Προς το περιεχόμενο

Άκρως ενθαρρυντικά τα αποτελέσματα από το τρίτο στάδιο δοκιμών εμβολίου κατά του Covid-19


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευτυχώς που ο ιός αυτός δεν μεταλλάσσεται... Οπότε με ένα εμβόλιο καθαρίσαμε... Ή μήπως μεταλλάσσεται και τελικά θα κάνουμε μια τρύπα στο νερό;...

Το σωστό, imho πάντα, θα ήταν να εμβολιάζονται ΜΟΝΟ τα άτομα που δουλεύουν σε νοσοκομεία και όσοι ανήκουν στις ομάδες υψηλού κινδύνου. Για ένα υγιή δεν έχει νόημα και ίσως αναγκάσει τον ιό να μεταλλαχθεί γρηγορότερα, προκειμένου να επιβιώσει και τα πράγματα να γίνουν χειρότερα.

Να σχολιάσω ότι ο "χρόνος ρεκόρ" που έκαναν να το βγάλουν δεν είναι τόσο ενθαρυντικό νέο από κάθε σκοπιά... Εδώ είναι μερικά επίσημα στατιστικά:

http://www.odigostoupoliti.eu/koronoios-krousmata-simera-09-11-2020-stin-ellada/

και γράφει:

Τέλος, έχουμε 41 ακόμα καταγεγραμμένους θανάτους και 825 θανάτους συνολικά στη χώρα. 335 (40.6%) γυναίκες και οι υπόλοιποι άνδρες. Η διάμεση ηλικία των θανόντων συμπολιτών μας ήταν τα 79 έτη και το 96.5% είχε κάποιο υποκείμενο νόσημα ή/και ηλικία 70 ετών και άνω

Δηλαδή, βάσει στατιστικών, μέχρι χτες είχαν πεθάνει 29 άτομα, που δεν είχαν αδύναμο οργανισμό, δηλαδή δεν ήταν υπερήλικες ή είχαν υποκείμενα νοσήματα, που επιβάρυναν ήδη την υγεία τους. Θεωρώ, λοιπόν, ότι πρέπει να προστατευθούν ΑΥΤΑ τα άτομα και όχι όσοι μπορούν να τον καταπολεμήσουν με φυσικό τρόπο.

Επεξ/σία από johncorfas
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φάρμακα παίρνουν πολλά χρόνια μέχρι να δοκιμαστούν επαρκώς και για την αποτελεσματικότητα καθώς και για τυχόν παρενέργειες.

Εδώ έχουμε ένα εμβόλιο για έναν καινούργιο ιό που ξεπετάχτηκε μέσα σε λίγους μήνες.

Ποιος μου εγγυάται εμένα ότι δε θα έχει βλαβερές παρενέργειες;

Ποιος μου εγγυάται πιο από όλα τα εμβόλια που θα βγουν θα είναι αποτελεσματικό και ασφαλές;

Είμαι πολύ σκεπτικός για εμβόλια που ξεπετάχτηκαν σε χρόνο εξπρές. 

Δεν είμαι επιστήμονας και δε μπορώ να μιλήσω επιστημονικά αλλά πάντα είμαι πολύ σκεπτικός με κάτι τέτοια.

Ειδικά όταν πρόκειται για κούρσα ταχύτητας στην υγεία με έπαθλο υπέρογκα κέρδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, arispz είπε

Αν δεν εισαι γιατρος οτι και να υποστηρίζεις ειναι λαθος.....ετσι απλα!!!!!!

Εντάξει έχεις δίκαιο και έχω άδικα. Μου τεκμηρίωσες την άποψη σου ζήτω συγγνώμη δημοσίως έχω άδικο. Αύριο παραδίδω το πτυχίο μου με ξεσκέπασες.

Επεξ/σία από tilaverboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 90% δεν ειναι τυχαιο νουμερο.Ολοι λενε οτι απο ολο τον πληθισμο μονο το 10% εχει κυνδινο να χτυπηθει σοβαρα απο τον covid με τα στοιχεια που εχουν.Οποτε βγαλτε μονοι σας τα συμπερασματα απο την επιτυχια του εμβολιου.Και μετα ερχονται οι παρενεργιες .Αν στους 50.000 που εγιναν τα τεστ ενα 10% κατι επαθε στα 500.000 δεν θα ειναι παλι 10% θα ανεβει ,στο 1.000.000 ακομη πιο μεγαλο ποσοστο αποτυχιας στο 1.000.000.000 θα εχει τραγικα αποτελεσματα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, apostolosapok είπε

Το πρόβλημα είναι ότι πολλοί δεν θα θέλουν να εμβολιαστούν όποτε το να εμβολιαστεί ένα μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού που χρειάζεται για να πετύχουμε herd immunity για τον covid  είναι αδύνατον, εκτός και αν γίνει αναγκαστικός ο εμβολιασμός που είναι δύσκολο να γίνει γιατί η κυβέρνηση θα χάσει ψυφαλακια από τους ψεκασμένους που θα κλαίγονται.

