Προς το περιεχόμενο

Σύντομα τα νέα MacBook Air της ARM εποχής χωρίς fan και με αυτονομία έως 18 ώρες


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι το macbook Air είναι πολύ καλή υλοποίηση για όποιον ενδιαφέρεται για βασικής κατηγορίας laptop. Φυσικά και δεν είναι πρόβλημα ότι δεν έχει fan, όσο ζεσταίνεται το ipad, άλλο τόσο θα ζεσταίνεται και αυτό κατά τη γνώμη μου. Υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης (απουσία νέας σχεδίασης με μικρότερα bezel, απουσία 5g, απαράδεκτη facetime camera  720p, απουσία face id για ξεκλείδωμα), αλλά εννοείται ότι δεν τα δίνουν όλα με τη μία. Τότε τι θα πουλούσαν του χρόνου;

Αυτό που με προβληματίζει είναι το pro. Τι ακριβώς καλύτερο έχει το pro για να δικαιολογεί τα €300 και πλέον διαφοράς για παρόμοιο configuration? Το touch bar? λίγο μεγαλύτερη μπαταρία και μεγαλύτερο trackpad? την παρουσία του ανεμιστήρα που επιτρέπει ίσως λίγο μεγαλύτερες ταχύτητες (overclocking)?

 

6 λεπτά πριν, Strategos είπε

Τόση ιστορία για 10% μπαταριά? 

10 ώρες επιπλέον εννοείς?

Επεξ/σία από ikar6
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, hellojim είπε

Πραγματικα γελαω με το no fan!

Εχω macbook pro 2017 και η κοπελα μου macbook pro 2019. Και τα 2 οταν βλεπεις βιντεο (πχ στο youtube, twitch ή Ελληνικη tv μεσω stream), τοτε οχι παιρνει φωτια, μιλαμε δεν μπορεις να το ακουμπησεις απο κατω. Και οχι δεν ετυχε τα δικα μας να εχουν προβλημα, ολα ετσι ειναι.

Απο τοτε που αλλαξε design και πηγε σε αυτο το λεπτο με τα ανυπαρκτα fans ανεβαζουν θερμοκρασιες και μετα κανουν throttling...και τωρα λενε θα πανε σε design χωρις ψυξη (εστω και με νεο επεξεργαστη)???

Συγνωμη αλλα για γελια.

φίλε δεν εχω mac για να σου απαντήσω 100% αλλα το performance/watt ενός intel 14nm x86 με ενός arm 5nm ειναι θεωρητικά η μέρα με την νύχτα...πρέπει να πούμε βεβαια και για την χαμηλότερη peak κατανάλωση του M1

Επεξ/σία από tapitas
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, djdidi είπε

10watt TDP. Όσο ζεσταίνεται το ipad θα ζεσταίνεται και αυτό. Ίδια οθόνη τρέχουν πρακτικά.  Μην ξεχνάς πως μιλάμε για 5nm αρχιτεκτονική.. Τεράστια διαφορά από τους 10nm+++++++++ που έχουν οι ιντελ

14nm η Intel, 7nm η AMD, αλλα οι x86 εχουν κ ενα σωρο αλλες διαφορες με τους ARM.

Μεταξυ μας, τα 2πυρηνα της Intel δεν ειχανε βαλει κ πολυ ψηλα τον πηχη, κ θεωρω οτι θα ειναι αρκετα πισω απο Ryzen 4800u πχ, αλλα περιμενουμε κ τα νουμερα με μεγαλο ενδιαφερον :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, hellojim είπε

To κινητο μου δεν εχει να εκτελεσει το ιδιο workload με το λαπτοπ μου! Οταν το design των 4 τελευταιων ετων αποτυγχανει να ανταποκριθει στην επαρκη ψυξη του υπολογιστη τοτε αυτο με κανει να αμφιβαλλω για το νεο design χωρις fan, και ας ειναι και arm. Μην μιλησω για το fail με το usb-c και το wifi, που ειναι ξεκαθαρα θεμα design....

Γενικα τις κανουν τις πατατες τους οποτε αυτο που λεω ειναι κρατηστε μικρο καλαθι. Εγω σιγουρα θα περιμενα 1 χρονο και δεν θα αγοραζα το φετινο καθως θα βγουν  αρκετα θεματα.

