Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Vdsl - καλωδίωση - συνδεσμολογία


vaggy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους. Έβαλα κι εγώ vdsl και ψάχνω να δω την σωστή συνδεσμολογία. Στην πρίζα του σαλονιού έχω συνδέσει το router της Vodafone. Η πρίζα είναι διπλή όμως η μία είναι για τηλέφωνο (μόνο μπλε η άσπρο μπλε συνδεδεμένα)  και η άλλη utp (πορτοκαλί-ασπρο πορτοκαλί, πράσινο - άσπρο πράσινο). Συνέδεσα μόνο στην τηλεφωνική και ακολούθησα τις οδηγίες της Vodafone για μόνη πρίζα. Λειτουργούν όλα, το WiFi κοντά στο router φτάνει στα 48-49 Mbps, αλλά έχω πρόβλημα με το Lan. Επειδή το είχα και με το ADSL στα 2 pc που έχω ( σε παιδικό δωμάτιο και σοφίτα) έστελνα με powerline tplink 4010. Τώρα με το vdsl φτάνουν max τα 25-30 Mbps.

Σκέφτηκα μήπως είναι τα powerline αλλά η διαφορά είναι πολύ μεγάλη, επίσης είναι αναβαθμισμένα σε τελευταίο firmware κτλ.

Άρα κάτι δεν πάει καλά στην καλωδίωση. Όλη η καλωδίωση καταλήγει στο κουτί του συναγερμού (βλ. Φωτο). Όπως βλέπετε καταλήγουν καλώδια utp από κάθε πρίζα. Όλα τα μπλε και ασπρα-μπλε είναι στραμμένα και βαλμενα σε ένα πριζακι στις θέσεις 2 και 3 τα καφέ ζεύγη πιασμένα όλα μαζί εκτός από ένα (?) και τα ζεύγη πορτοκαλί και πράσινα χύμα. Δεν καταλαβαίνω τίποτα. Προφανώς είναι συνδεσμολογία αστέρα? Είναι σωστά πιασμένα?

Κάθε πρίζα στο σπίτι όπου έχει rj11 έχει πιασμένο από πίσω τα ζεύγη του μπλε και όπου rj45 τα πράσινα και πορτοκάλι στη συνδεσμολογία B (πχ βλ.φωτο2 πρίζα σαλονι)

Πείτε τι κανω, αν αλλάζω κατι, γιατί έχω μια ιδέα από συνδεσμολογία αλλά εδώ έχω μπερδευτεί.

Ευχαριστώ πολύ

IMG_20201112_102315_compress60.jpg

IMG_20201112_095101_compress32.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

35 λεπτά πριν, vaggy είπε

Κάνεις για βοήθεια? 😉

εχεις προβληματα με αποσυνδεσεις στο ιντερνετ; 

επισης το ρουτερ της vodafone ειχε μαζι του ενα καλωδιο lan ( ethernet ) ; λογικα ναι , θα προτεινα να το αλλαξεις και να βαλεις αυτο που ειχε μεσα η συσκευασια του ρουτερ και να δοκιμασεις να κανεις speedtest στον υπολογιστη εκεινον , πολυ πιθανον  να φταιει το καλωδιο ethernet . 

 

Eπισης δεν καταλαβαινω γιατι ψαχνεις την καλωδιωση του σπιτιου αμα δεν εχεις προβληματα με τον συνχρονισμο του ρουτερ αφου το λες οτι με wifi 48-49mbs , εσυ εχεις βαλει 50ρα γραμμη απο την vodafone ; ή οχι; . 

Εγω θα εψαχνα την καλωδιωση του σπιτιου μονο αμα ειχα προβληματα με αποσυνδεσεις και χαμηλη ταχυτητα ή πχ μιλαγα στο τηλεφωνο και επεφτε το ρουτερ. 

εφοσον δεν υφισταται αυτο μην ασχολιεσαι με την καλωδιωση αλλα με το ethernet καλωδιο και με το powerline. 

Επισης κατι αλλο το καλωδιο της διπλης μπριζας το ενα ερχεται απεξω και παει πανω στο ρουτερ και η αλλη θυρα του τηλεφωνου ειναι για τα τηλεφωνα. 

