Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Vdsl - καλωδίωση - συνδεσμολογία


vaggy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παμε ενα ενα.
1.θα πρεπει να εχεις βαλει πχ
1 ασπρο πορτοκαλι
2 πορτοκαλι
3 ασπρο πρασινο
6 πρασινο.
ελπιζω να μην εχεις κανει κατι αλλο.

2.θα πρεπει στα 5 αυτα Utp να δεις ποιο απο ολα ειναι που κανει το ρουτερ σου να συγχρονισει.αυτο που ειναι που ερχεται απο τον οτε.
μετα καλο ειναι να σημειωσεις που παει το καθενα.ο ευκολος τροπος μπαταρια απο την μια πλευρα πχ 9 volt και ενα πολυμετρο απο την αλλη.
αν εχεις 5 καλωδια τοτε θεωρητικα πρεπει να εχεις αλλα 4 πριζακια utp μεσα στο σπιτι.
οποτε εσυ θα πρεπει να βρεις του οτε και πχ το μπλε μπλε ασπρο.αυτο θα το ενωσεις με το μπλε μπλε ασπρο του σαλονιου
για να παει η τηλεφωνια εκει.εκει θα βαλεις το ρουτερ και απο το ρουτερ απο την Fxs με αλλο χρωμα πχ καφε καφε ασπρο θα γυρισεις την τηλεφωνια στο συναγερμο ωστε να την μοιρασεις στα μπλε μπλε ασπρο για τα αλλα δωματια.
επισης απο το ρουτερ θα φυγεις με τα πρασινο πορτοκαλι για να πας σε ενα switch που θα βαλεις στο συναγερμο διπλα ωστε απο εκει να μοιρασεις ιντερνετ σε ολα τα δωματια.αν σε ενδιαφερει μονο ενα δωματιο τοτε θα πρεπει απλα να ενωσεις τα πρασινα πορτοκαλι με το πρασινο πορτοκαλι του δωματιου που θες.

3.σωστα
4.θες πχ στο μπλε μπλε ασπρο να φερεις το ιντερνετ για το ρουτερ αλλα θα γυρισεις στο καφε καφε ασπρο την τηλεφωνια απο την Fxs.(voip).
5.σωστα.
6.εχεις voip ή κανονικη τηλεφωνια.αν εχεις voip απο την Fxs θα πας στο καφε καφε ασπρο.αν εχεις κανονικη θα μπει σπλιττερ
και απο το Phone θα πας στο καφε καφε ασπρο.
7θα μπορουσε να ειναι αυτο με την μονωτικη.βαλε το ρουτερ εκει να δεις αν θα συγχρονισει.
8.θα πρεπει να εχεις 4 prizakia στα αλλα δωματια αφου το 5 ειναι του οτε εκτος αν εχεις και 6ο καλωδιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/12/2020 στις 10:00 ΠΜ, vaggy είπε

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σου μιας και ακόμη δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη. Δεν απάντησα άμεσα για να δοκιμάσω στην πράξη όσα έγραψες. Προσπαθώ σε πρώτη φάση να δώσω internet σε όλα τα πριζάκια rj45 και δεν τα έχω καταφέρει.

Αναλυτικά :

1. Έχω συνδέσει σε όλα τα πριζάκια τα πορτοκαλί-πράσινα στη συνδεσμολογία Β (1,2,3,6)

2. Στο κεντρικό σημείο όπως φαίνεται και στην φώτο του πρώτου μηνύματος καταλήγουν 5 utp καλώδια (γκρι). Εκεί είχα ενώσει τα 5 μπλε μαζί και τα 5 μπλε-άσπρο μαζί.

Μου έγραψες να ενώσω μαζί αν χρώμα όλα εκτός από το ζευγάρι του σαλονιού που θα το ενώσω με το ζευγάρι του ΟΤΕ, (σωστά ?) Άρα του σαλονιού με τον ΟΤΕ ανα χρώμα και όλα τα υπόλοιπα μαζί πάλι ανα χρώμα, (σωστά?). Το βασικό ερώτημα είναι πως ξεχωρίζω αυτό του ΟΤΕ? Είναι κάποιο από τα 5 που φαίνονται ή κα΄ποιο άλλο, (μέσα από τον τοίχο βγαίνουν και τα καλώδια που πάνε στο συναγερμό όπως βλέπεις στη φώτο). Έχω μπερδευτεί.

