Προς το περιεχόμενο

Με M1 το νέο Mac Mini, έως τρεις φορές γρηγορότερο από το προηγούμενο μοντέλο


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, haHa είπε

Δεν εχει καμια επαφη με την πραγματικοτητα αυτο, ισχυει το ακριβως αντιθετο.
Μπορεις απλα να δεις τις πωλησεις apple μηχανηματων παγκοσμιως.
Μαλιστα, στα  εταιρικα μηχανηματα, το ποσοστο ειναι ακομα χαμηλοτερο.

 

δε θα παρεις Mac για gaming ουτε για γραμματιακη υποστηριξη, ουτε για να στησεις server,

οι πωλησεις τωv Mac σε design art studio ειναι συντριπτικη

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

δε θα παρεις Mac για gaming ουτε για γραμματιακη υποστηριξη, ουτε για να στησεις server,

οι πωλησεις τωv Mac σε design art studio ειναι συντριπτικη

Δεν ειναι μονο αυτα τα επαγγελματα και για αυτο καταληγεις σε αυτο το τελειως λαθος συμπερασμα:

17 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

ολη η αγορα παγκοσμιως δουλευει σε Mac και δεν τα επιλεγουν τυχαια οι IT για να πουλανε μουρη πανω στα γραφεια..

Η πραγματικοτητα ειναι οτι η συντριπτική πλειοψηφια των επαγγελματων δουλευουν με windows.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι θεμα πλειοψηφιας επι του συνολου, αυτο ειναι γνωστο και ξερουμε το γιατι

μιλαμε για περιπτωσεις επαγγελματιων με συγκεκριμενες αναγκες που επιλεγουν συνειδητα Mac για ταχυτητα-αξιοπιστια-ασφαλεια κι οχι απο καποιο trend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, haHa είπε

Συνεχιζεις και γραφεις ανακριβειες.

Επειδη το πιο σημαντικο ειναι η αξιοπιστια και η παραγωγικοτητα, τα περισσοτερα επαγγελματα χρησιμοποιουν windows. 
"οταν αγορι μου εισαι μηχανικος(και οχι κανενας dj ή καποιος που κανει videακια) και εχεις να παραδωσεις δουλεια με deadlines σε συγκεκριμενη μερα και ωρα και ξενυχτας κυριολεκτικα πανω απο τον υπολογιστη  δεν εχεις τη πολυτελεια περιμενεις τα καπριτσια του mac".

-----------------------------------------------

Πρεπει να αποφασισεις ποια απο τις 2 ανακριβειες υποστηριζεις, ολο μπερδευεσαι.

 

προσωπικα ειμαι "φανατικος" pcακιας,  δεν ειναι προσωπικο το θεμα μας εδω,

επειδη εργαζομαι σε πολυεθνικη ανω των 100 ατομων και συνανστρεφομαι με ατομα του χωρου που δουλευουν επισης σε αντιστοιχες εταιριες και εξωτερικα στουντιο παραγωγης και ξερω το φορτο τη πιεση και τους ρυθμους εργασιας και επειδη εχω δουλεψει στο παρελθον σε μικροτερη εταιρια με windows, επιτρεψε μου να εχω σχηματισει σαφη αποψη απο τις δεκαετιες που ειμαι στο χωρο

 

 

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Odyss3us είπε

προσωπικα ειμαι "φανατικος" pcακιας,  δεν ειναι προσωπικο το θεμα μας εδω,

επειδη εργαζομαι σε πολυεθνικη ανω των 100 ατομων και συνανστρεφομαι με ατομα του χωρου που δουλευουν επισης σε αντιστοιχες εταιριες και εξωτερικα στουντιο παραγωγης και επειδη εχω δουλεψει στο παρελθον σε μικροτερη εταιρια με windows, επιτρεψε μου να εχω σχηματισει σαφη αποψη απο τις δεκαετιες που ειμαι στο χωρο

Το ιδιο και εγω και δεν χρειαζεται ιδιαιτερη εμπειρια για να δει καποιος οτι το mac os ειναι κατω του 15%, οπως δειχνουν και οι πωλησεις παγκοσμιως.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το γιατι ειναι κατω απο 15% το MacOs ειναι γιατι η Apple δεν το αφησε να εξαπλωθει κανοντας τα στραβα ματια με τζαμπε και πειρατικες κοπιες επειδη  δε μπορουσε να το ελεγξει ή... επιτηδες..

