Προς το περιεχόμενο

Σύντομα τα νέα MacBook Air της ARM εποχής χωρίς fan και με αυτονομία έως 18 ώρες


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, bioentre said:

διαθέσιμο στο Apple store

Το λες και το ξαναλές. Για ποιον ήταν διαθέσιμο; Γιατί δεν το παρήγγειλες από 'κει;

3 minutes ago, bioentre said:

H αντιπροσωπεία εδώ ΔΕΝ έχει καλή συνεννόηση με την Apple και τους καταναλωτές

Λες εσύ (και το υπογραμμίζεις κι όλας, ως ο απόλυτος κριτής). Εγώ λέω το αντίθετο. 

4 minutes ago, bioentre said:

αρλούμπες για να με αποθαρρύνουν

Γιατί πιστεύεις ότι δεν θέλουν να πουλήσουν; Κάποιο μυστικό σχέδιο; Πώς ξέρεις ότι είναι αρλούμπες; Έχεις πληροφορίες "από μέσα;"

Μάλλον έχεις νεύρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Το λες και το ξαναλές. Για ποιον ήταν διαθέσιμο; Γιατί δεν το παρήγγειλες από 'κει;

Λες εσύ (και το υπογραμμίζεις κι όλας, ως ο απόλυτος κριτής). Εγώ λέω το αντίθετο. 

Γιατί πιστεύεις ότι δεν θέλουν να πουλήσουν; Κάποιο μυστικό σχέδιο; Πώς ξέρεις ότι είναι αρλούμπες; Έχεις πληροφορίες "από μέσα;"

Μάλλον έχεις νεύρα...

ήταν διαθέσιμο για το Γερμανό ή τον Πολωνό άμα έκανα παραγγελία από Apple store Γερμανίας και Πολωνίας αντίστοιχα

Δεν ξέρω γιατί δεν ήθελαν.

εσύ που λες το αντίθετο, γιατί πιστεύεις πως δεν έφερναν MacBook Pro 13" 8th gen. ενώ αυτό ήταν κανονικά διαθέσιμο για bto στο Apple Store κανονικά μέχρι και την Τρίτη το μεσημέρι? Αν είχε καλή συνεννοήση φαντάζομαι θα το έφερνε, αφού είχε delivery time 1-2 weeks USA & 2-3 weeks Europe και Ελλάδα έλεγαν δεν ξέρουμε αν μπορούμε να το φέρουμε, να περιμένουμε μέχρι Τετάρτη να δούμε. Μπακάλικο εγώ το λέω αυτό

 

Επεξ/σία από bioentre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, bioentre said:

γιατί πιστεύεις πως δεν έφερναν MacBook Pro 13" 8th gen. ενώ αυτό ήταν κανονικά διαθέσιμο για bto στο Apple Store κανονικά μέχρι και την Τρίτη το μεσημέρι?

Δεν ξέρω αλλά δεν νομίζω να μπορούσαν και να μην το έκαναν. Γενικώς δεν κάνουν ό,τι γουστάρουν, συνήθως παίρνουν γραμμή από Apple. Στο θέμα τής συνεννόησης πάντως, κι εγώ δεν έχω καλή γνώμη για iStorm, στους άλλους αναφερόμουν. iSystem και Document.

Apple Store Γερμανίας στέλνει Ελλάδα;

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Δεν ξέρω αλλά δεν νομίζω να μπορούσαν και να μην το έκαναν. Γενικώς δεν κάνουν ό,τι γουστάρουν, συνήθως παίρνουν γραμμή από Apple. Στο θέμα τής συνεννόησης πάντως, κι εγώ δεν έχω καλή γνώμη για iStorm, στους άλλους αναφερόμουν. iSystem και Document.

Apple Store Γερμανίας στέλνει Ελλάδα?