3. Μετά πάνε τα πράσινα-πορτοκαλί ζεύγη σε rj45 και σε switch (τα έχω βάλει)

4. Στο rj11 του σαλονιού είναι συνδεδεμένα τα μπλε-μπλε άσπρο

5. Στο rj45 του σαλονιού έβαλα ένα Utp συνδεδεμένο σε μια LAN του router ( σωστά?) 

6. Όταν καταφέρω το internet θα δω σε 2η φάση και την τηλεφωνία  με το καφέ-καφέ άσπρο (τώρα είναι με splitter) - νομίζω ότι κατάλαβα τι μου λές

Συνοψίζοντας, το switch δείχνει κίνηση στις θύρες του( αναβοσβήνουν τα φωτάκια), αλλά internet δεν έχω (ip δεν παίρνει). Πιστεύω ότι δεν έχω βρει το καλώδιο του ΟΤΕ (έχω δοκιμάσει το μπλε ζεύγος του σαλονιού με καθένα από τα αλλα 4 utp που βγαίνουν από τον τοίχο), άρα μάλλον είναι κάποιο άλλο 

Μήπως κάνοντας zoom στη φώτο με την καλωδίωση μπορείς να το εντοπίσεις?

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι μάλλον ο φίλος έχει μπερδευτεί. ( εκτός αν τα μπέρδεψα και εγώ)

Το λάθος είναι ότι εκεί που καταλήγουν τα 5 καλώδια utp θα πρέπει το κάθε ένα να είναι μόνο του συνδεδεμένο 

Άρα 4 utp + 1 utp από το σαλόνι θα πρέπει να έχεις 5 rj45 πριζακια. 

Το σαλόνι θα δίνει internet στο switch και το switch στα άλλα 4.

Άρα 5 πρίζες rj45 πάνω στο switch 

η καθε μπριζα δικτυου για να εχει ιντερνετ πρεπει να ειναι συνδεδεμενη μονη της με δικο της καλωδιο ενιαιο (χωρις ματίσεις ενωσεις κλπ κλπ ) με το router ή switch

 

Επεξ/σία από nik187
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nik187 είπε

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι μάλλον ο φίλος έχει μπερδευτεί. ( εκτός αν τα μπέρδεψα και εγώ)

Το λάθος είναι ότι εκεί που καταλήγουν τα 5 καλώδια utp θα πρέπει το κάθε ένα να είναι μόνο του συνδεδεμένο 

Άρα 4 utp + 1 utp από το σαλόνι θα πρέπει να έχεις 5 rj45 πριζακια. 

Το σαλόνι θα δίνει internet στο switch και το switch στα άλλα 4.

Άρα 5 πρίζες rj45 πάνω στο switch 

η καθε μπριζα δικτυου για να εχει ιντερνετ πρεπει να ειναι συνδεδεμενη μονη της με δικο της καλωδιο ενιαιο (χωρις ματίσεις ενωσεις κλπ κλπ ) με το router ή switch

 

 

11 ώρες πριν, poulinos είπε

παμε ενα ενα.
1.θα πρεπει να εχεις βαλει πχ
1 ασπρο πορτοκαλι
2 πορτοκαλι
3 ασπρο πρασινο
6 πρασινο.
ελπιζω να μην εχεις κανει κατι αλλο.

