Προς το περιεχόμενο

Οι τιμές των νέων MacBook με επεξεργαστή M1 στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα με ενοχλεί απίστευτα που δεν μπορείς να παραγγείλεις από Ελλάδα (επίσημο δίκτυο) με US keyboard με το οριζόντιο Enter, καθώς το ελληνικό keyboard είναι άθλιο με αυτό το όρθιο κουμπί Enter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 117
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

27 λεπτά πριν, dante82 είπε

Μηπως εχω καταλαβει κατι λαθος και μου φαινεται πολυ καλη η τιμη? (δεν ειχα ποτέ μου Apple συσκευη, ουτε εχω)

Απο οτι βλεπω στο Store, το 13αρι κανει 1600 ενω το υπαρχων μοντελο 2.5 χιλιαρικα. Το υπαρχον μοντελο υπερθερμαινεται, δεν συνδεει σωστα εξωτερικο μονιτορ και εχει πολυ μικροτερη αυτονομια στην μπαταρια (συμφωνα με την Apple, αλλα και με την κοινη λογικη θα πω εγω).

Ακομα και με την εξτρα μνημη και δισκο, το M1 κοστιζει 2100 ενω το υπαρχων μοντελο 2500.

Γιατι λετε οτι ειναι ακριβο για αυτα που προσφερει? Ξαναλεω, δε γνωριζω απο Apple προιοντα, οποτε διαφωτιστε με!

Ευχαριστω

Μάλλον κάτι μπερδεύεις όντως

M1 8-Core/8GB/256GB/8-Core GPU - €1599

Apple MacBook Pro 13.3" (i5/8GB/256GB) (2020) Space Gray - 1475ε (https://www.skroutz.gr/s/23758188/Apple-MacBook-Pro-13-3-i5-8GB-256GB-2020-Space-Gray.html)

Apple MacBook Pro 13.3" (i5/16GB/1TB) (2020) Space Gray - 2200ε (https://www.skroutz.gr/s/23758010/Apple-MacBook-Pro-13-3-i5-16GB-1TB-2020-Space-Gray.html)

Μήπως το μπερδεύεις δλδ με το 16αρι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μάλλον κάτι μπερδεύεις όντως

M1 8-Core/8GB/256GB/8-Core GPU - €1599

Apple MacBook Pro 13.3" (i5/8GB/256GB) (2020) Space Gray - 1475ε (https://www.skroutz.gr/s/23758188/Apple-MacBook-Pro-13-3-i5-8GB-256GB-2020-Space-Gray.html)

Apple MacBook Pro 13.3" (i5/16GB/1TB) (2020) Space Gray - 2200ε (https://www.skroutz.gr/s/23758010/Apple-MacBook-Pro-13-3-i5-16GB-1TB-2020-Space-Gray.html)

Μήπως το μπερδεύεις δλδ με το 16αρι ?

Οχι, γιατι κοιταξα τις επισημες τιμες, οχι παραεισαγωγη. Μην ξεχνας οτι παραεισαγωγη το Μ1 δε θα εχει 1600 αλλα αρκετα χαμηλοτερα.

Οποτε συγκρινω καινουριο Μ1 με full specs(16GB και 512GB) οπως το υπαρχων 13αρι full spec με i5(16GB και 512GB) και το M1 ειναι 400 ευρω φτηνοτερο, και πολυ πιο ισχυρο απο τον i5.

https://www.istorm.gr/mac/macbook-pro.html

Αντιστοιχα στα δικα σου links συγκρινεις ναι μεν το i5 με το νεο M1, αλλά παραεισαγωγή το 1 και καινουριο το αλλο. Νομιζω σε 3 μηνες το Μ1 θα εχει αρκετα χαμηλοτερη τιμη.

Fair αυτο που λεω?

Επεξ/σία από dante82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μάλλον κάτι μπερδεύεις όντως

M1 8-Core/8GB/256GB/8-Core GPU - €1599

Apple MacBook Pro 13.3" (i5/8GB/256GB) (2020) Space Gray - 1475ε (https://www.skroutz.gr/s/23758188/Apple-MacBook-Pro-13-3-i5-8GB-256GB-2020-Space-Gray.html)

Apple MacBook Pro 13.3" (i5/16GB/1TB) (2020) Space Gray - 2200ε (https://www.skroutz.gr/s/23758010/Apple-MacBook-Pro-13-3-i5-16GB-1TB-2020-Space-Gray.html)

Μήπως το μπερδεύεις δλδ με το 16αρι ?

Μην βάζεις τις χαμηλότερες τιμές από skroutz, βάλε την προτεινόμενη ώστε να έχουμε πραγματική αίσθηση αν είναι φτηνότερα ή ακριβότερα...