Τι νομίζεις οτι οι ARM CPUs are held back because of the lack of thermal dissipation?! Οχι...προφανώς και θα έιναι καλύτεροι απο τους snapdragon αλλα μήν περιμένεις πανω απο 100-200% αυξηση απόδοσης σε σχέση με αυτά. Η διαφορά εξού κ το πρώτο μ σχόλιο οτι θα πέσουν οι Devs να τελειοποιήσουν τα προγράμματα για ΑRM και έτσι θα αποδίδουν σαν τα desktop με το 20% της κατανάλωσης.

Επεξ/σία από DmC10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω η Adobe μας λέει επακριβώς τι σημαίνει.

Τα συγκεκριμένα μηχανάκια είναι ότι το SurfaceRT/Surface Pro X σε σχέση με το Surface/Surface Pro.

Για να μην παρεξηγηθώ, καλώς το κάνει, αυτό πρέπει να κάνει, πρέπει να πάει το Desktop στo ARM.

Αυτό που δεν ξέρω είναι το πότε θα το καταφέρει. Η ιστορία έχει δείξει (από την MS και τα Windows RT) ότι αυτή διαδρομή μόνο εύκολη δεν είναι, αφού πρέπει να ξαναγραφτούν πολλές εφαρμογές και οι ISVs δεν το θέλουν λόγω κόστους ενώ οι χρήστες δεν φημιζόμαστε για την υπομονή μας!

Εύχομαι καλή επιτυχία στην Apple (και στην MS)

image.png.2ac68876c38b153c66c1db8fea59637d.png

Επεξ/σία από gkanel
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, DmC10 είπε

Κρίμα που το x86 development θα πέσει λόγω μιας καινοτομίας της apple. Μακάρι να μήν επηρεάσει τα μη apple προϊόντα και να συνεχιστεί η πρόοδος σε x86 αρχιτεκτονική.

 

εγώ πάλι καθόλου αν θες πάω και στην κηδεία τους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, hellojim είπε

Πραγματικα γελαω με το no fan!

Εχω macbook pro 2017 και η κοπελα μου macbook pro 2019. Και τα 2 οταν βλεπεις βιντεο (πχ στο youtube, twitch ή Ελληνικη tv μεσω stream), τοτε οχι παιρνει φωτια, μιλαμε δεν μπορεις να το ακουμπησεις απο κατω. Και οχι δεν ετυχε τα δικα μας να εχουν προβλημα, ολα ετσι ειναι.

Απο τοτε που αλλαξε design και πηγε σε αυτο το λεπτο με τα ανυπαρκτα fans ανεβαζουν θερμοκρασιες και μετα κανουν throttling...και τωρα λενε θα πανε σε design χωρις ψυξη (εστω και με νεο επεξεργαστη)???

Συγνωμη αλλα για γελια.

2 ή 4 thunderbolt θύρες έχουν?

Επεξ/σία από bioentre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Προσπαθώ να καταλάβω από πού προκύπτουν αυτά. Γιατί τα νούμερα (τουλάχιστον της GPU που έδωσε ακριβή) που έβγαλε η Apple δεν υποδεικνύουν κάτι τέτοιο. 

Με λίγα λόγια τα λέει εδώ. To a12Z που ήταν οτι καλύτερο έχει μπει σε φορητή συσκευή (μέχρι το Α14 του ip12), είναι στα μισά από το Μ1. Άρα πάμε τουλάχιστον +50% σε επιδόσεις gpu. Tα υποθετικά benchmarks δίνουν καλύτερες επιδόσεις και από το 16άρι με i7 και 5300Μ σε μέταλ. Φυσικά τα bench δε λένε τίποτα, το σημαντικό είναι πόσο smooth θα είναι η προσαρμογή των apps. Σκέψου όμως πως θα μπορείς να τρέξεις τη σουίτα της adobe ακομα πιο smooth απότι στο τελευταίο ipad pro. Και πραγματικά το τελευταίο είναι ότι πιο γρήγορο έχω δουλέψει ποτέ σε τέτοιου είδους apps. Αν έχεις δουλέψει το davinci σε mac και σε windows θα καταλαβαίνεις ακριβώς τι εννοώ. Φυσικά περιμένουμε τις πρώτες δοκιμές ,γιατί και μένα μου φαίνονται πολύ αισιόδοξα όλα αυτά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, gkanel είπε

Νομίζω η Adobe μας λέει επακριβώς τι σημαίνει.