2.θα πρεπει στα 5 αυτα Utp να δεις ποιο απο ολα ειναι που κανει το ρουτερ σου να συγχρονισει.αυτο που ειναι που ερχεται απο τον οτε.
μετα καλο ειναι να σημειωσεις που παει το καθενα.ο ευκολος τροπος μπαταρια απο την μια πλευρα πχ 9 volt και ενα πολυμετρο απο την αλλη.
αν εχεις 5 καλωδια τοτε θεωρητικα πρεπει να εχεις αλλα 4 πριζακια utp μεσα στο σπιτι.
οποτε εσυ θα πρεπει να βρεις του οτε και πχ το μπλε μπλε ασπρο.αυτο θα το ενωσεις με το μπλε μπλε ασπρο του σαλονιου
για να παει η τηλεφωνια εκει.εκει θα βαλεις το ρουτερ και απο το ρουτερ απο την Fxs με αλλο χρωμα πχ καφε καφε ασπρο θα γυρισεις την τηλεφωνια στο συναγερμο ωστε να την μοιρασεις στα μπλε μπλε ασπρο για τα αλλα δωματια.
επισης απο το ρουτερ θα φυγεις με τα πρασινο πορτοκαλι για να πας σε ενα switch που θα βαλεις στο συναγερμο διπλα ωστε απο εκει να μοιρασεις ιντερνετ σε ολα τα δωματια.αν σε ενδιαφερει μονο ενα δωματιο τοτε θα πρεπει απλα να ενωσεις τα πρασινα πορτοκαλι με το πρασινο πορτοκαλι του δωματιου που θες.

3.σωστα
4.θες πχ στο μπλε μπλε ασπρο να φερεις το ιντερνετ για το ρουτερ αλλα θα γυρισεις στο καφε καφε ασπρο την τηλεφωνια απο την Fxs.(voip).
5.σωστα.
6.εχεις voip ή κανονικη τηλεφωνια.αν εχεις voip απο την Fxs θα πας στο καφε καφε ασπρο.αν εχεις κανονικη θα μπει σπλιττερ
και απο το Phone θα πας στο καφε καφε ασπρο.
7θα μπορουσε να ειναι αυτο με την μονωτικη.βαλε το ρουτερ εκει να δεις αν θα συγχρονισει.
8.θα πρεπει να εχεις 4 prizakia στα αλλα δωματια αφου το 5 ειναι του οτε εκτος αν εχεις και 6ο καλωδιο.

 

Έχω 4 πριζακια εκτός από του σαλονιού (5ο). Άρα μάλλον θα πρέπει να υπάρχει και 6ο καλώδιο του ΟΤΕ?

Το ρούτερ το συνδεω στην πρίζα του σαλονιού και συγχρονίζει όταν συνδέσω στο κουτί του συναγερμού που είναι αλλού, το μπλε μπλε άσπρο από ένα συγκεκριμένο utp σε μια κλεμα (ουσιαστικά δηλαδή μεταξύ τους-εχω πιασμένα εκεί όλα τα μπλε μεταξυ τους και μπλε άσπρα μεταξυ τους από όλα τα utp, μόλις απoσυνδεσω αυτό το ζεύγος δεν συγχρονίζει)από το utp. Αυτό είναι μάλλον το utp που παε8στο σαλόνι. Αλλά του ΟΤΕ ποίο είναι? Εκτός αν είναι αυτό το ίδιο.

Αύριο θα κάνω δοκιμές, πολύ μπέρδεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η υπάρχει και εκτο καλωδιο σαλονιου ή σε καποιο δωματιο δεν τραβηκαν καινουριο Utp απο το συναγερμο αλλα εδωσαν απο καποιο αλλο δωματιο(μεγαλη βλακεια αν το εκαναν). το να εχεις ενωσει ολα τα μπλε μπλε λογικο ειναι να συγχρονιζει το ρουτερ στο σαλονι.αυτο ομως δεν μας βοηθαει να δουμε ουτε ποιο καλωδιο παει στο σαλονι ουτε ποιο καλωδιο φερνει την γραμμη.θελει ενα ενα δωματιο δοκιμη για να δεις που πηγαινει τι.εκτος αν ειχες γεννητρια ηχητικου και ακουστικου σηματος οποτε εκει ολα θα ηταν καλυτερα. το πιο ευκολο ειναι στο συναγερμο να τα λυσεις ολα τα καλωδια και να βρεις ποιο συγχρονιζει για αρχη. αν συγχρονιζει αυτο που ερχεται απο το σαλονι τοτε υπαρχει περιπτωση να μην ερχεται η κεντρικη γραμμη στο συναγερμο αλλα να ερχεται στο σαλονι οποτε εκει θα γινουν ολα πιο ευκολα. συνηθως οταν ΔΕΝ υπαρχει δομημενη το καλωδιο απο τον οτε(κατανεμητη) παει στο σαλονι που ειναι το πρωτο δωματιο με το που μπουμε στο σπιτι.

