Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Vdsl - καλωδίωση - συνδεσμολογία


vaggy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα δε γνωρίζω αν είναι το κατάλληλο ποστ αλλά εχω παρόμοια απορία κ πραγματικά είμαι άσχετη με το όλο θέμα. Πρόσφατα άλλαξα παροχο ίντερνετ  50αρα γραμμή όπως στον προηγούμενο πάροχο που ήμουν αλλά έχω πρόβλημα με την ταχύτητα, επειδή δεν έχω γραμμή τηλεφώνου στο δωμάτιο που βρίσκεται ο υπολογιστής πάντα είχα σύνδεση στο WiFi κ ήταν κομπλέ. Αλλά από τότε που έγινε η αλλαγή πιανω απίστευτα χαμηλές ταχύτητες, οπότε η απορία μ είναι η εξής.. Τι πάει λάθος; το ρουτερ το σύνδεσα σύμφωνα με τις οδηγίες, δλδ το φίλτρο ή όπως λέγεται με το καλώδιο π συνδέεται στ θύρα του μόντεμ. Κ ένα καλώδιο απ το μόντεμ στ συσκευή τηλεφώνου. Κ επίσης ποιος είναι ο τρόπος να βάλω μια πρίζα τηλεφώνου στο δωμάτιο; θέλει μεγάλη διαδικασία; γτ δε θέλω να φωνάξω ηλεκτρολόγο κ να μην έχω καθόλου ιδέα τι πρέπει να γίνει. Γυναίκα μόνη εύκολα την πιάνουν κορόιδο, οπότε θέλω να το αποφύγω αυτό. Αν έχετε κάποια λύση, βοήθεια κάτι θα το εκτιμήσω, ευχαριστώ εκ των προτέρων κ καλή χρονιά σε όλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

33 minutes ago, Melanii said:

Καλησπέρα δε γνωρίζω αν είναι το κατάλληλο ποστ αλλά εχω παρόμοια απορία κ πραγματικά είμαι άσχετη με το όλο θέμα. Πρόσφατα άλλαξα παροχο ίντερνετ  50αρα γραμμή όπως στον προηγούμενο πάροχο που ήμουν αλλά έχω πρόβλημα με την ταχύτητα, επειδή δεν έχω γραμμή τηλεφώνου στο δωμάτιο που βρίσκεται ο υπολογιστής πάντα είχα σύνδεση στο WiFi κ ήταν κομπλέ. Αλλά από τότε που έγινε η αλλαγή πιανω απίστευτα χαμηλές ταχύτητες, οπότε η απορία μ είναι η εξής.. Τι πάει λάθος; το ρουτερ το σύνδεσα σύμφωνα με τις οδηγίες, δλδ το φίλτρο ή όπως λέγεται με το καλώδιο π συνδέεται στ θύρα του μόντεμ. Κ ένα καλώδιο απ το μόντεμ στ συσκευή τηλεφώνου. Κ επίσης ποιος είναι ο τρόπος να βάλω μια πρίζα τηλεφώνου στο δωμάτιο; θέλει μεγάλη διαδικασία; γτ δε θέλω να φωνάξω ηλεκτρολόγο κ να μην έχω καθόλου ιδέα τι πρέπει να γίνει. Γυναίκα μόνη εύκολα την πιάνουν κορόιδο, οπότε θέλω να το αποφύγω αυτό. Αν έχετε κάποια λύση, βοήθεια κάτι θα το εκτιμήσω, ευχαριστώ εκ των προτέρων κ καλή χρονιά σε όλους. 

Παμε ενα ενα.

α.εβαλες vdsl 50 και ποσο συγχρονιζει η γραμμη σου?δηλαδη αμα μπεις μεσα στο ρουτερ συγχρονιζει στα 50? για να δουμε καταρχην αν πιανεις αυτα που πρεπει.

