Προς το περιεχόμενο

Το PS5 θα έχει απενεργοποιημένη τη θύρα επέκτασης SSD κατά το λανσάρισμα


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, polaki είπε

Εγώ δεν θέλω φίλε μου ούτε BluRay ούτε 2TB δίσκο, θέλω να πάρω το PS5 στα 400. Με το ζόρι εσύ να μου φορτώσεις 2TB δίσκο στα ίδια λεφτά με το BluRay? :)

Δεν θα κάτσει η Sony λοιπόν να βγάλει 17 μοντέλα επειδή εσύ θες δισκάκι, εγώ όχι, αλλά ο γείτονας δε θέλει δισκάκι αλλα θέλει 17 TB δίσκο NAS με backup στο Dropbox και sync στο OneDrive.

Στο θέμα μας, το αν η έκδοσή σου έχει δισκάκι ή όχι δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το αν θα δώσεις έξτρα λεφτά για το δίσκο πολύ απλά γιατί και η έκδοση με το ΒluRay το αντιγράφει έτσι και αλλιώς όλο στο δίσκο (από εποχές PS4 αυτό, δεν είναι φρούτο του PS5).

Αν δεν σου φτάνει ο δίσκος θα σβήσεις ή θα αγοράσεις όταν μπορείς άλλο δίσκο στα χρήματα που αξιώνει η κάθε εταιρεία που τον παράγει. Δε θα μας ρωτήσουν κιόλας. Δεν πάω να υπερασπιστώ κανέναν, αλλά γνωρίζω πώς δουλεύει ο κόσμος εδώ και δεκαετίες και μετά από κάτι χαριτωμένες αντιδράσεις του πληκτρολογίου στα 16 μου όταν έβραζε το αίμα, πλέον είναι πολύ πιο efficient να ασχοληθώ με την ΟΥΣΙΑ και όχι με γραφικές γκρίνιες που δεν θα έχουν κανένα απολύτως αποτέλεσμα. 

Να το πω και πιο απλά? 

Δεν υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ εδώ μέσα που να γκρινιάζει για το δίσκο (και να θέλει το PS5, δε μιλάμε για τους xbox fans) που να ΜΗΝ αγοράσει την κονσόλα για τον λόγο αυτόν. ΟΥΤΕ ένας. 

Άρα όταν γκρινιάζετε γκρινιάξτε λίγο πιο χαμηλόφωνα γιατί ενοχλείτε τους υπόλοιπους που δεν ενδιαφέρονται καν.

Απο το θεμα η m.2 θυρα ειναι DISABLE 1η μερα , το εχεται αναλυση 5 σελιδες.

Εμενα προσωπικα δεν με χαλαει αυτη η χωρητικότητα , για τον απλο λογο παλι χρηματα θα βγαλω απο το PlayStation 5 , οπως εβγαλα και στο 4.

Mod σε παιχνιδια και $$$$$.

Αλλα να μην το αναλυσουμε αυτο που ΜΠΟΡΟ να κανε εγω και οχι οι αλλοι.

Τωρα για το XBOX τα ειπαμε και ποιο πριν , αλλο ο x4 PCI ......αλλο ο x3 PCI 

POKER απο μερια της Microsoft.

Θα παρω ενα 980 PRO η οπως αλλιως τον λενε , και η ζωη συνεχιζεται........

Και για να μην μου ξεκινησεις ιστοριες περι χρηματων ....... ΕΧΩ ιδει εξοφλησει x2 PlayStation 5 κονσολες και στις 19/11 θα παιζω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για εσάς, εγω παρέλαβα σήμερα Xbox series S, πολύ όμορφη κονσόλα, πολύ μικρή, όχι σαν κάτι κουμουτσες δεκαετίας 90. Γενικότερα φίλοι, η Sony ξεπεράστηκε.. όσοι δεν το βλέπουν παρακαλώ αφαιρέστε τα γυαλιά σας..

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BornToLooseLiveToWin είπε

Δεν ξέρω για εσάς, εγω παρέλαβα σήμερα Xbox series S, πολύ όμορφη κονσόλα, πολύ μικρή, όχι σαν κάτι κουμουτσες δεκαετίας 90. Γενικότερα φίλοι, η Sony ξεπεράστηκε.. όσοι δεν το βλέπουν παρακαλώ αφαιρέστε τα γυαλιά σας..