17 hours ago, nik187 said:

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι μάλλον ο φίλος έχει μπερδευτεί. ( εκτός αν τα μπέρδεψα και εγώ)

Το λάθος είναι ότι εκεί που καταλήγουν τα 5 καλώδια utp θα πρέπει το κάθε ένα να είναι μόνο του συνδεδεμένο 

Άρα 4 utp + 1 utp από το σαλόνι θα πρέπει να έχεις 5 rj45 πριζακια. 

Το σαλόνι θα δίνει internet στο switch και το switch στα άλλα 4.

Άρα 5 πρίζες rj45 πάνω στο switch 

η καθε μπριζα δικτυου για να εχει ιντερνετ πρεπει να ειναι συνδεδεμενη μονη της με δικο της καλωδιο ενιαιο (χωρις ματίσεις ενωσεις κλπ κλπ ) με το router ή switch

 

Μας λειπει ενα καλωδιο εφοσον εχει 5 πριζακια. εκτος αν οπως ειπαμε εφεραν στο σαλονι το καλωδιο απο τον κατανεμητη. το βασικο ειναι να σημειωσει και για μελλοντικη χρηση που παει τι.

το πιο ωραιο ειναι να μπει Patch panel εκει βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2020 στις 10:20 ΠΜ, poulinos είπε

η υπάρχει και εκτο καλωδιο σαλονιου ή σε καποιο δωματιο δεν τραβηκαν καινουριο Utp απο το συναγερμο αλλα εδωσαν απο καποιο αλλο δωματιο(μεγαλη βλακεια αν το εκαναν). το να εχεις ενωσει ολα τα μπλε μπλε λογικο ειναι να συγχρονιζει το ρουτερ στο σαλονι.αυτο ομως δεν μας βοηθαει να δουμε ουτε ποιο καλωδιο παει στο σαλονι ουτε ποιο καλωδιο φερνει την γραμμη.θελει ενα ενα δωματιο δοκιμη για να δεις που πηγαινει τι.εκτος αν ειχες γεννητρια ηχητικου και ακουστικου σηματος οποτε εκει ολα θα ηταν καλυτερα. το πιο ευκολο ειναι στο συναγερμο να τα λυσεις ολα τα καλωδια και να βρεις ποιο συγχρονιζει για αρχη. αν συγχρονιζει αυτο που ερχεται απο το σαλονι τοτε υπαρχει περιπτωση να μην ερχεται η κεντρικη γραμμη στο συναγερμο αλλα να ερχεται στο σαλονι οποτε εκει θα γινουν ολα πιο ευκολα. συνηθως οταν ΔΕΝ υπαρχει δομημενη το καλωδιο απο τον οτε(κατανεμητη) παει στο σαλονι που ειναι το πρωτο δωματιο με το που μπουμε στο σπιτι.

Ωραία θα λύσω όλα τα καλώδια μπλε-μπλε άσπρα. Πως θα βρω ποιό συγχρονίζει έχοντασ το router συνδεδεμένο στην πρίζα του σαλονιού? Συνδέω πχ μεταξύ του μπλε-μπλε άσπρο από ένα utp κι αν συγχρονίζει είναι αυτό ? (κι αν είναι όντως του σαλονιού, γιατί είναι πιο εύκολα όλα?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vaggy said:

Ωραία θα λύσω όλα τα καλώδια μπλε-μπλε άσπρα. Πως θα βρω ποιό συγχρονίζει έχοντασ το router συνδεδεμένο στην πρίζα του σαλονιού? Συνδέω πχ μεταξύ του μπλε-μπλε άσπρο από ένα utp κι αν συγχρονίζει είναι αυτό ? (κι αν είναι όντως του σαλονιού, γιατί είναι πιο εύκολα όλα?)

