Προς το περιεχόμενο

Σύντομα τα νέα MacBook Air της ARM εποχής χωρίς fan και με αυτονομία έως 18 ώρες


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, panagi0tisgr είπε

για πειραμα θεωρώ το mac mini καλύτερη επενδυση μια και ολα τους φοράνε το ιδιο τσιπ αλλα ειναι το πιο φθηνο απο ολα να πειραματιστει κανεις. εν το μεταξυ κοιτά ωτιμές με το M1 και intel και τα αντιστοιχα μοντέλα με M1 ειναι στα μισα λεφτά σχεδον. ϊσως να ειναι τιμή προσφοράς βέβαια για να τραβήξει πελάτες

Ναι τα καινούρια μηχανήματα είναι για άτομα που απλά έχουν iPhone και τους αρέσει το design των Mac αλλά έπεφτε ακριβό για την ώρα.

Ίδια λογική με το μίνι 499 του 2014 που είχε βγει

Εγώ πριν το event έλεγα πως απλά θα βγάλει air και mini, αλλά δυστυχώς έβγαλε και pro καταργώντας το 8ης γενιάς που ήταν μια χαρά, ειδικά στην αρχή της κυκλοφορίας του το Μάιο με +140 έπαιρνες 16 ραμ. Μετά βέβαια τον Ιούνιο άλλαξαν γνώμη και έκαναν τα δικά στα 280

51 λεπτά πριν, thanulee είπε

Δε ξερω πως θα ειναι το νεο, αλλα και τα δικα μου air καινε οταν βλεπω livestream.. Και μετα lag και θελει να σταματησω λιγη ωρα. Μου φαινεται περιεργο το fan-less αλλα δε νομιζω οτι θα ειναι fail. Σιγουρα παντως δεν ειναι οπως τα λενε εδω μεσα οτι και το κινητο αν ηταν ετσι θα εκαιγε κτλ κτλ.
Αν ηταν ετσι δε θα ειχα ποτε προβληματα σε 2 macbooks. Αυτο που παρατηρησα επισης, ειναι οτι πηρα και ενα φορτιστη apple original αλλα λιγο περισσοτερη ισχυ απο αυτον που ειχα στο 11αρι. Μου ειπαν απο isystem πως δεν υπαρχει καποιο προβλημα, ισα ισα φορτιζει πιο γρηγορα... αλλα το λαπτοπ καιει οσο φορτιζει και ειδικα τοτε αμα βλεπω απλα youtube υπερθερμαινεται. 

Είχα MacBook fanless και ήταν μια χαρά σφαίρα. Σήκωνε πολύ πράγμα για εφαρμογές γραφείου, 50+ καρτέλες ιντερνετ, word, excel, pdf παράλληλα ανοιχτά. Δεν είχε θέμα

Με πόση ισχύ πήρες?

18 λεπτά πριν, anax111 είπε

Εντωμεταξύ ούτε ένας δεν βλέπω να αναφέρει το γεγονός ότι με τον νέο επεξεργαστή χάνεται η συμβατότητα προς τα πίσω για ακόμα μια φορά για το οικοσύστημα των Mac! Ακόμα κλαίνε οι γραφίστες για τον τεράστιο όγκο δουλειάς που χάθηκε από την μετάβαση σε επεξεργαστές x86 πριν 15 χρόνια περίπου. Ακόμα ψάχνουν μερικοί γραμματοσειρές και μεταβατικά format. Και εδώ πανηγυρίζει ο κόσμος για την μετάβαση στην νέα αρχιτεκτονική επειδή το Office και ο Safari είναι διαθέσιμος άμεσα! Ε ρε κλάμα που έχει να πέσει! 

ούτε το photoshop δεν είναι διαθέσιμο ακόμα.... και το office αν εννοείς microsoft office δεν νομίζω και αυτό να είναι και βγαίνει το λαπτοπ σε 6 μέρες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, asikis είπε

Έκατσα χτες και είδα όλη την παρουσίαση. Διαβάζω σήμερα εδώ τα σχόλια κάποιων και απορώ. Έχετε ενημερωθεί τι είναι αυτό που παρουσίασε χτες η μήλοεταιρεία ή όχι; Διαβάσατε αναλυτικά τι είναι το Μ1 ; Διαβάσατε απόψεις από ξένα site που ασχολούνται με το computing ή όχι;

