να φτιαξουν δισκο σαν και αυτο του PlayStation 5.

η 1η ειναι SAMSUNG , δεν ειναι τυχαιο με τον 980 PRO.

και η 2η Western Digital.

Με ενα update θα βγαλει μια λιστα παιζουν οι ταδε SSD χωρις κανενα προβλημα.

Τωρα γιατι 2.4Gb/sec στο XBOX και 5.5Gb/sec στο PlayStation.....🤣🤣🤣

 

Επεξ/σία από RigasGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, RigasGR είπε

δεν υπαρχει δισκος certified , 2 κατασκευαστες μπορουν να φτιαξουν δισκο σαν και αυτο του PlayStation 5.

η 1η ειναι SAMSUNG , δεν ειναι τυχαιο με τον 980 PRO.

και η 2η Western Digital.

Με ενα update θα βγαλει μια λιστα παιζουν οι ταδε SSD χωρις κανενα προβλημα.

Ε ας μην γράψουν "certified" ας γράψουν "compatible", το ίδιο είναι. Όπως και να έχει το όλο θέμα και με τις 2 εταιρείες έχει κουράσει. Ο κάθε "χρηστάκος" γιατί χρηστάκος είναι στα μάτια της Sony και της Microsoft βγαίνει σε 3 φόρουμ και κράζει, αυτό που ο ίδιος ξέρει πως έτσι και αλλιώς θα αγοράσει. Είναι γραφικό πλέον. Κράζουμε για το ένα και το άλλο θέμα, λες και στην τελική μας υποχρέωσε κάποιος να αγοράσουμε την κονσόλα τους. 

Κρίνεις ρε φίλε (όχι εσύ, γενικά) ότι το "ΧYZ" hardware δεν σε καλύπτει και δεν θα πάρεις την εμπειρία χρήσης που θες επειδή δεν έχει 120000 fps? Οκ μην το γαμοαγοράσεις, μείνε με το PS4 και ραντεβού σε 6 χρόνια στο PS6. Τώρα πάλι κράζουμε για τους δίσκους, που ο μέσος χρήστης θα χρειαστεί σε 8 μήνες. Και που για να χρειαστεί έχει ΤΟΣΟ ελεύθερο χρόνο, που ΠΡΟΦΑΝΩΣ το οικονομικό το έχει ΛΥΜΕΝΟ. Και παρόλαυτά υπάρχει άλλος χρήστης που λέει με χαλάει να δώσω 30€ παραπάνω ενώ ΚΑΝΕΙΣ δεν είπε ότι πράγματι θα είναι πιο ακριβοί αυτοί οι δίσκοι. 

Ένας τρίτος κράζει τη Sony γιατί λέει δε μερίμνησε να συννενοηθεί με τους κατασκευαστές να έχουν ΗΔΗ διαθέσιμους τέτοιους δίσκους, ξεχνόντας φυσικά να αναφέρει ότι δεν υπάρχουν ΚΑΝ τόσα next gen games που να σου μπουκώσουν τον δίσκο για τους πρώτους μήνες κυκλοφορίας. 

Απίστευτα πράγματα.. ειλικρινά ρε μάγκες ώρες ώρες σας ζηλεύω!! Μακάρι και εγώ να είχα την ψυχική ηρεμία να αγχώνομαι και να γκρινιάζω στη ζωή μου μόνο για μια κωλοκονσόλα.. για μια κωλοομάδα και για ένα κωλοκινητό. Ειλικρινά το λέω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, polaki είπε

Ε ας μην γράψουν "certified" ας γράψουν "compatible", το ίδιο είναι. Όπως και να έχει το όλο θέμα και με τις 2 εταιρείες έχει κουράσει. Ο κάθε "χρηστάκος" γιατί χρηστάκος είναι στα μάτια της Sony και της Microsoft βγαίνει σε 3 φόρουμ και κράζει, αυτό που ο ίδιος ξέρει πως έτσι και αλλιώς θα αγοράσει. Είναι γραφικό πλέον. Κράζουμε για το ένα και το άλλο θέμα, λες και στην τελική μας υποχρέωσε κάποιος να αγοράσουμε την κονσόλα τους. 