το ρουτερ θα συγχρονισει πρωτα εκει που ειναι ο συναγερμος και μετα θα βρεις το καλωδιο προς το σαλονι.αλλα ανοιξε πριζακια σαλονι.κατι μου λεει οτι του κατανεμητη ερχεται σαλονι πρωτα.αν δεις δυο καλψδια σε καποιο πριζακι τοτε η γραμμη παει σαλονι εφοσον δεν εχεις 6 utp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, poulinos είπε

το ρουτερ θα συγχρονισει πρωτα εκει που ειναι ο συναγερμος και μετα θα βρεις το καλωδιο προς το σαλονι.αλλα ανοιξε πριζακια σαλονι.κατι μου λεει οτι του κατανεμητη ερχεται σαλονι πρωτα.αν δεις δυο καλψδια σε καποιο πριζακι τοτε η γραμμη παει σαλονι εφοσον δεν εχεις 6 utp

Στο σαλόνι έρχεται ένα καλώδιο (είναι η πρώτη φωτό στο post μου). Τι εννοείς να συγχρονίζει εκεί 6ειναι ο συναγερμός (5 utp) πώς το τσεκαρω αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/01/2021 at 19:27, vaggy said:

Στο σαλόνι έρχεται ένα καλώδιο (είναι η πρώτη φωτό στο post μου). Τι εννοείς να συγχρονίζει εκεί 6ειναι ο συναγερμός (5 utp) πώς το τσεκαρω αυτό?

το λεω με απλα λογια.εχεις 5 καλωδια στο συναγερμο και 5 πριζακια Utp το οποιο δεν στεκει. οποτε υπαρχει ενα απο τα παρακατω σεναρια.

α.δεν ειναι 5 τα καλωδια στο συναγερμο και ειναι 6.

β.τα 5 καλωδια πηγαινουν στα 5 πριζακια που εχεις μεσα στο σπιτι αλλα ταυτοχρονα σε ενα απο ολα αυτα τα πριζακια ερχεται και του οτε.

γ. στο συναγερμο ερχεται και ενα ζευγαρι που ειναι ραζιμ μετα απο τα 5 utp.

δ. σε ενα δωματιο απο ολα δεν υπαρχει Utp που παει στο συναγερμο αλλα utp που παει σε αλλο πριζακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

το λεω με απλα λογια.εχεις 5 καλωδια στο συναγερμο και 5 πριζακια Utp το οποιο δεν στεκει. οποτε υπαρχει ενα απο τα παρακατω σεναρια.

α.δεν ειναι 5 τα καλωδια στο συναγερμο και ειναι 6.

β.τα 5 καλωδια πηγαινουν στα 5 πριζακια που εχεις μεσα στο σπιτι αλλα ταυτοχρονα σε ενα απο ολα αυτα τα πριζακια ερχεται και του οτε.

γ. στο συναγερμο ερχεται και ενα ζευγαρι που ειναι ραζιμ μετα απο τα 5 utp.

δ. σε ενα δωματιο απο ολα δεν υπαρχει Utp που παει στο συναγερμο αλλα utp που παει σε αλλο πριζακι.

Σε ευχαριστώ πολύ για μια ακόμη φορά για τη βοήθειά σου και εύχομαι καλή χρονιά.

Επειδή θα σκάσω αν δεν βγάλω άκρη, έχουμε τα παρακάτω δεδομένα:

α. Τα καλώδια utp είναι 5 μέσα στο συναγερμό. Υπάρχει άλλο ένα έξω από αυτόν που πάει στο κουδούνι της πόρτας.

β. Σε όλα τα πριζάκια μέσα στο σπίτι υπάρχει 1 Utp, άρα μάλλον αποκλείεται και το δ.