η δυναμη του ειναι σαν PlayStation 4 Pro.

Καλοριζικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό είναι να βγάλει update και να σε αφηνει να κανεις copy τα games του 5 στον εξωτερικο δισκο για αποθηκευση και για τα πρωτα χρόνια μια χαρα θα ειναι ο εσωτερικος χωρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, RigasGR είπε

Απο το θεμα η m.2 θυρα ειναι DISABLE 1η μερα , το εχεται αναλυση 5 σελιδες.

Εμενα προσωπικα δεν με χαλαει αυτη η χωρητικότητα , για τον απλο λογο παλι χρηματα θα βγαλω απο το PlayStation 5 , οπως εβγαλα και στο 4.

Mod σε παιχνιδια και $$$$$.

Αλλα να μην το αναλυσουμε αυτο που ΜΠΟΡΟ να κανε εγω και οχι οι αλλοι.

Τωρα για το XBOX τα ειπαμε και ποιο πριν , αλλο ο x4 PCI ......αλλο ο x3 PCI 

POKER απο μερια της Microsoft.

Θα παρω ενα 980 PRO η οπως αλλιως τον λενε , και η ζωη συνεχιζεται........

Και για να μην μου ξεκινησεις ιστοριες περι χρηματων ....... ΕΧΩ ιδει εξοφλησει x2 PlayStation 5 κονσολες και στις 19/11 θα παιζω.

Ώπα κάτσε φίλε γιατί πήρες φόρα και τα πήρες λίγο προσωπικά τα πράγματα. Chill αρχικά. 

Κατά δεύτερον, εσύ νομίζεις ότι ο μέσος χρήστης μιας κονσόλας γνωρίζει (και ακόμα περισσότερο ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ) τό τί x3 ή x4 έχει το κάθε PCI, USB, S.A.G.A.P.O. που έλεγε και το Ρακιτζής. Θα έρθω εγώ λοιπόν να σε ξυπνήσω να σου πω πως ΟΧΙ, δεν ενδιαφέρεται, και ΟΧΙ δεν θα παίξει κανένα ΑΠΟΛΥΤΟΣ ρόλο ούτε το x3 PCI του XBOX αλλά ούτε και η απενεργοποίηση της m.2 θύρας του PS5. Απλά και όμορφα, δεν περιστρέφεται όλη η γη γύρω απτους geeks του insomnia και του κόσμου γενικότερα. Δεν φέρνουν αυτοί τα λεφτά στις εταιρείες, ΝΙΩΣΤΕ, τέλος. 

Τώρα το ότι έχεις ήδη εξοφλήσει 2 PS5 και ότι θα βγάλεις λεφτά από αυτό όπως έβγαλες για το PS4 δεν ξέρω τί μας απασχολεί. Βασικά δεν μας απασχολεί. Και εγώ βγάζω χρήματα απ'τη δουλειά μου και έρχομαι και σου λέω ότι δεν με ενδιαφέρει ακόμα να αγοράσω ούτε τη μία ούτε την άλλη, αφού τα game lineup που έχουν δεν με καίνε στο να πάω να σκάσω 600€ (μαζί με το game) για να παίξω ΕΝΑ game. Όταν με το καλό βγουν 4-5 που να θέλω να παίξω, το ξανασυζητάμε. Με κάνει λιγότερο "ικανό" στο να σχολιάσω εδώ, ή το ίδιο ικανό με εσένα? Εν ολίγοις, νοιάζεται κανείς εδώ ποιός την έχει πιο μεγάλη (την τσέπη ντε...) και αναφέρεις ότι έχεις εξοφλήσει 2, ή απλά έτσι πετάμε και μία ατάκα και όπου πάει?

Τέλοσπάντων επειδή κουράστηκα για ένα θέμα που στην τελική δεν με ενδιαφέρει, όποιος χαλιέται που δεν θα έχει από την 1η μέρα να κουμπώσει 10TB δίσκο πάνω ας μην την αγοράσει την κονσόλα. Ας πάει για ψάρεμα. Έτσι κ αλλιώς με τόσα games που θα θέλει να παίξει δεν ##### που δε #####, ας πάει για ψάρεμα. 