Κατι αλλο που σκεφτηκα στο παιδικο δωματιο και στην σοφιτα υπαρχουνε μπριζες τηλεφωνου ; και αν ναι υπαρχουνε 4 καλωδια;  πορτοκαλί-ασπρο πορτοκαλί, πράσινο - άσπρο πράσινο ; ή οχι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Την καλωδίωση την ψάχνω πρώτα απολα γιατί δεν έχω καταλάβει τι γίνεται στον πίνακα μέσα και που είναι η κεντρική πριζα. Επίσης δεν λειτουργούν τα ethernet και έχω απώλεια αδικαιολόγητη αποτα powerline

Κάτι δεν είναι συνδεεται σωστά στον πίνακα που δείχνω. Πχ φτιάχνω rj45 με τα ζεύγη πορτοκαλί- άσπρο πορτοκαλί και πράσινο -ασπρο πράσινο και τα κουμπωνω σε ένα switch και τα μπλε- άσπρα μπλε (τηλεφωνια) όλα μαζι?

Στα δωμάτια υπάρχει πρίζα δικτύου ethernet, στη σοφίτα ethernet και τηλεφωνική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα ζευγος πχ κσφε κσφε ασπρο θα δωσει ιντερνετ στο ρουτερ.στο ιδιο πριζακι ενα δευτερο ζευγος πχ ασπρο μπλε μπλε θα γυρισει την τηλεφωνια αν ειναι voip στο σημειο που ειναι ολα τα utp για να δωσεις τηλεφωνια σε ολα τα πριζακια με ενα ζευγος(ασπρο μπλε μπλε).το ιντερνετ θα γυρισει to δωσεις στα αλλα δυο ζευγαρια

ολα εξαρτωνται που εχεις βαλει το ρουτερ

μπορει εκει που ειναι ολα τα καλωδια να χρειαστεις switch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θέλω λίγο τη βοήθεια σου στα παρακάτω. Ένα ζεύγος μπλε (αυτή τη συνδεσμολογία έχει η Vodafone στις οδηγίες) πάει στο splitter, από εκεί το phone πάει με διακλαδωτη στο router (Tel) kκαι στη συσκευή και το άλλο καλώδιο του splitter στο DSL.

Από μια Lan του router θα δώσω στην πρίζα του τοίχου (διπλή με μια τηλ και μια rj45) και στο σημείο που είναι όλα τα καλώδια κουτί συναγερμού) θα βάλω switch. Τι λες θα δουλέψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/11/2020 at 16:07, vaggy said:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θέλω λίγο τη βοήθεια σου στα παρακάτω. Ένα ζεύγος μπλε (αυτή τη συνδεσμολογία έχει η Vodafone στις οδηγίες) πάει στο splitter, από εκεί το phone πάει με διακλαδωτη στο router (Tel) kκαι στη συσκευή και το άλλο καλώδιο του splitter στο DSL.

Από μια Lan του router θα δώσω στην πρίζα του τοίχου (διπλή με μια τηλ και μια rj45) και στο σημείο που είναι όλα τα καλώδια κουτί συναγερμού) θα βάλω switch. Τι λες θα δουλέψει?

για το πρωτο κομματι για την τηλεφωνια κατι παει λαθος.απο τον κατανεμητη φτανει στο κεντρικο πριζακι ενα Utp το οποιο εχει 4 ζευγαρια.εσυ βαζεις πχ το μπλε μπλε ασπρο στην πριζα Rj11. αν εχεις κανονικη τηλεφωνια τοτε θα μπει το σπλιττερ και απο το Phone θα παει στο τηλεφωνο ή στα υπολοιπα πριζακια με επιστροφη.αν εχεις voip τοτε δεν θες σπλιττερ αλλα απο την Fxs θα πας στα υπολοιπα πριζακια.δεν κανεις επιστροφη την Fxs στο splitter διοτι ειναι λαθος.

για το δευτερο yep.αρκει να ειναι σωστας οι πριζες φτιαγμενες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ok, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αν θέλω να μην χασω την ethernet του σαλονιου (άρα να μην πάρει απο το router), τί κάνω?

Η συνδεσμολογία στο router στο σαλόνι είναι αυτή τη στιγμή ακριβώς αυτή στη φωτο

Απλά η πρίζα (στη φωτό 1) έχει και μια θύρα rj45). Έτσι όπως είναι τώρα επιστρέφει η τηλεφωνία στην 1?