Τα συγκεκριμένα μηχανάκια είναι ότι το SurfaceRT/Surface Pro X σε σχέση με το Surface/Surface Pro.

Για να μην παρεξηγηθώ, καλώς το κάνει, αυτό πρέπει να κάνει, πρέπει να πάει το Desktop στo ARM.

Αυτό που δεν ξέρω είναι το πότε θα το καταφέρει. Η ιστορία έχει δείξει (από την MS και τα Windows RT) ότι αυτή διαδρομή μόνο εύκολη δεν είναι, αφού πρέπει να ξαναγραφτούν πολλές εφαρμογές και οι ISVs δεν το θέλουν λόγω κόστους ενώ οι χρήστες δεν φημιζόμαστε για την υπομονή μας!

Εύχομαι καλή επιτυχία στην Apple (και στην MS)

image.png.2ac68876c38b153c66c1db8fea59637d.png

 

2 λεπτά πριν, andreas314p είπε

Για τις παιδικές ασθένειες δεν μίλησε κάποιος. Εγώ λέω υπομονή λίγο!  Όχι day 1

Ακριβώς τα μηχανήματα αυτά, τους πρώτους 3-4 μήνες είναι για εφαρμογές γραφείου μόνο και φβ, όσο δυνατά και αν είναι

Επεξ/σία από bioentre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, andreas314p είπε

Για τις παιδικές ασθένειες δεν μίλησε κάποιος. Εγώ λέω υπομονή λίγο!  Όχι day 1

Σιγουρα. Τον πρώτο καιρό ειδικά θα μπουκώσει στα patches το Big Sur. Πάντως θα είναι θαύμα να πάνε όλα smoothly.. Είναι τρελό να μπορείς να διατηρείς λειτουργικό λογισμικό ταυτόχρονα για ιντέλ και m1

16 λεπτά πριν, ocelotgr είπε

14nm η Intel, 7nm η AMD, αλλα οι x86 εχουν κ ενα σωρο αλλες διαφορες με τους ARM.

Μεταξυ μας, τα 2πυρηνα της Intel δεν ειχανε βαλει κ πολυ ψηλα τον πηχη, κ θεωρω οτι θα ειναι αρκετα πισω απο Ryzen 4800u πχ, αλλα περιμενουμε κ τα νουμερα με μεγαλο ενδιαφερον :)

Θα έχει απίστευτο ενδιαφέρον το κομμάτι laptop/ultrbook τον επόμενο καιρό. Ο 4800 κοιτάει στα μάτια τον 3700Χ, σίγουρα θα τα βρει σκούρα ο Μ1 εκεί  ;)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, djdidi είπε

Με λίγα λόγια τα λέει εδώ. To a12Z που ήταν οτι καλύτερο έχει μπει σε φορητή συσκευή (μέχρι το Α14 του ip12), είναι στα μισά από το Μ1. Άρα πάμε τουλάχιστον +50% σε επιδόσεις gpu. Tα υποθετικά benchmarks δίνουν καλύτερες επιδόσεις και από το 16άρι με i7 και 5300Μ σε μέταλ. Φυσικά τα bench δε λένε τίποτα, το σημαντικό είναι πόσο smooth θα είναι η προσαρμογή των apps. Σκέψου όμως πως θα μπορείς να τρέξεις τη σουίτα της adobe ακομα πιο smooth απότι στο τελευταίο ipad pro. Και πραγματικά το τελευταίο είναι ότι πιο γρήγορο έχω δουλέψει ποτέ σε τέτοιου είδους apps. Αν έχεις δουλέψει το davinci σε mac και σε windows θα καταλαβαίνεις ακριβώς τι εννοώ. Φυσικά περιμένουμε τις πρώτες δοκιμές ,γιατί και μένα μου φαίνονται πολύ αισιόδοξα όλα αυτά.