Κρίνεις ρε φίλε (όχι εσύ, γενικά) ότι το "ΧYZ" hardware δεν σε καλύπτει και δεν θα πάρεις την εμπειρία χρήσης που θες επειδή δεν έχει 120000 fps? Οκ μην το γαμοαγοράσεις, μείνε με το PS4 και ραντεβού σε 6 χρόνια στο PS6. Τώρα πάλι κράζουμε για τους δίσκους, που ο μέσος χρήστης θα χρειαστεί σε 8 μήνες. Και που για να χρειαστεί έχει ΤΟΣΟ ελεύθερο χρόνο, που ΠΡΟΦΑΝΩΣ το οικονομικό το έχει ΛΥΜΕΝΟ. Και παρόλαυτά υπάρχει άλλος χρήστης που λέει με χαλάει να δώσω 30€ παραπάνω ενώ ΚΑΝΕΙΣ δεν είπε ότι πράγματι θα είναι πιο ακριβοί αυτοί οι δίσκοι. 

Ένας τρίτος κράζει τη Sony γιατί λέει δε μερίμνησε να συννενοηθεί με τους κατασκευαστές να έχουν ΗΔΗ διαθέσιμους τέτοιους δίσκους, ξεχνόντας φυσικά να αναφέρει ότι δεν υπάρχουν ΚΑΝ τόσα next gen games που να σου μπουκώσουν τον δίσκο για τους πρώτους μήνες κυκλοφορίας. 

Απίστευτα πράγματα.. ειλικρινά ρε μάγκες ώρες ώρες σας ζηλεύω!! Μακάρι και εγώ να είχα την ψυχική ηρεμία να αγχώνομαι και να γκρινιάζω στη ζωή μου μόνο για μια κωλοκονσόλα.. για μια κωλοομάδα και για ένα κωλοκινητό. Ειλικρινά το λέω....

Ολα ειναι marketing

Για να το δωσει 399$ , παντα αυτη η τιμη την ενδιαφερει εβγαλε την εκδοση Digital χωρις το DVD ROM.

Θα μπορουσε βεβαια να βαλει μεγαλητερο δισκο και να το φερει ιδια χρηματα με την εκδοση DVD ROΜ, αλλα δεν.....

 Για την SONY o δισκος δεν κανει 250$ , ειναι το εργοστασιο.

Μπορει να γλιτωνο το 100αρικο απο την εκδοση DVD αλλα θα το δωσο σε extra δισκο, (ολα τα παιχνιδια μου σε Digital) , αν πω οτι θα τα ξαναπαιξω παλι.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Neural_handshake είπε

υπαρχει δλδ κοσμος που υπερασπιζεται η εστω θεωρει αποδεκτο αυτο που κανει η sony?

πολυ καλα παμε

ΟΧΙ σε καμια περιπτωση.

Αλλα διαβασε τι βαζει το XBOX σε SSD και τι η SONY, αλλο κοστος μεταξυ τον 2.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilias78 είπε

Είπα εγώ κάπου ότι είναι κάνεις αναγκασμένος να πάρει τέτοιο δίσκο? Όχι. Οπότε τι ειναι αυτα που λες? Αυτο που ειπα οτι μονο κ μονο που θα γραφει αυτο πανω θα σρ χρεώνει περισσότερο. Όπως κάνουν κ άλλες εταιρείες του κλάδου ή μη. Που ειναι λοιπόν το δύσκολο?

αυτο καταλαβα οτι εχεις παρει σαν δεδομενο μεσα στο σκεπτικο σου. Αν σε χρεωνει περισσοτερο γτ απλα γραφει αυτο πανω τοτε παιρνεις του διπλα που δεν το γραφει και κανει μια χαρα την δουλεια του και τελειωσε. Χανει αυτος που το γραφει, εσυ βγαινεις κερδισμενος σε καθε περιπτωση. Δεν εχω καταλαβει γτ το αναφερεις σαν αρνητικο. Κοιταγα προχτες να παρω ενα hdd για να βαλω μεσα τους τιτλους του PS4 γτ οπως ολα δειχνουν θα το παρω το PS5 , ειδα 1-2 στα 2tb που ειναι PS4 certified στα 72 ευρω. Ειδα και 1 pali sta 2tb που δεν ειναι certified και απο κατω στα σχολια ολοι λενε οτι δουλευει μια χαρα για το PS4 με 57 ευρω. Μαντεψε ποιον θα παρω.

