Προς το περιεχόμενο

Το πρώτο MacBook Pro 13 με ARM CPU έχει την καλύτερη αυτονομία στην ιστορία των Mac


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, llabros είπε

Skroutz: 8GB DDR5, 35 euro
Apple: +8gb (in SOC), 200$
image.png.19c0b99f817f420885320b07fe5b0664.png

Skroutz: 8GB DDR5, 35 euro . Μηπως βιαστηκες να γραψεις την εξυπνάδα σου? Link για ddr 5 και μητρικη έχουμε?

Επίσης δεν ξέρουμε ακριβώς τι μνήμη είναι. Είναι μέσα στο soc .

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 λεπτά πριν, dchatz είπε

Καποιος να μου εξηγήσει...

Αφού η arm αρχιτεκτονική είναι τόσο καλύτερη τι εμπόδιζε τα τελευταία 10 χρόνια να μπει δυναμικά και στα desktop;

Η απάντηση είναι απλή... η Microsoft!!!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Η απάντηση είναι απλή... η Microsoft!!!

Εννοείς ότι αν υπήρχε μαζικό ενδιαφέρον για linux συστήματα θα ήταν αλλιώς ε; Ενω τωρα ένας κατασκευαστής να κάνει την επένδυση για το 2-3% των χρηστών δεν αξίζει. Αν υπήρχε μία σοβαρή διανομή windows για arm θα το κοιτούσαν οι κατασκευαστές αλλιώς ε;

Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί τα Win 10 στο raspberry τρέχουν τόσο τραγικά. Δε θέλει η microsoft μαλλον ναι.

Επεξ/σία από dchatz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dchatz είπε

Εννοείς ότι αν υπήρχε μαζικό ενδιαφέρον για linux συστήματα θα ήταν αλλιώς ε; Ενω τωρα ένας κατασκευαστής να κάνει την επένδυση για το 2-3% των χρηστών δεν αξίζει. Αν υπήρχε μία σοβαρή διανομή windows για arm θα το κοιτούσαν οι κατασκευαστές αλλιώς ε;

Αυτό ακριβώς, αν η MS έβλεπε σοβαρά τους arm επεξεργαστές από εποχής RT, τώρα θα ήταν πολύ διαφορετικά τα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, filip123go είπε

Στο MacBook μου εγώ αυτή τη στιγμή τρέχω, intelij, web storm, datagrip ,pycharm και docker. Με έχει βολεψει πάρα πολύ η σουίτα της idea, όπως και παρά πολλούς φαντάζομαι. Δεν έχω δει πουθενά για transition σε arm επεξεργαστές... 

Γνωρίζει κανείς κάποια αντίστοιχη σουίτα που να συνεργάζεται τόσο καλά και να είναι και για arm CPU, ώστε να τρέχει στα καινούργια MacBooks?

Δες και το vscode.Πολυ πιο ελαφρύ από τα jetbrains προϊόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atheatos είπε

Skroutz: 8GB DDR5, 35 euro . Μηπως βιαστηκες να γραψεις την εξυπνάδα σου? Link για ddr 5 και μητρικη έχουμε?

Επίσης δεν ξέρουμε ακριβώς τι μνήμη είναι. Είναι μέσα στο soc .

DDR5 δεν εχουν κυκλοφορησει ακομα οποτε ουτε το macακι θα εχει... Τypo ήταν, DDR4 8GB link
Γιατί τόσο ειρωνεία; "βιαστηκες να γραψεις την εξυπνάδα σου" δεν το βρίσκεις λίγο επιθετικό χωρίς λόγο;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, skiabox είπε

Δες και το vscode.Πολυ πιο ελαφρύ από τα jetbrains προϊόντα.

Πολύ όμορφο το vs code. Το έχω δουλέψει για react. Αλλά όταν πήγα να το δοκιμάσω σε java κάτι είχε γίνει με το intelisence και δεν μου έκανε auto complete τις παρενθέσεις. Δεν το έψαξα πολύ είναι η αλήθεια. Μόλις μου βγήκε το πρόβλημα, απλά άνοιξα intelij και συνέχισα εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω τον λόγο που θα επέλεγε κάποιος το pro από το air. Ο μόνος που βρίσκω είναι να μένει κουτσός ο Μ1 σε φορτίο και να χρειάζεται το φανάκι. Για αυτό πιθανότατα το έφαγαν από το air, για να υπάρχει διαφορά από το pro.