Μιλαμε  για επανάσταση στον τομέα των υπολογιστών στο chipset. Μόνο θετικά έχει η ύπαρξη του Μ1. Επισης τονίστηκε πολλάκις χτες στην παρουσίαση ότι είναι πλήρως συμβατός με x86 αρχιτεκτονική και τρέχουν κανονικά, και ακόμα πιο γρήγορα σε σχέση με το προηγούμενο air μοντέλο, οι εφαρμογές που είναι γραμμένες σε x86. 
επισης έχει εξηγηθεί ήδη από αλλά παιδιά γιατί η funless  υλοποίηση θα είναι επιτυχημένη. Τι να πούμε  για την μπαταρία;;; Έχω Lenovo X280 από την εταιρία μου και σε 2-2,5 ώρες θέλω φορτιστή. Μιλαμε για μέρα με την νύχτα.....
οποτε ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι είναι τόσο επιθετικοί. Η χτεσινή παρουσίαση για εμενα, σε επίπεδο σημαντικότητας, ήταν ότι καλύτερο μετά το πρώτο iPhone. 

Επανάσταση που σηκώθηκε το ipad όρθιο ;;;  Χαλάρωσε . Το 5% των προγραμμάτων επαιζε σε macos πάντα. Δεν πάνε για... safari μόνο όσοι έχουν υπολογιστή. Θα ήταν επανάσταση αν έπαιζε τα προγράμματα Χ86 intel και amd .  Θα γράψουν τώρα το autocad για risk επειδή θα πάρεις εσύ το air με τα 15watt . Σαν το linux ένα πράγμα. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, busellatos είπε

Επανάσταση που σηκώθηκε το ipad όρθιο ;;;  Χαλάρωσε . Το 5% των προγραμμάτων επαιζε σε macos πάντα. Δεν πάνε για... safari μόνο όσοι έχουν υπολογιστή. Θα ήταν επανάσταση αν έπαιζε τα προγράμματα Χ86 intel και amd .  Θα γράψουν τώρα το autocad για risk επειδή θα πάρεις εσύ το air με τα 15watt . Σαν το linux ένα πράγμα. 

Ειλικρινα εχεις δει καθολου την παρουσιαση; Σου επισυναπτω λοιπον παρακατω:

Rosetta 2

With the introduction of Rosetta 2, M1 and macOS Big Sur seamlessly run apps that haven’t yet transitioned to Universal versions. So without updating, you can keep working on Fusion360 projects or reach the next level in your favorite game. And thanks to Metal and M1, some of the most graphically demanding apps perform better under Rosetta 2 than they did running natively on previous Mac systems with integrated graphics.

Τι μας λες λοιπον οτι "Θα ήταν επανάσταση αν έπαιζε τα προγράμματα Χ86 intel και amd ". Μα παιζουν κατευθειαν μεσω του Rosetta 2 framework. Αυτο ακριβως προσφερει το Rosetta 2 και απευθυνεται στης μη universal εφαρμογες. Εννοειται οτι ολη η σουιτα της Microsoft θα παιζει κανονικα day-1 στα Μ1 μηχανηματα.

Επισης θεωρω οτι ολα τα μεγαλα SW houses θα αναβαθμισουν τις εφαρμογες τους στο αμεσο μελλον για να ειαι 100% αποδοτικες με τον νεο M1.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, asikis είπε

Έκατσα χτες και είδα όλη την παρουσίαση. Διαβάζω σήμερα εδώ τα σχόλια κάποιων και απορώ. Έχετε ενημερωθεί τι είναι αυτό που παρουσίασε χτες η μήλοεταιρεία ή όχι; Διαβάσατε αναλυτικά τι είναι το Μ1 ; Διαβάσατε απόψεις από ξένα site που ασχολούνται με το computing ή όχι;

Μιλαμε  για επανάσταση στον τομέα των υπολογιστών στο chipset. Μόνο θετικά έχει η ύπαρξη του Μ1. Επισης τονίστηκε πολλάκις χτες στην παρουσίαση ότι είναι πλήρως συμβατός με x86 αρχιτεκτονική και τρέχουν κανονικά, και ακόμα πιο γρήγορα σε σχέση με το προηγούμενο air μοντέλο, οι εφαρμογές που είναι γραμμένες σε x86. 
επισης έχει εξηγηθεί ήδη από αλλά παιδιά γιατί η funless  υλοποίηση θα είναι επιτυχημένη. Τι να πούμε  για την μπαταρία;;; Έχω Lenovo X280 από την εταιρία μου και σε 2-2,5 ώρες θέλω φορτιστή. Μιλαμε για μέρα με την νύχτα.....
οποτε ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι είναι τόσο επιθετικοί. Η χτεσινή παρουσίαση για εμενα, σε επίπεδο σημαντικότητας, ήταν ότι καλύτερο μετά το πρώτο iPhone. 

