Προς το περιεχόμενο

Αναστολή εργασίας και επίδομα


Μάκαρος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

Ξέρετε πότε ανοίγουν οι αίτησεις για το επίδομα σε όσους έχουν μπει σε αναστολή ? Επίσης κάπου διάβασα ότι όσοι είχαν μπει σε αναστολή στην προηγούμενη καραντίνα, αυτή τη φορά δεν θα χρειαστεί να κάνουν κάποια αίτηση (θα κάνει μόνο ο εργοδότης). Ξέρουμε αν ισχύει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ακόμη δεν γνωρίζουμε τίποτα, αν χρειαστεί να γίνουν αιτήσεις εγώ προβλέπω να γίνονται τις πρώτες μέρες του Δεκεμβρίου και τα χρήματα να δίνονται κατά τις 20 με 23 Δεκεμβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσό θα καταβληθεί 20/12 διάβασα.

Δεν θα ειναι 800 αλλά αναλογία επί των ημερών που θα είσαι σε αναστολή

Η αίτηση θα γινει στην πλατφορμα supportemployees

Οι υποβολές θα γίνουν μετά τις 15/11 από τα λογιστήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για το δ/χ

Δώρο Χριστουγέννων - Προσπάθειες να δοθεί βάσει του ονομαστικού μισθού

Σύμφωνα με την κ. Στρατινάκη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ζητάει το αφεντικό ενώ είμαι σε τηλεργασία να με βγάλει σε αναστολή (δεδομένου ότι δεν παίρνω και τα τρελά λεφτά οπότε εγώ "δε θα βγω οικονομικά χαμένος") προφανώς για να με πληρώσει το κράτος αυτά που θα πλήρωνε αυτός. Πέρα από την όποια καθυστέρηση πληρωμής από το κράτος υπάρχει κάτι άλλο από το οποίο εγώ θα βγω ζημιωμένος;  Θα συνεχίζω να εργάζομαι κανονικά από το σπίτι ενώ θα είμαι σε αναστολή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, thelocal είπε

Μου ζητάει το αφεντικό ενώ είμαι σε τηλεργασία να με βγάλει σε αναστολή (δεδομένου ότι δεν παίρνω και τα τρελά λεφτά οπότε εγώ "δε θα βγω οικονομικά χαμένος") προφανώς για να με πληρώσει το κράτος αυτά που θα πλήρωνε αυτός. Πέρα από την όποια καθυστέρηση πληρωμής από το κράτος υπάρχει κάτι άλλο από το οποίο εγώ θα βγω ζημιωμένος;  Θα συνεχίζω να εργάζομαι κανονικά από το σπίτι ενώ θα είμαι σε αναστολή.

Εσύ δεν ξέρω, ο εργοδότης θα κρατήσει τα λεφτά του μισθού, που μέσα από εφορία και άλλα έξοδα δεν ξέρω τι θα του μείνει , αλλά είναι διαφορετική ιστορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, thelocal είπε

Μου ζητάει το αφεντικό ενώ είμαι σε τηλεργασία να με βγάλει σε αναστολή (δεδομένου ότι δεν παίρνω και τα τρελά λεφτά οπότε εγώ "δε θα βγω οικονομικά χαμένος") προφανώς για να με πληρώσει το κράτος αυτά που θα πλήρωνε αυτός. Πέρα από την όποια καθυστέρηση πληρωμής από το κράτος υπάρχει κάτι άλλο από το οποίο εγώ θα βγω ζημιωμένος;  Θα συνεχίζω να εργάζομαι κανονικά από το σπίτι ενώ θα είμαι σε αναστολή.

Θα είναι μειωμένο το δώρο Χριστουγέννων, λιγότερες μέρες άδειας, δεν θα πάρεις ένσημα για αυτήν την περίοδο (ναι ξέρω, είπε το κράτος οτι ΘΑΑΑΑΑΑΑ τα βάλει, της προηγούμενης καραντίνας δεν έχουν μπει ακόμη).

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Θα είναι μειωμένο το δώρο Χριστουγέννων, λιγότερες μέρες άδειας, δεν θα πάρεις ένσημα για αυτήν την περίοδο (ναι ξέρω, είπε το κράτος οτι ΘΑΑΑΑΑΑΑ τα βάλει, της προηγούμενης καραντίνας δεν έχουν μπει ακόμη).

