Προς το περιεχόμενο

Desktop για build server, VMs και games


Mvpgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή(ς) θές να παίζεις και ταυτόχρονα να κάνεις και compile ξέρω 'γω... Εμ πού να σε φτάσουν και 8 και 16 πυρήνες, έτσι... :) Σοβαρά τώρα σε games που δεν κάνουν χρήση πολλών πυρήνων οπότε μόνο με την GPU θα κάνεις την βαριά δουλειά, μια χαρά βλέπω ένα δυνατό Ryzen... Σαν virtualization πλατφόρμα τί τρέχεις, που να υποστηρίζει τόσο καλά το passthrough, ώστε να κάνεις αξιοπρεπές gaming???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πιο προσιτή επιλογή να τα κάνει όλα αυτά χωρίς να κολώνει είναι ο 3900x με 12πυρηνες, 24 νήματα στα 380€.

Ο καινούριος 5800x είναι κοντά αλλά πιο ακριβός ως νέος επεξεργαστής που μόλις βγήκε και νομίζω πως αφού θες να τρέχεις και ΑΑΑ παιχνίδια και virtual machines κλπ κλπ καλύτερα δώσε βάση στους πυρήνες. 

Ιδανικός ένας 5900x  που είναι άριστος παντού αλλά η τιμή του άγνωστο που θα κυμανθεί όταν πρωτοέλθει και πότε θα πέσει σε λογικότερη τιμή.

Μητρική θα πρέπει να το ψάξεις καλά να αντέχει ρεύματα και τους άπειρους δίσκους που χεις χωρίς να κόβει ταχύτητα σε κάποιο lane οπότε σωστά κοιτάς 470, 570.

Επεξ/σία από Krepalidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/11/2020 στις 10:34 ΠΜ, mechpanos είπε

Δηλαδή(ς) θές να παίζεις και ταυτόχρονα να κάνεις και compile ξέρω 'γω... Εμ πού να σε φτάσουν και 8 και 16 πυρήνες, έτσι... :) Σοβαρά τώρα σε games που δεν κάνουν χρήση πολλών πυρήνων οπότε μόνο με την GPU θα κάνεις την βαριά δουλειά, μια χαρά βλέπω ένα δυνατό Ryzen... Σαν virtualization πλατφόρμα τί τρέχεις, που να υποστηρίζει τόσο καλά το passthrough, ώστε να κάνεις αξιοπρεπές gaming???

Virtualization γίνεται με Libvirt/Qemu/KVM. Το passthrought σαν software stack παίζει άψογα, το έχω κάνει σε rack servers στη δουλειά. Το hardware είναι το θέμα, γι' αυτό το ψάχνω. Το Windows VM δεν τρέχει στα ίδια cores με το υπόλοιπο software του host σε αυτή την περίπτωση, γίνεται pin σε συγκεκριμένα cores, γι' αυτό καλό είναι να υπάρχουν αρκετά.

Νομίζω πως καταλήγω στον 5900x αν έχει επανέλθει σε λογική τιμή/διαθεσιμότητα μέχρι τέλος Δεκέμβρη/αρχές Γενάρη. Το dual Xeon ακούγεται όμορφο αλλά οι mobos που χωράνε σε ATX είναι πάρα πολύ ακριβές (500+) οπότε λέω να το αφήσω.

Έχουμε λοιπόν, 550Ε CPU + 150Ε mobo = 700Ε. Μένουν άλλα 300 για 2x16G RAM, 1TB NVMe και cooler. Προτάσεις; Υπόψιν, σκοπός είναι αν γίνεται να μην καλυφθεί το 300Ε ώστε να χωρέσω και ένα δεύτερο set 2x16G.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...