Προς το περιεχόμενο

Τι να κάνω για να έχω σταθερότερο latency για gaming?


babaliaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά!

Το ρούτερ βρίσκεται 15 μέτρα μακριά από το PC μου και δεν γίνεται να τραβήξω καλώδιο (ίσως στο μέλλον όταν βάψουμε το σπίτι, θα σκάψω να περάσω ένα). Είμαι σε χωριό, επομένως δεν υπάρχουν παρεμβολές (κυριολεκτικά μόνο το δικό μου Wi-Fi βλέπω). Έχω το κλασικό ρούτερ που δίνει ο ΟΤΕ SPEEDPORT_ENTRY_2i. Επίσης έχω 24mbps από τα οποία με ethernet πιάνω ακριβώς 19, με Wi-Fi συνήθως 15. Αναβάθμιση σε περισσότερα δεν έχω την δυνατότητα σύμφωνα με τον ΟΤΕ.

Γενικά δεν έχει μεγάλο θέμα όταν παίζω games στο Wi-Fi ΑΝ είμαι ο μόνος στο σπίτι που είναι συνδεδεμένος (όλες οι συσκευές μέσω Wi-Fi μπαίνουν, δεν έχουμε τίποτα με ethernet). Καμιά φορά όμως, τα παίζει κυριολεκτικά ακόμα και όταν είμαι ο μόνος στο δίκτυο. Σίγουρα πρέπει να έχει και θεματάκι ο USB adapter μου, αφού μου βγήκε η πίστη να βρω drivers που να δουλεύουν και επίσης καμιά φορά οι drivers κάνουν restart (freez-άρει το pc για 3 δεύτερα και μετά κλείνει και ξανά ανοίγει ο adapter από μόνος του, ακόμη και το φωτιζόμενο πληκτρολόγιο σβήνει και ξανά ανοίγει. Αυτό 99% συμβαίνει όταν χρησιμοποιώ μεγάλες ταχύτητες, πχ κατεβάζω ένα game από steam με 2mb/s)

Συνήθως υπάρχει και ένας ακόμα με κινητό που έιναι όλη μέρα στο YouTube (ο πατέρας μου 😝) και η αδερφή μου καμια φορά βλέπει ταινίες, αλλά τώρα με το lock down είναι και οι 2 όλη μέρα στο ιντερνετ.

Πήγα το PC δίπλα στο ρουτερ για να τεστάρω και παρατήρησα ότι αν συνδέσω 2 κινητά στο YouTube δεν είχα τεράστιο θέμα (90-100ms στο League Of Legends) σε αντίθεση όταν ήμουν στο Wi-Fi μπορεί να έφτανε και τα 1000-2000ms.

Υποψιάζομαι το channel, δηλαδή όταν είμαστε όλοι στο Wi-Fi άρα στο ίδιο channel, υπέρφορτώνεται και για αυτό ανεβαίνει το ping, ενώ όταν τέσταρα με ethernet το pc ήταν σε διαφορετικό μέσο μετάδοσης.

Power-Lines vs 5ghz Wi-Fi πιο πιστεύεται θα ήταν καλύτερο; Ξανά λέω είμαι 15 μέτρα από το ρούτερ με έναν μόνο τοίχο να μας χωρίζει. Το σπίτι είναι 20 χρονών ακριβώς (συμπεριλαμβανομένου της ηλεκτρικής εγκατάστασης).

Για τα Power-Lines το έψαξα τέρμα και οι μισοί λένε θα είναι χερότερα οι άλλοι μισοί το ανάποδο. 

Τι προτείνεται; Ευχαριστώ.

 

Capture.JPG

Επεξ/σία από babaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, logvphys είπε

Η πληροφορια που θες για να ξεκινησεις με καποιο τροπο λεγεται bandwidth management.

Καμια σχεση προς το παρον, δεν αναφερει πουθενα οτι εχει θεματα bw, μην πεταμε απλα κοτσανες και μετα να φευγουμε.