η Apple εχει αλλη φιλοσοφια κλειστου λειτουργικου με πληρη ελεγχο στο hardware της, μη κανουμε συζητησεις που καναμε στο δημοτικο..

οσο δε για τις πωλησεις της και στα Mac ξεπουλανε, 

ποτε δεν ηταν στοχος της να παρει τη πλειοψηφια της αγορας, της αρκει που υπερκαλυπτει τη ζητηση και εχει κερδη γιατι ξερει που απευθυνεται και συνεχιζουν να την εμπιστευονται σε οσους απευθυνεται...

κανεις το λαθος και συγκρινεις τα Mac vs rest of the world,  μονο που η Apple ειναι αλλη μια εταιρια αναμεσα στις αλλες

συγκρινε καλυτερα τα κερδη της Apple μονο στα desktop vs Dell, Hp, Gateway, Asus, Lenovo κλπ. και αναλογισου επισης ποσες απο αυτες φαλιρισαν ή συγχωνευτηκαν ολα αυτα τα χρονια

Επεξ/σία από Odyss3us
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα λατρεύω τα Windows. Αν ασχολούμουν μόνο με βασικές εργασίες και Gaming δεν θα τα άλλαζα ποτέ.

Έλα μου όμως που η απλοποίηση που σου παρέχει το macOS δεν υπάρχει στα Windows, όταν είναι απαραίτητη πλέον η διασύνδεση με το λειτουργικό του κινητού μας.

Εκτός αν μου πει κάποιος ότι δουλεύει άψογα το synergy μεταξύ Windows και Android Phone. Η Microsoft έχασε τη μεγάλη της ευκαιρία όταν έχασε το στοίχημα των Windows Phone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bioentre είπε

Πάντως αν θες να λύσεις συνάρτηση με Matlab στο νέο air δεν μπορείς, ειδικά αν έχεις παλιά έκδοση

Γιατί;

Γενικά έχεις καταλάβει πως θα τρέχουν σχεδόν όλα το 64-bit apps για Intel και στο M1? Κάποια εξειδικευμένα θα έχουν θέμα (Kernel extensions, Virtualization software) και για τα περισσότερα θα βγούν ή έχουν ήδη βγει updates καθώς έχουν να κάνουν με το Big Sur που είναι και για Intel. Όχι απλά θα τρέχουν, θα τρέχουν και πιο γρήγορα (λένε στην Apple) κι ας είναι translated.

2 ώρες πριν, korakios είπε

Πάντως ,πληροφοριακά, αν κάποιος dev έχει εφαρμογές σε iOS ,iPadOS, πρέπει να κάνει άμεσα opt-out ,μιας και η Apple αποφάσισε να τρέχουν αυτόματα στην καινούρια πλατφόρμα.  (τραγικό)

Ε οκ, από τον Ιούνιο είναι γνωστό γενικά αυτό. Επίσης πόσοι θα πουν όχι σε μια έξτρα πλατφόρμα; To Instagram και το Facebook έκαναν opt-out π.χ., γιατί μάλλον προτιμούν τον browser για user tracking από sandboxed εφαρμογές που θα ζητάνε permissions για το κάθε τι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηθελα να πώ πολλά αλλα καλύτερα να περιμενω τις δοκιμές των νεων μήλων

υπάρχει το marketing και υπάρχει και η αλήθεια

υπάρχουν τα statistics και τα Greek statistics..