Και ο άλλος που σταυροκοπιέται και φτύνει στον κόρφο του που το Xbox δεν θα έχει x4 PCI, ας μην το πάρει. Ας παίξει mame σε κάνα raspberry. Τα μισά games έτσι κ αλλιώς πιο εθιστικά είναι εκεί. 

Adios.

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, BornToLooseLiveToWin είπε

Δεν ξέρω για εσάς, εγω παρέλαβα σήμερα Xbox series S, πολύ όμορφη κονσόλα, πολύ μικρή, όχι σαν κάτι κουμουτσες δεκαετίας 90. Γενικότερα φίλοι, η Sony ξεπεράστηκε.. όσοι δεν το βλέπουν παρακαλώ αφαιρέστε τα γυαλιά σας..

Τι σχέση έχει αυτο με το θέμα εδω?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, RigasGR said:

η δυναμη του ειναι σαν PlayStation 4 Pro.

Καλοριζικη.

Αν το συμπέρασμα αυτό βγαίνει από την σύγκριση TFs των 2 κονσολών, τοτε είναι λανθασμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, polaki είπε

Ώπα κάτσε φίλε γιατί πήρες φόρα και τα πήρες λίγο προσωπικά τα πράγματα. Chill αρχικά. 

Κατά δεύτερον, εσύ νομίζεις ότι ο μέσος χρήστης μιας κονσόλας γνωρίζει (και ακόμα περισσότερο ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ) τό τί x3 ή x4 έχει το κάθε PCI, USB, S.A.G.A.P.O. που έλεγε και το Ρακιτζής. Θα έρθω εγώ λοιπόν να σε ξυπνήσω να σου πω πως ΟΧΙ, δεν ενδιαφέρεται, και ΟΧΙ δεν θα παίξει κανένα ΑΠΟΛΥΤΟΣ ρόλο ούτε το x3 PCI του XBOX αλλά ούτε και η απενεργοποίηση της m.2 θύρας του PS5. Απλά και όμορφα, δεν περιστρέφεται όλη η γη γύρω απτους geeks του insomnia και του κόσμου γενικότερα. Δεν φέρνουν αυτοί τα λεφτά στις εταιρείες, ΝΙΩΣΤΕ, τέλος. 

Τώρα το ότι έχεις ήδη εξοφλήσει 2 PS5 και ότι θα βγάλεις λεφτά από αυτό όπως έβγαλες για το PS4 δεν ξέρω τί μας απασχολεί. Βασικά δεν μας απασχολεί. Και εγώ βγάζω χρήματα απ'τη δουλειά μου και έρχομαι και σου λέω ότι δεν με ενδιαφέρει ακόμα να αγοράσω ούτε τη μία ούτε την άλλη, αφού τα game lineup που έχουν δεν με καίνε στο να πάω να σκάσω 600€ (μαζί με το game) για να παίξω ΕΝΑ game. Όταν με το καλό βγουν 4-5 που να θέλω να παίξω, το ξανασυζητάμε. Με κάνει λιγότερο "ικανό" στο να σχολιάσω εδώ, ή το ίδιο ικανό με εσένα? Εν ολίγοις, νοιάζεται κανείς εδώ ποιός την έχει πιο μεγάλη (την τσέπη ντε...) και αναφέρεις ότι έχεις εξοφλήσει 2, ή απλά έτσι πετάμε και μία ατάκα και όπου πάει?

Τέλοσπάντων επειδή κουράστηκα για ένα θέμα που στην τελική δεν με ενδιαφέρει, όποιος χαλιέται που δεν θα έχει από την 1η μέρα να κουμπώσει 10TB δίσκο πάνω ας μην την αγοράσει την κονσόλα. Ας πάει για ψάρεμα. Έτσι κ αλλιώς με τόσα games που θα θέλει να παίξει δεν ##### που δε #####, ας πάει για ψάρεμα. 

Και ο άλλος που σταυροκοπιέται και φτύνει στον κόρφο του που το Xbox δεν θα έχει x4 PCI, ας μην το πάρει. Ας παίξει mame σε κάνα raspberry. Τα μισά games έτσι κ αλλιώς πιο εθιστικά είναι εκεί. 

Adios.

ο μεσος χρηστης του Facebook ολη μερα οχι.....δεν τον νοιαζει....