@babaliaris Εχεις τη δυνατοτητα να απλωσεις ενα ethernet καλωδιο στο πατωμα; Χωρις να σκαψεις/τρυπισεις. Υποθετω οτι οι ωρες gaming ειναι το βραδυ κυριως και πολυ απλα μπορεις να το σερνεις απο το ρουτερ στο pc και οταν τελειωσεις να το μαζεψεις και να το βαλεις πισω απο το μοντεμ. Αυτη ειναι η πιο αξιοπιστη λυση για σταθερο latency.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, DanielRGr είπε

Καμια σχεση προς το παρον, δεν αναφερει πουθενα οτι εχει θεματα bw, μην πεταμε απλα κοτσανες και μετα να φευγουμε.

@babaliaris Εχεις τη δυνατοτητα να απλωσεις ενα ethernet καλωδιο στο πατωμα; Χωρις να σκαψεις/τρυπισεις. Υποθετω οτι οι ωρες gaming ειναι το βραδυ κυριως και πολυ απλα μπορεις να το σερνεις απο το ρουτερ στο pc και οταν τελειωσεις να το μαζεψεις και να το βαλεις πισω απο το μοντεμ. Αυτη ειναι η πιο αξιοπιστη λυση για σταθερο latency.

Περιγραφει το προβλημα του αν μπηκες στο κοπο να διαβασεις κιολας. Λεει οτι οταν μπαινουν 2 κινητα εχει lag. Κοιτα να εισαι ευπρεπης αν κατα λαθος πηρες τετοια αγωγη απο την οικογενοια σου. 

Επεξ/σία από logvphys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, logvphys είπε

Περιγραφει το προβλημα του αν μπηκες στο κοπο να διαβασεις κιολας. Λεει οτι οταν μπαινουν 2 κινητα εχει lag. Κοιτα να εισαι ευπρεπης αν κατα λαθος πηρες τετοια αγωγη απο την οικογενοια σου. 

Δεν θα σχολιασω τη τελευταια προταση.

Ο @babaliaris λεει ξεκαθαρα οτι παιζει μεσω WIFI μονο, και οτι βλεπεις latency lags οταν υπαρχουν και αλλες συσκευες στο wifi. Με ethernet αυτο το θεμα θα λυθει, τουλαχιστον τα στατιστικα της γραμμης του δειχνουν οτι μπορει να το υποστηριξει, εκτος και αν κανουν 4k streaming ολοι ταυτοχρονα. 

Εφοσον μπει το ethernet, το wifi μπορει να το βαλει σε 2.4ghz μπαντα μονο (αν υπαρχει 5.0)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Na ok.... καλυτερα να σχολιασεις την αγενεια περι ποιος πεταει κοτσανες τοτε. Δλδ αμα μπει ethernet θα λυθει με καποιο μαγικο τροπο το να μπαινουν καποιο αλλοι στο you tube και να μην εχει lag κατα τη δικη σου λογικη.... ετσι? Αμα ηταν ετσι αγενη φιλε ολα θα ηταν τελεια στη γη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Ethernet 19mbps πιάνεις με wifi 15 είναι λογικό . 15 μέτρα απόσταση και τοίχος . Αν θέλεις να αλλάξεις κάτι θα πρότεινα 2 πράγματα : Άλλαξε router και άλλαξε πάροχο που να δίνει οπτική σπίτι (αν έχεις στην περιοχή σου). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου. Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετωπίζω κι εγώ ενώ έχω 50ρα σύνδεση. Το σπίτι είναι 2 όροφοι και χρησιμοποιώ στον πάνω wifi wextender της tplink και με καλώδιο απο το extender μέχρι το λάπτοπ. Το ίντερνετ είναι σαν να βρίσκομαι δίπλα στο ρούτερ αλλά με το που δεί κάποιος youtube ή netflix κολλάει κατα διαστήματα υπερβολικά. Φταίει η απόσταση ή μπορεί να λυθεί με καλύτερο ρουτερ. Έχω το speedport w 724v

