Προς το περιεχόμενο

[ΣΚΟΥΠΑ ΡΟΜΠΟΤ] Roborock S5 Max, 291,99€ @ Aliexpress Πολωνική Αποθήκη


imvrios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, igrasias είπε

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με το no mopπου δεν έχει η xiaomi  στα χαρακτηριστικά της.  να κάνω μία απλή ερώτηση. 

Με τη xiaomi μπορώ να έχω απάνω της τον κάδο με το νερό γεμάτο και όταν φεύγω το πρωί από το σπίτι να της έχω ορίσει να το καθαρίσει και αυτή σε ορισμένα δωμάτια που το πάτωμα είναι ξύλο (το οποίο θα της το έχω ορίσει εγώ να μη σφουγκαρίσει εκεί) αυτή να πάει να σκουπίσει μόνο εκεί και το υπόλοιπο σπίτι να το σκουπίσει και να το σφουγγαρίσει ταυτόχρονα. 

 Το ίδιο να ισχύει και για το ένα χαλί που έχω.... 

Η s5 δεν το κάνει αυτό. Αν εχει πάνω της τον κάδο με το νερό στα nomop zones δεν πάει καθόλου. Ούτε για σκούπισμα.

Βασικά η s5 όταν έχει πάνω τον κάδο με νερό εφουγγαρίζει πάντα και δεν σκουπίζει πρώτα και μετά να σφουγγαρισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 185
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, igrasias είπε

Επειδή έχω μπερδευτεί λίγο με το no mopπου δεν έχει η xiaomi  στα χαρακτηριστικά της.  να κάνω μία απλή ερώτηση. 

Με τη xiaomi μπορώ να έχω απάνω της τον κάδο με το νερό γεμάτο και όταν φεύγω το πρωί από το σπίτι να της έχω ορίσει να το καθαρίσει και αυτή σε ορισμένα δωμάτια που το πάτωμα είναι ξύλο (το οποίο θα της το έχω ορίσει εγώ να μη σφουγκαρίσει εκεί) αυτή να πάει να σκουπίσει μόνο εκεί και το υπόλοιπο σπίτι να το σκουπίσει και να το σφουγγαρίσει ταυτόχρονα. 

 Το ίδιο να ισχύει και για το ένα χαλί που έχω.... 

Μπορείς πανεύκολα να κάνεις το εξης με τη xiaomi: να τη βάλεις δύο φορές να καθαρίσει. 

Τη πρώτη φορά μόνο σκούπισμα ΠΑΝΤΟΎ,χωρις κανένα περιορισμό. 

Τη δεύτερη φορά θα τη βάλεις να σφουγγαροσπουπίσει (με το σκούπισμα στο silent - ίσα ίσα δηλαδή να δουλεύει χαλαρά). Σε αυτή τη φάση θα έχεις ήδη σχηματισμένα από προηγούμενες φορές τα τετράγωνα/ορθογώνια που συμβολίζουν τα απαγορευμένα μέρη που δεν θες να πάει καθολου (χαλιά, ξύλινο πάτωμα κτλ). Αυτά τα σχήματα δεν χάνονται από την μνήμη της εφαρμογής (τα σέρνεις έξω ή μέσα στον χάρτη του σπιτιού κατά το δοκούν). Με δύο κλικς ενεργοποιείς το restricted areas και σέρνεις τα ήδη προσχηματισμενα σχήματα στα σημεία εντός χάρτη που θες να μη πάει η σκούπα, που μπορεί να είναι το μισό σπίτι, ένα μικρό χαλί ή 2 πλακάκια ή ένα ολόκληρο δωμάτιο, ότι θες βασικά. Είναι σαν το drug n' drop φάση, απλά τα σερνεις όπου θες. 

Εγώ έτσι το κάνω. Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα να ανακαλύψω άλλον τρόπο μιας και  έτσι το έκανα day one, με κάλυψε πλήρως & νιώθω και καλύτερα να μου διπλοκαθαρίζει τον χώρο όταν θέλω και σφουγγάρισμα (δηλ. τη 1η μόνο σκούπισμα και τη 2η σφουγγαρο-ψευτοσκούπισμα στο silent). 

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός να κλειδώσει το θέμα και να ξεκλειδώσει όταν θα υπάρχουν παραλαβές, γιατί τρέχουμε σαν ηλίθιοι όποτε βλέπουμε νέο ποστ όσοι ψάχνουμε προσφορά για αυτή τη σκούπα, μόνο για να διαβάζουμε απανωτά post για την Xiaomi. 

Μια συμβουλή σε υποψήφιους αγοραστές.. όσοι θέλουν πραγματικά να μάθουν τι δυνατότητες έχει η σκούπα για διαφορετικά δωμάτια (πχ με ξύλινο πάτωμα το ένα και κανονικό το άλλο) όπως πχ ρωτήθηκε, υπάρχουν αμέτρητα reviews και πολυδιαφημισμένα χαρακτηριστικά (precision control, dry-mop κτλ) που όποιος πραγματικά ενδιαφέρετε θα τα βρει μόνος του μέσα σε 5 λεπτά βλέποντας reviews και διαβάζοντας και σίγουρα δεν θα τα μάθει από τους ιδιοκτήτες μιας άλλης σκούπας που τους ενδιαφέρει μόνο το δικό τους προϊόν σαν να είναι διαγωνισμός. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Επαναφέρω το θέμα θέλοντας να ρωτήσω κάτι σημαντικό αφού μόλις παρέλαβα την S5 max . 

Απο που ψωνίζουμε αυθεντικά ανταλλακτικά ; Ψάχνω τόσο σε Σκρουτζ όσο και σε γερμανικό Amazon όμως υπάρχουν μόνο OEM . Δε μπορώ να ξεχωρίσω τα αυθεντικά . 
 

Μπορειτε να βοηθήσετε ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...