γ. Τι έιναι το ραζίμ και που πρέπει να βρίσκεται (αναφέρεις μετά από τα 5 utp, δηλαδή?). Στο κουτί του συναγερμού όπως φαίνεται και στην πρώτη φώτο που έχω ανεβάσει έρχονται και κατι άσπρα καλώδια, μάλλον συναγερμού?

 

Και μια ακόμη ερώτηση, άν θέλω να βρώ με ποιό καλώδιο συγχρονίζει το router, το συνδέω στο σημείο του συναγερμού, άρα πρέπει να βάλω σε καθένα utp rj11 βύσμα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.αν παει πορτα δεν μας κανει εκτος αν το εχουν χωρισει να πηγαινει κατανεμητη και σε πορτα επισης.αλλα σε αυτην την περιπτωση θα πρεπει στην παρουσα φαση που μιλαμε να ειναι ενωμενο με τα αλλα μπλε μπλε ασπρα.

β.τα εχεις ανοιξει ολα τα πριζακια και αποπισω βρισκεις ενα utp?

g.το ραζιμ ειναι το μπλε κοκκινο καλωδιο. ναι εκτος απο τα 5 Utp. εσυ εκει που ειναι ενωμενα τα μπλε μπλε ασπρα ποσα μπλε μπλε ασπρα μετρας?5? εχει τιποτα αλλο πιασμενο πανω περα απο αυτα τα 5?

δεν βαζεις rj11.κοψε ενα τηλεφωνικο καλωδιο και βαλτο χυμα.αν θες να τα βαλεις σε rj11 έχει νοημα για να ειναι πιο ομορφο και μετα μπορεις να βαλεις κατι τετοιο

https://www.skroutz.gr/s/24502583/Eurolamp-Αντάπτορας-RJ11-Αρσενικό-σε-5-Θηλυκά-Λευκό.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, poulinos είπε

a.αν παει πορτα δεν μας κανει εκτος αν το εχουν χωρισει να πηγαινει κατανεμητη και σε πορτα επισης.αλλα σε αυτην την περιπτωση θα πρεπει στην παρουσα φαση που μιλαμε να ειναι ενωμενο με τα αλλα μπλε μπλε ασπρα.

β.τα εχεις ανοιξει ολα τα πριζακια και αποπισω βρισκεις ενα utp?

g.το ραζιμ ειναι το μπλε κοκκινο καλωδιο. ναι εκτος απο τα 5 Utp. εσυ εκει που ειναι ενωμενα τα μπλε μπλε ασπρα ποσα μπλε μπλε ασπρα μετρας?5? εχει τιποτα αλλο πιασμενο πανω περα απο αυτα τα 5?

δεν βαζεις rj11.κοψε ενα τηλεφωνικο καλωδιο και βαλτο χυμα.αν θες να τα βαλεις σε rj11 έχει νοημα για να ειναι πιο ομορφο και μετα μπορεις να βαλεις κατι τετοιο

https://www.skroutz.gr/s/24502583/Eurolamp-Αντάπτορας-RJ11-Αρσενικό-σε-5-Θηλυκά-Λευκό.html

α. Δεν είναι ενωμένο με τα άλλα , το μπλε -μπλε άσπρο του πάει στο κουδούνι

β. Ναι

γ.Ναι 5 μπλε - μπλε άσπρα. Δεν βλέπω καλώδιο μπλε κοκκινο. Όλα τα άλλα είναι καλώδιάκια μέσα από τα άσπρα του συναγερμού. Θα τρελλαθώ.

 

1.Υπάρχει περίπτωση να είναι του σαλονιού το κεντρικό καλώδιο?