Εκτός και αν μιλάγαμε μετά απο πέντε-έξη μήνες ώστε να προλάβουν να πέσουν και στα νέα οι τιμές και να έχουμε πραγματική εικόνα...

3 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Mac Mini

M1 8-Core/8GB/256GB/8-Core GPU - €879
M1 8-Core/8GB/512GB/8-Core GPU - €1149

M1 8-Core/8GB/256GB/8-Core GPU - $699 = €593

M1 8-Core/8GB/512GB/8-Core GPU - $899 = €762

Στις αμερικανικές τιμές έχουμε πει δεν έχει ΦΠΑ και είναι και με έναν χρόνο εγγύηση... βάλε τον αντίστοιχο φόρο, βάλε και το κόστος επέκτασης εγγύησης και θα έχεις την απάντηση στο αν είναι ακριβότερα ή όχι...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dante82 είπε

Οχι, γιατι κοιταξα τις επισημες τιμες, οχι παραεισαγωγη. Μην ξεχνας οτι παραεισαγωγη το Μ1 δε θα εχει 1600 αλλα αρκετα χαμηλοτερα.

Οποτε συγκρινω καινουριο Μ1 με full specs(16GB και 512GB) οπως το υπαρχων 13αρι full spec με i5(16GB και 512GB) και το M1 ειναι 400 ευρω φτηνοτερο, και πολυ πιο ισχυρο απο τον i5.

https://www.istorm.gr/mac/macbook-pro.html

Αντιστοιχα στα δικα σου links συγκρινεις ναι μεν το i5 με το νεο M1, αλλά παραεισαγωγή το 1 και καινουριο το αλλο. Νομιζω σε 3 μηνες το Μ1 θα εχει αρκετα χαμηλοτερη τιμη.

Fair αυτο που λεω?

 

12 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μην βάζεις τις χαμηλότερες τιμές από skroutz, βάλε την προτεινόμενη ώστε να έχουμε πραγματική αίσθηση αν είναι φτηνότερα ή ακριβότερα...

Εκτός και αν μιλάγαμε μετά απο πέντε-έξη μήνες ώστε να προλάβουν να πέσουν και στα νέα οι τιμές και να έχουμε πραγματική εικόνα...

Στις αμερικανικές τιμές έχουμε πει δεν έχει ΦΠΑ και είναι και με έναν χρόνο εγγύηση... βάλε τον αντίστοιχο φόρο, βάλε και το κόστος επέκτασης εγγύησης και θα έχεις την απάντηση στο αν είναι ακριβότερα ή όχι...

Παίδες δεν μπορώ να ψάξω τώρα όλα τα site με διαφορετικές τιμές

Το σίγουρο είναι ότι Macbook Pro 2020 8G 256Gb δεν κάνει 2500 . Εγώ το παρακάτω μπήκα να σχολιάσω επειδή o dante82 έκανε σύγκριση του νέου M1 base model με το προηγούμενο base model και έβγαλε την διαφορά στα 900ε ενώ δεν είναι τόσο άντε να ήταν στα 250ε

Αναφορά σε κείμενο

Απο οτι βλεπω στο Store, το 13αρι κανει 1600 ενω το υπαρχων μοντελο 2.5 χιλιαρικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, tsofras είπε

Παίδες δεν μπορώ να ψάξω τώρα όλα τα site με διαφορετικές τιμές

Το σίγουρο είναι ότι Macbook Pro 2020 8G 256Gb δεν κάνει 2500 . Εγώ το παρακάτω μπήκα να σχολιάσω επειδή o dante82 έκανε σύγκριση του νέου M1 base model με το προηγούμενο base model και έβγαλε την διαφορά στα 900ε ενώ δεν είναι τόσο άντε να ήταν στα 250ε

Εγραψα και αναλυτικα, οτι αν εξοπλισω το Μ1 οπως το 13αρι που κυκλοφορει ηδη στα 2500 ευρω (16GB, 512GB) η διαφορα ειναι 400 ευρω πιο φτηνο το Μ1. (μπορεις να το δεις στον configurator του iStorm).

Οντως στο πρωτο μου comment εγραψα αυτο που κανεις quote, που συγκρινα το Μ1 αλλα με 8GB και 256GB με το υπαρχων σε 16GB και 512GB. Εκει η διαφορα ειναι οντως 900 ευρω.

Σε καθε περιπτωση, 400 ευρω πιο φτηνα στο επισημο Store  ειναι αρκετα μεγαλη διαφορα. 

Ρωτω λοιπον, πιστευετε οτι το νεο μηχανημα που ειναι 400 ευρω πιο φτηνο και συναμα αρκετα πιο δυνατο απο τον i5 ΔΕΝ αξιζει τα λεφτα του και ειναι υπερκοστολογημενο?