Προσωπικά, σε μένα που ήμουν σε αναστολή έχουν μπει κανονικά τα ένσημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/11/2020 στις 9:14 ΜΜ, thelocal είπε

Μου ζητάει το αφεντικό ενώ είμαι σε τηλεργασία να με βγάλει σε αναστολή (δεδομένου ότι δεν παίρνω και τα τρελά λεφτά οπότε εγώ "δε θα βγω οικονομικά χαμένος") προφανώς για να με πληρώσει το κράτος αυτά που θα πλήρωνε αυτός. Πέρα από την όποια καθυστέρηση πληρωμής από το κράτος υπάρχει κάτι άλλο από το οποίο εγώ θα βγω ζημιωμένος;  Θα συνεχίζω να εργάζομαι κανονικά από το σπίτι ενώ θα είμαι σε αναστολή.

Δηλαδή θα δουλεύεις για τον εργοδότη αλλά θα σε πληρώνει το κράτος.Κανονικά δεν είναι παράνομο;

Δυστυχώς αν αρνηθείς την εργασία απο το σπίτι, ίσως να σε απολύσει.

 

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/11/2020 στις 6:10 ΜΜ, Ggiorgos7 είπε

Το ποσό θα καταβληθεί 20/12 διάβασα.

Δεν θα ειναι 800 αλλά αναλογία επί των ημερών που θα είσαι σε αναστολή

Η αίτηση θα γινει στην πλατφορμα supportemployees

Οι υποβολές θα γίνουν μετά τις 15/11 από τα λογιστήρια.

και στο τέλος αυτού του μήνα ο κόσμος θα ζει με αέρα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2020 στις 9:14 ΜΜ, thelocal είπε

Μου ζητάει το αφεντικό ενώ είμαι σε τηλεργασία να με βγάλει σε αναστολή (δεδομένου ότι δεν παίρνω και τα τρελά λεφτά οπότε εγώ "δε θα βγω οικονομικά χαμένος") προφανώς για να με πληρώσει το κράτος αυτά που θα πλήρωνε αυτός. Πέρα από την όποια καθυστέρηση πληρωμής από το κράτος υπάρχει κάτι άλλο από το οποίο εγώ θα βγω ζημιωμένος;  Θα συνεχίζω να εργάζομαι κανονικά από το σπίτι ενώ θα είμαι σε αναστολή.

Σε ενημέρωσαν πρώτα και έπρεπε να αποφασίσεις; Έναν γνωστό μου τον ενημέρωσαν τηλεφωνικά ενώ βρισκόταν σε τηλεργασία. Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται εφόσον κάποιος παρέχει τις υπηρεσίες του από το σπίτι, να τον βγάζουν αναστολή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δε μπορείς να καταλάβεις ρε φίλε;

Τον βγάζουν σε αναστολή για να μη τον πληρώνουν.

Και έρχονται μετά και σου λένε, αφού θα πληρωθείς από το κράτος δούλευε τώρα, εγώ δε σε πληρώνω.

Αυτό που λέμε κηδεία με ξένα κόλλυβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά ξέρουμε αν πρέπει αυτός που είναι σε αναστολή να κάνει εκ νέου αίτηση(ήμουν κ στη προηγούμενη) η αν θα μπουν τα χρήματα αυτόματα? Άκυρο τα λέει όλα εδώ https://www.alfavita.gr/koinonia/337587_epidoma-800-eyro-2020-poy-kanete-aitisi-kai-pote-pairnete

Επεξ/σία από nyne
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/11/2020 στις 12:14 ΜΜ, Bitbit είπε

Τι δε μπορείς να καταλάβεις ρε φίλε;

Τον βγάζουν σε αναστολή για να μη τον πληρώνουν.

Και έρχονται μετά και σου λένε, αφού θα πληρωθείς από το κράτος δούλευε τώρα, εγώ δε σε πληρώνω.

Αυτό που λέμε κηδεία με ξένα κόλλυβα.

Σωστά, βέβαια δεν θα πληρωθείς τέλος του μήνα αλλά στις 20 του επόμενου με ότι αυτό συνεπάγεται. Εννοούσα ότι δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να παρανομούν τόσο εξόφθαλμα. Προφανώς με την ανοχή του κράτους και το χάος που επικρατεί.

Αναρωτιέμαι ώρες ώρες αν η Επιθεώρηση Εργασίας έχει λόγο υπάρξης. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...