β.τι ρουτερ εχεις και απο ποιον παροχο?αν εχεις 50αρα συνδεση και το ρουτερ σου παιζει μονο 2,4 ghz τοτε δυσκολα θα πιασεις και τα 50 αν εισαι και λιγο μακρυα.αν εχει 5ghz τοτε ευκολο να πιασεις τα 50 αλλα οχι σε μεγαλη αποσταση. μονο μια πριζα υπαρχει στο σπιτι?επισης γιατι δεν ριχνεις ενα καλωδιο δικτυου απο το ρουτερ μεχρι το δωματιο? επισης το ρουτερ το θες στο σαλονι ή θα σε βολευε καλυτερα στο δωματιο?πολλες ερωτησεις αλλα να δουμε τι θες να κανεις ωστε να βρεθει και η καλυτερη λυση.

37 minutes ago, vaggy said:

Για το 4 έκανα το εξής (δεν ξέρω αν είναι σωστό μου ήρθε ιδέα μετά τις 2). Έβαλα ένα πριζακι rj11 στο καφέ καλώδιο του σαλονιού που περνάει από το πλάι της πρίζας και έβαλα αυτό που δείχνεις πάνω στο πριζακι (στο 1 έβαλα τo καλώδιο από την fxs και στο άλλο τη συσκευή-φωτο παρακάτω λ. Είναι οκ? Δεν είναι βέβαια και πολύ όμορφο.

Σκέφτηκα και κάτι άλλο αλλά δεν ξέρω αν γίνεται. 

Μέσα στο κεντρικό σημείο να βάλω 1 έξτρα πριζακι rj11 (σαν να είχα διπλή πριζα) στο οποίο να πηγαίνουν όλα τα υπόλοιπα μπλε-μπλε άσπρα (το άλλο πριζακι θα είναι ουσιαστικά το μπλε ζευγάρι του σαλονιού που είναι συνδεδεμένο με το μπλε του Οτε για vdsl), αλλά από που θα παρει το έξτρα πριζακι για την τηλεφωνία (μπορεί να πάρει από άλλο ζευγάρι πχ καφέ από το utp του ΟΤΕ?) και που θα συνδεθεί η τηλεφωνία του σαλονιού?

 

IMG_20210105_110820_compress77.jpg

το πρωτο που εκανες ειναι σωστο.απλα εγω θα συνδεα στο πριζακι το καλωδιο απο την Fxs και στον διακλαδωτη το ενα τηλεφωνο και το αλλο ζευγαρι που γυρναει πισω. δεν ειναι οτι ειναι λαθος το δικος σου απλα αυτο που σου γραψα ειναι πιο ευκολο στο ματι σε καποιον που το βλεπει.οτι εισοδο ειναι το πριζακι και εξοδο ο διακλαδωτης. ο διακλαδωτης θα μπορουσε να μπει και πανω στην Fxs.επισης δοκιμασες να δεις αν παιζει η δευτερη fxs ή αν μπορεις να την ενεργοποιησεις? το 2ο που αναφερεις σορρυ αλλα δεν μπορω να το κανω εικονα και δεν θα καταφερεις κατι με το να πειραξεις κατι στο κεντρικο σημειο.

εχεις voip οποτε το σαλονι ειναι το κεντρικο σημειο.το utp το εχεις τελειωσει.

2 ζευγαρια για το ιντερνετ 1 για να ερθει το ιντερνετ στο ρουτερ και ενα να γυρισεις την τηλεφωνια.παπαλα. εσυ απλα θες τηλεφωνο στο σαλονι που το κανεις οπως το εκανες ή οπως το ανεφερα ή βλεπεις την Fxs 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, poulinos είπε

Παμε ενα ενα.

α.εβαλες vdsl 50 και ποσο συγχρονιζει η γραμμη σου?δηλαδη αμα μπεις μεσα στο ρουτερ συγχρονιζει στα 50? για να δουμε καταρχην αν πιανεις αυτα που πρεπει.