Τωρα αν θα ειναι ποιο γρηγορο το PlayStation 5 , ας ριξουμε τα ζαρια .... η να δουμε την μαγικη σφαιρα τι λεει.

Οπως εγεινε με τον καινουργιο Ryzen , οι Intelαδες θα πουν οτι να ναι για να το καταποιουν ποιο ανετα.

Τωρα για τα χρηματα και τι βγαζω .....αλλοι πουλανε στις ΑΓΓΕΛΙΕΣ PlayStation 4 Pro και ζητανε παπαδες.......

2 PlayStation PRO εδωσα αεροπορεια. Ειδικα το 2ο ηθελα γραμματεα για τα τηλεφωνηματα.

5 λεπτά πριν, NickTG είπε

Όχι ακριβώς αλλά ΟΚ. 

Για την καρτα γραφικων δεν χωραει λογος. 

Για τον επεξεργαστη + SSD ναι ειναι ποιο δυνατο. 

Αλλα θα βρει ταβανι στην καρτα γραφικων.

Επεξ/σία από RigasGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, RigasGR είπε

ο μεσος χρηστης του Facebook ολη μερα οχι.....δεν τον νοιαζει....

Τωρα αν θα ειναι ποιο γρηγορο το PlayStation 5 , ας ριξουμε τα ζαρια .... η να δουμε την μαγικη σφαιρα τι λεει.

Οπως εγεινε με τον καινουργιο Ryzen , οι Intelαδες θα πουν οτι να ναι για να το καταποιουν ποιο ανετα.

Τωρα για τα χρηματα και τι βγαζω .....αλλοι πουλανε στις ΑΓΓΕΛΙΕΣ PlayStation 4 Pro και ζητανε παπαδες.......

2 PlayStation PRO εδωσα αεροπορεια. Ειδικα το 2ο ηθελα γραμματεα για τα τηλεφωνηματα.

Φίλε μου κάπου δεν μπορώ να ακολουθήσω τη ροή σκέψης και έκφρασής σου. 

Ασυνάρτητες ατάκες, άσχετες με το αντικείμενο. Ήθελες γραμματέα για τα τηλέφωνα για να πουλήσεις το PS4 ε? Tί να πει και κάποιος γιατρός δηλαδή... Μπράβο, έβγαλες κάνα 50άρι χαρτζιλίκι καθαρό, καλά είναι στις μέρες μας.. 

Στα του θέματος... με το χέρι στην καρδιά, πιστεύεις ΕΝΑΣ στους 100 ξέρει τί επεξεργαστή έχει ΤΩΡΑ το PS4? Δε λέω για το 5, λέω για μηχάνημα που είναι εδώ 6 χρόνια μαζί μας. Όχι, ούτε ο ένας στους 100 δεν ξέρει, και δεν τον ενδιαφέρει. Τον ενδιαφέρει να πάρει ένα controller και να καυλαντίσει με τους φίλους του κάνα Fifa ή κάνα Assassins Creed στις 2am. Να ΠΑΙΞΕΙ θέλει, όχι να τον παίξει με άσχετα specs, τα specs δεν παίζουν games φίλε μου, οι άνθρωποι παίζουν.

KANEΙΣ ΔΙΑΟΛΟΣ δεν ενδιαφέρεται για τα specs της κονσόλας, παρά μόνο κάτι γραφικοί geeks σαν εμάς (και εμένα μέσα προφανώς) οι οποίοι απλά τα συζητάμε για να μαλακιστούμε, όπως μαλακίζεται στα λιμανάκια ένα Saxo VTS με ένα Rallye 106 το μακρινό 1999. Γιατί και κουράδες σκύλου να είχε για επεξεργαστή, εμείς πάλι θα παίζαμε. 

Την κονσόλα (είτε PS5 είτε Xbox) θα την πάρουν ΟΛΟΙ ότι specs και να έχει ανεξάρτητα απ'τους δίσκους και τα PCI, πολύ απλά γιατί 

Nobody Cares Meme | Spongebob memes, Spongebob, Funny memes

1 ώρα πριν, RigasGR είπε

ο μεσος χρηστης του Facebook ολη μερα οχι.....δεν τον νοιαζει....

ΥΓ Ο μέσος χρήστης του FB που λες είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το target group των mega-Εταιρειών αυτών. Όχι εσύ και εγώ. Απλά για να ξέρουμε για τί πράγμα μιλάμε.

