Προς το περιεχόμενο

Αποκαλύφθηκε το M1 SoC της Apple, με «την καλύτερη σχέση απόδοσης-κατανάλωσης»


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, vasim είπε

Ανέφεραν στην παρουσίαση 100 δολάρια λιγότερα για εκπαιδευτικούς σκοπούς και μάλλον για μαθητές. Θα γίνει και στην Ελλάδα αυτό;

Ανα διαστήματα έρχονται και εδώ προσφορές για μαθητές/φοιτητές αλλά συνήθως σε πιο παλιά μοντέλα. Σε τελευταία δεν έχω δει ποτέ μου(εκτός και αν υπάρχει και μου διαφεύγει)

Λιγο δύσκολο να έρθει με αυτή τη προσφορά.. fingers crossed να έρθει όμως..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Final Cut Pro και Logic Pro είναι optimised. Photoshop και Lightroom εντός του 21. H Microsoft δουλεύει στο 365 (που εκτός του Word είναι ούτως ή άλλως για μερακλήδες στο μακ) και όλα τα υπόλοιπα προς το παρόν μέσω Rozetta 2 που τρως ίσαμε 50% penalty. Έδειξαν και ένα screenshot του DJ pro της Algoriddim αλλά μου φάνηκε ipados ενώ δεν άκουσα κάτι για το safari. Αλλάζει πάντως θεαματικά το παιχνίδι και στην Ιντελ σίγουρα δεν ανοίγουνε σαμπάνιες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, busellatos είπε

The base model includes a seven-core GPU and 256GB of storage, as well as 8GB of memory. Models with an eight-core GPU and 512GB of storage start at $1,249 (with 8GB of memory) — the maxed-out configuration with 16GB of memory and 2TB of storage is $2,049. For an extra $299.99 and $199.99 respectively, the machine can come preinstalled with Final Cut Pro X and Logic Pro X. Like its predecessor, it comes in gold, silver, and space gray.

Αλλες τιμες εχουν τα 8gb και αλλες τα 8gb ...   θες να πεις .            Τρεχουμε για τα 8gb unified μηπως δεν τα προλαβουμε και βαλουν 4 .   Τα προ περιμενε να δειξουν τιμη σε ΚΑΝΟΝΙΚΟ μοντελο ,οχι πετσοκομενη gpu + ram .

 

Το ότι εσύ θέλεις να αποδείξεις κάτι δεν σημαίνει ότι και όλος ο κόσμος θέλει ή χρειάζεται στο air 16gb μνήμη ή 2tb δίσκο... αυτό είπα, γιατί αρπάκτικες?

ΥΓ: αναρωτιέμαι, σε κάτι μάρκες που ανακοινώνουν μοντέλα με celeron αντιδράς το ίδιο???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, haHa said:

Δεν υπαρχει σχεδον κανενα 13αρι που να ειναι τοσο βαρυ(ή με τοσο μεγαλα περιθωρια) οσο το καινουριο macbook air, το οποιο ειναι συνηθως βαρυτερο και απο τα 14".
Κατα τα αλλα, το αισθητα ελαφρυτερο asus zenbook 13 με real life αυτονομια 16 ωρων παιζει στα 1300€ με 16GB Ram, 512GB SSD οταν το air αναμενεται στην Ελλαδα στα 1700€ με 16GB Ram, 512GB SSD (απο την στιγμη που εχει 1659€ στην Ιταλια) :

image.png.7133e8ad73ab0b21a9fa52fb8cd3e41e.png

To asus έχει full hd οθόνη...

Ψάχνω για σύγκριση με το base air μοντέλο που εδώ λογικά θα έχει κάπου στα 1200-1300.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ότι το ενθαρρυνω αλλά πειρατικά προγράμματα θα παίζουν με την αλλαγή στο τσιπ η θα πρέπει να βρεθεί μια λύση στυλ jailbreak συνολικά της συσκευής? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"How to lie with statistics" είναι η επιτομή του Marketing!
"Είναι γρηγορότερο από το 98% των pc laptops που πουλήθηκαν τον προηγούμενο χρόνο".

Θεωρώ ότι το μηχάνημα είναι εξαιρετικό και η Apple κάνει ένα τεχνολογικό άλμα που θα προσδιορίσει την αγορά ΑΛΛΑ δεν μπορείς να κάνεις τέτοιες συγκρίσεις λες και το κοινό σου είναι ο μπάρμπα Θύμιος από το Κερατσίνι.