β.τι ρουτερ εχεις και απο ποιον παροχο?αν εχεις 50αρα συνδεση και το ρουτερ σου παιζει μονο 2,4 ghz τοτε δυσκολα θα πιασεις και τα 50 αν εισαι και λιγο μακρυα.αν εχει 5ghz τοτε ευκολο να πιασεις τα 50 αλλα οχι σε μεγαλη αποσταση. μονο μια πριζα υπαρχει στο σπιτι?επισης γιατι δεν ριχνεις ενα καλωδιο δικτυου απο το ρουτερ μεχρι το δωματιο? επισης το ρουτερ το θες στο σαλονι ή θα σε βολευε καλυτερα στο δωματιο?πολλες ερωτησεις αλλα να δουμε τι θες να κανεις ωστε να βρεθει και η καλυτερη λυση.

το πρωτο που εκανες ειναι σωστο.απλα εγω θα συνδεα στο πριζακι το καλωδιο απο την Fxs και στον διακλαδωτη το ενα τηλεφωνο και το αλλο ζευγαρι που γυρναει πισω. δεν ειναι οτι ειναι λαθος το δικος σου απλα αυτο που σου γραψα ειναι πιο ευκολο στο ματι σε καποιον που το βλεπει.οτι εισοδο ειναι το πριζακι και εξοδο ο διακλαδωτης. ο διακλαδωτης θα μπορουσε να μπει και πανω στην Fxs.επισης δοκιμασες να δεις αν παιζει η δευτερη fxs ή αν μπορεις να την ενεργοποιησεις? το 2ο που αναφερεις σορρυ αλλα δεν μπορω να το κανω εικονα και δεν θα καταφερεις κατι με το να πειραξεις κατι στο κεντρικο σημειο.

εχεις voip οποτε το σαλονι ειναι το κεντρικο σημειο.το utp το εχεις τελειωσει.

2 ζευγαρια για το ιντερνετ 1 για να ερθει το ιντερνετ στο ρουτερ και ενα να γυρισεις την τηλεφωνια.παπαλα. εσυ απλα θες τηλεφωνο στο σαλονι που το κανεις οπως το εκανες ή οπως το ανεφερα ή βλεπεις την Fxs 2

θα χρειαστει να μου πεις τι ακριβως ή βασικα που ακριβως να το δω αυτο που μου ζητας γτ οπως προειπα ειμαι ασχετη ,μπηκα δλδ μεσα αλλα δε γνωριζω σε ποια καρτελα βρισκω αυτο που μου λες,ειναι το zte h288a απο wind.Δε γνωριζω σε ποια ghz παιζει :\. το ρουτερ ειναι ακριβως εξω απ το δωματιο ,υπαρχει δλδ ενα χολ αναμεσα αλλα ειναι ουτε μισο μετρο.Οποιο ειναι πιο ευκολο πιστευω θα ηταν καλο,αν δηλαδη με το καλωδιο δικτυου δεν εχω καποια απωλεια να κοιταξω αυτο.Ωστε αν ερθει το ρουτερ μεσα να μπορω να το συνδεσω κ με εθερνετ,απλα μου εκανε τρομερη εντυπωση γιατι υπαρχει αυτη η απωλεια απο εταιρεια σε εταιρεια,γτ τηλεφωνικα που ειχα επικοινωνησει πριν κανω την συνδεση μου ειχαν εγγυηθει ελαχιστη ταχυτητα τα 40mbps αλλα χθες σε ενα speedtest μου επιασε 1mbs ! 1 δηλαδη αν ειναι ποτε δυνατον . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το zte 288 πρεπει να ανοιγει το web interface στο 192.168.1.1 και μολις μπεις μεσα πρεπει να εχει καρτελλα internet .εκει πρεπει να γραφει ποσο συγχρονιζει και γενικα εχει χαρακτηριστικα γραμμης κτλ.