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, polaki είπε

Φίλε μου κάπου δεν μπορώ να ακολουθήσω τη ροή σκέψης και έκφρασής σου. 

Ασυνάρτητες ατάκες, άσχετες με το αντικείμενο. Ήθελες γραμματέα για τα τηλέφωνα για να πουλήσεις το PS4 ε? Tί να πει και κάποιος γιατρός δηλαδή... Μπράβο, έβγαλες κάνα 50άρι χαρτζιλίκι καθαρό, καλά είναι στις μέρες μας.. 

Στα του θέματος... με το χέρι στην καρδιά, πιστεύεις ΕΝΑΣ στους 100 ξέρει τί επεξεργαστή έχει ΤΩΡΑ το PS4? Δε λέω για το 5, λέω για μηχάνημα που είναι εδώ 6 χρόνια μαζί μας. Όχι, ούτε ο ένας στους 100 δεν ξέρει, και δεν τον ενδιαφέρει. Τον ενδιαφέρει να πάρει ένα controller και να καυλαντίσει με τους φίλους του κάνα Fifa ή κάνα Assassins Creed στις 2am. Να ΠΑΙΞΕΙ θέλει, όχι να τον παίξει με άσχετα specs, τα specs δεν παίζουν games φίλε μου, οι άνθρωποι παίζουν.

KANEΙΣ ΔΙΑΟΛΟΣ δεν ενδιαφέρεται για τα specs της κονσόλας, παρά μόνο κάτι γραφικοί geeks σαν εμάς (και εμένα μέσα προφανώς) οι οποίοι απλά τα συζητάμε για να μαλακιστούμε, όπως μαλακίζεται στα λιμανάκια ένα Saxo VTS με ένα Rallye 106 το μακρινό 1999. Γιατί και κουράδες σκύλου να είχε για επεξεργαστή, εμείς πάλι θα παίζαμε. 

Την κονσόλα (είτε PS5 είτε Xbox) θα την πάρουν ΟΛΟΙ ότι specs και να έχει ανεξάρτητα απ'τους δίσκους και τα PCI, πολύ απλά γιατί 

Nobody Cares Meme | Spongebob memes, Spongebob, Funny memes

ΥΓ Ο μέσος χρήστης του FB που λες είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το target group των mega-Εταιρειών αυτών. Όχι εσύ και εγώ. Απλά για να ξέρουμε για τί πράγμα μιλάμε.

ναι ναι ναι....ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι.......

Καπου σε χανω αλλα δεν πειραζει , μαλλον θα ειναι που ειμαι 42..

Επρεπε να με γνωρισεις στα 10 μου που εκανα overclock με jumperakia, αλλα μαλλον ησουν στα του πατερα σου , η εκανες ποδηλατακι σε καμια πλατεια.

Δεν πειραζει που δεν καταλαβαινεις, καταλαβαινω εγω και μου αρκει.

Το threat λεει m.2 slot , αν θες να φτασεις τα 10.000 μηνηματα .....ειναι ΟΚ.

Γιατι απο οτι βλεπω στα 5000+ μαλλον πολυ χρονο εχεις , και εισαι απο αυτους που τους τα αγοραζει ο μπαμπας τους......

Τωρα αν θες να γραψεις για τον m.2 , γραψε 

Αν οχι μην γεμιζεις το threat με τους προβληματισμους σου.

Εδω ειναι τεχνολογικο φορουμ , συζηταμε για το hardware.

Ατακες του στυλ "θελουμε να καυλαντιζουμε 2 το πρωι , και δεν ενδιαφερει τον κοινο παρανομαστη τι specs εχει το PlayStation 5"  προβλημα δικο σου.

Δεν θα γινει δικο μου.

Τελος για το ποσο κοστιζει και αν θα πρεπει να χρεωθει καποιος να παρει 2ο m.2 , προβλημα δικο τους.

Εν τελει μην το παρουν αν δεν τους κανει.

 

 

Επεξ/σία από RigasGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, RigasGR said:

Για την καρτα γραφικων δεν χωραει λογος. 

Για τον επεξεργαστη + SSD ναι ειναι ποιο δυνατο. 

Αλλα θα βρει ταβανι στην καρτα γραφικων.

Όντως δεν χωράει.

Είναι καλύτερη του S.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...