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε κάποιο προγραμμα speed analyzer δες τι ταχύτητα τραβάει η κάθε συσκευή . Σίγουρα η αλλαγή router θα έκανε καλύτερα την δουλειά. Γενικά τέτοιες λύσεις τύπου extender, repeater,  power line, έχουν περάσει σε άλλη εποχή, πλέον περνάνε στην κατηγορία mesh wifi router (δες και Backhaul mesh) η access points.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι στις 2 περιπτωσεις τη ζημια τη κανει το upload που δεσμευεται απο τις steaming εφαρμογες. Η απαντηση ειαι bandwidth management. Εγω στο σπιτι κατεβαζω τορρεντς και η γυναικα μου βλεπει utube και εγω παιζω online games με 5ms παραπανω απο οταν ειμαι μονος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία παιδιά είδα όλες τις απαντήσεις σας. Για ethernet δεν βάζω με τίποτα μέχρις ότου να μπορέσω να σκάψω τοίχο για να περάσω πρίζα.

Σκεφτόμαουν να πάρω αυτό το ρούτερ Xiaomi-Mi-Router-4A-Gigabi (διότι έχει πολύ καλά σχόλια) και να ανοίξω και τα 2 κανάλια του wifi. Απο τα 5ghz θα παίρνω μόνο εγώ και οι υπόλοιποι από τα 2.4ghz. Βέβαια πρέπει να πάρω και μιά καλή κεραία για το pc όπως Gigabyte-WB1733D-I-rev-1-0.

Μαζί βγαίνουν 64 ευρώ, μην τα δώσω τζάμπα. Ξανά θυμίζω είμαι 15 μέτρα μακριά από το ρούτερ με έναν τοίχο, επομένως δεν ξέρω αν τα 5gz θα βοηθήσουν.

Επεξ/σία από babaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού σου λενε ότι οι καθυστερήσεις είναι στα πακέτα που ζητανε και οι αλλοι ταυτόχρονα με αποτέλεσμα να μπαίνεις με σειρα προτεραιότητας πως θα το λύσεις με αυτό που προτείνεις ?

και το καλώδιο και το καλύτερο wifi δεν θα σου δώσει το bandwinth που δεν εχεις,  αντε στην καλύτερη το καλώδιο να παρεις μικρότερο latency 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψες εσυ " Μαζί βγαίνουν 64 ευρώ, μην τα δώσω τζάμπα. Ξανά θυμίζω είμαι 15 μέτρα μακριά από το ρούτερ με έναν τοίχο, επομένως δεν ξέρω αν τα 5gz θα βοηθήσουν” 

Αν τελικά αποφασίσεις να κανείς αυτά που έγραψες πιο πάνω θα δώσεις τζάμπα τα λεφτά σου. 1 κάρτα δικτύου δεν είναι IEEE 802.11ax 2 ούτε το router έχει κάτι ιδιαίτερο (Wi-Fi 6) ούτε εμβέλεια καλή έχει.

6 λεπτά πριν, logvphys είπε

Aν το ρουτερ δεν εχει Β/Μ δε θα το λυσει και απλα θα πεταξει τα λεφτα του. Ασε που τα xiaomi ειναι και ψιλοτελευταια ρουτερ.

Ψιλότελευταία router ; Μπορείς να το αναλύσεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή όταν λέτε Bandwidth, να βάλω VDSL για 50mbps? Δεν γίνεται είμαι σε δυσπρόσιτη περιοχή "κατσικο-χωριό"

Καλά είναι δυνατόν να μην φτάνουν 20mpbs? Εδώ παλιά είχαμε 2 και χαιρόμασταν κιόλας. Θυμάμαι παλιότερα, κάναμε δικό μας δίκτυο εδώ στο χωριό με tp-link κεραίες, και πέρναμε από την κοινότητα internet που το έστελνε ο δήμος από άλλα χωριά. 1mbps με το ζόρι πιάναμε. Αλλά το ωραίο ήταν ότι είχαμε στήσει ολόκληρο τοπικό δίκτυο σε όλο το χωριό και παίζαμε game με lan.

Επεξ/σία από babaliaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...