 

Ας μιλήσουμε με ό,τι έχουμε ως δεδομένο αυτή τη στιγμή και όχι με "υποθέσεις". Επειδή η Apple εντέχνως εμφάνισε γενικόλογα πράγματα (π.χ δε σου γράφει συγκεκριμένα με τι συγκρίνει, ούτε νούμερα απόδοσης), ας πάμε στην GPU, μιας και μόνο για αυτή παρουσίασε ακριβή νούμερα:
Όπως ανέλυσα και σε άλλο άρθρο:


M1 GPU (στα 5nm): 2.2 TFLOPS
Adreno 685 (σε Microsoft SQ1 του 2019 στα 7nm και 7W): 2.1 TFLOPS (fillrate δε βρήκα)
AMD Vega 11 (σε power envelope 15W στο Ryzen 7 3780U του 2019 των 14nm της GloFo) : 1.97 TFLOPS (και μην ξεχνάμε έχει και την RDNA2 στο μανίκι)
Οπότε λίγο εξωπραγματικοί οι ισχυρισμοί της Apple, η GPU δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.
CPU: Για το κομμάτι της CPU δε βρήκα πολλά δεδομένα πέραν των αριθμών για cache, τα οποία είναι συγκρίσιμα με του Ryzen 7 3780U πάνω κάτω. Αλλά δεν μπορείς να συγκρίνεις, μιας και, λόγω του τρόπου που δουλεύει η RISC σε σχέση με τη CISC αρχιτεκτονική, χρειάζεται συνήθως μεγαλύτερη cache για την ίδια δουλειά. Νούμερα για το SQ1 δε βρήκα να συγκρίνω. Τώρα, για τα υπόλοιπα (3x the performance κλπ) δεν μπορούμε να ξέρουμε γιατί απλά δεν ξέρουμε με τι τα συνέκριναν.

Οπότε δε θεωρώ ότι παρουσίασε κάτι ιδιαίτερο, σαν GPU τουλάχιστον. Για τη CPU δεν εμφάνισε καν ακριβή νούμερα απόδοσης, παρά γενικολογίες, πράγμα που μου φαίνεται πολύ "περίεργο", μιας και αν είχε κάτι τρελό στα χέρια της, δε θα έχανε ευκαιρία το marketing να το προμοτάρει.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, djdidi είπε

Με λίγα λόγια τα λέει εδώ. To a12Z που ήταν οτι καλύτερο έχει μπει σε φορητή συσκευή (μέχρι το Α14 του ip12), είναι στα μισά από το Μ1. Άρα πάμε τουλάχιστον +50% σε επιδόσεις gpu. Tα υποθετικά benchmarks δίνουν καλύτερες επιδόσεις και από το 16άρι με i7 και 5300Μ σε μέταλ. Φυσικά τα bench δε λένε τίποτα, το σημαντικό είναι πόσο smooth θα είναι η προσαρμογή των apps. Σκέψου όμως πως θα μπορείς να τρέξεις τη σουίτα της adobe ακομα πιο smooth απότι στο τελευταίο ipad pro. Και πραγματικά το τελευταίο είναι ότι πιο γρήγορο έχω δουλέψει ποτέ σε τέτοιου είδους apps. Αν έχεις δουλέψει το davinci σε mac και σε windows θα καταλαβαίνεις ακριβώς τι εννοώ. Φυσικά περιμένουμε τις πρώτες δοκιμές ,γιατί και μένα μου φαίνονται πολύ αισιόδοξα όλα αυτά.

 

Ακριβώς, για Abode περιμένεις του χρόνου και σκέψου είναι η πιο στενής συνεργάτης της Apple. Σε κάθε παρουσιάση εκεί είναι και σήμερα δεν μας έδειξε κανείς πως τρέχει το pro πρόγραμμα του στο νεο μακ. Το μόνο που ξέρουμε είναι ότι calendar & contacts open instantly thanks to M1.. στη πράξη θα φανούν

5 λεπτά πριν, djdidi είπε

Σιγουρα. Τον πρώτο καιρό ειδικά θα μπουκώσει στα patches το Big Sur. Πάντως θα είναι θαύμα να πάνε όλα smoothly.. Είναι τρελό να μπορείς να διατηρείς λειτουργικό λογισμικό ταυτόχρονα για ιντέλ και m1

Αν κάποιος πάρει καινούριο μακ με intel τώρα θα έρχεται με catalina ή Big Sur? Σκέφτομαι να παραγγείλω ένα αλλά δεν θέλω να μπλέξω με Big Sur στην αρχή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...