Δεν ξέρω αν στέλνει. Θα το είχα δοκιμάσει αν ήξερα.

isystem ήταν πιο εξυπηρετικοί γενικά, αν και δεν έχω αγοράσει από εκεί, αλλά φαίνονται πιο γνώστες (παρά τα παρατράγουδα παλία με system graph μηνύσεις καταναλωτή κλπ.)

istorm ρωτάς πόσα φαν έχει μέσα ο υπολογιστής και δεν ξέρουν

Πήρα τηλ. στην isquare και έλεγαν πως αν βάλουν παραγγελία και το μοντέλο καταργηθεί, δεν θα μπορέσουν να το φέρουν. Οπότε εγώ πιστεύω πως απλώς δεν ήθελαν να βάλουν μια παραγγελία σκέτη τη Δευτέρα πχ γιατί θέλαν να δουν τα pre-orders στα καινούρια και στα iPhone και να τα παραγγείλουν όλα μαζί. Δεν ήθελαν να ασχοληθούν απλά με ένα μόνο BTO.

Επεξ/σία από bioentre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Από Apple σε ποια χώρα; Στέλνουν Ελλάδα από Apple Store? Μήπως ήταν εντολή τής Apple? Γιατί να μην θέλουν να πουλήσουν;

Στους Premium Resellers και Service Providers, έχω την αντίθετη εμπειρία.

Εμμέσως μπορείς. Υπάρχει υπηρεσία mail forward π.χ. στη Γερμανία όπου μπορείς να παραγγείλεις από το Apple Store και να στο παραδώσουν εκεί, και αυτοί να το προωθήσουν σε εσένα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο γρήγορος από το macbook 16";

Τελικά το μοναδικό του μειονέκτημα είναι η build in μνήμη, έως 16GB.

Νομίζω πρέπει να ετοιμαστώ για αναβάθμιση όταν ανακοινωθούν τα νέα μεγάλα macbook με 32GB 😋

Στις 11/11/2020 στις 9:38 ΠΜ, asikis είπε

.. Επισης τονίστηκε πολλάκις χτες στην παρουσίαση ότι είναι πλήρως συμβατός με x86 αρχιτεκτονική και τρέχουν κανονικά, και ακόμα πιο γρήγορα σε σχέση με το προηγούμενο air μοντέλο, οι εφαρμογές που είναι γραμμένες σε x86. 

...

Καλό αυτό, δεν το ήξερα.

Μένει μόνο να δούμε αν θα το υποστηρίζει το bootcamp.

Στις 11/11/2020 στις 9:53 ΠΜ, SchinasN είπε

με virtual windows desktop θα δουλέψεις , είτε εξ'αποστάσεως είτε εντός mac , όχι με εναλλαγή os

Δυστυχώς πολλές εφαρμογές δεν λειτουργούν εξ'αποστάσεως ή remote  (remote desktop, anydesk, teamviewer).

Συχνά οι επαγγελματικές εφαρμογές κλειδώνουν στο hardware. Με το που συνδέομαι απομακρυσμένα αλλάζει graphics adaptor οπότε νομίζει η εφαρμογή ότι είναι σε άλλον υπολογιστή και δεν φορτώνει.

Θα μπορούσα να παίρνω μαζί μου τα κλειδιά (hasp) αλλά τρέχουν μόνο σε windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, bioentre said:

Πήρα τηλ. στην isquare και έλεγαν πως αν βάλουν παραγγελία και το μοντέλο καταργηθεί, δεν θα μπορέσουν να το φέρουν. Οπότε εγώ πιστεύω πως απλώς δεν ήθελαν να βάλουν μια παραγγελία σκέτη τη Δευτέρα πχ γιατί θέλαν να δουν τα pre-orders στα καινούρια και στα iPhone και να τα παραγγείλουν όλα μαζί. Δεν ήθελαν να ασχοληθούν απλά με ένα μόνο BTO.

Δεν μπορώ να το αποκλείσω, ειδικά γι' αυτούς. Πάντως δεν ισχύει καθολικά ότι έχουν κακή εξυπηρέτηση (στο πλαίσιο των περιορισμών που έχουν απ' τη μαμά), τουλάχιστον τα δύο μαγαζιά που ανέφερα. Βασικά δεν βλέπω κανέναν λόγο να μην απευθυνθεί κάποιος στα δύο που έχουν και το service, εκτός κάποιας διαθεσιμότητας σε κάποια δεδομένη στιγμή και στις άτοκες δόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, StavrosD είπε

Πιο γρήγορος από το macbook 16";

Τελικά το μοναδικό του μειονέκτημα είναι η build in μνήμη, έως 16GB.