πίστεψέ με θα τα ζυγίσει η κυβέρνηση (και όποιος είναι κυβέρνηση) αυτά. ο εμβολιασμός θα γίνει λογικά υποχρεωτικός για τις ευπαθείς ομάδες και για τις μεγάλες ηλικίες. οι υπόλοιπες ηλικίες θα τον περάσουν τον ιό για την γενικότερη ανοσία. οι ψεκασμένοι έτσι και αλλιώς συνήθως δεν ψηφίζουν (εκείνες τις ημέρες είναι σε παραλίες ή σε διακοπές).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ'ο,τι διαβαζω 3-4 διαφορετικα εμβολια θα προμηθευτουμε, συμπεριλαμβανομενων της pfizer και της zeneca..με ποια κριτηρια θα μας κανουν το ενα η το αλλο? ειδικα οταν δε γνωριζουμε τυχον παρενεργειες μακροπροθεσμα?...πειραματα θα κανουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, tosodoula είπε

Το 90% δεν ειναι τυχαιο νουμερο.Ολοι λενε οτι απο ολο τον πληθισμο μονο το 10% εχει κυνδινο να χτυπηθει σοβαρα απο τον covid με τα στοιχεια που εχουν.Οποτε βγαλτε μονοι σας τα συμπερασματα απο την επιτυχια του εμβολιου.Και μετα ερχονται οι παρενεργιες .Αν στους 50.000 που εγιναν τα τεστ ενα 10% κατι επαθε στα 500.000 δεν θα ειναι παλι 10% θα ανεβει ,στο 1.000.000 ακομη πιο μεγαλο ποσοστο αποτυχιας στο 1.000.000.000 θα εχει τραγικα αποτελεσματα.

Τα ποσοστά πάντα πάνε αναλογικά... το 90% που λένε, αναφέρεται και στο 10% που κινδυνεύει από τον ιό...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tilaverboy είπε

Το τι είμαι αφορά εμένα. Αρλούμπες ποιες οι ανεπιθύμητες δράσεις? Τελείωσαν τα επιχειρήματα σου και ξεκινάς επίθεση? Πες μας τη γνώμη σου. Δεν είδα πουθενά να κατηγορώ το εμβόλιο. Είπα ότι θα πρέπει να υπάρχει δοκιμή του εμβολίου. Θες να συζητήσουμε το πως παράγεται ένα φάρμακο? Δεν έχω θέμα και να παραθέσω και πηγές αν θες και όχι το google. Συζήτηση κάνουμε είτε σου αρέσει είτε όχι. Μην ξεκινάς με επίθεση. Είναι σίγουρο ότι ένα φάρμακο πάντα θα έχει ανεπιθύμητες δράσεις από την παρακεταμόλη μέχρι ότι μπορούμε να φανταστούμε. Όταν όμως δεν έχει δοκιμαστεί κάτι σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα πως είσαι τόσο σίγουρος ότι είναι ασφαλές για όλους?

 

Μια φασολια κανει 2 μηνες να φυτρώσει (παραδειγμα φερνω - δεν ξερω ποσο κανει). Αν υπηρχε αναγκη να φυτρωσει σε 10 μερες και επεφτε ολη η επιστημονικη κοινοτητα του πλανητη για να βρει τροπο πιθανον να το καταφερναν. Προφανως κατι τετοιο εχει γινει κι εδω. Οντως χρειαζεται συγκεκριμενος χρονος απ οτι διαβαζουμε να γινουν οι απαραιτητες διασταυρωσεις αλλα προφανως εχουν αναπτυχθει κι αλλες διαδικασιες. Το ερωτημα πανω κατω ειναι απλο: αφηνεις αυτους τους ανθρωπους που προσπαθουν να κρατησουν τον πλανητη να μην καταρευσει να κανουν αυτο που νομιζουν? Κατα συνειδηση ο καθενας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Anarion είπε

Τα φάρμακα παίρνουν πολλά χρόνια μέχρι να δοκιμαστούν επαρκώς και για την αποτελεσματικότητα καθώς και για τυχόν παρενέργειες.

