Προς το περιεχόμενο

Σύντομα τα νέα MacBook Air της ARM εποχής χωρίς fan και με αυτονομία έως 18 ώρες


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dionisus26 είπε

Πολύ πολιτισμένη τιμή για τα μέτρα της Apple, ειδικά αν σκεφτείς τις επιδόσεις. Καθόλου άσχημα.

Τα αλάνια στο πλαίσιο βγάλανε preorder το air στα 1249. 250 καπέλο 😭😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/11/2020 στις 12:22 ΠΜ, polaki είπε

Δυστυχώς δεν το είχα διαβάσει νωρίτερα αυτό ώστε να πάω στο δικό σου πέρισι που μου κλέψανε το Αir, και τελικά πήγα σε Pro. Όχι ότι μου κακόπεσε, αλλά η φορητότητά του δεν υπάρχει και εμένα αυτό είναι το σημαντικότερο σε έλα laptop. 

Με φόβισαν διάφοροι ότι θα σέρνεται. Anyway, δε βαριέσαι.. και το Pro δεν με χαλάει απλά πάει χαμένο στην τσάντα για τα 4-5 ραντεβού της εβδομάδας, θα προτιμούσα κάτι πιο μικρό και ελαφρύ. Ζήτημα να μένει ανοικτή η οθόνη του 10-12 ώρες την εβδομάδα...

To διάβασα μετά, ναι! 

Εντύπωση μου κάνει. Θέλω να πιστεύω ότι έστω και με emulator θα τρέχουν τα τωρινά προγράμματα αρκετά ικανοποιητικά. Προσωπικά δεν θα βιαζόμουν να κάνω το βήμα πάντως αν βασιζόμουν σε αυτά. 

Πολύ σε νιώθω... Έχω 12άρι MB 2018 με i7-16-512... ενώ το πήρα για τη φορητότητα με τη λογική να με βολεύει στα ταξίδια (πολλά επαγγελματικά προ κορωναϊού...) κόντεψε να αντικαταστήσει κατά 85% όλα τα άλλα μηχανάκια μου (λόγω πολυεδρικής εργασίας είναι πολλά... MacOS & Win10 based). Δεν κολλάει πουθενά, δεν υπερθερμαίνεται σε βαθμό που να ενοχλεί, η μπαταρία σκυλί ακόμη και σε παρατεταμένο standby (>μήνα) και χωράει παντού! Η συνήθης χρήση του: word processing, spreadsheets-data collection, diagnostic imaging processing, light video editing, multibrowsing, youtube και πολλές φορές πολλά από αυτά ταυτόχρονα... Απλά το αγαπώ! M1 σε αυτό το σασί με magic keyboard... το πήρα χθες...

Επεξ/σία από NasstasjiaP
Προσθήκη
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, djdidi είπε

Τα αλάνια στο πλαίσιο βγάλανε preorder το air στα 1249. 250 καπέλο 😭😂

Κάτι δε βλέπεις καλά. Ίδια τιμή έχουν όλοι οι επίσημοι στα 1179 ευρώ.

  

13 ώρες πριν, trelaras22 είπε

Εξαιρετικά νέα, ωστόσο εγώ, για λόγους ενημέρωσης περισσότερο, θέτω το εξής ερώτημα, επειδή πραγματικά δε γνωρίζω:

ΓΙα καθημερινή χρήση, υπάρχει άραγε πλέον λόγος αγοράς ενός macbook air, αντί ενός ipad pro; 

Για επαγγελματική χρήση σαφώς ένα macbook air/pro, αξίζει ξεκάθαρα, ωστόσο στην καθημερινότητα εγώ προσωπικά δεν βρίσκω παρα θετικά στο να προτιμήσω το ipad με το magic keyboard. Ποιά είναι η γνώμη σας γι αυτή τη σύγκριση; 

To iPad pro μαζί με το magic keyboard θα σου έβγαινε ακριβότερο. Αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει ipad pro, νομίζω πως με έναν υπολογιστή θα μπορούσες να κάνεις παραπάνω πράγματα όπως και να το κάνουμε. Δε μπορούμε να εξισώσουμε το ipadOS με το macOS.