Δεν θα έπρεπε να έχω δίκτυο στην rj45?

Μέσα στο κουτί του συναγερμού που φτάνουν όλα τα καλώδια τα μπλε-άσπρα μπλε είναι συνδεδεμένα τα 5 μπλε όλα μαζί ενωμένα και τα 5 άσπρα μπλε επίσης. Είναι Οκ?

epistrofi-grammis-tilefonou.png

Επεξ/σία από vaggy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τηλέφωνο λειτουργεί σε όλες τις πρίζες. Τώρα έκανα και αυτό που είπες. Στην τηλεφωνική του σαλονιού συνέδεσα και το καφέ ζευγάρι, το οποίο συνέδεσα και εκεί που είναι όλα τα καλώδια ,( το καφέ με τα μπλέ και το ασπρο καφε με τα ασπρα μπλέ. Πάλι λειτουργούν οκ όλα αλλά δεν έχω internet στις πρίζες rj45. Έχω σύνδεση ethernet (συνδεεται στο lan) αλλα δεν έχω internet. Τα πριζακια rj45 ειναι σωστα φτιαγμένα

Επεξ/σία από vaggy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/11/2020 στις 8:48 ΜΜ, vaggy είπε

Ok, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αν θέλω να μην χασω την ethernet του σαλονιου (άρα να μην πάρει απο το router), τί κάνω?

Η συνδεσμολογία στο router στο σαλόνι είναι αυτή τη στιγμή ακριβώς αυτή στη φωτο

Απλά η πρίζα (στη φωτό 1) έχει και μια θύρα rj45). Έτσι όπως είναι τώρα επιστρέφει η τηλεφωνία στην 1?

Δεν θα έπρεπε να έχω δίκτυο στην rj45?

Μέσα στο κουτί του συναγερμού που φτάνουν όλα τα καλώδια τα μπλε-άσπρα μπλε είναι συνδεδεμένα τα 5 μπλε όλα μαζί ενωμένα και τα 5 άσπρα μπλε επίσης. Είναι Οκ?

epistrofi-grammis-tilefonou.png

εγω θα σου προτεινα να βρεις το καλωδιο του τηλεφωνου που ερχεται απεξω και εκει να βαλεις μια διπλη μπριζα και στην μια μπριζα θα βαλεις το καλωδιο που ερχεται απεξω ( adsl out ) και στην αλλη μπριζα θα συνδεσεις ολα τα τηλεφωνα και ετσι το καλωδιο που θα βαλεις στην adsl out θα παει κατευθειαν στην dsl του ρουτερ , για να ειναι καθαρη γραμμη , χωρις να εχεις θεματα με επιστροφες και αποσυνδεσεις . και μετα στις υπολοιπες μπριζες εξαφανιζεις τα φιλτρα και βαζεις καθε συσκευη μονη της και ηρεμει το κεφαλι σου απο την καλωδιωση, δες τις φωτογραφιες 

Ετσι οπως το εχεις με τις επιστροφες κανονικα αφου καθε μπριζα πρεπει να εχει φιλτρο κανονικα και ο συναγερμος θα πρεπει να εχει φιλτρο! . 

149.png 

148.png 

Επεξ/σία από johnmegarythmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην υλοποίηση αυτη απλά δεν θες φίλτρα, δε με νοιάζει αυτό. Επίσης δεν έχω απισυνδεσεις. Το πρόβλημα μου είναι αν έτσι όπως είναι τώρα επιστρέφει η τηλεφωνία στην πρίζα ή πρέπει να συνδέσω και άλλο ζεύγος, επίσης αν θα έπρεπε να έχω δίκτυο στην rj45?

Μέσα στο κουτί του συναγερμού που φτάνουν όλα τα καλώδια τα μπλε-άσπρα μπλε είναι συνδεδεμένα τα 5 μπλε όλα μαζί ενωμένα και τα 5 άσπρα μπλε επίσης. Είναι σωστό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 17/11/2020 at 00:59, vaggy said:

Στην υλοποίηση αυτη απλά δεν θες φίλτρα, δε με νοιάζει αυτό. Επίσης δεν έχω απισυνδεσεις. Το πρόβλημα μου είναι αν έτσι όπως είναι τώρα επιστρέφει η τηλεφωνία στην πρίζα ή πρέπει να συνδέσω και άλλο ζεύγος, επίσης αν θα έπρεπε να έχω δίκτυο στην rj45?

