Προς το περιεχόμενο

Οι τιμές των νέων MacBook με επεξεργαστή M1 στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Palp είπε

MacBook Air 13 M1 8-Core/8GB/256GB

Ελλάδα (χωρίς ΦΠΑ): 950,80€

Apple store γερμανίας (χωρίς ΦΠΑ): 924,79€


Τα entry μοντέλα είναι πιο φθηνά από τα αντίστοιχα με intel επεξεργαστές (πχ 120 ευρώ φθηνότερο το M1 air από το i3).

Παρόμοια και στο pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, m@dv1n3g@r είπε

Άντε απαυτώσου apple... Αν το ηξερα θα περιμενα και θα επαιρνα με τα ιδια λεφτά το base model macbook pro αλλα με Μ1 επεξεργαστη αντι για coffee lake i5...

τι μου θυμισες τωρα.

οταν πηρα (οκτωμβριο) τον imac early 2009, στα καπακια βγηκε το επομενο.

το τι βρισιδι ειχα ριξει τοτε δεν ηξερα κιολας.

ακομα θυμαμαι εναν GeorgeAdams στο Maclife να με παρηγορει, καλη του ωρα οπου και να ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, haHa είπε


Ειναι αρκετα ακριβα τα mini για αυτο που προσφερουν, συν οτι τα βασικα πλεονεκτηματα των arm (αυτονομια, μικροτερο μεγεθος μητρικης για καλυτερο form factor σε λαπτοπ) δεν εχει νοημα σε desktop υπολογιστη.

Καλυτερα καποιος να δωσει 1200€ αντι για 900€ και να παρει ενα air με παρομοιες επιδοσεις ακομα και αν προκειται να το εχει συνδεδεμενο σε εξωτερικη οθονη και να λειτουργει κυριως ως desktop.

Ναι αλλά μετά από τόσα χρόνια έχω βαρεθεί να ανοίγω το Μάκη μου κάθε χρόνο και να τον καθαρίζω ή να τον ακούω στα 40άρια...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, C(r)y είπε

παραλελσ απο οτι ξέρω μόνο ... μακάρι να είχε dual boot όπως έχω τώρα

Κι εγώ έχω τα 7ρια μέσα πιο πολύ για παλιά παιχνίδια! 

Οι τιμές ΟΚ σχετικά καλές αν δεν διαφερει η απόδοση τους από τα τρέχοντα μοντέλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 minutes ago, Hetfield said:

Απαραδεκτες τιμες για Ελλαδα.

Μιλαμε για καπελο 100-200€ σε καθε μοντελο σε σχεση με επισημες τιμες σε αλλες χωρες ανα την Ευρωπη.

Εχει σηκωσει πολυ τον αμανε η iSquare.

 

42 minutes ago, Nick245 said:

Να σύρει να γαμηθεί οποίος αποφασίζει αυτές τις τιμές. 200-300€ καπέλο σε όλα. Από κάρτες γραφικών μέχρι στα MacBooks και τα Mac minis. Έλεος πια αυτή η χώρα με τις τιμές της. 

Ένα μέρος του καπέλου είναι ο ΦΠΑ (στο Air είναι μόνο αυτό βασικά)

+47€ το Mini (779 στη Γερμανία, μείον το vat = 671+24% = 832€, ενώ στην Ελλάδα 879€)

+4€ το Air (1100 στη Γερμανία, μείον το vat = 948+24% = 1175€, ενώ στην Ελλάδα 1179€)

+89€ το Pro (1413 στη Γερμανία, μείον το vat = 1218+24% = 1510€ ενώ στην Ελλάδα 1599€}

Πού τα είδατε τα +100 και +200;

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

 

Ένα μέρος του καπέλου είναι ο ΦΠΑ (στο Air είναι μόνο αυτό βασικά)

+47€ το Mini (779 στη Γερμανία, μείον το vat = 671+24% = 832€, ενώ στην Ελλάδα 879€)

+4€ το Air (1100 στη Γερμανία, μείον το vat = 948+24% = 1175€, ενώ στην Ελλάδα 1179€)

+89€ το Pro (1413 στη Γερμανία, μείον το vat = 1218+24% = 1510€ ενώ στην Ελλάδα 1599€}

Πού τα είδατε τα +100 και +200;

Ναι αλλά γιατί οι intel ανέβηκαν τιμή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Δεν ξέρω. Ανέβηκαν στην Ελλάδα και όχι στην Ευρώπη;

Ευρώπη έμειναν ίδιες οι τιμές (ίσως και να έπεσαν 20 ευρώ αν κάνω σύγκριση με το emac eu αλλά εκεί μπορεί να βάζει καπέλο αυτός)

Μας έχει ζαλίσει η istorm & isquare από την προηγούμενη εβδομάδα προσπαθώ να πάρω με τον 8ης γενιάς και κάνουν τους δύσκολους πως δεν ξέρουν αν θα το φέρουν, ενώ εξωτερικό το έβαζες κανονικά παραγγελία μέχρι τη Τρίτη πριν καταργηθεί... Είχε παράδοση 2-3 εβδομάδες και μου έλεγαν μπορεί να κάνει 3 μήνες για να με αποτρέψουν επείδη για κάποιο λόγο δεν θέλαν να το φέρουν ή δεν τα έχουν καλά συνεννοημένα ως premium resellers.... 