Update: Έσκασαν και τα πρώτα test!

https://www.macrumors.com/2020/11/11/m1-macbook-air-first-benchmark/?fbclid=IwAR0GXFSla1stGrw_OX-06UodawYUSM9G4fgaNToLW_dHPKWcbbs60337vXM

Επεξ/σία από yazidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, djdidi said:

Τα αλάνια στο πλαίσιο βγάλανε preorder το air στα 1249. 250 καπέλο 😭😂

Συγκρίνεις τιμές σε δολάρια χωρίς φόρο με τιμές σε ευρώ με φόρο. Άλλα αντ' άλλων.

Έχω βαρεθεί να τα γράφω. Οι αρθρογράφοι πρέπει να σε κάθε θέμα προϊόντων Apple να γράφουν ότι οι τιμές στο Apple Store είναι ΧΩΡΙΣ ΦΟΡΟ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Συγκρίνεις τιμές σε δολάρια χωρίς φόρο με τιμές σε ευρώ με φόρο. Άλλα αντ' άλλων.

Έχω βαρεθεί να τα γράφω. Οι αρθρογράφοι πρέπει να σε κάθε θέμα προϊόντων Apple να γράφουν ότι οι τιμές στο Apple Store είναι ΧΩΡΙΣ ΦΟΡΟ.

Ξέρω καλά τι γράφω. Από Φιλαδέλφια PA είχα πάρει το air στα $1200 tax incl. Με την ίδια ακριβώς αρχική στα 999. Τα $1200 είναι 1000 ευρώ και κάτι ψιλά. Οπότε ναι, τα 1250 ευρώ είναι 250 ευρώ παραπάνω.

Επεξ/σία από djdidi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, djdidi said:

Ξέρω καλά τι γράφω. Από Φιλαδέλφια NJ είχα πάρει το air στα $1200 tax incl. Με την ίδια ακριβώς αρχική στα 999. Τα $1200 είναι 1000 ευρώ και κάτι ψιλά. Οπότε ναι, τα 1250 ευρώ είναι 250 ευρώ παραπάνω.

Τα "αλάνια" στο Πλαίσιο (και σε όλα τα καταστήματα) πουλάνε το Air 950€+ΦΠΑ. Η Apple το πουλάει 850€ + φόρο. 100€ παραπάνω (και όχι 250€) δηλαδή για μεταφορικά και κέρδος μεταπωλητή. Εκτός αν το παράπονό σου είναι ότι έχουμε μεγαλύτερο φόρο από Φιλαδέλφεια NJ, στο οποίο όμως δεν φταίει το Πλαίσιο. Επίσης τα "αλάνια" στα Apple Store στην Ευρώπη, πόσο το πουλάνε;  Τα 1249€ πού τα είδες; Μάλλον δεν ξέρεις τι γράφεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, djdidi είπε

Ξέρω καλά τι γράφω. Από Φιλαδέλφια PA είχα πάρει το air στα $1200 tax incl. Με την ίδια ακριβώς αρχική στα 999. Τα $1200 είναι 1000 ευρώ και κάτι ψιλά. Οπότε ναι, τα 1250 ευρώ είναι 250 ευρώ παραπάνω.

Κάτσε, τα δύο από ένα έτος εγγύηση γιατί δεν το υπολογίζεις στην τιμή?

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, djdidi είπε

Ξέρω καλά τι γράφω. Από Φιλαδέλφια PA είχα πάρει το air στα $1200 tax incl. Με την ίδια ακριβώς αρχική στα 999. Τα $1200 είναι 1000 ευρώ και κάτι ψιλά. Οπότε ναι, τα 1250 ευρώ είναι 250 ευρώ παραπάνω.

Και στην Αμερική λαμβάνεις όμως 1 χρόνο εγγύηση ενώ στην Ευρώπη 2 χρόνια λόγω της νομοθεσίας.

Δε θα ξεχάσω όταν ήμουν στην Αμερική και επισκέφτηκα ένα Apple Store και κοιτούσα τα προϊόντα, μόλις είχε βγεί τότε το iphone 7 product red, και είχε έρθει ένας υπάλληλος να με εξυπηρετήσει, και του έλεγα πως δε με συμφέρει να το αγοράσω από την Αμερική διότι είμαι από την Ευρώπη και εμείς έχουμε 2 χρόνια εγγύηση, με κοιτούσε σαν εξωγήινο και μου έλεγε δίκαιο έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Τα "αλάνια" στο Πλαίσιο (και σε όλα τα καταστήματα) πουλάνε το Air 950€+ΦΠΑ. Η Apple το πουλάει 850€ + φόρο. 100€ παραπάνω (και όχι 250€) δηλαδή για μεταφορικά και κέρδος μεταπωλητή. Εκτός αν το παράπονό σου είναι ότι έχουμε μεγαλύτερο φόρο από Φιλαδέλφεια NJ, στο οποίο όμως δεν φταίει το Πλαίσιο. Επίσης τα "αλάνια" στα Apple Store στην Ευρώπη, πόσο το πουλάνε;  Τα 1249€ πού τα είδες; Μάλλον δεν ξέρεις τι γράφεις.