το zte288 παιζει και στα 2,4 ghz και στα 5ghz>θα πρεπει να αναφερει και τα δυο δικτυα που εκπεμπει στο αυτοκολλητο που εχει στο πισω μερος. με καλωδιο δικτυου δεν υπαρχει απωλεια αλλα για αρχη επειδη η αποσταση δεν ειναι μεγαλη ας δουμε ποσο συγχρονιζεις.ας τα παρουμε ενα ενα δηλαδη για να βγαλουμε ακρη .για αρχη να δουμε το συγχρονισμο πριν παμε στο κομματι του wireless

επισης βγαλε μου αν μπορεις μια φωτογραφια που εχεις βαλει φιλτρο/σπλιττερ .γενικα θελω να δω την πριζα αλλιως περιεργραψε μου αναλυτικα τι εχεις κανει. το τηλεφωνο συνδεεται πανω στο ρουτερ στην πρασινη θυρα?αν ναι τοτε το ρουτερ θα πρεπει να συνδεθει με τον τοιχο χωρις σπλιττερ χωρις φιλτρο χωρις τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poulinos είπε

το zte 288 πρεπει να ανοιγει το web interface στο 192.168.1.1 και μολις μπεις μεσα πρεπει να εχει καρτελλα internet .εκει πρεπει να γραφει ποσο συγχρονιζει και γενικα εχει χαρακτηριστικα γραμμης κτλ.

το zte288 παιζει και στα 2,4 ghz και στα 5ghz>θα πρεπει να αναφερει και τα δυο δικτυα που εκπεμπει στο αυτοκολλητο που εχει στο πισω μερος. με καλωδιο δικτυου δεν υπαρχει απωλεια αλλα για αρχη επειδη η αποσταση δεν ειναι μεγαλη ας δουμε ποσο συγχρονιζεις.ας τα παρουμε ενα ενα δηλαδη για να βγαλουμε ακρη .για αρχη να δουμε το συγχρονισμο πριν παμε στο κομματι του wireless

αυτο δηλαδη; ή λαθος κοιταω;

Screenshot_2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Melanii said:

αυτο δηλαδη; ή λαθος κοιταω;

Screenshot_2.png

ωραια παιζεις 50 mbit.αυτο το λυσαμε.

β.οταν ψαχνεις για δικτυα βρισκεις 2 δικτυα ? δηλαδη βρισκεις τα δυο δικτυα που αναφερει το αυτοκολλητο πανω στο ρουτερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, poulinos είπε

το πρωτο που εκανες ειναι σωστο.απλα εγω θα συνδεα στο πριζακι το καλωδιο απο την Fxs και στον διακλαδωτη το ενα τηλεφωνο και το αλλο ζευγαρι που γυρναει πισω. δεν ειναι οτι ειναι λαθος το δικος σου απλα αυτο που σου γραψα ειναι πιο ευκολο στο ματι σε καποιον που το βλεπει.οτι εισοδο ειναι το πριζακι και εξοδο ο διακλαδωτης. ο διακλαδωτης θα μπορουσε να μπει και πανω στην Fxs.επισης δοκιμασες να δεις αν παιζει η δευτερη fxs ή αν μπορεις να την ενεργοποιησεις? το 2ο που αναφερεις σορρυ αλλα δεν μπορω να το κανω εικονα και δεν θα καταφερεις κατι με το να πειραξεις κατι στο κεντρικο σημειο.

εχεις voip οποτε το σαλονι ειναι το κεντρικο σημειο.το utp το εχεις τελειωσει.