Εδώ έχουμε ένα εμβόλιο για έναν καινούργιο ιό που ξεπετάχτηκε μέσα σε λίγους μήνες.

Ποιος μου εγγυάται εμένα ότι δε θα έχει βλαβερές παρενέργειες;

Ποιος μου εγγυάται πιο από όλα τα εμβόλια που θα βγουν θα είναι αποτελεσματικό και ασφαλές;

Είμαι πολύ σκεπτικός για εμβόλια που ξεπετάχτηκαν σε χρόνο εξπρές. 

Δεν είμαι επιστήμονας και δε μπορώ να μιλήσω επιστημονικά αλλά πάντα είμαι πολύ σκεπτικός με κάτι τέτοια.

Ειδικά όταν πρόκειται για κούρσα ταχύτητας στην υγεία με έπαθλο υπέρογκα κέρδη. 

 

Τα [forums] παίρνουν πολλά χρόνια μέχρι να δοκιμαστούν (στον χρόνο) επαρκώς και για την αποτελεσματικότητα, καθώς και για τυχόν [τεχνικά προβλήματα] 

Εδώ έχουμε ένα [μήνυμα] για [ένα] καινούργιο [θέμα] που ξεπετάχτηκε μέσα σε λίγες [ώρες]. 

Ποιος μου εγγυάται εμένα ότι δεν θα έχει βλαβερές παρενέργειες; 

Ποιος μου εγγυάται πιο από όλα τα [μηνύματα] που θα [γραφτούν] θα είναι [επικοδομητικά] και [υγιή μηνύματα]; 

Είμαι πολύ σκεπτικός για όλα τα [μηνύματα] που ξεπετάχτηκαν σε χρόνο εξπρές. 

Δεν είμαι επιστήμονας και δεν μπορώ να μιλήσω επιστημονικά αλλά πάντα είμαι πολύ σκεπτικός με κάτι τέτοια. 

Ειδικά όταν πρόκειται για κούρσα ταχύτητας στην [αποδόμηση των κοινωνιών μας] με έπαθλο το [trolling]. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρώ πιθανότερη πρώτα την έλευση του iPhone 13 στην Ελλάδα και αργότερα ΑΝ θα υπάρξει εμβόλιο....

Θεραπεία κατα την γνώμη μου προς το παρον είναι να μπορέσουμε να καταστήσουμε τον Ιο λιγότερο νοσογόνο μέχρι όταν και εφόσον υπάρξει εμβόλιο.

ps. το επαγγελμά μου είναι Γιατρος

Επεξ/σία από iYannis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, iYannis είπε

Θεωρώ πιθανότερη πρώτα την έλευση του iPhone 13 στην Ελλάδα και αργότερα ΑΝ θα υπάρξει εμβόλιο....

Θεραπεία κατα την γνώμη μου προς το παρον είναι να μπορέσουμε να καταστήσουμε τον Ιο λιγότερο νοσογόνο μέχρι όταν και εφόσον υπάρξει εμβόλιο.

ps. το επαγγελμά μου είναι Γιατρος

Πάμε στοιχηματάκια πόσες σελίδες θα φτάσει αυτό το thread μέχρι να βγει το εμβόλιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω στα αντι-εμβολιαστικά κινήματα, αλλά πρέπει να αποδειχτεί με επιστημονικό τρόπο ότι θα χρειαστεί να το κάνουν όλοι και όχι μόνο οι ευπαθείς ομάδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tilaverboy είπε

Το τι είμαι αφορά εμένα. Αρλούμπες ποιες οι ανεπιθύμητες δράσεις? Τελείωσαν τα επιχειρήματα σου και ξεκινάς επίθεση? Πες μας τη γνώμη σου. Δεν είδα πουθενά να κατηγορώ το εμβόλιο. Είπα ότι θα πρέπει να υπάρχει δοκιμή του εμβολίου. Θες να συζητήσουμε το πως παράγεται ένα φάρμακο? Δεν έχω θέμα και να παραθέσω και πηγές αν θες και όχι το google. Συζήτηση κάνουμε είτε σου αρέσει είτε όχι. Μην ξεκινάς με επίθεση. Είναι σίγουρο ότι ένα φάρμακο πάντα θα έχει ανεπιθύμητες δράσεις από την παρακεταμόλη μέχρι ότι μπορούμε να φανταστούμε. Όταν όμως δεν έχει δοκιμαστεί κάτι σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα πως είσαι τόσο σίγουρος ότι είναι ασφαλές για όλους?

Ολες αυτές οι δοκιμές και οι εθελοντες και οι παρενέργειες που ακούσαμε για κάποια τι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...