Δεν τα βάζω με κανένα "αλάνι" ούτε με κατάστημα. Για να το πω πιο απλά. Πόσο θα αγοράσεις το mb air ο Αμερικάνος και πόσο εμείς. Φόρος είναι και προμήθεια μεταπωλητή, το γνωρίζω. Αλλά μην περιμένεις να χαίρομαι που το πληρώνω παραπάνω.

Υ.Γ. για την τιμή, ναι έχεις δίκιο.από το promo mail που μου ήρθε είχα την εντύπωση πως ήταν 1249 και οχι 1179

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, djdidi said:

Δεν τα βάζω με κανένα "αλάνι" ούτε με κατάστημα. Για να το πω πιο απλά. Πόσο θα αγοράσεις το mb air ο Αμερικάνος και πόσο εμείς. Φόρος είναι και προμήθεια μεταπωλητή, το γνωρίζω. Αλλά μην περιμένεις να χαίρομαι που το πληρώνω παραπάνω.

Υ.Γ. για την τιμή, ναι έχεις δίκιο.από το promo mail που μου ήρθε είχα την εντύπωση πως ήταν 1249 και οχι 1179

Συγκεκριμένο κατάστημα ανέφερες, οπότε κατά κάποιον τρόπο μ' αυτό "τα έβαλες". Δεν είπες για τον τεράστιο ΦΠΑ που πληρώνουμε, να συμφωνήσουμε. Κατά τα άλλα, δεν είναι λογικό να τα πληρώνουμε ακριβότερα απ' τον Αμερικάνο; Και όχι μόνο εμείς, όλη η Ευρώπη. Ειδικά για το Air δε, το πληρώνουμε 20€ μόνο παραπάνω απ' το Apple Store (το Store της Apple, όχι reseller) της Ιταλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, djdidi είπε

Δεν τα βάζω με κανένα "αλάνι" ούτε με κατάστημα. Για να το πω πιο απλά. Πόσο θα αγοράσεις το mb air ο Αμερικάνος και πόσο εμείς. Φόρος είναι και προμήθεια μεταπωλητή, το γνωρίζω. Αλλά μην περιμένεις να χαίρομαι που το πληρώνω παραπάνω.

Υ.Γ. για την τιμή, ναι έχεις δίκιο.από το promo mail που μου ήρθε είχα την εντύπωση πως ήταν 1249 και οχι 1179

Και γιατί δεν το αγοράζεις από την Αμερική τότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NasstasjiaP είπε

Πολύ σε νιώθω... Έχω 12άρι MB 2018 με i7-16-512... ενώ το πήρα για τη φορητότητα με τη λογική να με βολεύει στα ταξίδια (πολλά επαγγελματικά προ κορωναϊού...) κόντεψε να αντικαταστήσει κατά 85% όλα τα άλλα μηχανάκια μου (λόγω πολυεδρικής εργασίας είναι πολλά... MacOS & Win10 based). Δεν κολλάει πουθενά, δεν υπερθερμαίνεται σε βαθμό που να ενοχλεί, η μπαταρία σκυλί ακόμη και σε παρατεταμένο standby (>μήνα) και χωράει παντού! Η συνήθης χρήση του: word processing, spreadsheets-data collection, diagnostic imaging processing, light video editing, multibrowsing, youtube και πολλές φορές πολλά από αυτά ταυτόχρονα... Απλά το αγαπώ! M1 σε αυτό το σασί με magic keyboard... το πήρα χθες...

Άστο σου λέω μετά την προχτεσινή κουβεντα με τον άλλο φίλο με το 12 mb, κοίταζα αγγελίες μπας και το χτυπήσω, αλλά τελικά επικράτησε η λογική που λέει ότι εν μέσω κορονοϊόυ δεν κάνω κανένα εξωτερικό ραντεβού, οπότε βλέπουμε μετά..