Σας ευχαριστω

Επεξ/σία από dante82
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HikenAngel είπε

Η αλήθεια είναι ότι είχε βουίξει ο τόπος με τους ARM CPUs. Και όλοι λέγαν ότι θα είναι στις ίδιες τιμές. Μην ξεχνάς όμως ότι μέχρι όλα τα app να γίνουν optimize για το Μ1, αυτό μπορεί να πάρει και 2 χρόνια. Επίσης πόσες φορές έχουμε δει πρώτες σειρές νέων τεχνολογιών να χρειάζονται διόρθωση και αυτή να γίνεται με τα επόμενα μοντέλα. Όπως και να χει δεν σημαίνει ότι αυτή την στιγμή τα Intel Macbooks δεν είναι καλή αγορά, απλά ίσως να μην είναι η πιο future-proof κίνηση. 

To παρήγγειλα και το πήρα με το που βγήκε τον Μαιο. Και 3 εβδομάδες μετά έκαναν ανακοίνωση ότι περνάνε σε apple silicon.🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.png.6ace71f066a1880a8ccd045388e47cdd.png

 

image.png.1563570cd565055abc3ad2184c361ef7.png

 

το air αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του αυτή την στιγμή.

Ο Μ1 είναι τρομερός επεξεργαστής βάση των bench.. Μενει και στην πραξη να το δουμε. 

Πάντως συγχαρητήρια στην apple που έδειξε  άλλη μια φορά ότι είναι εταιρία με @@ και δεν υπολογίζει και πολλά.

Επεξ/σία από alexakos89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
28 minutes ago, cris41 said:

Αν γίνει η αγορά από το UK πόσα χρόνια εγγύηση έχει Ελλάδα; 

1, απο εκεί και μετά ...κάνεις το σταυρό σου! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Digital-Entity είπε

MacBook Air 13
M1 8-Core/8GB/256GB/7-Core GPU - €1179
M1 8-Core/8GB/512GB/7-Core GPU - €1549

Πάνε καλά; 370 ευρώ παραπάνω για 256GB χώρο επιπλέον, να τα χαίρονται!

Apple store Singapore, το φθηνοτερο εκτος US:

air 256gb - euro 851

pro 256gb - euro 1086

mini 256gb - euro 575

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, billdanos είπε

1, απο εκεί και μετά ...κάνεις το σταυρό σου! :)

Μου βγαίνει περίπου στα 1000€ το MacBook Air με την φοιτητική έκπτωση (κάνω το μεταπτυχιακό Αγγλία).

Η διαφορά είναι περί τα 179€ οπότε νομίζω είναι καλύτερα να το πάρω από Ελλάδα εφόσον τώρα βρίσκομαι εδώ και να έχω 2 χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, cris41 said:

Μου βγαίνει περίπου στα 1000€ το MacBook Air με την φοιτητική έκπτωση (κάνω το μεταπτυχιακό Αγγλία).

Η διαφορά είναι περί τα 179€ οπότε νομίζω είναι καλύτερα να το πάρω από Ελλάδα εφόσον τώρα βρίσκομαι εδώ και να έχω 2 χρόνια. 

Εδώ δεν έχεις φοιτητική έκπτωση; Για ρώτα στους επίσημους resellers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Δεν διαφωνούμε, εγώ το έγραψα απλοϊκά. Είναι δύσκολο για τον καθένα μας να λέμε "θα μπορούσε να πουλάει φθηνότερα η Apple" άσε που δεν έχει και νόημα. Πάντως, εκτός του ότι θα είναι ακριβότερη η κατασκευή του M1 απ' τον A12, υπάρχει φαντάζομαι και ένα κόστος για την υποστήριξη του γενικότερου project. Υποστήριξη του OS για Intel και ARM, εργαλεία μετάφρασης, Rosetta 2 κλπ.

Φτηνά τα πουλάει τώρα αν συγκρίνουμε με το παρελθόν γιατί θέλει να τα σπρώξει, να πουλήσει όσα περισσότερα μπορεί πρέπει σε αυτή την περίοδο ώστε να ασχοληθούν οι του software μαζί της. Μόλις βγουν τα προ, ό,τι βγήκε προχθες θα ανέβει σε τίμη.