Τελοσπάντων το θέμα δεν είναι οι τιμές αλλά το support τους στην Ελλάδα όσο ευγενικά μπορώ να το θέσω

Δεν γίνεται μοντέλο που μπορώ να το παραγγείλω κανονικά στο Apple Store, εδώ να μου λένε θα πρεπει να περιμένουμε τις ανακοινώσεις για να δούμε αν θα σας το φέρουμε.... 

ο,τι να είναι κάνουν, όπως και τότε με το SE 1ης γενιάς που δεν το είχαν φέρει ποτέ στα 128 gb... και όταν τους το είχα πάει για σερβις αγορασμένο από Apple store εξωτερικού με είχαν χρεώσει 25 για επισκευή εντός εγγύησης...

Επεξ/σία από bioentre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, m@dv1n3g@r είπε

Άντε απαυτώσου apple... Αν το ηξερα θα περιμενα και θα επαιρνα με τα ιδια λεφτά το base model macbook pro αλλα με Μ1 επεξεργαστη αντι για coffee lake i5...

Nα εισαι χαρούμενος. Γλύτωσες απο το σακάκι Μ1. Στην ουσια ειναι ο Α12Χ που Ipad pro.

Επεξ/σία από DimosthenisG
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, haHa είπε


Ειναι αρκετα ακριβα τα mini για αυτο που προσφερουν, συν οτι τα βασικα πλεονεκτηματα των arm (αυτονομια, μικροτερο μεγεθος μητρικης για καλυτερο form factor σε λαπτοπ) δεν εχει νοημα σε desktop υπολογιστη.

Καλυτερα καποιος να δωσει 1200€ αντι για 900€ και να παρει ενα air με παρομοιες επιδοσεις ακομα και αν προκειται να το εχει συνδεδεμενο σε εξωτερικη οθονη και να λειτουργει κυριως ως desktop.

 

Βέβαια αν μπορείς να αναβαθμίσεις φθηνά μνήμη και ssd ίσως να αξίζει το mini

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ναι αλλά μετά από τόσα χρόνια έχω βαρεθεί να ανοίγω το Μάκη μου κάθε χρόνο και να τον καθαρίζω ή να τον ακούω στα 40άρια...

Το air δεν θα το ακους γιατι ειναι fanless και δεν θα χρειαζεται και καθαριοτητα μιας και δεν θα υπαρχει ανεμιστηρας να μπλοκαρει απο την σκονη. Το mac mini μπορει να μπλοκαρει και να θελει καθαρισμο.

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Βέβαια αν μπορείς να αναβαθμίσεις φθηνά μνήμη και ssd ίσως να αξίζει το mini

Δεν αναβαθμιζονται τιποτα απο τα 2.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, bioentre said:

Ευρώπη έμειναν ίδιες οι τιμές (ίσως και να έπεσαν 20 ευρώ αν κάνω σύγκριση με το emac eu αλλά εκεί μπορεί να βάζει καπέλο αυτός)

Μας έχει ζαλίσει η istorm & isquare από την προηγούμενη εβδομάδα προσπαθώ να πάρω με τον 8ης γενιάς και κάνουν τους δύσκολους πως δεν ξέρουν αν θα το φέρουν, ενώ εξωτερικό το έβαζες κανονικά παραγγελία μέχρι τη Τρίτη πριν καταργηθεί... Είχε παράδοση 2-3 εβδομάδες και μου έλεγαν μπορεί να κάνει 3 μήνες για να με αποτρέψουν επείδη για κάποιο λόγο δεν θέλαν να το φέρουν ή δεν τα έχουν καλά συνεννοημένα ως premium reseller.... 

Τελοσπάντων το θέμα δεν είναι οι τιμές αλλά το support τους στην Ελλάδα όσο ευγενικά μπορώ να το θέσω

Δεν γίνεται μοντέλο που μπορώ να το παραγγείλω κανονικά στο Apple Store, εδώ να μου λένε θα πρεπει να περιμένουμε τις ανακοινώσεις για να δούμε αν θα σας το φέρουμε.... 

ο,τι να είναι κάνουν, όπως και τότε με το SE 128 gb που δεν το είχαν φέρει και όταν τους το είχα πάει για σερβις από Apple store εξωτερικού με είχαν χρεώσει 25 για επισκευή εντός εγγύησης...

iSystem έχεις ρωτήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...