2 ζευγαρια για το ιντερνετ 1 για να ερθει το ιντερνετ στο ρουτερ και ενα να γυρισεις την τηλεφωνια.παπαλα. εσυ απλα θες τηλεφωνο στο σαλονι που το κανεις οπως το εκανες ή οπως το ανεφερα ή βλεπεις την Fxs 2

Όντως ο διακλαδωτής μπορεί να μπει και στην fxs, ενώ δουλευει και η fxs2. Απλά η πρίζα είναι δίπλα στον πάγκο της κουζίνα που είναι και το τηλέφωνο. Το router είναι λίγο πιο μακριά και θα έχω μεγαλύτερο καλώδιο τηλεφωνικό.

Στο πριζάκι συνέδεσα από πισώ το καφέ που δεν έχει βυσμα rj11 και στο διακλαδωτή τα rj11 της συσκευής και της fxs. Για να κα΄νω αυτό που λές πρέπει να κόψω το βύσμα της fxs να τη συνδέσω στο πριζάκι και να βάλω rj11 στο ζευγος καφέ σωστά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

ωραια παιζεις 50 mbit.αυτο το λυσαμε.

β.οταν ψαχνεις για δικτυα βρισκεις 2 δικτυα ? δηλαδη βρισκεις τα δυο δικτυα που αναφερει το αυτοκολλητο πανω στο ρουτερ?

βλεπω μονο ενα ,το ειχα αλλαξει ονομα δε νομιζω να παιζει ρολο αυτο ομως σωστα; τωρα ποιο απ τα 2 βλεπω ειναι το θεμα ειναι το 2,5 ή το 5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σου ειχαν βαλει το ιδιο ονομα και στα 2 ειναι λογικο να βλεπεις ενα.με λαπτοπ συνδεεσαι με desktop και ασυρματη καρτα με τι απολα?

1 minute ago, Melanii said:

βλεπω μονο ενα ,το ειχα αλλαξει ονομα δε νομιζω να παιζει ρολο αυτο ομως σωστα; τωρα ποιο απ τα 2 βλεπω ειναι το θεμα ειναι το 2,5 ή το 5?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Melanii είπε

βλεπω μονο ενα ,το ειχα αλλαξει ονομα δε νομιζω να παιζει ρολο αυτο ομως σωστα; τωρα ποιο απ τα 2 βλεπω ειναι το θεμα ειναι το 2,5 ή το 5?

νομιζω το 2,5 βλεπω μολις βρηκα αυτο

Screenshot_3.png

Μόλις τώρα, Melanii είπε

νομιζω το 2,5 βλεπω μολις βρηκα αυτο

Screenshot_3.png

με υπολογιστη στον οποιο εχω βαλει εγω καρτα δικτυου για να πιανει ασυρματα δικτυα γιατι δεν ειχε ,δηλαδη εχει απ εξω 2 μικρες κεραιες στο κουτι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια δυο δοκιμες τωρα. α.κανε speedtest απο το ookla. την μια φορα με το ασυρματο χωρις ομως να τρεχει τιποτα αλλο στο κινητο και την δευτερη φορα αν μπορεις με καλωδιο ethernet.

και αν θες και μια τριτη φορα απο καποια αλλη συσκευη πχ το κινητο σου το οποιο αν ειναι σχετικα καινουριο θα συνδεθει στα 5ghz. λογικα θα πρεπει να αναβει και το 5ghz πανω στο ρουτερ.

2 minutes ago, Melanii said:

νομιζω το 2,5 βλεπω μολις βρηκα αυτο

Screenshot_3.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

ωραια δυο δοκιμες τωρα. α.κανε speedtest απο το ookla. την μια φορα με το ασυρματο χωρις ομως να τρεχει τιποτα αλλο στο κινητο και την δευτερη φορα αν μπορεις με καλωδιο ethernet.

και αν θες και μια τριτη φορα απο καποια αλλη συσκευη πχ το κινητο σου το οποιο αν ειναι σχετικα καινουριο θα συνδεθει στα 5ghz. λογικα θα πρεπει να αναβει και το 5ghz πανω στο ρουτερ.