Δεν προσδιόρισε ποιο είναι το ποσοστό που ήταν φτηνότερα από το δικό της, τη γεωγραφική περιοχή που αναφέρεται, το πόσο παλιά είναι αυτά που πουλήθηκαν κτλ. Αν βάλεις τους Κινέζους και Ινδούς αγοραστές, τους Βραζιλιάνους και τους Πακιστανούς, μπορεί να βρεις ότι η μέση τιμή του κάθε λάπτοπ που πουλήθηκε είναι $500. Θα συγκρίνουμε το Air με το TurboX και τα Teclast;


Επίσης συγκρίνει με το "best selling in its class" το οποίο είναι επίσης όσο ασαφές χρειάζεται. Ένα οποιοδήποτε καινούριο λάπτοπ, που μόλις ανακοινώθηκε και δεν έχει βγει στη παραγωγή, στην ίδια κατηγορία τιμής, είναι πιθανότερο να είναι καλύτερο από το best selling της προηγούμενης χρονιάς, απλώς και μόνο διότι το best selling δεν είναι απαραίτητα top, ούτε απαραίτητα περσινό, ούτε μας λέει κανείς ότι δεν είναι το πιο best value for money και επειδή υπάρχει εξέλιξη...

Μου λείπει η εποχή του Jobs

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, billdanos είπε

To asus έχει full hd οθόνη...

Ψάχνω για σύγκριση με το base air μοντέλο που εδώ λογικά θα έχει κάπου στα 1200-1300.

Δεν θα βρεις κανενα λαπτοπ τοσο βαρυ και τοσο ακριβο. Ή θα ειναι αισθητα φθηνοτερα με βαρος παρομοιο του air ή θα ειναι λιγο με καλυτερη τιμη (οπως ειδαμε με το asus), αλλα αισθητα ελαφρυτερα.

To πολυ θετικο(εκτος απο τις επιδοσεις που θα δουμε τις επομενες ημερες) ειναι οτι επιτελους τα apple laptop θα εχουν αυτονομια συγκρισιμη με τα ποιοτικα windows laptop και δεν θα αποτελει πια η μειωμενη αυτονομια τους ανασταλτικο παραγοντα για εναν επαγγελματια.

Κριμα που δεν εβαλε και επιλογη για ενσωματωμενο 4g modem.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haHa είπε

Δεν υπαρχει σχεδον κανενα 13αρι που να ειναι τοσο βαρυ(ή με τοσο μεγαλα περιθωρια) οσο το καινουριο macbook air, το οποιο ειναι συνηθως βαρυτερο και απο τα 14".
Κατα τα αλλα, το αισθητα ελαφρυτερο asus zenbook 13 με real life αυτονομια 16 ωρων παιζει στα 1300€ με 16GB Ram, 512GB SSD οταν το air αναμενεται στα 1700€ με 16GB Ram, 512GB SSD

 

image.png.7133e8ad73ab0b21a9fa52fb8cd3e41e.png

Ναι αλλά τρέχει windows & δεν έχει το ίδιο integration με iOS που έχει το MacBook. Μάλλον δεν είναι και fanless...

Αν δεν χρειαζόμουν windows (Aspen) και προγράμματα όπως Matlab, SPSS που χρειάζομαι θα πήγαινα στο air.

Αν θυμάσαι κάναμε ωραία συζήτηση όταν είχαν βγει τα pro και ήθελα κάτι όσο γίνεται πιο αθόρυβο

Τελικά πήρα το pro 13' 8th gen με τον ένα ανεμιστήρα και είναι οκ, μόνο σε zoom meeting κάποιες φορές ακούγεται λίγο και χθες που μετέφερα μεγάλα αρχεία μεταξύ δίσκων είχε φουντώσει, δούλευε για καμια ώρα στο φουλ το φαν. Απλά το πήρα με 256 ssd και έχω καταλήξει να χρειάζομαι πάνω από ένα τέρα.