Θα συνιστούσα να μάθεις πρώτα τη διαφορά chipset από SoC πριν μας κάνεις διάλεξη σχετικά με το αν καταλαβαίνουμε ή όχι τι βλέπουμε. Επίσης, πουθενά δεν τονίστηκε "ότι είναι πλήρως συμβατός με x86 και τρέχουν κανονικά". Τρέχουν μέσω του Rosetta 2, μεταφραστή. Επομένως έχεις ήδη εισάγει performance penalty. Αν ακολουθείτε τη φιλοσοφία της Apple να συγκρίνετε μόνο με προηγούμενα MacBook (τα οποία είναι και thermally limited) λες και δεν υπάρχουν άλλοι υπολογιστές εκεί έξω, τι να πω; Μας μίλησες για Lenovo X280. Laptop των 800€ του 2018. Να φανταστώ το συγκρίνεις με αντίστοιχης γενιάς και τιμής MacBook, έτσι; Τι; Όχι; Γιατί για το battery life ήδη πόσταραν αντίστοιχα laptops άλλοι στα σχόλια. Για την απόδοση της GPU (μιας και για τη CPU η Apple εντέχνως δεν έδωσε ακριβή νούμερα) πόσταρα εγώ. 2.2 TFLOPs σε 5nm SoC του 2020 στα 10W, τη στιγμή που το SQ1 του 2019 στα 7nm έχει 2.1 TFLOPs στα 7W. 

Για ποια "μέρα με νύχτα" και "επανάσταση" μιλάς λοιπόν; Το σημαντικότερο στην όλη παρουσίαση είναι το ότι η Apple ξεκάθαρα προσπαθεί να κλειδώσει software-hardware σφιχτά προκειμένου να μην εξαρτάται από 3ους και ταυτόχρονα ξεπερνά πλαγίως το σκόπελο του "Right to Repair".

Επεξ/σία από MikeKata
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Θα συνιστούσα να μάθεις πρώτα τη διαφορά chipset από SoC πριν μας κάνεις διάλεξη σχετικά με το αν καταλαβαίνουμε ή όχι τι βλέπουμε. Επίσης, πουθενά δεν τονίστηκε "ότι είναι πλήρως συμβατός με x86 και τρέχουν κανονικά". Τρέχουν μέσω του Rosetta 2, μεταφραστή. Επομένως έχεις ήδη εισάγει performance penalty. Αν ακολουθείτε τη φιλοσοφία της Apple να συγκρίνετε μόνο με προηγούμενα MacBook (τα οποία είναι και thermally limited) λες και δεν υπάρχουν άλλοι υπολογιστές εκεί έξω, τι να πω; Μας μίλησες για Lenovo X280. Laptop των 800€ του 2018. Να φανταστώ το συγκρίνεις με αντίστοιχης γενιάς και τιμής MacBook, έτσι; Τι; Όχι; Γιατί για το battery life ήδη πόσταραν αντίστοιχα laptops άλλοι στα σχόλια. Για την απόδοση της GPU (μιας και για τη CPU η Apple εντέχνως δεν έδωσε ακριβή νούμερα) πόσταρα εγώ. 2.2 TFLOPs σε 5nm SoC του 2020 στα 10W, τη στιγμή που το SQ1 του 2019 στα 7nm έχει 2.1 TFLOPs στα 7W. 

Για ποια "μέρα με νύχτα" και "επανάσταση" μιλάς λοιπόν; Το σημαντικότερο στην όλη παρουσίαση είναι το ότι η Apple ξεκάθαρα προσπαθεί να κλειδώσει software-hardware σφιχτά προκειμένου να μην εξαρτάται από 3ους και ταυτόχρονα ξεπερνά πλαγίως το σκόπελο του "Right to Repair".

Φίλε μου αυτά τα ακούγαμε και τότε, προ iPhone, από τύπους που μας λέγανε για ringtone, bluetooth, xenon flash, κατεβάζω και εγκαθιστώ ότι θέλω στο nokia μου και άλλες τέτοιες "ευκολίες"...