2.Άλλη σκέψη. Το ένα από τα 5 πριζάκια στο πάνω δωμάτιο (υπάρχει κι άλλο) φτιάχτηκε εκ των υστέρων. Μήπως το έχουνε ενώσει στο ήδη υπάρχον, άρα έχουμε 3 πριζάκια κάτω (3 utp) και 2 πάνω (από ένα utp?) και περισσεύει ένα (του ΟΤΕ?)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, vaggy said:

α. Δεν είναι ενωμένο με τα άλλα , το μπλε -μπλε άσπρο του πάει στο κουδούνι

β. Ναι

γ.Ναι 5 μπλε - μπλε άσπρα. Δεν βλέπω καλώδιο μπλε κοκκινο. Όλα τα άλλα είναι καλώδιάκια μέσα από τα άσπρα του συναγερμού. Θα τρελλαθώ.

 

1.Υπάρχει περίπτωση να είναι του σαλονιού το κεντρικό καλώδιο?

2.Άλλη σκέψη. Το ένα από τα 5 πριζάκια στο πάνω δωμάτιο (υπάρχει κι άλλο) φτιάχτηκε εκ των υστέρων. Μήπως το έχουνε ενώσει στο ήδη υπάρχον, άρα έχουμε 3 πριζάκια κάτω (3 utp) και 2 πάνω (από ένα utp?) και περισσεύει ένα (του ΟΤΕ?)

 

2.αν εχει γινει αυτο στο ανεφερα και πιο πριν σημαινει οτι αυτο το πριζακι ενωνεται με καποιο αλλο  πριζακι.οποτε θα πρεπε στο αλλο πριζακι να βρεις δυο.αν τωρα ο ηλεκτρολογος το ενωσε με αλλο πριζακι σε κρυφο σημειο θελει να τον πεταξεις απο το παραθυρο.για να μην το παιδευουμε κανε το απλο. ανοιξε ολα τα μπλε μπλε ασπρα.βρες με το ρουτερ ποιο ειναι αυτο που συγχρονιζει.εφοσον συγχρονισει το ρουτερ μετα  παρε το μπλε μπλε ασπρο (ενα ζευγαρι καθε φορα) και κουμπωσε το στην Fxs του ρουτερ ωστε να εχεις τηλεφωνια.καθε φορα που βαζεις ενα μπλε μπλε ασπρο πηγαινε σε ολα τα δωματια και βρες που καταληγει.αν εχει δωσει απο καπου αλλου τοτε σε καποιο απο ολα τα μπλε μπλε ασπρα οταν το ενωσεις θα παιξουν δυο δωματια.

σημειωσε το καθε καλωδιο σε ποιο δωματιο παει για Future use.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, poulinos είπε

2.αν εχει γινει αυτο στο ανεφερα και πιο πριν σημαινει οτι αυτο το πριζακι ενωνεται με καποιο αλλο  πριζακι.οποτε θα πρεπε στο αλλο πριζακι να βρεις δυο.αν τωρα ο ηλεκτρολογος το ενωσε με αλλο πριζακι σε κρυφο σημειο θελει να τον πεταξεις απο το παραθυρο.για να μην το παιδευουμε κανε το απλο. ανοιξε ολα τα μπλε μπλε ασπρα.βρες με το ρουτερ ποιο ειναι αυτο που συγχρονιζει.εφοσον συγχρονισει το ρουτερ μετα  παρε το μπλε μπλε ασπρο (ενα ζευγαρι καθε φορα) και κουμπωσε το στην Fxs του ρουτερ ωστε να εχεις τηλεφωνια.καθε φορα που βαζεις ενα μπλε μπλε ασπρο πηγαινε σε ολα τα δωματια και βρες που καταληγει.αν εχει δωσει απο καπου αλλου τοτε σε καποιο απο ολα τα μπλε μπλε ασπρα οταν το ενωσεις θα παιξουν δυο δωματια.

σημειωσε το καθε καλωδιο σε ποιο δωματιο παει για Future use.

Λοιπόν με τη βοήθεια σου έκανα μετά από πολύ καιρό έγινε σοβαρή πρόοδος. 

1. 1 από τα 5 utp είναι του ΟΤΕ (συγχρονίζει το router)

2. Τα άλλα 4 βρέθηκαν (σαλόνι, 2 υπνοδωμάτια, 1 επάνω)

3. Η extra πρίζα επάνω δεν δουλεύει παράλληλα με καμία από τις 4 (τρελοί, που είναι το 6ο καλώδιο?)