Προσπαθω να σου πω οτι σαν καταναλωτη σου δινει επιλογη (οταν βγουν με το καλο) να παρεις οτι θες και με τον ανταγωνισμο να το πληρωσεις λιγοτερο και αντι να γραφετε "μλκια μεν που δεν θα ειναι συμβατοι δισκοι στην κυκλοφορια day 1 αλλα οταν βγουν θα εχουμε επιλογες απο πολλους κατασκευαστες"  κραζετε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, konstantinos77g είπε

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι λειτουργικό είναι αυτό που πιάνει 158 GBs???
Πλάκα μας κάνουν!!! Δηλαδή έλεος... Ότι να'ναι...

Οταν είχα αλλάξει τον δισκο στο PS4, αυτον που είχε μεσα το PS4 τον συνδεσα στο PC για να τον κανω format. Εκει είδα οτι είχε ενα μεγάλο partition και καμια 15αρια μικρότερα που ηταν γύρω στα 100GB. Λογικά είναι αντίγραφα του λειτουργικού ώστε αν συμβει κάτι κατα την αναβάθμήση να υπάρχει αντίγραφο και να μην μείνεις με το πο@λ@ στο χέρι

Επεξ/σία από vorlon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, RigasGR είπε

Ολα ειναι marketing

Για να το δωσει 399$ , παντα αυτη η τιμη την ενδιαφερει εβγαλε την εκδοση Digital χωρις το DVD ROM.

Θα μπορουσε βεβαια να βαλει μεγαλητερο δισκο και να το φερει ιδια χρηματα με την εκδοση DVD ROΜ, αλλα δεν.....

 Για την SONY o δισκος δεν κανει 250$ , ειναι το εργοστασιο.

Μπορει να γλιτωνο το 100αρικο απο την εκδοση DVD αλλα θα το δωσο σε extra δισκο, (ολα τα παιχνιδια μου σε Digital) , αν πω οτι θα τα ξαναπαιξω παλι.

Εγώ δεν θέλω φίλε μου ούτε BluRay ούτε 2TB δίσκο, θέλω να πάρω το PS5 στα 400. Με το ζόρι εσύ να μου φορτώσεις 2TB δίσκο στα ίδια λεφτά με το BluRay? :)

Δεν θα κάτσει η Sony λοιπόν να βγάλει 17 μοντέλα επειδή εσύ θες δισκάκι, εγώ όχι, αλλά ο γείτονας δε θέλει δισκάκι αλλα θέλει 17 TB δίσκο NAS με backup στο Dropbox και sync στο OneDrive.

Στο θέμα μας, το αν η έκδοσή σου έχει δισκάκι ή όχι δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το αν θα δώσεις έξτρα λεφτά για το δίσκο πολύ απλά γιατί και η έκδοση με το ΒluRay το αντιγράφει έτσι και αλλιώς όλο στο δίσκο (από εποχές PS4 αυτό, δεν είναι φρούτο του PS5).

Αν δεν σου φτάνει ο δίσκος θα σβήσεις ή θα αγοράσεις όταν μπορείς άλλο δίσκο στα χρήματα που αξιώνει η κάθε εταιρεία που τον παράγει. Δε θα μας ρωτήσουν κιόλας. Δεν πάω να υπερασπιστώ κανέναν, αλλά γνωρίζω πώς δουλεύει ο κόσμος εδώ και δεκαετίες και μετά από κάτι χαριτωμένες αντιδράσεις του πληκτρολογίου στα 16 μου όταν έβραζε το αίμα, πλέον είναι πολύ πιο efficient να ασχοληθώ με την ΟΥΣΙΑ και όχι με γραφικές γκρίνιες που δεν θα έχουν κανένα απολύτως αποτέλεσμα. 

Να το πω και πιο απλά? 

Δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ εδώ μέσα που να γκρινιάζει για το δίσκο (και να θέλει το PS5, δε μιλάμε για τους xbox fans) που να ΜΗΝ αγοράσει την κονσόλα για τον λόγο αυτόν. ΟΥΤΕ ένας. 

Άρα όταν γκρινιάζετε γκρινιάξτε λίγο πιο χαμηλόφωνα γιατί ενοχλείτε τους υπόλοιπους που δεν ενδιαφέρονται καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...