Νομίζω πρέπει να ετοιμαστώ για αναβάθμιση όταν ανακοινωθούν τα νέα μεγάλα macbook με 32GB 😋

Καλό αυτό, δεν το ήξερα.

Μένει μόνο να δούμε αν θα το υποστηρίζει το bootcamp.

Δυστυχώς πολλές εφαρμογές δεν λειτουργούν εξ'αποστάσεως ή remote  (remote desktop, anydesk, teamviewer).

Συχνά οι επαγγελματικές εφαρμογές κλειδώνουν στο hardware. Με το που συνδέομαι απομακρυσμένα αλλάζει graphics adaptor οπότε νομίζει η εφαρμογή ότι είναι σε άλλον υπολογιστή και δεν φορτώνει.

Θα μπορούσα να παίρνω μαζί μου τα κλειδιά (hasp) αλλά τρέχουν μόνο σε windows.

Δεν υποστηρίζει bootcamp. Δεν είναι διαθέσιμο το bootcamp σε arm Mac  και δεν ξέρω αν μπορείς κάπου να αγοράζεις άδεια windows για arm.

Και τελοσπάντων και να μπορείς δεν θα τρέχει όλα τα προγράμματα για την ώρα. ψάξε αν τα προγράμματα σου είναι συμβατά με surface pro X για να καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι εντυπωσιακο αυτο που καταφεραν με  τον Μ1  σε επιπεδο καταναλωσης-αυτονομιας και επιδοσεων .Μαλλον ηρθε η ωρα να το αποκτησω καθως ειναι το μονο κομματι που λειπει απο την συλλογη μου  .Το προβλημα ειναι πως επειδη ειναι κλειστα τα καταστηματα δεν θα μπορεσουμε να το δουμε απο κοντα οσοι σκοπευουμε σε αμεση αγορα ...

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Ειναι εντυπωσιακο αυτο που καταφεραν με  τον Μ1  σε επιπεδο καταναλωσης-αυτονομιας και επιδοσεων .Μαλλον ηρθε η ωρα να το αποκτησω καθως ειναι το μονο κομματι που λειπει απο την συλλογη μου  .Το προβλημα ειναι πως επειδη ειναι κλειστα τα καταστηματα δεν θα μπορεσουμε να το δουμε απο κοντα οσοι σκοπευουμε σε αμεση αγορα ...

Κανε υπομονη να παρεις κατι πραγματικα καινουριο(οταν θα βγει νεο air με σασι σχεδιασμενο για αυτον τον επεξεργαστη)

Τωρα απλα παιρνεις ενα air σαν τα παλια που απλα ειναι πιο γρηγορο και εχει μεγαλυτερη αυτονομια. Αν ηθελες κατι τετοιο, τοτε μπορουσες να επαιρνες ενα windows ultrabook, που μαλιστα ειναι και ελαφρυτερα/μικροτερα.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haHa είπε

Κανε υπομονη να παρεις κατι πραγματικα καινουριο(οταν θα βγει νεο air με σασι σχεδιασμενο για αυτον τον επεξεργαστη)

Τωρα απλα παιρνεις ενα air σαν τα παλια που απλα ειναι πιο γρηγορο και εχει μεγαλυτερη αυτονομια. Αν ηθελες κατι τετοιο, τοτε μπορουσες να επαιρνες ενα windows ultrabook, που μαλιστα ειναι και ελαφρυτερα/μικροτερα.

Δεν νομιζω να βγαλουν του χρονου air μοντελο μαλλον θα χρειαστει να περιμενω 2 χρονια και περιμενω ηδη 3 για macbook αναβαλοντας καθε χρονια την αγορα .Windows  δεν θεω να παρω ειμαι καλυμενος με το αρχαιο μου dell xps  για την χρηση που του κανω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...