 

το κινητο ειναι 3ετιας κ δε πιανει στα 5 ghz γτ οταν πηγα να το συνδεσω 1η φορα στ wifi μου εβγαζε μονο το ενα δικτυο που ελεγε 2,5ghz.απο κινητο το τεστ δειχνει 21ms κ download 40.37mbps. 

ασυρματα.png

ασυρματα.png

εθερνετ.png

2 λεπτά πριν, Melanii είπε

το κινητο ειναι 3ετιας κ δε πιανει στα 5 ghz γτ οταν πηγα να το συνδεσω 1η φορα στ wifi μου εβγαζε μονο το ενα δικτυο που ελεγε 2,5ghz.απο κινητο το τεστ δειχνει 21ms κ download 40.37mbps. Επισης το 5ghz οντως αναβει στο ρουτερ κ το ιντερνετ κ το 2,5 αναβοσβηνουν συνεχως,μονο οταν κλεινω τον υπολογιστη μενουν σταθερα αναμενα

ασυρματα.png

ασυρματα.png

εθερνετ.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κινητο σου εβγαλε 40 απο τα 50 που ειναι οκ για 2,4 ghz.

το τριτο αποτελεσμα επισης ειναι πολυ μια χαρα που σημαινει οτι τερματισες σχεδον την 50αρα.λογικα πρεπει να εχεις και σχεδον Full σημα εφοσον λες οτι το ρουτερ ειναι απεξω.αν θες να εχεις μονιμα full ταχυτητα ή θα βαλεις ethernet ή θα παρεις ασυρματη καρτα δικτυου που να παιζει 5ghz. στα 2,4 ghz ακομα και τα 50 ειναι λιγο δυσκολο να τα πιασεις.απλα προσοχη.αν το σημα σου δεν ειναι καλο στα 2,4 ghz δηλαδη εχεις πχ μια παυλα στις 5 τοτε στα 5ghz θα ειναι ακομα χειροτερο οποτε εκει θα εχουμε θεμα.αν ομως εχει ικανοποιητικο σημα τοτε μπορεις να παιξεις πολυ καλυτερα στα 5ghz. αλλα τα παραπανω αποτελεσματα δενειναι ασχημα για 2,4 ghz.ειδικα το τριτο ειναι πολυ μια χαρα.

3 minutes ago, Melanii said:

το κινητο ειναι 3ετιας κ δε πιανει στα 5 ghz γτ οταν πηγα να το συνδεσω 1η φορα στ wifi μου εβγαζε μονο το ενα δικτυο που ελεγε 2,5ghz.απο κινητο το τεστ δειχνει 21ms κ download 40.37mbps. 

ασυρματα.png

ασυρματα.png

εθερνετ.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

το κινητο σου εβγαλε 40 απο τα 50 που ειναι οκ για 2,4 ghz.

το τριτο αποτελεσμα επισης ειναι πολυ μια χαρα που σημαινει οτι τερματισες σχεδον την 50αρα.λογικα πρεπει να εχεις και σχεδον Full σημα εφοσον λες οτι το ρουτερ ειναι απεξω.αν θες να εχεις μονιμα full ταχυτητα ή θα βαλεις ethernet ή θα παρεις ασυρματη καρτα δικτυου που να παιζει 5ghz. στα 2,4 ghz ακομα και τα 50 ειναι λιγο δυσκολο να τα πιασεις.απλα προσοχη.αν το σημα σου δεν ειναι καλο στα 2,4 ghz δηλαδη εχεις πχ μια παυλα στις 5 τοτε στα 5ghz θα ειναι ακομα χειροτερο οποτε εκει θα εχουμε θεμα.αν ομως εχει ικανοποιητικο σημα τοτε μπορεις να παιξεις πολυ καλυτερα στα 5ghz. αλλα τα παραπανω αποτελεσματα δενειναι ασχημα για 2,4 ghz.ειδικα το τριτο ειναι πολυ μια χαρα.