Σε δύο χρόνια, δεν είναι μακρινό διάστημα, θα έχουμε όλοι μας τις απαντήσεις...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Θα συνιστούσα να μάθεις πρώτα τη διαφορά chipset από SoC πριν μας κάνεις διάλεξη σχετικά με το αν καταλαβαίνουμε ή όχι τι βλέπουμε. Επίσης, πουθενά δεν τονίστηκε "ότι είναι πλήρως συμβατός με x86 και τρέχουν κανονικά". Τρέχουν μέσω του Rosetta 2, μεταφραστή. Επομένως έχεις ήδη εισάγει performance penalty. Αν ακολουθείτε τη φιλοσοφία της Apple να συγκρίνετε μόνο με προηγούμενα MacBook (τα οποία είναι και thrermally limited) λες και δεν υπάρχουν άλλοι υπολογιστές εκεί έξω, τι να πω; Μας μίλησες για Lenovo X280. Laptop των 800€ του 2018. Να φανταστώ το συγκρίνεις με αντίστοιχης γενιάς και τιμής MacBook, έτσι; Τι; Όχι; Γιατί για το battery life ήδη πόσταραν αντίστοιχα laptops άλλοι στα σχόλια. Για την απόδοση της GPU (μιας και για τη CPU η Apple εντέχνως δεν έδωσε ακριβή νούμερα) πόσταρα εγώ. 2.2 TFLOPs σε 5nm SoC του 2020 στα 10W, τη στιγμή που το SQ1 του 2019 στα 7nm έχει 2.1 TFLOPs στα 7W. 

Για ποια "μέρα με νύχτα" και "επανάσταση" μιλάς λοιπόν; Το σημαντικότερο στην όλη παρουσίαση είναι το ότι η Apple ξεκάθαρα προσπαθεί να κλειδώσει software-hardware σφιχτά προκειμένου να μην εξαρτάται από 3ους και ταυτόχρονα ξεπερνά πλαγίως το σκόπελο του "Right to Repair".

Δεν εχω ποτε κανει μαθημα σε κανεναν και απεχθανομαι αυτο το στυλ γραφης. Αν το εγραψα ετσι ζητω συγνωμη.

Οι παραπανω συμφουριτες ανεφεραν οτι δεν θα τρεχει εφαρμογες x86 και απλα απαντησα σε αυτο και ανεφερα το Rosetta 2 οτι ακριβως κανει αυτη την δουλεια. οποτε δεν υπαρχει θεμα με τις υφισταμενες x86 εφαρμογες που εχει καποιος σε intel based Mac. Οσον αφορα το "μερα με νυχτα" αναφερομουν κυριως στην μπαταρια που τα νουμερα ειναι πολυ ανωτερα σε σχεση με οποιοδηποτε Windows based λαπτοπ στην ιδια χρηματικη κατηγορια.

Συμφωνω με το σχολιο σου "ξεπερνά πλαγίως το σκόπελο του "Right to Repair"" αλλα αν εξαιρεσεις ενα μικρο ποσοστο ITαδων που τα ψυριζουν ολα (και καλα κανουν) ο υπολοιπος κοσμος θελει προιον που θα τρεχει απροβληματιστα με μεγαλους χρονους και χωρις ανεμιστηρες κτλ. Οποτε εκει βασιζεται η Apple.

Προσωπικα ειχα 9 χρονια iMac και δεν ειχα ποτε το παραμικρο προβλημα σε επιπεδο HW/SW. 2 χρονια τωρα που εχω σαν κυρια συσκευη το εταιρικο λαπτοπ με Windows 10 δεν μπορω να πω οτι με εχει αφησει χωρις προβληματα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, AtiX είπε

Φίλε μου αυτά τα ακούγαμε και τότε, προ iPhone, από τύπους που μας λέγανε για ringtone, bluetooth, xenon flash, κατεβάζω και εγκαθιστώ ότι θέλω στο nokia μου και άλλες τέτοιες "ευκολίες"...

Σε δύο χρόνια, δεν είναι μακρινό διάστημα, θα έχουμε όλοι μας τις απαντήσεις...

Δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο φίλε @AtiX. Η σύγκριση με το iPhone είναι άτοπη γιατί το iPhone δημιούργησε άλλη εμπειρία χρήσης. Touchscreens, υπολογιστής τσέπης κλπ. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν αλλάζει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα στην εμπειρία χρήσης. Το μόνο που αλλάζει όσον αφορά τον τελικό χρήστη είναι μια μικρή βελτίωση στην μπαταρία. Τίποτα άλλο. Όλα τα υπόλοιπα είναι "under the hood".

2 λεπτά πριν, asikis είπε

Δεν εχω ποτε κανει μαθημα σε κανεναν και απεχθανομαι αυτο το στυλ γραφης. Αν το εγραψα ετσι ζητω συγνωμη.

Οι παραπανω συμφουριτες ανεφεραν οτι δεν θα τρεχει εφαρμογες x86 και απλα απαντησα σε αυτο και ανεφερα το Rosetta 2 οτι ακριβως κανει αυτη την δουλεια. οποτε δεν υπαρχει θεμα με τις υφισταμενες x86 εφαρμογες που εχει καποιος σε intel based Mac. Οσον αφορα το "μερα με νυχτα" αναφερομουν κυριως στην μπαταρια που τα νουμερα ειναι πολυ ανωτερα σε σχεση με οποιοδηποτε Windows based λαπτοπ στην ιδια χρηματικη κατηγορια.

Συμφωνω με το σχολιο σου "ξεπερνά πλαγίως το σκόπελο του "Right to Repair"" αλλα αν εξαιρεσεις ενα μικρο ποσοστο ITαδων που τα ψυριζουν ολα (και καλα κανουν) ο υπολοιπος κοσμος θελει προιον που θα τρεχει απροβληματιστα με μεγαλους χρονους και χωρις ανεμιστηρες κτλ. Οποτε εκει βασιζεται η Apple.

Προσωπικα ειχα 9 χρονια iMac και δεν ειχα ποτε το παραμικρο προβλημα σε επιπεδο HW/SW. 2 χρονια τωρα που εχω σαν κυρια συσκευη το εταιρικο λαπτοπ με Windows 10 δεν μπορω να πω οτι με εχει αφησει χωρις προβληματα.

Απολογούμαι αν ακούστηκε "επιθετικό". Για την μπαταρία και τα υπόλοιπα συμφωνούμε. Είναι τι βλέπει ως "επανάσταση" ο καθένας λοιπόν.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, asmilon είπε

Ποιος σου ειπε οτι χανεται η προς τα πισω συμβατοτητα;

 Καλά περίμενε εσύ να τρέξεις βαριά αρχεία Corel, και όχι μόνο, σε simulator.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, anax111 είπε

 Καλά περίμενε εσύ να τρέξεις βαριά αρχεία Corel, και όχι μόνο, σε simulator.

To Rosetta 2 κανει translate απο x86 σε ARM οχι simulate και η Apple υποσχεται οτι θα ειναι αποδοτικη αυτη διαδικασια. Το αν ισχυει ή οχι αυτο θα το δουμε στα reviews και στα hands on, το να κρινουμε κατι με βαση το τι πιστευουμε δεν ειναι ακριβες. Στο σχολιο σου παντως αναφερθηκες πως "χανεται η προς τα πισω συμβατοτητα", κατι που δεν ισχυει σε καμια περιπτωση.

Επεξ/σία από asmilon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο φίλε @AtiX. Η σύγκριση με το iPhone είναι άτοπη γιατί το iPhone δημιούργησε άλλη εμπειρία χρήσης. Touchscreens, υπολογιστής τσέπης κλπ. Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν αλλάζει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα στην εμπειρία χρήσης. Το μόνο που αλλάζει όσον αφορά τον τελικό χρήστη είναι μια μικρή βελτίωση στην μπαταρία. Τίποτα άλλο. Όλα τα υπόλοιπα είναι "under the hood".

Η σύγκριση μου δεν ήταν στο αν προσφέρει κάτι νέο ή αν αυτό το νέο θα τραβήξει τον περισσότερο κόσμο, αλλά στο ότι όπως και τότε υπήρχαν οι "βολεμένοι" που δεν έβλεπαν τι έρχεται έτσι και τώρα δεν βλέπουν τι μπορεί να έρθει...