Τα συγχαρητήρια μου στην apple για τα φθηνότερα για αυτή προϊόντα και για τις ίδιες τιμές λιανικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dchatz είπε

Καποιος να μου εξηγήσει...

Αφού η arm αρχιτεκτονική είναι τόσο καλύτερη τι εμπόδιζε τα τελευταία 10 χρόνια να μπει δυναμικά και στα desktop;

αρκετές εφαρμογές είναι γραμμένες για χ86

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Η απάντηση είναι απλή... η Microsoft!!!

Τρέχει AutoCad σε ΑRM?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bioentre είπε

αρκετές εφαρμογές είναι γραμμένες για χ86

Πολυ σωστό, αρχικά θα γίνονταν όμως τα μηχανήματα, εστω και για προσωπική απλή χρήση και σιγά σιγά θα φτιάχνονταν και οι εφαρμογές.

Και τα chromebooks όταν πρωτοβγήκαν δεν είχαν όλες τις εφαρμογές (βέβαια άλλο να έχεις μια google πίσω από το λογισμικό σου).

Νομίζω ότι τελικά η microsoft ήταν το πρόβλημα και γενικά για να προχωρήσει κάτι παρόμοιο πρέπει να μπει από πίσω ένας γίγαντας λογισμικού.

Σιγα μη κάτσει η Dell και η Hp να φτιάξουν μηχανήματα με υποστήριξη λογισμικού, άντε τιποτα drivers μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kifinas είπε

Ψάχνω τον λόγο που θα επέλεγε κάποιος το pro από το air. Ο μόνος που βρίσκω είναι να μένει κουτσός ο Μ1 σε φορτίο και να χρειάζεται το φανάκι. Για αυτό πιθανότατα το έφαγαν από το air, για να υπάρχει διαφορά από το pro.

Τα συγχαρητήρια μου στην apple για τα φθηνότερα για αυτή προϊόντα και για τις ίδιες τιμές λιανικής.

Έχουν άλλη οθόνη καταρχάς. Και το pro έχει και TouchBar και μεγαλύτερη μπαταρία. Επίσης δεν ξέρουμε πολλά για την αρχιτεκτονική αρμ του Μ1

Τo pro 8th gen που καταργήθηκε και το air 10th gen. ενώ έχουν παρόμοια κατανάλωση στα 10-15 W, το pro σε turbo boost πήγαινε και μέχρι 30 όπως το μοντέλο που έχει μείνει ακόμα στην παραγωγή με τις 4 θύρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, llabros είπε

DDR5 δεν εχουν κυκλοφορησει ακομα οποτε ουτε το macακι θα εχει... Τypo ήταν, DDR4 8GB link
Γιατί τόσο ειρωνεία; "βιαστηκες να γραψεις την εξυπνάδα σου" δεν το βρίσκεις λίγο επιθετικό χωρίς λόγο;

Θα ήταν ειρωνικό να σου ζητάω και συγνώμη από πάνω  για την επίθεση όπως αποκαλείς το σχόλιο μου για την όντως βιασύνη σου.

Πάρτο όπως θες. Δεν έχω σκοπό να σε προσβάλλω. Αλλά δεν έχουμε να κάνουμε με μια ram που την βρίσκουμε στο skroutz. 

Ίσως έπρεπε να γράψω οποίος βιάζεται σκοντάφτει. Ακούγεται λίγο καλύτερα. Οκ τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, bioentre είπε

Έχουν άλλη οθόνη καταρχάς. Και το pro έχει και TouchBar και μεγαλύτερη μπαταρία. Επίσης δεν ξέρουμε πολλά για την αρχιτεκτονική αρμ του Μ1

Η ψαλίδα στην οθόνη έχει κλείσει, η φωτεινότητα έχει μείνει μόνο αν δεν κάνω λάθος. Η touchbar είναι ανούσια για τους περισσότερους. Ναι έχει μεγαλύτερη λίγο μπαταρία και ο M1 του έχει ένα ακόμα πυρήνα gpu (ντε ζα βου). Όλα αυτά καθιστούν το pro με ένα βασικό πλεονέκτημα. Το φανάκι, που κοστίζει μερικά σεντ, αν αποδειχθεί ότι ο M1 γίνεται κουτσός στην ζέστη. Και μάλλον θα αποδειχτεί. 

Επεξ/σία από kifinas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...