Αν μπορέσουμε να βοηθήσουμε κάποιο που ενδιαφέρεται

το συμπέρασμα ειναι οτι δεν επενδύεις στην πρώτη γενιά και περιμενουμε να δούμε τι αξίζουν σε δοκιμές πραγματικών ανθρώπων

όχι κλόουν που πετάνε στατιστικά που αυτοαναιρούνται

αλλά αν εισαι ο χρήστης λίγο office, λίγο web και το insta

παράγγειλε το τώρα να το ποστάρεις κιόλας.. η περίμενε το πάσχα για το νέο iMac

 

spacer.png

Επεξ/σία από avacan23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...για εμένα πρέπει κάπως να γεφυρώσει το χάσμα ανάμεσα στα iMac και MacPro. Δηλαδή για εμάς που δεν γουστάρουμε την οθόνη του iMac και δεν μας κάνει (λόγω τιμής, χαρακτηριστικών κ.λπ.) το Mac Pro. Ίσως τώρα με τους δικούς της επεξεργαστές το κάνει, μπορεί και όχι.

Δυστυχώς ή ευτυχώς εμείς που δουλεύουμε σε Mac κυνηγάμε περισσότερο το Mac OS και λιγότερο τα χαρακτηριστικά.

Δεν θα με χάλαγε ένα mac mini (?) με τα χαρακτηριστικά των τωρινών iMac. Αν θα είναι M1, 2, 3 ή ότι άλλο ποσώς με ενδιαφέρει.

Επειδή έζησα και την προηγούμενη μετάβαση IBM -> INTEL οι εταιρίες (adobe κ.λπ.) προσαρμόζονται εύκολα. Και πολλές από αυτές έχουν πια την εμπειρία των iPad (ARM) και δεν νομίζω ότι θέλουν να χάσουν από την πίτα και να την πατήσουν όπως η quark που δεν ακολούθησε όταν έπρεπε το Mac OS 10....

*εμείς που κάνουμε «βιντεάκια» και «σχεδιάκια» έχουμε τόσο στενά χρονοδιαγράμματα που δεν βλέπουμε τα παιδιά μας παρά μόνο όταν κοιμούνται... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, haHa είπε

Το ιδιο και εγω και δεν χρειαζεται ιδιαιτερη εμπειρια για να δει καποιος οτι το mac os ειναι κατω του 15%, οπως δειχνουν και οι πωλησεις παγκοσμιως.

και η Audi τόσο πουλάει 15% επί του συνόλου τι σημαίνει ότι έχει χάλια αυτοκίνητα  ?

2 ώρες πριν, SchinasN είπε

άσχετο , αλλά υπάρχει matlab για Ios ....

https://ch.mathworks.com/support/requirements/matlab-system-requirements.html

Επεξ/σία από pao13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

τι κάνει?

Αυτό είναι κλασική τακτική Apple. Για 2-3 χρόνια δεν δίνει τπτ, και μετά ξαφνικά δίνει και κάνουν όλοι ΟΥΑΟΥ.

Πχ1 η RAM στα κινητά. Όταν άλλοι δίνανε 2-3GB η Apple είχε κολλήσει στα 1GB. Και μετά ξαφνικά έβγαλε μοντέλα με 3-4GB. Αν και οι άλλοι βγάζανε ήδη 4-6GB αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα για μερικούς.

Πχ2 τα laptops που όλοι βγάζανε 4/4 4/8ct laptops και η Apple πωλούσε ακόμα 2πυρηνους. Μετά έβγαλε ξαφνικά 4/4 ελάχιστα ++ χρονισμένος και κάνανε όλοι ΟΥΑΟΥ. Πάλι οι άλλοι είχαν πάει σε καλύτερους χρονισμούς και 6/6ct αλλά irrelevant.

Χαχα γέλιο έχεις. 
Οταν οι άλλοι είχαν αποσπομενες μπαταρίες στα κινητά και το iPhone κυκλοφόρησε με ενσωματωμένη μπαταρία, όλοι την έκραζαν. Τώρα όλα τα τηλ είναι έτσι.

οταν η Apple έβγαλε smartphone χωρίς γραφίδα λ, όλοι την έκραζαν. Τώρα ... 

όταν η Apple κατήργησε τη θύρα ακουστικών όλοι την έκραζαν με πρώτη τη Samsung. Τώρα όλοι, μαζί και η Samsung έχουν καταργήσει τη θύρα αυτή στα ακριβά μοντέλα.

οταν η Apple .... μπορώ να γράφω εδω πολλές σελίδες. Να συνεχίσω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...