4. Έχω θέμα με το VoIP. Θέλω να το κάνω όπως είπες.

Έβαλα router στο σαλόνι. Μέσα στο συναγερμό συνέδεσα μπλε-μπλε άσπρο σαλονιού ΜΟΝΟ με μπλέ μπλε άσπρο ΟΤΕ. ΠΗΓΕ vdsl σαλόνι από το rj11 πριζακι. Στο rj45 συνδεσα μια rj45 του router

Μετά από το TEL1 του router πέρασα καλώδιο δίπλα απο την πρίζα του σαλονιού και συνέδεσα με το 4ο ζευγάρι (καφέ). Tο καφέ στο συναγερμό το συνέδεσα με όλα τα υπόλοιπα (3) μπλε μπλε-άσπρα ΕΚΤΟΣ από το μπλε του σαλονιού που είναι συνδεδεμένο μόνο με του ΟΤΕ.

Άρα έχω τηλ στα υπόλοιπα δωμάτια.

Μέχρι εδώ καλά. Στο σαλόνι που συνδεω το τηλέφωνο (συσκευή)?

Στο ένα πριζακι είναι το vdsl, στο άλλο το rj45, και μέσα το καφέ συνδεδεμένο με το TEL1(rj11) του router. To rj11 της συσκευής που πάει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.επιτελους
2.ωραια.
3.καπου θα το εχουν παει αλλα ποιο ξερει που.αν ειχες καμια καλη γεννητρια παιζει να το βρισκες και πισω απο τοιχο.
ελεγα μπας και πηγαινε σε καποιο αλλο πριζακι αλλα ειπες οτι ολα εχουν ενα απο πισω.
4.σωστα τα εκανες.
στο σαλονι θα το βαλεις ειτε Fxs2 αν παιζει αλλιως θα βαλεις αυτο πανω στο router
https://ftelectronics.gr/index.php?route=product/product&product_id=491

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, poulinos είπε

1.επιτελους
2.ωραια.
3.καπου θα το εχουν παει αλλα ποιο ξερει που.αν ειχες καμια καλη γεννητρια παιζει να το βρισκες και πισω απο τοιχο.
ελεγα μπας και πηγαινε σε καποιο αλλο πριζακι αλλα ειπες οτι ολα εχουν ενα απο πισω.
4.σωστα τα εκανες.
στο σαλονι θα το βαλεις ειτε Fxs2 αν παιζει αλλιως θα βαλεις αυτο πανω στο router
https://ftelectronics.gr/index.php?route=product/product&product_id=491

 

Για το 4 έκανα το εξής (δεν ξέρω αν είναι σωστό μου ήρθε ιδέα μετά τις 2). Έβαλα ένα πριζακι rj11 στο καφέ καλώδιο του σαλονιού που περνάει από το πλάι της πρίζας και έβαλα αυτό που δείχνεις πάνω στο πριζακι (στο 1 έβαλα τo καλώδιο από την fxs και στο άλλο τη συσκευή-φωτο παρακάτω λ. Είναι οκ? Δεν είναι βέβαια και πολύ όμορφο.

Σκέφτηκα και κάτι άλλο αλλά δεν ξέρω αν γίνεται. 

Μέσα στο κεντρικό σημείο να βάλω 1 έξτρα πριζακι rj11 (σαν να είχα διπλή πριζα) στο οποίο να πηγαίνουν όλα τα υπόλοιπα μπλε-μπλε άσπρα (το άλλο πριζακι θα είναι ουσιαστικά το μπλε ζευγάρι του σαλονιού που είναι συνδεδεμένο με το μπλε του Οτε για vdsl), αλλά από που θα παρει το έξτρα πριζακι για την τηλεφωνία (μπορεί να πάρει από άλλο ζευγάρι πχ καφέ από το utp του ΟΤΕ?) και που θα συνδεθεί η τηλεφωνία του σαλονιού?

 

IMG_20210105_110820_compress77.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...