Μέσα στο κουτί του συναγερμού που φτάνουν όλα τα καλώδια τα μπλε-άσπρα μπλε είναι συνδεδεμένα τα 5 μπλε όλα μαζί ενωμένα και τα 5 άσπρα μπλε επίσης. Είναι σωστό?

 

On 14/11/2020 at 20:48, vaggy said:

Ok, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, αν θέλω να μην χασω την ethernet του σαλονιου (άρα να μην πάρει απο το router), τί κάνω?

Η συνδεσμολογία στο router στο σαλόνι είναι αυτή τη στιγμή ακριβώς αυτή στη φωτο

Απλά η πρίζα (στη φωτό 1) έχει και μια θύρα rj45). Έτσι όπως είναι τώρα επιστρέφει η τηλεφωνία στην 1?

Δεν θα έπρεπε να έχω δίκτυο στην rj45?

Μέσα στο κουτί του συναγερμού που φτάνουν όλα τα καλώδια τα μπλε-άσπρα μπλε είναι συνδεδεμένα τα 5 μπλε όλα μαζί ενωμένα και τα 5 άσπρα μπλε επίσης. Είναι Οκ?

epistrofi-grammis-tilefonou.png

παμε απο την αρχη διοτι κανεις κατι λαθος.α.το σχεδιο εχει λαθος.δεν θες splitter αλλα διπλο πριζακι για το τηλεφωνο.δηλαδη το νουμερο 1 ειναι λαθος.

παμε τελειως απο την αρχη. σε καθε δωματιο θα πρεπει να εχεις διπλα πριζακια αν θες να εχεις και δικτυο και τηλεφωνια.για την τηλεφωνια θα βαλεις σε ολα τα πριζακια πχ το ασπρο μπλε ,μπλε και μετα στο κεντρικο σημειο που ειναι ολα τα καλωδια θα ενωσεις ολα τα μπλε μπλε ασπρο ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΛΕ ΜΠΛΕ ΑΣΠΡΟ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ.

σε ολα τα πριζακια rj45 θα βαλεις δυο αλλα ζευγαρια πχ ασπρο πορτοκαλι πορτοκαλι ασπρο πρασινο πρασινο στα Pins 1,2,3,6 που παιζει το Utp.

αυτα ομως δεν θα τα ενωσεις στο κεντρικο σημειο διοτι το ethernet δεν ειναι τηλεφωνο.στο κεντρικο σημειο θα μπει ενα switch και καθε καλωδιο απο καθε δωματιο θα τερματισει σε rj45 και πανω στο Switch.

οποτε το μονο που εχει μεινει ειναι να δωσεις ethernet και τηλεφωνια απο το ρουτερ στο σαλονι ωστε να φτασει παντου.εφοσον το ρουτερ ειναι στο σαλονι και οχι στο κεντρικο σημειο θα πρεπει να κανεις τα παρακατω.

εχεις το μπλε μπλε ασπρο που ερχεται απο τον οτε και θα το ενωσεις με το μπλε μπλε ασπρο που παει στο σαλονι και μονο με αυτο.ετσι το ιντερνετ ως vdsl θα περασει στο ρουτερ. οποτε οπως θα εχεις το διπλο πριζακι το μπλε μπλε ασπρο θα παει στο rj11 πριζακι και απο εκει στο ρουτερ. απο το ρουτερ θα βαλεις ενα ethernet στο δευτερο πριζακι ωστε να γυρισεις το ethernet στο Switch και απο εκει σε ολα τα δωματια.