15 ώρες πριν, Vagus. είπε

Μεσα απο τη βλακωδη ερώτηση, προκύπτει μια σημαντική:

Θα είναι εφικτη η εγκατάσταση των Windows με το εργαλείο που παρέχει η Apple για τα Mac ; 

όχι μέσω bootcamp σίγουρα. Parallels λέει ότι ετοιμάζει έκδοση για να τρέχει στο arm, αλλά δεν ξέρεις πως και αν θα παίζει x86 εφαρμογές

12 ώρες πριν, thomasko7 είπε

Παρομοίως με του 11. Κ ένα air του 2013 το οποίο πούλησα κ πήρα του 2020 με touchbar.. αν το προ του 2011 δεν είχε θέμα με το σταθμό βάσης ακόμη αυτό θα είχα!! Αστέρια μηχανήματα 

Με 2 ή 4 thunderbolts πήρες?

6 ώρες πριν, m@dv1n3g@r είπε

Έτσι. Πείτε τιποτα να μου φτιάξετε την διάθεση. 😁

P.S.: Please explain "Σακάκι"= ??? 😀 Κάτι σα να λέμε παλτό?

Αυτο έχω και οντως ειναι εντελώς αθόρυβο και πολυ καλη μπαταρια.

Vent εχει μονο πισω. Σε συγκριτικο μπαταριας εναντιον Air 2020, MPB 2020 με τα 4 THB ports και ΜBP 16", βγήκε καλυτερο με μεγαλυτερη διάρκεια.
 

Έχω ξενερώσει άσχημα. Έχω το ίδιο μηχάνημα που έκανα το λάθος να το πάρω με 256 γιατί μου φάνηκαν αρκετά τότε, αλλά πλέον έχει προκύψει ανάγκη για 1 TB και προσπαθούσα να το παραγγείλω όσο κυκλοφορούσε αλλά δεν ήθελαν να μου το φέρουν... και τώρα έχει μόνο το 10th generation που δεν με ψήνει τόσο. Δεν μου αρέσουν τα έξτρα vents για air intake που έχει, και τα διπλάσια watt επεγεργαστή. Βέβαια ως πλεονέκτημα έχει έξτρα θύρες, καλύτερα ηχεία και το κυριότερο σε βάθος χρόνου 40% καλύτερα γραφικά. Σε ισχύ επεξεργαστή είναι αρκετά παρόμοια.

Απλά ελπίζω το μοντέλο με τις 4 θύρες να μην γίνεται σόμπα και να είναι εξίσου αθόρυβο. Ανεμιστήρας δουλεύει μόνο στο zoom λίγο και μου έχει δουλέψει πάρα πόλυ κατά τη διάρκεια συγρχρονισμού αρχείων iCloud και μεταφοράς μεγάλων δεδομένων μεταξύ διάφορων δίσκων, αλλά οκ τα μετέφερε πολύ γρήγορα

4 ώρες πριν, dante82 είπε

Μηπως εχω καταλαβει κατι λαθος και μου φαινεται πολυ καλη η τιμη? (δεν ειχα ποτέ μου Apple συσκευη, ουτε εχω)

Απο οτι βλεπω στο Store, το 13αρι κανει 1600 ενω το υπαρχων μοντελο 2.5 χιλιαρικα. Το υπαρχον μοντελο υπερθερμαινεται, δεν συνδεει σωστα εξωτερικο μονιτορ και εχει πολυ μικροτερη αυτονομια στην μπαταρια (συμφωνα με την Apple, αλλα και με την κοινη λογικη θα πω εγω).

Ακομα και με την εξτρα μνημη και δισκο, το M1 κοστιζει 2100 ενω το υπαρχων μοντελο 2500.

Γιατι λετε οτι ειναι ακριβο για αυτα που προσφερει? Ξαναλεω, δε γνωριζω απο Apple προιοντα, οποτε διαφωτιστε με!

Ευχαριστω

Γιατί η Apple θέλει να σε σπρώξει να αγοράσεις τα νέα μοντέλα ωστέ να αναγκαστούν και οι προγραμματιστές να σχεδιάσουν και να βελτιώσουν τις εφαρμογές τους για arm Mac. Οι τιμές αυτές θα ανέβουν σε κάποιο καιρό. 

 

3 ώρες πριν, dante82 είπε

Καταλαβαινω πως το θετεις. Παρολα αυτα, σε συγκριση με το 13αρι που παιζει τωρα στην αγορα, το νεο Μ1 σαφεστατα και αποτελει πολυ καλυτερη επιλογη βασει τιμης.

Για παραδειγμα για καποιον στο Business Sector που θελει Powerpoint, Photoshop και Browsing, αλλά παραλληλα κατι ποιοτικο και με Prestige(λογω του Business) το μοντελο στα 1600 ευρω το βλεπω με πολυ καλο ματι

το photoshop δεν μπορείς να το κατεβάσεις ακόμα στο νέο 13άρι, μόνο στο παλιό

2 ώρες πριν, billdanos είπε

1, απο εκεί και μετά ...κάνεις το σταυρό σου! :)

καλά και πριν το κάνεις λίγο με το i-support εδώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...