Αν πάω σε 10th gen με τους 2 ανεμιστήρες, για να έχω κάτι που θα υποστηρίζει for years to come Windows, Matlab, SPSS λες να επιλέξω με 16 ραμ ή 32 ραμ? Θα πάω ή σε 2 TB 16 ραμ ή 1 ΤΒ 32 ραμ, αν και το 1 μου είναι οριακό λόγω βίντεο πλέον.

Στο 8th generation αυτό που μου άρεσε είναι πως κάτω δεν έχει vents για να αερίζεται και έτσι δεν μαζεύει σκόνη κατά τυη γνώμη μου. Δεν ξέρω αν έχει vents κάτω αγχώνομαι να μην το ακουμπάω στο κρεβάτι ή να μην ρουφάνε σκόνη οι ανεμιστήρες, αν και είναι απάνω και δεν συνδέονται με τα πλαινά vents νομίζω. Μάλλον χαζή η σκέψη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλαυτά με φοβίζει μήπως κλειδωθούμε σε κανένα App Store και παραμείνουμε να κάνουμε development με το αισχρό xcode και χρησιμοποιούμε μόνο εφαρμογές της Apple για οτιδήποτε, δεδομένου ότι όλες θα προσφέρονται μέσω App Store, κάτι σαν το iPhone/iPad 

Τότε την κάτσαμε.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, vasim είπε

Ανέφεραν στην παρουσίαση 100 δολάρια λιγότερα για εκπαιδευτικούς σκοπούς και μάλλον για μαθητές. Θα γίνει και στην Ελλάδα αυτό;

Ναι έχει 6% εκπαιδευτική έκπτωση στην Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, haHa είπε

Εξαιρετικα νεα, το performance/watt πρεπει να ειναι εξαιρετικο κατι που θα δωσει τη δυνατοτητα σε λιγο καιρο να δουμε καινουρια form factor(ακομα λεπτοτερα λαπτοπ κλπ).

Ο συνδυασμος arm με desktop OS οπως εκανε η MS και κανει τωρα η Apple θα φερει μεγαλες αλλαγές στο πως θα χρησιμοποιουμε τους υπολογιστες: το instant wake, η μεγαλη αυτονομια, ο λεπτοτερος σχεδιασμος για δυνατοτερα λαπτοπ.

Επισης, πολυ θετικο οτι εφθασαν τα macbook την αυτονομια των καλων windows laptop και ετσι δεν ειναι αποτρεπτικος παραγοντας.

ARM (previously an acronym for Advanced RISC Machine and originally Acorn RISC Machine)

RISC και apple = ιστορια που η Microsoft δεν ειχε ποτε σε desktop και λαπτοπ συστήματα.

Επεξ/σία από atheatos
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία προϊόντα βγάζει, είχα παλιότερα, πάντα σε ψήνει γιατί έχει ποιότητα ΑΛΛΑ τελικά πήγα σε μη apple διότι, δε θέλω να κλειδώσω σε μια εταιρεία, vendor lock-in, οπότε αν θέλω πχ ένα υπολογιστή με 500 ευρώ, επειδή χάλασε ο καλός μου, μπορώ. Αν θέλω σταθερό με πολύ ραμ χωρίς να με νοιάζουν τα υπόλοιπα , μπορώ κτλ

Σιγά τα ecosystem, λες και αν έρθει  το μνμ στο ρολόι ή στο imessage of macos θα αλλάξει πολύ η ζωή μου. 

Αν αποφασίσει η apple να βγάλει χαχα πληκτρολόγια (όπως έκανε) ή χαζές κάμερες η ότι της καπνίσει, είσαι ξεκρεμαστοσ, no options. Πολύ φασαρία για Emojis , bubles , smoothness etc. Χάσιμο χρόνου και ζωής. Get the job done simple efficient economically and live your life. 

Το κόβω 2000 ευρώ την έκδοση με 16 για ραμ, άρα.... Next time honey ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με φοβίζει η έμφαση στην αυτονομία. Δεν ξέρω τι νόημα έχει η μεγάλη αυτονομία (και δεν λέω εντός καραντίνας, αλλά και εκτός επιδημίας).

Που θα ανοίξεις λαπτοπ και δεν θα έχει πρίζα κοντά;

Βλέπω έμφαση στο performance/watt, αλλά λίγα watt. Οπότε λίγο performance.

Ας περιμένουμε λίγο τα benchmarks (έστω τα ρεαλιστικά).

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...