οποτε με το internet εχεις τελειωσει.εφοσον ομως εχεις voip ua prepeι να γυρισεις και την τηλεφωνια απο την Fxs στο κεντρικο σημειο.αυτο δεν θα το κανεις με το splitter.σε αυτην την πριζα θα χρησιμοποιησεις και το τεταρτο ζευγαρι που εχει περισσεψει πχ ασπρο καφε καφε το οποιο θα ξεκινησει απο την Fxs του ρουτερ θα ενωθει με το καφε καφε ασπρο που σου εχει περισσεψει ωστε να φτασει στο κεντρικο σημειο.και στο κεντρικο σημειο θα ενωσεις αυτο το ασπρο καφε καφε με τα υπολοιπα μπλε μπλε ασπρα.δηλαδη στο σαλονι θα χρησιμοποιησεις και το τεταρτο ζευγαρι.για να μην παρεις τριπλο πριζακι που δεν θα βρεις το καλωδιο απο την Fxs με το καφε ασπρο θα το ενωσεις χυμα και θα μπαινει πισω απο το πριζακι απο τα πλαγια της πριζας.προσεξε μην το κοψεις. αν εχεις καταλαβει ολο αυτο που εχω γραψει μπορο να σου πω πως να κανεις το καφε καφε ασπρο να μην ειναι χυμα αλλα να ενωθει στο πριζακι .αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο σημαντικο .

αν βαλεις σπλιττερ τοτε εχεις bridge taps.μπορει να μην χασεις σε ταχυτητα αλλα θα χασεις σε attainable.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σου μιας και ακόμη δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη. Δεν απάντησα άμεσα για να δοκιμάσω στην πράξη όσα έγραψες. Προσπαθώ σε πρώτη φάση να δώσω internet σε όλα τα πριζάκια rj45 και δεν τα έχω καταφέρει.

Αναλυτικά :

1. Έχω συνδέσει σε όλα τα πριζάκια τα πορτοκαλί-πράσινα στη συνδεσμολογία Β (1,2,3,6)

2. Στο κεντρικό σημείο όπως φαίνεται και στην φώτο του πρώτου μηνύματος καταλήγουν 5 utp καλώδια (γκρι). Εκεί είχα ενώσει τα 5 μπλε μαζί και τα 5 μπλε-άσπρο μαζί.

Μου έγραψες να ενώσω μαζί αν χρώμα όλα εκτός από το ζευγάρι του σαλονιού που θα το ενώσω με το ζευγάρι του ΟΤΕ, (σωστά ?) Άρα του σαλονιού με τον ΟΤΕ ανα χρώμα και όλα τα υπόλοιπα μαζί πάλι ανα χρώμα, (σωστά?). Το βασικό ερώτημα είναι πως ξεχωρίζω αυτό του ΟΤΕ? Είναι κάποιο από τα 5 που φαίνονται ή κα΄ποιο άλλο, (μέσα από τον τοίχο βγαίνουν και τα καλώδια που πάνε στο συναγερμό όπως βλέπεις στη φώτο). Έχω μπερδευτεί.

3. Μετά πάνε τα πράσινα-πορτοκαλί ζεύγη σε rj45 και σε switch (τα έχω βάλει)

4. Στο rj11 του σαλονιού είναι συνδεδεμένα τα μπλε-μπλε άσπρο

5. Στο rj45 του σαλονιού έβαλα ένα Utp συνδεδεμένο σε μια LAN του router ( σωστά?) 

6. Όταν καταφέρω το internet θα δω σε 2η φάση και την τηλεφωνία  με το καφέ-καφέ άσπρο (τώρα είναι με splitter) - νομίζω ότι κατάλαβα τι μου λές

Συνοψίζοντας, το switch δείχνει κίνηση στις θύρες του( αναβοσβήνουν τα φωτάκια), αλλά internet δεν έχω (ip δεν παίρνει). Πιστεύω ότι δεν έχω βρει το καλώδιο του ΟΤΕ (έχω δοκιμάσει το μπλε ζεύγος του σαλονιού με καθένα από τα αλλα 4 utp που βγαίνουν από τον τοίχο), άρα μάλλον είναι κάποιο άλλο 

Μήπως κάνοντας zoom στη φώτο με την καλωδίωση μπορείς να το εντοπίσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω κάποιο διαφορετικό από τα άλλα (τα utp είναι 5 και νομίζω είναι 5 οι πρίζες ειτε τηλ είτε τηλ-internet, άρα ποιο το καλώδιο του ΟΤΕ? Μήπως το πρασινο κιτρινο που εχει μονωτική στην άκρη ? (βλ.φωτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...