Χωρίς πλάκα πάντως, έπρεπε να κρατήσει το 12άρι και το Pro. Όποιος θέλει φορητότητα να πήγαινε στο 12άρι. Όποιος θέλει επιδόσεις ας πάει στο Pro. 

Τώρα κράτησε το Air το οποίο στην ουσία αν το καλοσκεφτούμε είναι ένα λίγο πιο αδύναμο Pro... χωρίς τα χαρακτηριστικά φορήτοτητας του 12αριού (μέγεθος και βάρος). Πάραξενη επιλογή πραγματικά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

Τα "αλάνια" στο Πλαίσιο (και σε όλα τα καταστήματα) πουλάνε το Air 950€+ΦΠΑ. Η Apple το πουλάει 850€ + φόρο. 100€ παραπάνω (και όχι 250€) δηλαδή για μεταφορικά και κέρδος μεταπωλητή. Εκτός αν το παράπονό σου είναι ότι έχουμε μεγαλύτερο φόρο από Φιλαδέλφεια NJ, στο οποίο όμως δεν φταίει το Πλαίσιο. Επίσης τα "αλάνια" στα Apple Store στην Ευρώπη, πόσο το πουλάνε;  Τα 1249€ πού τα είδες; Μάλλον δεν ξέρεις τι γράφεις.

Τα αλάνια της αντιπροσωπείας όμως εδώ όπως έχουμε πει δεν έβαζαν παραγγελία σε MacBook Pro intel 8th gen ούτε την Παρασκευή, ούτε το Σ/Κ, ούτε τη Δευτέρα, ούτε την Τρίτη πριν καταργηθεί, ενώ στο Apple store μπορούσες να το αγοράσεις και είχε 2-3 εβδομάδες παράδοση

Και εδώ για να σε αποτρέψουν, μου είπαν μέχρι πως μπορεί να κάνει και 3 μήνες να έρθει, ενώ από Apple έκανες παραγγελία κανονικά

Είναι τραγική η αντιπροσωπία εδώ... Και αυτό έγινε και στα 2 καταστήματα της αντιπροσωπίας. Δεν θέλουν να σε εξυπηρετήσουν και για κάποιο λόγο προσπαθούν να σου κάνουν τη ζωή δύσκολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, bioentre said:

ενώ από Apple έκανες παραγγελία κανονικά

Από Apple σε ποια χώρα; Στέλνουν Ελλάδα από Apple Store? Μήπως ήταν εντολή τής Apple? Γιατί να μην θέλουν να πουλήσουν;

9 minutes ago, bioentre said:

Είναι τραγική η αντιπροσωπεία εδώ... Και αυτό έγινε και στα 2 καταστήματα της αντιπροσωπείας. Δεν θέλουν να σε εξυπηρετήσουν και για κάποιο λόγο προσπαθούν να σου κάνουν τη ζωή δύσκολη.

Στους Premium Resellers και Service Providers, έχω την αντίθετη εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CheOnWeb είπε

Από Apple σε ποια χώρα; Στέλνουν Ελλάδα από Apple Store? Μήπως ήταν εντολή τής Apple? Γιατί να μην θέλουν να πουλήσουν;

Στους Premium Resellers και Service Providers, έχω την αντίθετη εμπειρία.

Εγώ έβαλα παραγγελία BTO το Σ/Κ και με πήραν τηλέφωνο την Τετάρτη να την ακυρώσουν από istorm. Δεν με ενημέρωσαν καν και νωρίτερα για να ψάξω να το πάρω από αλλού

Στην isystem τουλάχιστον με πήραν τηλέφωνο πριν το event και μου είπαν πως θα πρέπει να περιμένουμε τι θα γίνει γιατί αν το παραγγείλουμε τώρα θα κάνει 3 μήνες να έρθει και άλλες αρλούμπες για να με αποθαρρύνουν,  ενώ στο apple store είχε διαθεσιμότητα 2-3 εβδομάδες.

Οπότε δεν ξέρω αν όντως είναι premium γιατί δεν μπορούσαν να φέρουν μηχάνημα που είχαν στο e-shop τους και που ήταν ξεκάθαρα διαθέσιμο στο Apple store

H αντιπροσωπία εδώ ΔΕΝ έχει καλή συνεννοήση με την Apple και τους καταναλωτές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...