 

ναι οι γραμμες ειναι φουλ ισχυει , οποτε ειναι θεμα καρτας δικτυου; κ γιατι οταν ημουν κοσμοτε επιανε ασυρματα κ 45αρια; Αυτο δε μπορω να καταλαβω 😕 το θεμα ειναι οτι κ στα 28 π δειχνει ή καμια φορα λεει κ 35 το ιντερνετ σερνεται,επισης κατι παραλογο.Δε μπορω να καταλαβω γι αυτο κ εγραψα εδω ,μηπως μου διαφευγει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Melanii said:

ναι οι γραμμες ειναι φουλ ισχυει , οποτε ειναι θεμα καρτας δικτυου; κ γιατι οταν ημουν κοσμοτε επιανε ασυρματα κ 45αρια; Αυτο δε μπορω να καταλαβω 😕 το θεμα ειναι οτι κ στα 28 π δειχνει ή καμια φορα λεει κ 35 το ιντερνετ σερνεται,επισης κατι παραλογο.Δε μπορω να καταλαβω γι αυτο κ εγραψα εδω ,μηπως μου διαφευγει κατι

απο ρουτερ σε ρουτερ υπαρχουν διαφορες.επισης γενικως τα 2,4 ghz ειναι θεμα.εφοσον εχεις full σημα καλο ειναι να παρεις μια ασυρματη καρτα που να παιζει και στα 5ghz ή ακομα καλυτερα αν δεν σε πειραζει να ριξεις ethernet μεχρι το Pc σου ωστε να πιανεις το μεγιστο.μπορει βεβαια και τωρα λογω καραντινας και covid και οτι ολοι χρησιμοποιουν το ιντερνετ να εχεις μικροτερες ταχυτητες απο αυτες που συγχρονιζει το ρουτερ διοτι το σκιζουν ολοι.και η wind δεν ειναι cosmote σε θεμα bandwidth με εξωτερικο κτλ.

44 minutes ago, vaggy said:

Όντως ο διακλαδωτής μπορεί να μπει και στην fxs, ενώ δουλευει και η fxs2. Απλά η πρίζα είναι δίπλα στον πάγκο της κουζίνα που είναι και το τηλέφωνο. Το router είναι λίγο πιο μακριά και θα έχω μεγαλύτερο καλώδιο τηλεφωνικό.

Στο πριζάκι συνέδεσα από πισώ το καφέ που δεν έχει βυσμα rj11 και στο διακλαδωτή τα rj11 της συσκευής και της fxs. Για να κα΄νω αυτό που λές πρέπει να κόψω το βύσμα της fxs να τη συνδέσω στο πριζάκι και να βάλω rj11 στο ζευγος καφέ σωστά? 

αν δουλευει η fxs 2 τοτε δεν χρειαζεσαι διακλαδωτη.αλλα δες αν δεχεται και εισερχομενες περα απο εξερχομενες.εχω πετυχει να βγαζει εξερχομενη αλλα μην ειναι Configured για εισερχομενη. δεν μας πειραζει το λιγο μεγαλυτερο καλωδιο για το τηλεφωνοα. για το τελευταιο σωστα.οπως σου ειπα δεν ειναι λαθος απλα τι βολευει στο ματι.μετα απο εκει και περα υπαρχουν διαφορες λυσεις .πχ θα μπορουσες στο ιδιο πριζακι να χρησιμοποιησεις τα 2,3 για να φερεις το vdsl και στο 1,4 για να κανεις την επιστροφη.μετα θα παιρνες ενα τηλεφωνικο καλωδιο καιαπο την μια θα το βαζες στο πριζακι και απο την αλλη θα το χωριζες σε 2 x rj11 που θα βαζες τα καλωδια στο κεντρο. ετσι δεν θα ειχες χυμα καλωδια και ολα θα ηταν πιο ομορφα.και δεν θα χρειαζοσουν εξτρα πριζακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...