Προς το περιεχόμενο

Οι τιμές των νέων MacBook με επεξεργαστή M1 στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

iSystem έχεις ρωτήσει;

Ναι δεν το έφερναν από Παρασκευή που ρώτησα, ενώ όλο το Σ/Κ το AppleStore δεχόταν παραγγελίες.

Απλά νομίζω το 8th gen. θα είναι πιο αθόρυβο και με μεγαλύτερη μπαταρία στις απλές εργασίες και δεν έχει vents κάτω, οπότε λιγότερη σκόνη νομίζω (πέρα από το πρόβλημα vent foil που έχουν τα Mac)

Επεξ/σία από bioentre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, costas_pro said:

1.179€ για το air? Ειμαστε πολυ πλουσια χωρα τελος

Είδες; Και μένα μου έκανε εντύπωση. Ουσιαστικά είναι τιμή Ευρώπης με ελληνικό ΦΠΑ. Δεν το έχω ξαναδεί σε άλλο προιόν Apple στην Ελλάδα. Συνήθως έχουν και κάποιο καπέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Digital-Entity said:

MacBook Air 13
M1 8-Core/8GB/256GB/7-Core GPU - €1179
M1 8-Core/8GB/512GB/7-Core GPU - €1549

Πάνε καλά; 370 ευρώ παραπάνω για 256GB χώρο επιπλέον, να τα χαίρονται!

Έχει και διαφορά στη GPU. Είναι λάθος το άρθρο. Η Apple χρεώνει +200$ (170€) για 256GB επιπλέον, τα υπόλοιπα είναι φόροι.

1 hour ago, papp0us said:

8GB RAM τερματίζουν ολα; η Δεν αναφέρεται τιμή εδώ για τα μεγαλύτερα; Ψιλοακρίβεια γενικά. Ελπιδοφόρα η μετάβαση σε ARM αλλα ας περιμένω 4-5 χρόνια να πέσουν οι τιμές :P

16

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Hetfield είπε

Απαραδεκτες τιμες για Ελλαδα.

Μιλαμε για καπελο 100-200€ σε καθε μοντελο σε σχεση με επισημες τιμες σε αλλες χωρες ανα την Ευρωπη.

Εχει σηκωσει πολυ τον αμανε η iSquare.

 

Στο ιταλικό Apple Store είναι 20€ φθηνοτερα. https://www.apple.com/it/shop/buy-mac/macbook-air

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aναμονή για τα πρώτα bench , η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσαν να είναι αρκετά φθηνότερα μιας και δεν τα σκάνε πλέον Premium στην Intel για τα παρτάλια της , αλλά όπως πάντα ... Apple.   

Επεξ/σία από Vasilisxd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Vasilisxd said:

Aναμονή για τα πρώτα bench , η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσαν να είναι αρκετά φθηνότερα μιας και δεν τα σκάνε πλέον Premium στην Intel για τα παρτάλια της , αλλά όπως πάντα Apple...   

Ενώ τον M1 τον έφτιαξαν τσάμπα; Εγώ έχω την εντύπωση ότι αυτή τη στιγμή μπαίνουν μέσα. Στο μέλλον, αν πάει καλά το project, θα έχουν τα γνωστά κέρδη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω MacBook Pro late 13.

6 χρόνια τώρα , ήταν και παραμένει η καλύτερη ηλεκτρονική αγορά που έκανα ποτέ.

Είναι ακριβά αλλά μόνο όταν το χρησιμοποιήσεις θα καταλάβεις...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Vasilisxd είπε

Aναμονή για τα πρώτα bench , η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσαν να είναι αρκετά φθηνότερα μιας και δεν τα σκάνε πλέον Premium στην Intel για τα παρτάλια της , αλλά όπως πάντα ... Apple.   

Κάτσε ρε μαν δεν το λέω για να δικαιολογήσω την apple αλλά τόση δουλειά που έπεσε για να γίνει δεν θα πληρωθεί?  Επένδυση έχει κάνει η apple όχι για να πουλήσει πιο φθηνά αλλά για να έχει μεγαλύτερο κέρδος , μεγαλύτερο έλεγχο στο οικοσύστημα της κτλ κτλ κτλ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Ενώ τον M1 τον έφτιαξαν τσάμπα; Εγώ έχω την εντύπωση ότι αυτή τη στιγμή μπαίνουν μέσα. Στο μέλλον, αν πάει καλά το project, θα έχουν τα γνωστά κέρδη.

Καλα, δεν θεωρουμε οτι ολο το R&D και τα εξοδα που εχει κανει για τους arm θα αποσβεθουν μονο για τον M1 επεξεργαστη, αλλα σιγουρα θα απλωνεται το εξοδο σε πολλα χρονια.

Η λογικη λεει παντως οτι η ειναι εξαιρετικα φθηνοτερο το συνολο Μ1 soc, μητρικη κλπ οταν πχ η επισημη τιμη ΜΟΝΟ(χωρις να υπολογιζουμε μητρικη, αλλα πραγματα που ειναι ενσωματωμενο τωρα στο SoC κλπ) ενος intel i5 που εμπαινε σε air και pro ηταν περι τα $320(προφανως και η apple θα το παιρνει φθηνοτερα, το αναφερω για να εχουμε μια ταξη μεγεθους) :
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_Core_i5_processors#"Coffee_Lake-U"_(quad-core,_14_nm)

image.png.4b1b30522f2133a97e6d567cee6f28c8.png

 

Υποψην, οτι οι επεξεργαστες που φτιαχνει και μπαινουν στα iPhone των $1000 κοστιζουν περι τα $60-70 με την μητρικη. Σιγουρα ο M1 σαν πιο πολυπλοκος θα ειναι ακριβοτερος, αλλα δεν νομιζω οτι θα φθανει καν κοντα στο κοστος των $320 χωρις μητρικη που κοστιζαν οι intel i5. 

 

Κλεινει η παρενθεση, μαγκια της οσο κι αν χρεωνει, μιας και ειναι η μονη που εχει το πλεονεκτημα να βαλει αυτον τον επεξεργστη και φαινεται να παταει ολους τους αλλους σε παρομοιο power envelope.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Makatsoras είπε

τι μου θυμισες τωρα.

οταν πηρα (οκτωμβριο) τον imac early 2009, στα καπακια βγηκε το επομενο.

το τι βρισιδι ειχα ριξει τοτε δεν ηξερα κιολας.

ακομα θυμαμαι εναν GeorgeAdams στο Maclife να με παρηγορει, καλη του ωρα οπου και να ειναι.

 

Φίλε δεν θα το ξεχάσω, ακριβώς το ίδιο μηχάνημα είχα πάρει κι εγώ με Intel Core 2 Duo @ 3,06 και στα καπάκια έβγαλε με τους i3 - i5 και είχα ξενερώσει την ζωή μου και να ρωτάω στο Maclife τι μπορώ να κάνω. χα χα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...