ΥΓ: κανένας εκεί έξω δεν είναι τεχνικός υπολογιστών ή προγραμματιστής... όλοι τους/μας θέλουν/με κάτι που με το που πατάμε το on να δουλεύει και να μην μας ζαλίζει τον έρωτα και το iPhone αυτό πρόσφερε, εκτός της οθόνης αφής... το νέο macOs θα είναι ακόμα πιο επηρεασμένο από iOS & ipadOS, δεν θέλει πολύ ένας απλός χρήστης να ξεχάσει τα windows με τα περίεργα update, τους ιούς κλπ κλπ κλπ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, AtiX είπε

ΥΓ: κανένας εκεί έξω δεν είναι τεχνικός υπολογιστών ή προγραμματιστής... όλοι τους/μας θέλουν/με κάτι που με το που πατάμε το on να δουλεύει και να μην μας ζαλίζει τον έρωτα και το iPhone αυτό πρόσφερε, εκτός της οθόνης αφής...

Δεν ξέρω τι θέλουν οι περισσότεροι, θα μιλήσω για τον εαυτό μου. Προσωπικά θέλω να "μη μου ζαλίζει τον έρωτα", πράγμα που με παραμετροποίηση σε οποιαδήποτε συσκευή και οποιοδήποτε OS έχω δουλέψει (Windows, Linux-based, Android, MacOS) το έχω καταφέρει (μπορώ να πω ότι ο τρόπος που γίνονται τα πράγματα στο OSX μου φάνηκε πολύ πιο δυσνόητος από όλα στην 1η επαφή). Από εκεί και πέρα, μεγάλο κομμάτι για μένα παίζει το να έχω συμβατότητα, κυριολεκτικά, με τα πάντα, ανεξαρτήτως εταιρίας. Είτε μέσω emulation software, είτε να έχω τα κατάλληλα ports κλπ. Τέλος θέλω να φέρνω το μηχάνημά μου (κυρίως της δουλειάς) ακριβώς στα μέτρα μου, με το workflow που ταιριάζει σε εμένα, όχι να προσαρμόζομαι στις προσταγές της εκάστοτε εταιρίας του λειτουργικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nikoscheng είπε

Είμαι λίγο off topic, αλλά ποιον θεωρείτε τον καλύτερο Browser σε Mac για την αυτονομία; 

Πολύ βασικό η αυτονομία όντως.. 

σε επιδόσεις πάντως ο Edge τα σπάει αυτή την συγκεκριμένη περίοδο, τι θα κάνει μετά δε ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικά νέα, ωστόσο εγώ, για λόγους ενημέρωσης περισσότερο, θέτω το εξής ερώτημα, επειδή πραγματικά δε γνωρίζω:

ΓΙα καθημερινή χρήση, υπάρχει άραγε πλέον λόγος αγοράς ενός macbook air, αντί ενός ipad pro; 

Για επαγγελματική χρήση σαφώς ένα macbook air/pro, αξίζει ξεκάθαρα, ωστόσο στην καθημερινότητα εγώ προσωπικά δεν βρίσκω παρα θετικά στο να προτιμήσω το ipad με το magic keyboard. Ποιά είναι η γνώμη σας γι αυτή τη σύγκριση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, trelaras22 είπε

Εξαιρετικά νέα, ωστόσο εγώ, για λόγους ενημέρωσης περισσότερο, θέτω το εξής ερώτημα, επειδή πραγματικά δε γνωρίζω:

ΓΙα καθημερινή χρήση, υπάρχει άραγε πλέον λόγος αγοράς ενός macbook air, αντί ενός ipad pro; 

Για επαγγελματική χρήση σαφώς ένα macbook air/pro, αξίζει ξεκάθαρα, ωστόσο στην καθημερινότητα εγώ προσωπικά δεν βρίσκω παρα θετικά στο να προτιμήσω το ipad με το magic keyboard. Ποιά είναι η γνώμη σας γι αυτή τη σύγκριση; 

Προτιμώ τα laptop γενικά, αν και θα ήθελα να βάλει touchscreen η Apple ή να κάνει 2in1 κάποια στιγμή.

Το καλύτερο για μένα θα ήταν surface σε dual boot με Mac OS

MacBook Air Geekbench: https://browser.geekbench.com/v5/cpu/search?utf8=✓&q=MacBookAir10%2C1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2020 στις 10:50 ΜΜ, djdidi είπε

Λογικά 1049 το air και 1349 το pro. Πιστεύω όμως θα το δούμε και 999 το air

Πολύ πολιτισμένη τιμή για τα μέτρα της Apple, ειδικά αν σκεφτείς τις επιδόσεις. Καθόλου άσχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...